Lanex a Singing rock, dvě pro lezce významné firmy táhnou od pátku za stejné lano.
Majoritnímu vlastníku fondu s názvem Fond Private Equity fond ARX Equity Partners, se podařilo minulý týden (26.9.2008) získat majoritní podíl ve firmě Lanex a.s., získal ke stenému datu i 100 procentní podíl ve firmě Singing Rock s.r.o..
Došlo tak de facto ke spojení obou firem, které si, podle prvotních prohlášeních, hodlají zachovat svojí výrobní a obchodní strategii.
No - kmoš byl v Arcu a nad poměrem cen materiálu u nás a v Italii valil oči. (Pochopitelně vše na polovičce našich cen). Zdá se, že naši majítelíčkové kšeftů se hezky balí....
v Arcu jak který zboží, poloviční slevy na co ? na sandále ??
něco stojí stejně, něco o kousek míň, ale taky je to tím, že teď tam jsou slevy a koncem října to půjde ještě dolů. Za další místní značky, lezky za padesát éček tady stojí asi 1500, ale ty naše za 900 tam nemají. Navíc u nás jsou taky obchody kde existuje stálá sleva 18-25 %
Presky, lana, sedaky, vsechno to je v Arcu zapolovic co u nas a to jsem tam byl v srpnu, takze asi mimo obdobi slev.
Lezky mi moc levny neprisly, ale to asi proto, ze jsem o vanocich chytnul vyprodej rock pillaru za 500 kč na par :-))
Sandale, co maji u nas za 900 nema v cizice cenu kupovat, v Nemecku se za tuhle cenu prodavaj spickovy TEVA, takovy, co u nas stoji dvojnasobek.
Preju mnoho stesti nasim vyrobcum, ale pokud se nezmeni cenova politika, budu si temer vsechno kupovat v cizine.
Mihale, výrobci dělaj pořád za stejný Kč. Náklady (materiál + mzdy+ nájmy...) jsou pořád stejný. Popřemítej trošku jestli to náhodou nebude o kurzu EURO x Koruna. Je to paráda že v cizině nakoupíš levně, ale v ČR už teď žiješ pěkně draze. Co je lepší? jednou dvakrát za rok vyjet a radovat se z nízkejch cen, nebo v pohodě celej rok žít levně v ČR a utáhnout si opasek jen na dovolenou?
Obchodníci co dovážej, to už je jiná. Jak to, že nezlevnily o cca. 30 % při změně kurzu?
Je známý, že naši obchodníci narážej ceny někdy hodně přes 50 až 100%. To, že možná musej platit drahý nájmy je už jiná otázka - novodobejch pánů Broučků co dřou kůži z lidí a metr na ně není.
A výsledek je to co je....
A proc to delaj? Protoze si to nechame libit (ekonomicky receno: poptavka je malo cenove elasticka a rovnovazny stav nabidkove a poptavkove krivky je v bode, kdy poptavkova strana sice hudra ale stejne za danou cenu kupuje).
Nejsnazsi zpusob jak je prinutit snizit ceny je presvedcit je, ze pro ne bude nejvyhodnejsi ceny snizit. Jak? Sahnout jim na penezenku. Pokud vam vadi vysoke ceny tady a nizke ceny jinde tak je treba kupovat jinde (neni treba jezdit do Arca - e-shopy dodavaji i pres hranice). Kdyz to udela dostatek lidi tak se ceny snizi. Kdyz to neudela dostatek lidi (coz znamena ze to vetsine zas az tak nevadi) tak to ceny zustanou . Tak je to proste...
Majoritnímu vlastníku firmy Lanex, fondu s nezapamatovatelným názvem Fond Private Equity fond ARX Equity Partners, se podařilo minulý týden (26.9.2008) získat majoritní podíl ve firmě Lanex a.s., získal ke stenému datu i 100 procentní podíl ve firmě Singing Rock s.r.o..
No protože mi to už bylo trochu záhadné, tak jsem si přečetl tu tiskovou zprávu.
Private Equity fond ARX Equity Partners je společnost, která má od 26. 9. 2008 většinový podíl v Lanexu (Lanex a.s.) a od stejného dne vlastní i Singing Rock (Singing Rock s.r.o.).
Jediné změny, které zatím zmiňují, jsou, že by Lanex a Singing Rock měli spolupracovat v tom, co dělaly doteď obě, doslova "v oblasti
výroby a obchodu dynamických a statických lan a prostředků osobního zabezpečení".
Jinak ještě k tomu jménu. Zase tak hrozné to není.
Existuje společnost Arx Equity Partners. Ta má fondy, prostřednictvím nichž lze investovat. Jeden z nich se tedy asi jmenuje Private Equity.
Dál bude otázkou, jak to dopadne s Lanex (Tendon) cupem.
Doufám, že i bez případného sponzoringu si tu základní soutěž udržíme. Záleží jen na pořadatelích.....
tak nevim, co mas na mysli , ale poctem normovanych padu treba Beal (co jsem koukal na kramu) za Lanexem zaostava. Koneckoncu mas vzdycky na vyber sveho domaciho vyrobce - myslim ze Ziliny?
to znamená že jsi měl tendon a pak jsi si koupil další ? nebo používáš najednou dynamiky od pěti výrobců na stejný účel ??
S dětma teď lezu Žilmont, S/R, lanex, edelrid, beal, celkem asi 8 lan, když se lano používá tak vydrží 2-3 roky, lana který využívám víc na umělce vydrží míň. všecky značky jdou nakonec do čudu :)
A co na to antimonopolní úřad? Zdali pan Pecina nespí za pecí? A co Jan Tleskač, nespadne jeho létající kolo vybavené komponenty značek Singing Rock a Tendon?
Je to prosté: někdo nemá rád značku lanex, nakoupí singing rock a obráceně. Tak či tak, kdo o této akvizici neví, bude si myslet, že živí zdravý konkurenční boj. Opak je však pravdou: bude přispívat do jedné společné kasy (i když můžou být účetnictví rozdělená, ve výsledku se vše sečte).
A tak by mne také zajímalo, co na to Pecinův úřad? De facto vše naplňuje znaky "jednoznačného ovládnutí trhu". Ale v českém Čunkystánu je normální, že neplatí jednotná pravidla, ale dělají se rády výjimky a výjimky z výjimek. Pro naivní a neznalé: samozřejmě že za provize (provize = přeloženo volně korupce).
Ony se u nas daji koupit jen lana od lanexu a singing rocku? Nebo delaji treba 95% prodeju vsech lan? Prijde mi, ze kdyz se dva vyrobci spoji a spojena firma ten trh ani zdaleka neovlada tak do toho antimonopolni urad nema co vstupovat.
Tak jestli vis o tom podilu na trhu, tak se pochlub. Jinak i kdyby meli mit 100%, tak muzou dokazat, ze to prinese vyhody pro spotrebitele, ktere prevazi nad nevyhodami.
Asi jste to nepochopil: já se kolegy výše ptal, já sám právě o nikom jiném nevím, proto zde mluvíme o OVLÁDNUTÍ TRHU, kapišto?
Ad výhody x nevýhody: já sám jsem 100% přesvědčen o tom, že výhody to má jen a jen pro Lanex a jeho trust. Pro potenciální zákazníky ryze žádné, viz vyjádření výše, že "obě firmy si zachovají původní strategii". Pro zákazníka by to přínos mělo, kdyby si obě firmy zdravě konkurovaly a to už je dnes pasé..
Otazka kdo ty lana _vyrabi_ je nepodstatna. Na cem zalezi je podil na trhu - tedy podil na tom, kolik toho prodaji. Antimonopolni urad ma chranit proti zneuziti monopolniho postaveni na strane nabidky. Nabidky, ne vyroby. Kdyz (cisla si cucam z prstu) napriklad lana u nas vyrabi dva vyrobci a ti se spoji a celkem ovladnou 15% trhu a zbytek ma treba mamut, beal, saleva, a hotentotske spojele provazovny tak o zadny monopol nejde. Neni tu zadny monopolni trzni podil ktery by se dal zneuzit a tak neni duvodu proc by mel nejaky urad zasahovat. I kdyby se s temi 15% na hlavu postavili tak nebudou moci diktovat ceny ostatnim napriklad. Kdyby meli dohromady 80% to uz by asi byla jina.
Cisla o trznich podilech nemam, v zadne outdoorove prodejne nedelam ale pouhym porovnanim nabidky webshopu, pohledem na znacky lan na kterych lezu ja a ktere vidam u dalsich lidi na se kterymi se potkavam na skalach si troufnu tvrdit, singac + lanex monopol nemaji. Muzu se ale plest. Ma nekdo pristup k nejakym ramcovym udajum nektereho z prodejcu? Dokaze nekdo udelat kvalifikovany odhad jakou cast prodeje lan u nas dela lanex se singacem?
Tak, tak, souhlasím se vším, co jest psáno hore. jen tahle čísla z nás nikdo nezná (znají je jen ony samy firmy), a proto proto budeme pořád jen a jen spekulovat.
oook. O par prispevku nize kdosi pise, ze vyznamne postaveni mozna novy soutezitel mit bude. Porad mi ale (nejspis tim, ze se v outdoorovem malobchodu nevyznam) nedochazi jak by to pripadne postaveni mohl zneuzivat. Zdrazi lana? Dobre, ale proc by mela zdrazovat konkurence? Pokud zdrazi jen lanex/singac tak proste misto nejlevnejsiho spagatu zastane obsadi nekdo jiny.
Koukal jsem ted namatkou na jeden eshop (sambarsport) a vybral nejlevnejsi singly 50tky od ruznych vyrobcu:
Pokud tuhle nasi mistni dvojku lidi kupuji kvuli nejnizsi cene a pokud by oni nove spojeni proradnici prudce zdrazili a tim se pokusili o zneuziti (mozna jen domneleho) dominantniho postaveni tak je pro nas porad snadne utect nekam jinam. Konkurence je jen o stovku (cena jednoho obeda v hospode) drazsi a jiste si bude uzivat kdyz ji prudce narostou prodeje z titulu nejlacinejsiho spagatu.
Nebo mi neco unika? Jak by nas (lezouny kupujici obcas spagat) spojeni lanexu a singace mohlo ohrozit? Vrta mi to hlavou a rad se dam poucit.
Kolik se čeho prodává je dost přísně tajený číslo. Ale klidně sem napíšu, že jak to vidím zpoza pultu obchodu, tak SR+Lanex dělají tak 50% prodaných lan. Minimálně. Možná to bude jiný v Praze, kde je mezi lidma víc peněz, ale v - relativně - menších městech to tak je. Netušim, jaký jsou ty limity antimonopolního úřadu a jak se dokazuje jejich splnění/nesplnění.
Jake limity UHOS ma nebo nema nevim. Ale pocitam, ze to nebude pevne cislo, ale ze se bude prihlizet i k dalsim faktorum.
Pritel Google mne navedl na tuhle stranku UHOSu (odstran mezery):
http://www.compet.cz/ o-uradu/poslani-a-kompetence/
O fuzich tam pisou tohle:
--- citat ---
Fúze
Posuzování spojování soutěžitelů je třetím pilířem ochrany hospodářské soutěže. Fúze firem jsou v hospodářské soutěži běžným jevem. Větší hráči skupují menší s cílem získat na trhu ještě vlivnější postavení. Antimonopolní úřady proto posuzují ty největší fúze, ke kterým na jednotlivých trzích dochází. Tam, kde by v důsledku zamýšleného spojení mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže jsou přijímány závazky ze strany fúzujících firem. Teprve potom je fúze povolena. Jen zcela ojediněle je navrhované spojení zakázáno. ÚOHS také zaznamenal případy, kdy soutěžitelé, kterým spojení nebylo povoleno, požádali o souhlas s fúzí znovu. Pokud mezitím došlo ke změnám na trhu, mají přitom šanci se svým návrhem uspět. ÚOHS tak například začátkem roku 2006 povolil spojení dvou největších firem na pekárenském trhu v ČR, ač toto spojení v minulosti zakázal. V novém správním řízení byl mj. zohledněn fakt, že spojením vzniklý subjekt již nebude, na rozdíl od svých konkurentů, z pohledu k přístupu k surovinám soběstačný a bude si je muset zajišťovat dodávkami. Jeden z fúzujících subjektů totiž v průběhu roku 2005 odprodal své majetkové podíly na trzích mlýnských výrobků. I tak vznikl na trhu subjekt s vedoucím postavením, podíly konkurence však nevykazují výraznější odstup. Smyslem ochrany hospodářské soutěže v oblasti fúzí není mařit podnikatelské plány firem, ale zasahovat pouze tehdy, když je navrhované spojení způsobilé narušit soutěž na trhu.
--- citatu konec ---
Pokud jsi na pochybach muzes UHOSu podat podnet. Ze zakona se tim museji zabyvat a rict ti co si o tom mysli a kdyz to zavrhnout tak to zduvodnit. A pokud to jejich rozhodnuti bude vypadat podezrele tak pak teprve se da zacit hartusit a mluvit o korupci.
Zatim mu ale prijde ze se nic spatneho nedeje, a pouha zast vuci odpornym burzoustum kteri si dovolili ten zlocin spojit dve firmy neni dostatecnym duvodem k tomu na ne posilat birice ;-). Zvlaste kdyz se jeste nemeli sanci nijak projevit. Ani dobre, ani spatne. Jako lezce mne taky docela dost vadi kdyz se do mne navazi nejaky urad a/nebo mistni chasnik aniz bych neco spatneho provedl a zduvodnuje to tim, ze urcite budu delat bordel a proto je treba mne predbezne pokutovat/vykazat ze skal/odtahnout auto i kdyz jsem zatim nic neporusil (ale mohl bych). Prijde mi rozumne aplikovat princip "sycakovi po drzce teprvne kdyz neco provede" i jinde. Nevylucuju ale ze jsem i pres svuj vek porad jeste naivni...
Takže podle této teorie byly vlastně obří socialistické podniky to nejlepší, a tím, že jsme si je nechali panem Havlem rozbít jsme udělali veliký krok zpátky.
A ty rozdrobené teď budeme s velkou slávou fúzovat (ovšem pochopitelně s jiným majitelem a většinou cizím).
Co to plácáš? Zařiď si malinkatou firmičku, a když budeš mít dobrý nápad, skvělý marketing, solidní výrobu, tak jim budeš konkurovat. Havel a spol. se zasadili právě o tuhle Tvoji možnost. Proti velkým firmám nic nemají (pokud jim rozumím).
Mozno o to vic te pobavi, kdyz ti reknu ze zrovna to jsem udelal. Zalozil jsem pred 13 lety minifirmicku a ted konkurujeme velkym podnikum (delame sofware). V nekterych oborech se vyplati byt maly ale mrstny ;-).
A kdyz uz jsme u lezeni - friendy od Kouby taky squele konkuruji hejblatum svetovych mega znacek. A Hudy vybudoval firmu taky z nuly. Ze by to fakt neslo? Nekteri by si mohli myslet ze je to jen nedostatku moralu ;-).
Osobně si myslím, že více než nad ztratou konkurenčních výhod pro nás jako zákazníky, zapláčeme nad jinými věcmi, které možná nejsou viditelné na první pohled, ale na ten druhý už ano... Dle mého názoru byl Singing rock zdravou, mladou firmou s výborným, promyšleným a jasně zacíleným marketingem, s tváří dynamicky rostoucího subjektu, který musel být každému blízký. Na rozdíl od toho je Lanex jakýmsi staříkem, jehož matketing se zmůže tak akorát na Tendon cup, díky bohu alespoň za něj. Vysvětlení je zřejmě vcelku jednoduché - Singing rock měl majitele lezce, Lanex měl za majitele postarší pány, z nichž ten "nejdůležitější" navíc sedí jako žába na prameni a vzhledem ke svému prajzáckému původu se z pramene těžko někdy hne. Pakliže zdravým konkurenčním bojem mají být zákulisní sňatky pod společnou hlavičkou, která má jen zakrýt pokálené stopy, pak tedy hurá. Však jen ztrácíme zdravou firmu a získáváme menší kopii té velké. A konec: jako obraz Doriana Graye...
Tady v diskusi koluje přízrak zkornatělého Lanexu, který požral křehoučkého Singáče. Ale tak to vůbec není! Obě firmy koupil fond rizikového kapitálu ARX, který z nich zřejmě udělá jednu větší a silnější firmu, a pak ji rychle někomu bouchne. Je otázka, jestli to bude dalšímu fondu, kerý je zaměřený na dlouhodobý zisk (v podobném postavení je teď např. vodácký Gumotex), nebo nějakému sportovnímu konglomerátu (v jakém je většina evropských značek).
Jakým tunelem? Tady někdo koupil dvě firmy a spojuje je pod jednu hlavičku. Chce z nich asi udělat něco výkonnějšího. Na tom nevidím nic kriminálního. Naopak spíš chválihodného.
To ukáže čas. To už většinou bejvá zbytečná diskuse. Ono totiž většinou záleží na tom, kdo kupuje. Zda podnikatel či odborník, co chce podnik potáhnout dál, nebo obchodník a ekonom. Tomu vždy půjde o vlastní prospěch bez ohledu na osud a prosperitu podniku.
Asi jsi nepochopil, co to tunel je. Vykradení firmy na úkor vlastníků. Vzhledem k tomu, že vlastníkem jsou nějaké fondy, můžou Lanex i Singáč rozprodat, konsolidovat, rozvíjet, ždímat z nich dividendy nebo rozdat akcie zaměstnancům, nechat je zkrachovat, ale nebude to tunel. (A propos: Všem jde o vlastní prospěch. Dokonce i u špagátů na šplhání. Dokonce bych řekl, že ekonom je v takovém podnikání důležitější než technolog.)
To je samozřejmě věčný spor mezi výrobou a prodejem v jakékoliv firmě :-) Faktem ale je, že technologii, lana, lidi - to všechno můžeš koupit, ale když špagát neprodáš za přiměřenou cenu, můžeš si hodit mašli.
Pan Gregořica? Co proti němu máte? Proti mne pouze dvakrát v minulosti protestoval u mých zaměstnavatelů (neúspěšně) a pak nechal kvůli dalšímu mému článku rozmetat asi nejschopnější polistopadovou bezpečnostní komisi ČHS.
Právě takovéhle věci, které pro dotyčného jsou naprosto běžnou praxí, mne utvrzují nejen v názoru na tohoto "manažera", ale i na budoucí dění v obou firmách, jimž teď bude velet. Apropo nejspíš si začínáme koledovat o zrušení i téhle diskuse...
Faktem je, že žába to jistě je. Na druhou stranu by nikdo, ani žádný fond, nekoupil podíly ve firmách, které by neměli potenciál. Pravda, bez generála Greg., který už nebude mít potřebné pravomoce se potenciál Lx značně zvyšuje :) ... Dalším faktem je,že SR má lepší marketing, je dynamičtější, ale v poslední době nestíhal s kapacitou výroby. SR je mnohem silněnjší v sedácích, Lanex je mnohem silnější v lanech, a teď nemluvím o trhu v ČR, ale globálně. V konečném důsledku to nejspíš nebude mít dopad na kocové uživatele ... pořád tady bude SR i Lx a každý si bude moci vybrat to svoje ... otázkou je, co bude za rok, dva ??? Třeba se to prodá Mammutu ???
V Singing Rocku i v Lanexu se už nějakou dobu mluvilo o tom, že LNX Singáče koupí. To, že se "pan generální" spojil s někým jiným, prodal mu část podílu Lanexu a pak už společně koupili 100% podíl v Singáči, je sice asi právně čisté, ale jinak to smrdí jako bolavé nohy. A pravomocí se zcela jistě zbavit nenechá, ba naopak. Na to je příliš pyšný.
Tady bude opravdu zajímavé, jak budou v praxi dodržována slova o oddělené strategii. A upozorňuju, že v tiskové zprávě - na rozdíl od tohohle článku! - se píše jen o obchodní strategii, nic o výrobě. A pokud vím, tak vývojáři v Lanexu a SR měli na některé věci poněkud rozdílné názory ... (pohledejte si na netu např. články od Radka Táborského ze SR).
Přátelé Radek Táborský je takový malý cestovatel - dělal v Lanexu, pak v Singing Rocku a teď dělá v Gilmonte (Žilmont) na Slovensku. Vývoj může být různý s různými názory - důležité je, jak moc do toho vývoje zasahuje vedení... A pakliže Singing Rock má nyní stejné vedení jako Lanex, vězte, že už vývoj bude muset mít stejný názor :-(
Eeeh. Tímto se virtuálně velmi omlouvám Radkovi F. Za překlep i matení ostatních. Když to T a F je tak blízko sebe a člověk vidí samozřejmě to, co chce vidět...
Aby někdo mohl něco koupit, musí to nejprve někdo jiný chtít prodat. Pokud chce někdo jiný něco prodat, má pro to nějaký důvod.
Stejně jako ten, kdo to koupí. Nakonec ten, kdo to koupí, nemusí být vůbec ten, kdo to koupí, protože ten, kdo bere bank, je ten třetí vzadu.