LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
5.Štípek 11538
6.Stráník 11449
7.Nespoutaný 11416
Bouldry:
5.Pochman 10603
6.Novák 10575
7.Kopecký 10375
Hory:
8.Černý 6591
9.Sukačová 6464
10. 6150

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5671 lezců
1141496 cest
Nové přelezy:
Crvena Tiš 7b
Noi Altri! 7b+
Veganza De 8a
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+
Katiforos 7b
Dynamitaki 8b
Blue Moon 7c+
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+

Stěny
Škoda Sport Park - Plzeň
Boulder centrum VUT v Brně - Brno
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod

Prodejny
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Česká asociace horských vůdců přijata do mezinárodní IFMGA

CMGA

Česká asociace horských vůdců (Czech Mountain Guides Association - CMGA, resp. ČAHV) byla na kongresu  Mezinárodní federace asociací horských vůdců (International Federation of Mountain Guides Associations - IFMGA nebo francouzky UIAGM) v řecké Meteoře přijata za plnoprávného člena této prestižní mezinárodní organizace.

Naplnil se tak po osmi letech cíl, který si dali v roce 1998 zakladatelé této organizace. Další důležitý krok se udál v roce 2002, kdy Dušan Stuchlík vytvořil systém vzdělávání českých horských vůdců, jednotný se vzdělávacím systémem IFMGA a představil jej na mezinárodním kongresu IFMGA v roce 2003 ve slovinském Bledu. O rok později byla organizace českých horských vůdců přijata mezi kandidátské země IFMGA a jako dozorčí země, která bude dohlížet od prvního kroku až po závěrečné přijetí mu bylo přiděleno Rakousko. V roce 2004 tak byl otevřen první výcvikový kurs.
Jak říká předseda asociace, horolezec Josef Šimůnek, cílem CMGA je sjednotit výcvik, pravidla, etiku a odpovědnost horských vůdců v České republice tak, aby tato profese odpovídala mezinárodním, všeobecně uznávaným pravidlům IFMGA. Česká asociace horských vůdců chce nabídnout především českým klientům profesionální horské vůdce, kteří zaručují standard IFMGA při vedení ve skalních, ledových, horských, vysokohorských a skialpinistických terénech ve všech zemích světa.
V současné době CMGA sdružuje celkem patnáct členů, z nichž osm členů, kteří úspěšně složili mezinárodní zkoušku IFMGA a mohou tedy vykonávat toto povolání: Josef Morávek, Janek Bednařík, Karel Kříž, Antonín Volk, Viktor Kořízek, Radek Lienerth, Dušan Stuchlík a Josef Šimůnek . Další tři členové CMGA  mají nižší zkoušku Aspirant. Dalších pět mužů složilo přijímací zkoušku.
Do budoucna zamýšlí CMGA podniknout takové kroky, aby licence „Horský vůdce IFMGA“ byla v ČR jedinou platnou licencí pro vedení klientů ve výše uvedených terénech a také aby tato licence byla zakotvena v živnostenském zákoně. Stejně jako je tomu ve všech členských zemích UIAGM a v EU.

Zdroj: Oficiální tisková zpráva CMGA

Web:
www.horskyvudce.com

www.ifmga.info

Fotky z prvního vzdělávacího kurzu:


Kurz lezení ledu, Maltatal 2005

foto archív ČAHV



Trénink sebezáchrany z trhliny, ledovcový kurz Oberwalderhutte 2005

foto archív ČAHV



Na severním hřebeni Fuscherkarkopf, ledovcový kurz Oberwalderhutte 2005

foto archív ČAHV



Skialpinismus a laviny, kurz Totes Gebirge 2005

foto archív ČAHV



Skialpinismus a laviny, kurz Totes Gebirge 2005

foto archív ČAHV



Hans Bergman, vedoucí vzdělávání rakouských horských vůdců a  garant vzdělávacího systému ČAHV po dobu kandidátství v IFMGA na pískovcovém kurzu 2004

foto archív ČAHV



Kurz horolezectví na pískovci 2004

foto archív ČAHV



Členové a lektoři prvního běhu vzdělávání podle požadavku IFMGA: zleva Jan Bednařík, Viktor Kořízek, Dušan Stuchlík, Hans Bergman, Karel Kříž, Josef Šimůnek, Josef Morávek, Radek Lienerth a Antonín Volk

foto archív ČAHV



Anglická verze varianty nového loga

Lezec.cz   [úpravy] 07:39 14.12.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 O.K.14:06:17 14.12.2006
Všem horským vůdcům z "Polabí" velký obdiv a blahopřání. Konečně i vůdci jsou u nás normální jako jinde v civilizaci.
John, Plzeňodpovědět 
 Re: O.K.15:21:51 14.12.2006
Setkal jsem se s jednim českým horským vůdcem před asi dvěma lety na Zlomiskové věži v Tatrách!To, že neustále nad námi řezal svah lyžema mu ani moc nevadilo,nakonec se mu kousek dál podařilo malou lavinku i utrhnout! Pěkně děkuji za takové horské vůdce!Ps.Byl celý v žlutém(snad Treksport)a na prsou ceduli že je vudce
odpovědět 
  Re: O.K.17:02:54 14.12.2006
Před dvěma lety u nás ještě žádný český horský vůdce nebyl. Nepleť si to s horským průvodcem a radši místo plivání gratuluj.
Já tímto gratuluji, měl jsem možnost se s jedním z vůdců poznat osobně v horách a výkony byly skutečně profesionální, minimálně jako u jejich zahraničních kolegů.
Borsaodpovědět 
   Re: O.K.18:07:12 14.12.2006
když si tak prohlížím ty fotky, řekl bych ,že to byl ten radek leitner.
odpovědět 
    Re: O.K.21:04:47 14.12.2006
A ne Linerth ? :-D
odpovědět 
     Re: O.K.09:15:15 15.12.2006
A ne Lienerth :-)??????:-)
Tom Vidlakodpovědět 
    Re: O.K.21:41:18 14.12.2006
posledni dobou se snazim na radu veci nereagovat a prechazet je. Bohuzel pokud mne nekdo verejne napadne a to nechutnym anonymnim zpusobem, asi je na miste vec verejne popsat. Zvlaste pokud podle textu a situace vim kdo to napsal...a co tim bohuzel sleduje.

1) Na Zlomiskove vezi byvam bud sam, nebo si velmi dobre pamatuju koho tam potkam a na brezen 2004 bohuzel nemam nejlepsi vzpominky, takze si to pamatuji velmi dobre, vas bylo cca 5 a Lokomotiva mela na Zlomiskove 2 dvojky, kter jsem si tam vybehl zkontrolovat, jestli je na sestupu vse v poradku. Pak jsem sjel V sestupovy zleb na lyzich a pockal na ne u veci a sjeli jsme na Popradske, vy jste odkraceli bivakovat kamsi do doliny.

2) Nevim jak se da rezat svah ve zlebu nad vami, zvlaste kdyz jsi slanoval, nebo ja nevim co tam delal ve stene nad zlebem misto aby jste sesli do sedla a zlebem sjeli po zadku dolu. Lavinu? Nevsiml jsem si ze by jsi mel dioptrie, ta co byla pod Draci Hlavou byla tou dobou uz pres 5 dni spadla...

3)Co se kompletu treksport tyce tak ten jsem mel, ale o vudcich tehdy nemohla byt jeste ani zminka, protoze prijmacky do vudcovskeho kurzu se konaly az 2004 v cervnu. logo CAHV jsi mi na triku, nebo bunde videl, ale az letos na doskoleni na Devine.

Myslim, ze pokud najdes odvahu svou pomluvu podepsat svym jmenem tak se rada lidi bude divit kdo a proc asi tohle napsal.

Radek Lienerth

PS: fotografie ze zminovaneho kurzu horoskoly H.O.Lokomotiva Brno
http://www.climbingschool.cz/tatry_brezen/index.html
zobanodpovědět 
     Re: O.K.11:20:54 18.12.2006
jeste jsem tam byl cely ve zlutem (ne od Treksportu) ja, ale ja to taky nebyl :-)
Lubos Vidlakodpovědět 
     Re: O.K.11:27:55 18.12.2006
jeste jsem tam byl cely ve zlutem (ne od Treksportu) ja, ale ja to taky nebyl :-)
Lubos Vidlakodpovědět 
      Re: O.K.13:57:27 03.01.2007
Jo tos byl Speku urcite ty!!!:-) zluty bigpacky hadry mas a na prsou ma Bigpack ten svuj modrej znacek co vypada podobne. Mel by ses stydet, takhle nad chudakama rezat svah :-):-)
Tom Vidlakodpovědět 
   Horský vůdce - nic nového20:43:14 16.12.2006
Tak to se hodně pleteš. Je třeba pořádně prostudovat související předpisy se živnostenským zákonem. Nařízení vlády č. 469/2000, kterým se stanoví obsahové náležitosti vázaných živností říká jasně, že průvodcovská činnost horská je rozdělena do dvou profesí:
a) Horský vůdce – organizování a provádění jednotlivců nebo skupin v horském a vysokohorském prostředí, včetně ledovců, při skalním lezení a horolezectví na zajištěných cestách, umělých lezeckých stěnách, při skialpinistických túrách, vedení a organizování vysokohorských expedic, včetně zajišťování bezpečnosti. V rámci živnosti je možno uskutečňovat činnost informační, poskytování poradenských služeb při výrobě lezecké, horolezecké, skialpinistické a obdobné výzbroje a výstroje, včetně půjčování takové výzbroje a výstroje.
b) Horský průvodce – činnost průvodce po horách, která spočívá v organizování a provádění jednotlivců nebo skupin v horském prostředí, s výjimkou oblastí ledovců, skal, canyoningu a všech dalších terénů, v nichž postup vyžaduje použití horolezecké techniky, horolezeckých pomůcek a materiálu (zejména stoupacích želez, cepínů, lan, jistících prostředků), kdy v zasněžených horských terénech je provádění možné pouze ve zvlněných terénech severského typu, kromě terénních zlomů a je vyloučena realizace jakýchkoli lyžařských, skialpinistických a obdobných činností s výjimkou chůze na sněžnicích.
Průvodcovskou činností tělovýchovnou a sportovní je realizace programů pohybově rekreačních, programů na redukci tělesné váhy či extrémně sportovních včetně nezbytné instruktáže dovedností příslušného sportovního odvětví.
Průvodcovskou činností v oblasti cestovního ruchu je doprovázení skupiny osob nebo jednotlivců, při němž je v jazyku dle jejich výběru poskytován výklad o kulturním a přírodním dědictví země. A s tím spojené zajištění dalších nezbytných činností spojených s doprovodem skupiny osob nebo jednotlivců, vedením a kontrolou itineráře, zajištěním programu, obstaráním základních informací během cesty, včetně praktických informací vztahujících se k místu pobytu, a poskytováním základní pomoci doprovázeným osobám.
Kurzy horolezectví, skalního lezení, skialpinismu, canyoningu, lezení na umělých stěnách nebo zajištěných cestách a VHT může realizovat podle živnostenského zákona pouze horský vůdce nebo tělovýchovný a sportovní průvodce příslušné specializace. Horolezecké školy tak nemusí působit v právním vzduchoprázdnu, komerční horolezecká činnost je v ČR dávno právně zakotvena.
I u nás je horský vůdce nejvyšší možnou kvalifikací pro komerční vedení horských túr.
Český právní řád tedy nezná průvodce cestovní kanceláře nebo instruktora komerčních průvodcovských aktivit. Průvodce cestovního ruchu nemůže vést horskou túru. CK musí zajišťovat svoji činnost prostřednictvím odborně způsobilých osob. Musí si podle charakteru akce a terénu najímat buď horské průvodce nebo horské vůdce. Ostatně někteří členové ČAHV se také nechávají najímat CK.
Už dávno u nás tedy neexistuje pouze neurčitý kočkopes, nebo hybrid - horský průvodce. Pouze, naštěstí v demokratickém státě s tržním hospodářstvím nemusí být horský vůdce výhradně členem soukromého sdružení - UIAGM (tj. ČAHV). Mezinárodní společenské organizace, která není spjata s orgány nebo institucemi EU. Ostatně i ČAHV je občanských sdružením, ne profesní organizací (viz Ministerstvo vnitra). ČAHV má od MŠMT také "jen" akreditaci pro konání kurzů průvodcovské činnosti horské, v rozsahu horského vůdce. Lze se přesvědčit na stránkách MŠMT. Stejně jako FSpS Masarykovy univerzity v Brně, Škola sportů a pobytů v přírodě Adventura Praha a Benadventura Ostrava. Nikdo víc tyto kurzy u nás nepořádá. Žádná CK tedy horské průvodce ani horské vůdce neškolí sama.
Neexistuje žádný právní předpis EU nebo mezinárodní smlouva, která stanoví, že horský vůdce musí být členem pouze UIAGM. Není tomu tak ani ve všech státech EU. Zrovna na Slovensku toto bylo z důvodu diskriminace jiných podnikatelských subjektů novelou živnostenského zákona naopak zrušeno. Jejich živnostenský zákon horského vůdce nezná. Neprošel ani návrh návštěvního řádu TANAPu, aby po neznačených cestách mohl vodit pouze horský vůdce. Jejich zákon o telesnej kultúre také nestanoví, že horské vůdce může vzdělávat jen slovenský spolek (UIAGM). Limitovaného horského průvodce a pak horského vůdce zná např. i francouzské právo.
Již tedy od roku 2000 i náš živnostenský zákon nařizuje horskému vůdci zaručovat bezpečnost svých klientů (viz zmíněné nařízení vlády). Rozsah jeho odpovědnosti vyplývá z rozsahu jeho oprávnění. Musí se jednat o znalosti a dovednosti pro záchranu horolezeckou, první pomoci včetně specializované (kvůli aklimatizaci apod.), lavinová prevence a záchrana. Lze se přesvědčit v programech jednotlivých výše zmíněných pořadatelů, že všechny tyto přípravy jejich kurzy obsahují. Jednotlivé právní předpisy je totiž nutné brát podpůrně a ve vzájemné závislosti. Přeci snad jeden zákon nebude obsahovat, co vyplývá jako povinnost z jiného. Případná občanskoprávní i trestní odpovědnost horského vůdce za neposkytnutí pomoci v daném rozsahu vyplývá z toho, že se absolvováním daného kurzu stává osobou odborně způsobilou.
Pojištění této odpovědnosti si může sjednat horský vůdce už dávno, ani nemusí být členem ČAHV. Pojištění profesní odpovědnosti má u nás zákonem uloženo pouze několik málo profesí. Proč pak nechtít, aby "profesní komoru" a toto pojištění neměli také instruktoři parašutismu, řidiči autobusů, se zbraní pracující ochranky....?
Zákon nemůže stanovit, že horský vůdce má být povinně členem UIAGM (tj. ČAHV). Neboť by to bylo protiústavní. Zákon nemůže nutit stát se členem zájmového sdružení. Nemůže omezit předem podnikání v profesním vzdělávání na jeden soukromoprávní subjekt.
Český horský vůdce se při vedení českých klientů v zahraničí nedostává do rozporu s tamějšími zákony. Nevodí své klienty nebo zákazníky CK „na černo“. Obecně může občan ČR podle stanoviska Ministerstva obchodu a průmyslu k problematice průvodcovské činnosti horské (mám k dispozici), kam spadá gesce živností, vykonávat v některé ze zemí EU podnikatelskou činnost dočasně a příležitostně v rámci tzv. volného poskytování služeb na základě svého živnostenského oprávnění získaného na území ČR. Není tak žádný nesoulad našeho práva s evropskou legislativou. Neexistuje obecná evropská zvyklost, neboť naopak podle dohody spadá tato problematika do výlučné pravomoci jednotlivých států EU. Vzdělávací program na platformě UIAGM je sice mezinárodně uznávanou kvalifikací, ale nelze hovořit o mezinárodně právním základě.
Všichni čeští horší průvodci i horští vůdci jsou státem autorizované fyzické osoby. Prostřednictvím akreditovaných vzdělávacích institucí vykonávají státem certifikovanou zkoušku odborné způsobilosti. Tyto vzdělávací instituce však nevydávají žádné licence na základě absolvovaného kurzu a splněné praxe. Touto licencí může být pouze státem vydaný živnostenský list.
Členové ČAHV nezískali po vstupu do UIAGM v zahraničí legální statut. Nadále tu totiž platí uzavření trhů pro poskytování služeb! Teprve nyní v listopadu přijal EP normu, která nařizuje, aby jednotlivé státy upřesnily nejpozději do tří let své požadavky na kvalifikaci omezeného okruhu profesí a své trhy otevřely. Nesmí se však přitom dopouštět jakékoli diskriminace.
Nejčastější základnou pro vzdělávání i praxi horských vůdců i průvodců, členů i nečlenů ČAHV je většinou dlouholetá, různorodá činnost (metodická komise, instruktoři) v ČHS (viz např. CK Loudatour Plzeň).
Horští vůdci UIAGM, tedy i členové ČAHV, neprocházejí několikaletým vzděláváním. Vzdělávací program ČAHV na bázi Mezinárodní unie asociací horských vůdců (UIAGM), je rozložený do 86 dní (768 hodin výuky) v průběhu tří let. Tento příspěvek v žádném případě není útokem na ČAHV. Naopak je třeba uznat, že tento kurz je nejrozsáhlejší, nejnáročnější a nejkomplexnější. Členství je spojeno s pojištěním odpovědnosti. V tomto "balíku výhod" je třeba služby horského vůdce ČAHV (UIAGM) doporučit. Ale stále tu zůstává v potaz lidský faktor každého člena zvlášť.
Klient se musí zajímat, jakou kvalifikaci má jeho horský vůdce (tedy i nejen horský vůdce - člen ČAHV), jak si ji obnovuje nebo rozšiřuje a jakou má praxi. Všichni horští průvodci i horští vůdci (včetně členů ČAHV) musí mít podle živnostenského zákona čtyřletou praxi pro získání živnostenského oprávnění, malé výjimky stanoví opět tento zákon. Klient se musí zajímat o rozsah oprávnění horského vůdce.
Problém spočívá spíše v počtu horských vůdců najímaných CK na počet klientů. Je však třeba potom říct, že zájezdy by se musely zdražit...
Také ke své smůle ostatní horští vůdci příliš neprezentují svoji kvalifikaci a praxi, nemají sdružení.
Martinodpovědět 

 následky?17:52:36 14.12.2006
vsem borcum blahopreju.

Otazecka s uvahou na zaver: jake to bude mit nasledky?
Nepovede to k necemu jako napr. v raftingu v Rakousku, tj. bez lincencovanyho guida si na raftu nesjedes ani prd. Preneseno na hory: cestovka (podle budouciho zakona, ktery urcite vudci privitaji ba i nejak podpori) nebude moct poradat zajezd na ferraty nebo treba vrchol typu Dachstein, kdyz nebude mit licencovaneho hor. vudce. Je mozne ze to tak bude? Jestli se tak stane, povede to ke zkvalitneni sluzeb a bezpecnosti cestovek? Nebo se tim vytvori skupina privilegovanych cestovek s vudci a zbytek bude mit utrum (cili situace podobna kartelu)? ....jen takovy brainstorming
valyodpovědět 
 Re: následky?21:02:06 14.12.2006
Pokud se to nedostane až do takového extrému jak píšeš, tak podle mého názoru to je jedině dobře, jestli se takový zýkon prosadí. Pak nebudeš potkávat v horách stáda šílenců (čti chudáků kteří nevědomky sází svůj život) které "nikdo" nevede.
Borsaodpovědět 
  Re: následky?21:03:10 14.12.2006
P.S.: Netvrdím, že všichni horští průvodci jsou takoví, to jistě ne.
Borsaodpovědět 
   Re: následky?09:26:00 15.12.2006
ale samozřejmě jde o byznys až v první řadě, primárním cílem je ochrana trhu a omezení konkurence, stejně jako u jakékoli jiné branže, jako fšecky ty aurorizace, auditorské zkoušky, advokátské zkoušky atd..
Lukas B.odpovědět 
    Re: následky?10:20:37 15.12.2006
Bývá to tak velmi často. Vytvoří se kasta majitelů razítek a bumážek, která skrz zákon zlikviduje konkurenci a někdy a někdy i každýho, kdo o jejich služby z nějakého důvodu nestojí.
Což neznamená, že v tomto případě to tak musí být také. Ale ani to neznamená, že to tak být nemůže.
Dokonce to ani neznamená, že ti první to tak chtějí, že s tím to všechno dělají. někdy se to vyvine časem.
V lezení doznívá ještě bolševická představa, že lézt smí jen oštemplovaný s patřičnou průkazkou.
Jestli již do toho vstupuje kapitalistická, kartelová? Nevím.
dagodpovědět 
 Re: následky?10:13:55 17.12.2006
Předně viz výše můj příspěvek. Znovu opakuji, ani nyní se nejedná ani trochu o útok na ČAHV (UIAGM). Naopak, klobouk dolů nad jejich úsilím - velmi dobrým vzdělávacím programem, že se jim podařilo dosáhnout náročného cíle, tj. vstupu do UIAGM. Ale až na úsilí, aby se licence horského vůdce UIAGM stala jedinou možnou pro vedení horských túr podle našeho práva (živnostenského zákona). ČAHV se nemůže jako dobrovolné zájmové sdružení divit, že je napadána ze snahy o lobbismus, likvidace konkurence. Většinu článků o ČAHV (viz i www.horylody.cz) psaly spřízněné osoby, bohužel mají nádech reklamy.
Zákonné stanovení takové povinnosti by mělo za následek konec dosavadních horských vůdců a horských průvodců. Cestovky, které si je musí najímat by skončily. Na trhu by jich zůstalo pouze pár. Ty, ke kterým by se "noví" horští vůdci přidali. Jinak je třeba rovněž vzít v úvahu, že členů ČAHV je žalostně málo na takovou úlohu. Jejich počet by musel mít dlouhodobě vzrůstající tendenci.
Také by to znamenalo naprostý monopol na vzdělávání horských vůdců, tj. odstranění jeho dosavadních ostatních poskytovatelů.
V návaznosti na obsahovou náplň horského vůdce podle živnostenského zákona již dnes je stanoven minimální obsah takových kurzů. Každé vzdělávací zařízení musí projít náročnou akreditací u MŠMT. Musí předložit projekt vzdělávací aktivity, kterým prokáže odbornou způsobilost vzdělávat horské vůdce. MŠMT stanoví, aby vzdělávání vedli zejména vysokoškolácí daného oboru a specializovaní instruktoři s praxí. Kurz musí obsahovat vše, co nakonec bude horský vůdce dělat. Ten pak může, jak stanoví živnostenský zákon, vykonávat živnost v rozsahu vydaného osvědčení. Živnostenský list však dostane až po čtyřleté praxi! Znovu opakuji, kurz musí obsahovat i přípravu pro zajištění bezpečnosti klientů (např. po pádu lezce, záchrana z ledovcových trhlin, lavinová záchrana). Na www.zdrsem.cz se lze přesvědčit, že tyto vzdělávací zařízení využívají v přípravě na první pomoc velmi kvalitních služeb.
Pojištění, které má člen UIAGM je pořád jen pojištěním jeho. Pro případ žaloby ze strany klienta. I po vstupu ČAHV do UIAGM musí mít klient cestovní zdravotní pojištění. Dobré pojištění, které se vztahuje na vykonávané aktivity (horolezectví apod.), má vůči tomu dostatečné plnění. Především na záchranné akce.
Lze diskutovat, zda by zákon neměl stanovit, že je takové pojištění povinné při akcích CK. Aby se kvůli jednomu klientovi neocitnul v nezáviděníhodných problémech celý zájezd. Horský vůdce samostatně může odmítnout klienta bez takového pojištění. Také o tom, zda by neměl být stanoven počet klientů na jednoho horského vůdce a horského průvodce.
Lze diskutovat rovněž o tom, zda by měl mít horský vůdce povinně ze zákona uzavřeno pojištění profesní odpovědnosti. Ale opakuji, toto pojištění je stanoveno velmi úzkému okruhu profesí. Nemá jej stanoveno většina o nic méně rizikových profesí. Z pozic ČAHV je toto prosazováno, neboť se jedná o pravidlo UIAGM. Již dnes mohou klienti vyžadovat, aby horský vůdce měl toto pojištění. Na pojistném trhu se pojištění odpovědnosti nabízí.
Ale tvrdit, že vzdělávání horských vůdců na platformě UIAGM je tou jedinou správnou cestou, je velmi přehnané a zavádějící.
Martinodpovědět 

 Foto dne:

Jonáš
 Databáze cest:
Všechny cesty (179554)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Flake Is Fake 6c Vrbovsko
Lora II 6c Vrbovsko
Fits My Style 6b+ Vrbovsko
Hugo 6b Vrbovsko
Mäusezähnchen VIIIa Schmilka
Nově komentované:
Noi Altri! E Voi Altri? 7b+ Limski Kanal
Nespavost Low 8A Töpfer
S-Kante VIIb Pfaffenstein
S-Kante VIIb Pfaffenstein
Buf! 7a Alaro

 Nově v diskusi:
Re: letadlo matroš | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
RIP | RIP | Re: Ani | Ss | Ani | Re: masakr | Re: To není vše | To je fakt nádhera. | Re: poučení | Hustý! |

 Kde to vře:
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (128)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (91)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (40)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (14)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (5)
Rozhovor s Lynn Hill i s lezením na její domácí bouldrovce (3)

 Nově v inzerci:
Pátek sobota | stěna Jirkov | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W | Prodám lezečky | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 372 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 323 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 292 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 293 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 270 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.