Stavění je lezecká technika, která se občas praktikuje při zdolávání cest v pískovcových skalních oblastech.
Jedná se o lidskou pyramidu, která se skládá minimálně ze dvou lidí a používá se tam, kde není možno daný úsek přelézt. Většina cest se stavěním byla dělána za dávných dob.
V dnešní době je trend přelézat všechno čistě, ale jsou místa, kde to opravdu nejde. Skutečnými mistry v tomto oboru jsou lezci z německého Saska, kteří mají v této lezecké disciplíně prazvláštní zálibu a některé obrázky jejich lidských pyramid by jim mohl závidět kdejaký cirkus.
"Ti teda kámo povím, že seš zatraceně těžkej!"
"Drž zobák a drž! Teď ti vlezu na ramena."
"Do háje, cos to svačil? To je maso. Nevrť se, dyť mi rozmáčkneš klíční kost!"
"Ty se nevrť, nebo z tebe schrastím!"
"To je masáž. Víš že ti pěkně smrděj nohy?"
"Nepyskuj a podrž mi tu haksnu tady nahoře, ať se můžu postavit!"
Podobný dialog přikrášlen funěním a hekáním je možno tu a tam zaslechnout při procházce kdekterým pískovcovým skalním městem.
Českou lezeckou oblastí, která je plná roztodivných druhů stavění, jsou Adršpašské skály. Znalost této lezecké techniky je nutností pro zdolání velkého množství cest.
Nepsaným pravidlem je, že při stavění tvoří základ těžší a silnější lezec. Šplhá po něm jeho lehčí parťák.
Při pěkném stavění si lezci užijí legraci a tento mírně akrobatický prvek příjemně oživí zdolávání cesty. Ale při pohledu na "opičárny" některých borců běhá mráz po zádech a vypjaté situace lehce se kymácejícího lidského stožáru jim určitě nikdo nezávidí. Kde je vůle, tam je cesta!
Druholezec se může pokusit přestavěný úsek přelézt čistě. Pokud je to nad jeho síly, použije stěnový kruh, prusiky nebo napevno uvázaný konec lana, který pro něho naaranžuje jeho prvolezec.
Stavění ze země
Překonání hladkého úseku, nad kterým je lezitelný terén nebo kruh. Na některá stavění je potřeba až 20 lidí!
Jižní stěna VII, Rozmanitá věž západní, Prachovské skály – nutno vystavět zhruba do 7m ke kruhu.
Mzda strachu VIIb (stará česká pískovcová klasifikace),
Kladivo, Prachovské skály (část Babinec) – nutno vystavět zhruba do 6m do chytu pod kruhem. Pak následuje výšvih, cvaknutí kruhu a velice obtížný a zarostlý rajbas na vrchol. Cesta nemá od svého vzniku v roce 1973 přelez, takže obtížnost cesty v rozšířené saské stupnici nebyla stanovena. Neúspěšný pokus o přelezení cesty v létě 2010 členy Lezeckého kroužku Prachov nasvědčuje tomu, že obtíže se budou pohybovat v IX. stupni obtížnosti.
Běžný a poměrně bezpečný způsob překonání hladkého místa. Lezci staví od stěnového kruhu, kdy jeden se zajistí co nejblíže ke kruhu a druhý mu přes kolena a sedák vyleze na ramena, nebo třeba i na hlavu pokud je to nutné pro překonání daného úseku. U některých cest se takto dosáhne na další kruh, u jiných se musí prvolezec po opuštění základny svého parťáka poprat s dalšími lezeckými obtížemi.
Smítkova cesta VII (RP VIIIc), Smítkova věž, Prachovské skály – stavěním od prvního ke druhému kruhu. Pěkné. Čistý oblez za VIIIc. Jsou nutné velice dobré lezecké podmínky.
Jihovýchodní stěna V, Severní cesta VII, Šlikova věž, Prachovské skály (čistě VIIb) – pěkné stavění z velké police od posledního kruhu na vrchol.
Široká věž, Bláznivá hrana V, Prachovské skály (část Lahole) – stavění od kruhu do rajbasu vedoucího na vrchol. Ani po opuštění ramen spolulezce to není úplně zadarmo.
Sportovní stavění
Je zde zapotřebí nejméně tří lezců. Jeden doleze pod hladké místo a pevně se chytí. Druhý vyleze po něm. Třetí jistí. Nepříjemný a obtížný způsob.
Danajský dar VII (RP VIIIc-IXa), Sluneční věž, Prachovské skály – stavěním k prvnímu (jedinému) kruhu
Hladomorna VIIIc, Hladová věž, Prachovské skály– severní stěnou přes dva kruhy na polici, čistým postavením na vrchol
V dnešní době už se příliš nepraktikuje. Je většinou použito v cestách, které se moc nelezou, právě kvůli náročnosti tohoto způsobu stavění.
awesome...jednu ze jmenovaných cest jsem lezl již dvakrát nbo třikrát, pokaždé s jiným spolulezcem, na konci cesty stavění nebo čistý oblez, vždycky jsem si říkal, že to zkusim přelézt volně, ale nakonec jsem vždy zvolil stavění. A ne proto, že by to bylo extra těžké, ale proto, že na to člověk nenarazí každý den a je to celkem sranda...vždycky jsme se u toho zasmáli a komentáře byli podobné :-D
Moc pěkný článek, dík za něj. Fandím těm, co se pokouší zopakovat Mzdu strachu a vyváznou bez úhony. Sice jsem tu cestu neviděl, ale slyšel jsem dramatickou historku od Jožky Nežerky, jak tu cestu tehdy Mocek zázračně vylezl... fotky a článek z loňského pokusu najdete zde: http://www.climbing-paradise.cz/cs/ napsali-o-nas/novinky/ 86-poprve-na-pisku-v-ceskem-raji (odstraň mezery) ...pod nadpisem "2. Na písku se obecně nedoporučuje padat"
Tak to je slusny, dik za clanky (oba). Prikladam fotku jedne pekne pyramidy: http://vsak.net/galerie/ browser.php?name=../fotky/2010/Grosser_Zschand&f=23 (mezery pryc).
Bohužel je tato neodmyslitelná součást pískovcového lezení v jedné "snad pískovcové" oblasti zakazána!!! Dokonce si troufám říci že její zprávce jde fakt tvrdě proti ní. A to jsme v Čechách na písku, nebo snad ne?
Ale Luku, stavění ze sedačky už se v nových cestách nepovažuje za ideální asi nikde. Ale myslím, že ten správce, kterého máš na mysli, má ještě větší problémy s hodně blbými, cca 10 cm borháky, které jistý prvovýstupce osazuje, a to bude možná hlavní tvůj problém, ne?
Jinak pokud vím, čisté stavění v Labáku v pravidlech zůstalo.
Doporučuju jsi prostudovat zápis OVK Adršpach z 28.8. 2010 je na piskaři.cz pod OVK info.V Labském údolí nebylo a nebude lezeckou tradicí stavět ze sedačky.To jen pro tebe Luku, aby jsi měl info.
jenom jedna technická - správný odkaz na fotky je teufelsturm.de - "ďáblova věž", nejlepší lezecký server na Sasko se spoustou fotek. Co se mi na něm osobně líbí, je fórum, kde si lezci k jednotlivým cestám sdělují na co si dát bacha a co tam kde jde založit. To u nás v nikde nenajdu na webu. Samozřejmě pískař - klasik to odsuzuje, ale pro mě pískaře - softmovera je to ideální situace. Talent nemám ale lezení mě baví :-)
Jes;) Databáze na lezci to umožňuje už asi 10 let. Jinak je lepší v popisu cesty a poznámce neprozrazovat klíčové informace k přelezu, ale uvést je do komentáře pod cestu. Existují lezci kteří si chtějí cestu vylézt i s jejím tajemstvím, komentáře pod cestou zase pomůžou těm co si s ní neví rady. Pěkné články:)
Na p i s k a r i . c z najdeš hromadu fotek (přes 1300) a ještě víc komentářů pískařů s hodnocením cesty i zajištění v pískovcových oblastech polické pánve (Ádr, Teplice, Broumovky, Ostaš, Křižák). V komentářích se občas objeví kde to jde zajistit, kde trochu a kde platí pravidlo OS nebo smrt. Záleží samozřejmě na tom kdo komentář píše. Někdo okomentuje totální vraždu jako nádhernou širočinku, kterou si dal na dolezení a pomlčí o tom, že lezl 30m bez zajištění a měl 3. přelez. Někdo ti detailně popíše klasický výstup, o kterém místní říkají, že se dá vyjet na kole. Rozhodně ale takový web existuje alespoň pro část písků. Kdo dodržuje pravidla, může na něj taky přispívat.
Je vidět, že si natolik velký lezec a takový znalec,že toto nepotřebuješ! Když tě článek uráží či pohoršuje napiš lepší na pro tebe zajímavější a modernější téma.
A pokud si nepochopil jak to myslim...zamysli se nad sebou! lezec.cz je server pro lezce o lezení a todle do něj spadá!!
Vašku..pěkný článek!Nenech se odradit lidma co nejsou shopní ani napsat své jméno a jen prudit ...
Ty si děláš prdel, ale. Přečti si tu články Materiál dělaný na koleně (a ty měly nějaký úspěch), zrovna po pralezecké obuvi tam byla sháňka:)) V šuplíku mám fotky a doma nějaké rekvizity na další pokračování, tak kdyby chtěl někdo spolutvořit, ozvěte se;)
vyhlasuji valku preklizce a trenovani :-)))
ja se tady vzdycky pobavim... mozna zauvazujte o vytvoreni zvlastnich web stranek piskolezec.cssr
jestli teda uz nejsou. mohl by se tam delat zebricek kolik kdo o vikendu pred, behem a po lezeni vypil piv :-)
Tady nekdo chce rejpat a stvat lidi.. Praseci radost s nasr. lidi je tvoje lidska ubohost.
Clanek super a akorad bych pridal pohodove staveni na Kobyla v Prihrazech - ceska cesta. Tam si muzete tuto kratochvil odzkouset dosita a napohodu bez nebezpeci. V sasku jsem stavel jednou a uz mam z nich dost respekt o proti nasim stavenim :))
luku, jsi retard a pro tebe mi tenhle hezkej,trochu historickej článek připadá maximálně vhodnej. Ještě bych spešl pro tebe doplnil něco ze zoo- pavilonu opic růžovoprdelatejch!
Zaslouzene pac to mas priblble reci a navazis se schvalne do lidi v tematech o kterych tusis ze je nastvou. Staci si precist co pises...tak laskave vola delej ze sebe. Pro me ses ubozak.
Staveni k lezeni na pisku patri a jen blb jako ty nechape duvod (asi nelezes na pisku),tem dalsim se popis hodi s ukazkama.Pro ostatni pripomenuti zabevnych "nelezeckych" chvilek.
stavíme vždy a zásadně tam, kde bylo použito stavění při prvovýstupu. někdy se tou úctou tak zalykáme, že stavíme i jinde.
jinak upozorňuji, že v době prvovýstupu smítkárny nebyl sedák, a spodní stavěč seděl ve vojenském opasku (v lepším případě).
jinak považuji za čistší stavět po sasku, to jest nezatěžovat kruh. z tohoto důvodu oceňuji umístění dodatečnějch vok v sasku tak, že je voko nad policí tak půl metru vysoko - zajistí to spolehlivě, a oprasení to neumožní.
souhlas,cistsi to je bezesporu.vsude to ale myslim realizovat nelze.neznam treba smitkarnu,ale zrovna podle te fotky to nevypada,ze by to slo bez zatizeni kruhu.toz to jen tak teoretizuji.
Oni Sasíci občas stavěli asi jen kvůli tomu, aby cesta byla "komplet" :-). Jako třeba Stará cesta na Želvu v Ádru. Nebo v Sasku (myslím) Talweg na Kraxelbruederscheibe.