Co je zač........ „Devold Triple North Walls“
Můžete sledovat naše
Tři pokusy udělat elegantní prvovýstupy ve
Třech naprosto odlišných pohořích, a to v nepálském
Himálaji, pákistánském
Karakoramu, afghánském
Váchánu, na
Tři nádherné kopce, kde při součtu všech dosažených výstupů na jejich vrcholy nebudete potřebovat víc prstů, než co máte na obou rukách.
Jak...... pokusit se ve dvou v tomto roce 2008 „alpským stylem“ vylézt a přežít všechny tři stěny? Jednoduché a prosté.....
krása co? Na druhou stranu nemusíte se bát blamáže v podobě pochodových cvičení tak zvaných „Himálajských tygrů“. Opakování cest třicet, čtyřicet, padesát let starých v zástupu lidí a sbírání známek do kolekce s výškou ósum tisíc se konat
N-E-B-U-D-E ! Na to jsou tady jiní, a tak nechme jim jejich prostor na slunci...........
Jen pro upřesnění pojmů a dojmů. Často se objevuje v lezecké hantýrce zaklínací formule
alpský styl, který má zcela jasná pravidla, jako například lezení na skalách (OS, RP, AF přelez). Přesto jsem nabyl dojmu na základě určitých článků českých i zbylého světa, že jde o všeobjímající název používaný pro jakékoliv dobytí, nebo znásilnění kopce. Takže, pro srozumitelnost jsem se rozhodl udělat tak zvaný Holečko&Doudleb-Style. Zjednodušeně řečeno: nabalit batoh pomodlit se k místním božstvům, odlepit nohy z ledovce, proběhnout stěnou, dát babu vršku, nebo hřebenu a skutálet se polomrtvý dolů.
První:
kopec:
Kapura 6544 m - SZ stěna 2000m převýšení
pohoří: Karakoram – Charakusa Glacier
stát: Pákistán
odlet:
15. června, návrat 1. srpna
Nedotčená severozápadní stěna Kapury zmagnetizuje pohled, jakmile ji na vlastní oči spatříte. Jedná se o obra trčícího od konce ledovce do dvoukilometrové výšky. Jen pro malé srovnání proti 1800 metrů vysokém amfiteátru pyšného Eigeru (3970m). Tam, kde Eiger má vrchol, tak v této nadmořské výšce na Kapuře budeme teprve nastupovat k výstupu.
Druhá:
kopec:
Kohe Uparisina 6130 m - S stěna 1500m převýšení
pohoří: Váchán – údolí Išmurch
stát: Afghánistán
odlet:
27. srpna pak 4. října přelet do Nepálu
Již před čtyřiceti lety 1965-68 se začala na Uparisině psát historie československého vysokohorského horolezectví. Takže chceme navázat na výborné výkony kluků, kteří již před mnoha lety jako první vylezli na uparisiňáckej vrchol. Nevylezená vertikální linie, která na pohled vyzývá, vede přes středový pilíř a rozděluje rovnoměrně severní 1500 metrů vysokou stěnu na dvě půlky. Zábava určitě nastane již při samotné dopravě z Kábulu do váchanského koridoru přes válkou zmučený Afghánistán.
Třetí:
kopec:
Talung 7349 m - SZ pilíř 1800m převýšení
pohoří: východní Himálaj - oblast Kangchendzöngy
stát: Nepál
5. října přílet z Afghánistánu, odlet 5. listopadu
Dokonalá středová korouhev Talungu je jasný navržený směr pro climbání vzhůru. Náš první pokus s Tomášem Rinnem z roku 2004 skončil na mých omrzlých nohách. Nezbývalo než slanit, zamávat a tradá do údolí. Jedná se o odlehlé míso kam „x“ dní chroptíte přes pralesy s armádou pijavic a lidskou alternativou v podobě maoistických přívrženců. Tak snad letos bude nám osud více nakloněn.
Shrnuto podtrženo: 15. června zazní první startovací výstřel. Zatím těbůh
Mára Holeček a Honza Doudlebský
Partneři akce:
www.devold.cz
www.northtrappers.cz
www.lanex.cz
www.sirjoseph.cz
www.horosvaz.cz
www.suunto.cz
www.raveltik.cz
www.kouba.cz
www.panasonic.cz
www.bcamp.cz
www.alpin-lt.cz Opava
www.shockenergi.cz
www.lezeckarevue.cz
www.expeditions.cz
www.ceskatelevize.cz
www.lezec.cz