Bwamm

První horolezecké muzeum

V americkém Coloradu bylo otevřeno unikátní muzeum horolezectví.

V únoru ve státě Colorado otevřeli unikátní museum týkající se horolezectví, jmenuje se Bradford Washburn American Mountaineering Museum a ve Spojených státech je prozatím prvním a je dost pravděpodobné, že bude také jedno z prvních svého druhu na světě.

Jak už bylo řečeno, muzeum je zasvěceno horolezectví a zaměřuje se na horolezecké hrdinství, objevitelství. Je také přehlídkou technologie a zajímá se o etiku a duchovní rozměr horolezení.


Stránky Bwamm



Tvůrci muzea se snažili ukázat návštěvníkům nejen svět úspěchy a atrefakty horolezectví a skalního lezení, nejen v Ameriec, ale i na celém světě.


Pohled do útrob muzea

foto by © Dan Ham

 
Muzeum převzalo jméno po pánovi, který se jmenoval  Henry Bradford Washburn Junior. Tento chlapík se narodil 7. června 1910, v Cambridge, Massachusetts a jako první vystoupil na horu Mt. Washington a to už ve věku 11ti let.
O dva roky později mu jeho matka darovala jeho první fotoaparát a od té doby se také asi datovala jeho vášeň pro horskou fotografii.

V roce 1939, byl jmenován ředitelem New England Museum of Natural History v Bostonu, jež řídil po dlouhých 40 let.

H.B.Washburn byl také pionýrem v oboru kartografie a podílel se na leteckém mapování známých pohoří, zejména oblasti Everestu.


Vybrané exponáty z muzea:



V Bradford Washburn American Mountaineering Muzeu naleznete některé z opravdu unikátních exemplářů.

Čestné místo v muzeu zaujímá dobývání Everestu, nejen proto, že je to nejslavnější hora, ale také proto že toto pohoří bylo podrobně mapováno v osumdesátých letech za pomoci GPS a byl vytvořen detailní 3D model skupiny hor kolem Everestu.

Je to již výše zmíněný model Everestu
Tento model nyní je jedním z hlavních exponátů muzea.



Mt. Everest a jeho okolí - model

foto by © Bwamm


Cepín Petera Schoeninga - cepín, který zachránil pět životů:



foto by © Bwamm


Ledovcový cepín Petra Schoeninga je asi jedním z nejcennějších a nejzajímavějších exponátů celé lezecké historie.
V roce 1953 se americká expedice na K2, ocitla v dramatické situaci, když jeden z účastníků v 7620 metrech onemocněl výškovou nemocí, tým aby zachránil jeho život, se i přes zuřící bouři rozhodl k okamžitému ústupu. Při sestupu jeden horolezec na ledové plotně uklouzl a strhl i celé navázané družstvo. Pět mužů se řítilo do hlubin. Schoening duchapřítomně zaklínil cepín o kámen a udržel. Pět horolezců bylo zachráněno.

Ellingwoodův fotoaparát:


3A Autographic Folding Pocket Kodak
Circa 1914, který patřil Albertovi R. Ellingwoodovi

foto by © Bwamm


Albert R. Ellingwood významný horolezec, pionýr a fotograf, narozen ve státě Iowa, v roce 1888. Vylezl na všechny 14,000ft (pozn: 4 267m)  vrcholy v Coloradu). Pak daroval muzeu nějaké publikace.


Ukázka k 10.horské divizi

foto by © Bwamm


Tenth Mountain Division:

Zápis do historie horských výstupů provedla tučným písmem i známá 10th Mountain Division (10. Horská divize), jejíž členové nejen, že se proslavili hrdinským bojem ve druhé světové válce v Apeninách, ale po svém návratu řada jejich členů, majíc vysokohorský výcvik, nastartovala  Americké horolezectví a pomohla vybudovat lyžařské odvětví.

V muzeu jsou k nalezení předměty a výzbroj, kterou  tato divize používala.

Zde můžete navštívit stránky muzea Bwamm

JirkaS   [úpravy] 08:00 11.03.2008

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pěkný09:13:36 11.03.2008
Hezké... škoda že neni něco takového u nás....
kouzelnik žitoodpovědět 

 X .horská09:20:17 11.03.2008
Nedá mi to, abych nepodotkl, že díky výzkumům a práci této US divize vznikla m.j. lana ze syntetických materiálů. Je válečným paradoxem, že při útoku této divize na Rivský hřeben (jedné z mála akcí, kde byla použita k výstupu horotechnika) tato lana ležela ve skladech ve státech a vojáci použili provazy vypůjčené od vesničanů.
Jinak materiály a metodika vyvinutá a vyzkoušená příslušníky této divize, to by vydalo nejméně na obsáhlý článek.
A jak píše Jirka , po návratu z války stáli příslušníci této divize za ohromným rozmachem horských sportů ve státech a dá se říci, že tam založili většinu nejznámějších lyžařských středisek.
Mimochodem své bojové operace ukončili u jezera Garda,
John, Plzeňodpovědět 
 Re: X .horská11:22:19 11.03.2008
Tak to jsem narazil asi i na jejich skoby (cesta Viaggio nel Passato) :-)
odpovědět 
 Re: X .horská23:57:18 11.03.2008
Já mám zase z toho jezera doma náboj ráže 9 mm Luger. Vypadá že tam ležel dost dlouho. Jestli je ale z války, tak spíš z německý strany, protože američani pouižívaly pistole Colt 1911 ráže .45 ACP.
leninodpovědět 

 prvni?10:07:36 11.03.2008
A co takove Messner Mountain Museum? Nebyl jsem v nem, ale muzeum horolezectvi to myslim je....Takze s tim prvenstvim bych byl mozna opatrnejsi...
Milanodpovědět 
 Re: prvni?10:33:51 11.03.2008
Tak, tak ... jedno Alpske muzeum je v Mnichove (vcetne dobre zasobene knihovny), dalsi v Innsbrucku. V tom Innsbruckem byla prece ta skvela vystava s Diembergerovym palcem ve formaldehydu ... :)

Ale neni od veci vedet, ze je zase nejake nove na svete.

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: prvni?11:30:48 11.03.2008
Messnerovy expozice v Itálii jsou spíš o Messnerovi než o horolezectví. Za návštěvu ale určitě všechny stojí, pár horolezeckých zajímavostí se tam najde. Jedno muzeum chvíli fungovalo i v Česku - Míla Pletánek zřídil expozici ve Svatém Janu v bývalé sodovkárně. Bohužel už neexistuje.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: prvni?11:31:24 11.03.2008
No vidíte, kolik se toho člověk doví. Dík za komentáře.
 jirkasodpovědět 
  a co první české?12:31:02 11.03.2008
..začetl jsem se a zasnil jsem se o prvním českém Muzeu českého pískovcového lezení, kde by byly shrnuty ty roztroušené vzpomínky na klasiky z průvodců všech pískovcových oblastí, z knih jako Pískaři, určitě by se našly i nějaké ty materiálové artefakty, a věřím, že návštěva toho muzea by byl zážitek nejen pro pískaře. Navíc by to vlastně bylo i o velehorách, protože ty písky, ze kterých teď často pod nástupem první cesty seru strachy brikety, bývaly vlastně "jen" cvičné skály. Umístěno někde na zámku Hrubá skála nebo na Valdštejně. Financováno z dotací EU na regionální rozvoj...
janekodpovědět 
   Re: a co první české?12:36:18 11.03.2008
dříve něco bylo i na hradě Houska.
Mikiodpovědět 
    Re: a co první české?15:20:15 11.03.2008
To byla výstava, co dvakrát dělali kluci ze Mšena (Radek Mikuláš a spol.) a týkala se jen Kokořínska.
Kuba Turekodpovědět