Totiž když jsem dostal nabídku vyzkoušet si nové typy čelovek Led Lenser, tak se mi do toho moc nechtělo. Hlavně proto, že na pořádné otestování nemám moc čas a také proto, že podobné testování bývá občas trnem v oku některých čtenářů. Nakonec jsem se uvolil k uživatelskému testu hlavně proto, že v zimě v Turecku ji měl můj kamarád Michal. Všechny nás tam čelovka od tohoto výrobce zaujala hlavně svým výkonem, proto jsem svolil k tomu, že bych si ji vyzkoušel a pak o ní něco napsal. Testování se nakonec trochu zvrtlo, protože uživatelský test dvou čelovek od této firmy, který jsem měl v plánu, se smrskl na uživatelský test čelovky jediné. Jedna z vybraných čelovek měla totiž chybu v ovládacím programu/algoritmu. Proto jsem ji z testu vyřadil.
Testovaná čelovka (hi res)
foto by © JirkaS
H7 se do testu nedostala (hi res)
foto by © JirkaS
Čelovky se začaly objevovat zhruba před 20 lety, kdy je ke svým aktivitám využívali hlavně jeskyňáři tenkrát se jednalo převážně o čelovky acetylenové v kombinaci s žárovkovým či halogenovým zdrojem světla.
Pak se v čelových svítidlech začaly prosazovat LEDky (jednou z prvních známějších byla Tikka v roce 2000) a jejich výkon se dále vyvíjel od dvou, tří ledkových bludiček po současná jedno-ledková šajnidla. Nechci se zde zabývat historií, ale pokud vás zajímá vývoj čelových svítidel spjatý významně s firmou Petzl, tak tuto historii pěkně popisují na jeskyňářském webu
Podzemí.net.
Čelovky si prostě natrvalo našly místo v batozích všech lezců. Staly se totiž nepostradatelnými nejen v krizových situacích ( např. zatmění při výstupu), ale i v běžném provozu při večerním bivakování. Osobně coby sportovní lezec jsem používám čelovku hlavně na večerní orientaci při sestupech a při bivakování.
Nyní ale již k samotné čelovce
Led Lenser SEO 5 – k dostání je ve dvou barevných provedeních, v bílo-červené a bílo-černé. Balení čelovky je v pěkné papírové krabičce, kde najdete, kromě samotné svítilny, také baterie Duracell, návod k použití ( čelovka má překvapivě dost funkcí ovládaných jedním tlačítkem)
Tato čelovka mě skutečně oslovila a myslím si, že se jedná o asi nejlepší čelovku, kterou jsem měl kdy na hlavě (hi res)
foto by © JirkaS
Hlavním poznávacím znamením, se kterým se uživatel většiny nejběžnějších čelovek nepotká, je plynule se zaostřující kužel světla SEA pětky, který navíc osvětluje kruhovou plochu naprosto homogenně. Všechny více ledkové starší čelovky vám pak budou připadat jako levné hračky. stručnou charakteristiku doplňuje skvěle řešený design Led Lenser Seo 5, který spočívá ve výklopném segmentu reflektoru, který lze lehce sklápět, proto nastavení čelovky v ideálním úhlu je naprosto intuitivní.
Zde napřed něco málo technických parametrů. Čelovka váží 105 gramů a je napájena trojicí mikrotužkových baterií AAA. Odolnost, zejména s ohledem na vodě-odolnost, je velmi slušná a odpovídá přísné mezinárodní normě IPX6. Hlavní reflektor je vybaven jedinou LED diodou s neutrálně bílým světlem. Maximální výkon této LED diody je 180 lumenů, což v praxi znamená, že čelovka má maximální dosvit cca 120 metrů. Výdrž baterií na maximální výkon svícení je cca 7 hodin. Výkon LED diody lze plynule regulovat, což se hodí, protože plný výkon znamená opravdu silný svit a samozřejmě s největším nárokem na baterie. Proto lze výkon plynule snížit (čelovka si poslední nastavení "pamatuje") z maxima až na minimum. Minimum znamená cca 20 lumenů, čelovka pak dosvítí až na 40 metrů a výdrž baterií se prodlouží minimálně na 25 hodin.
Pokud si ale potřebujete jen lehce přisvítit, nebo čelovku použít jako signalizaci, tak pak je tu k dispozici také červené světlo v podobě samostatné LED diody mimo hlavní reflektor. Dále pak lze nastavit signalizační blikání a nechybí ani přepravní zámek proti náhodnému nechtěnému zapnutí třeba v batohu. Je to až neuvěřitelné, ale všechny zmíněné funkce, včetně plynulé regulace se dají nastavit pomocí jediného tlačítka. Chce to sice trošku cviku a pořádně si přečíst návod, ale rozhodně to není nic tak složitého, aby si to člověk nemohl zapamatovat.
Parametry:
dosah světla: 120 m při maximálním svitu (~180lm) a 40 m při min. (~20 lm)
světelný tok: plný výkon/úsporné světlo: 180 lm /20 lm
doba svícení: plný výkon/úsporné světlo: 7h /25 h
hmotnost: 105 g (bez baterií)
baterie: 3× AAA 1,5 V
certifikace odolnosti: IPX6 (proti stříkající vodě pod všemi úhly)
barvy: bílá a červená
Výrobce (Německo) nabízí na Led Lenser čelovky záruku pět let!
Cena:
Prodejní cena čelovky Led Lenser SEO 5 se aktuálně pohybuje někde v rozmezí 900,- až 1.200,- Kč včetně DPH, což mi vzhledem k jejím kvalitám přijde opravdu přiměřené.
Závěr:
Led Lenser Seo 5 je pohodlná čelovka s povedeným designem, která zaručí perfektní rozhled při nočním lezení, náročných sestupech nebo při standardních či méně standardních (neplánovaných) bivacích.
Závěrem bych ještě rád připomněl, že pokud dáváte přednost moderním Li-ion akumulátorům, tak můžete sáhnout také po variantě Led Lenser SEO 5 R (pouze v bílo-černém provedení), za které si sice připlatíte zhruba 600,- Kč navíc, ale získáte totožný model, kde ale AAA baterie nahrazuje právě o Li-ion akumulátor, který lze nabíjet standardním micro-USB kabelem tak, jako většinu současných mobilních telefonů. Ať už se rozhodnete pro kterékoli z obou provedení, získáte tak opravdu kvalitní čelovku, která je malá, lehká a přitom velmi odolná.
Dobře přístupný prostor pro tři AAA baterie (hi res)
foto by © JirkaS
Více zostřený kužel
foto by © JirkaS
Nejširší "záběr" vše je skvěle vidět
foto by © JirkaS
Plus:
- silný a homogenní svit
- váha
- jednoduché ovládání
- velká výdrž
- kvalitní zpracování
Mínus:
- čelovku jsem nalezl jednou či dvakrát zapnutou v batohu je dobré používat tlačítkový zámek, jehož aktivace trochu prudí, ale na delší cestování se vyplatí
Zdroj:
Led Lenser
Led Lenser - Led Lenser SEO 5
Poznámka: Čelová lampa nebo-li čelovka je lehká miniaturní svítilna učená k připevnění na hlavu gumovým páskem, což umožňuje svítit ve směru natočení hlavy a uživatel má přitom volné ruce. Baterie jsou přitom buď přímo spojené s reflektorem, nebo jsou umístěné ve zvláštním pouzdře na opačné straně gumového pásku. Čelová lampa bývá obvykle robustní konstrukce odolná vůči vlivům počasí, modely pro jeskyňáře bývají vodotěsné. Jako baterie se nejčastěji používají mini tužkové články AAA nebo klasické tužkové baterie, vyskytují se ale i akumulátory. Zdrojem světla byly zpočátku žárovky, u nejvýkonnějších modelů halogenové. V současné době jsou nahrazovány stále výkonnějšími modely LED diod, které mají sice menší svítivost, ale daleko delší výdrž než klasické žárovky. Jeden z výrobců LED svítilen je Magicshine, který využívá novější technologii LED SSC Z5 nebo CREE XM-L. Čelové lampy LED Lenser osazené diodou H7 se již svítivostí vyrovnají halogenovým žárovkám.
Wikipedia