Když Petzl před několika lety přišel s Reversem byla to novinka, jejíž hlavní předností bylo užití automatického blokovacího principu pro jištění druholezce a pohodlného slaňování.
Cílem bylo vytvořit mnohoúčelový nástroj, který ušetří čas, je lehký a tudíž ideální pro vícedélkové cesty. Problémem však bylo, že dvě z mnoha funkcí - jištění prvolezce a slaňování nefungovaly zcela podle představ výrobce a ani uživatelů.
Jištění prvolezce s Reversem 3 je plynulé a pohotové, nyní navíc se v něm i lano dobře blokuje, když je třeba něco na skále nacvičit
Zaprvé, když jste jej chtěli použít pro jištění prvolezce, moc dobře se do něj nezakládalo lano.
Zadruhé jeho nevhodně zaoblené hrany se lanem opotřebovávaly při slaňování tak, že vznikaly ostré hrany.
A také jistítko téměř nikdo nepoužíval pro sportovní lezení, pro jeho pomalost při podávání.
Díky novému tvaru, klínovitým zářezům, které výrazně zvyšují brždění pro lana různých průřezů, je brždění skutečně efektivní
Oblibu si však jistítko získalo u lezců na lehčích cestách v horách, kde příliš nevadila pomalost při podávání.
Druhá generace Reversa odstranila problém s otěrovými místy avšak ne problém se zadrháváním při podávání lana prvolezci. Opět tedy dobrá myšlenka s nedotaženým koncem.
Reverso 3 a jak vypadá autoblokovací funkce, když leze druholezec
Pro Reverso 2 Petzl zavrhl starý tvar, ale zachoval koncept universálnosti. To, co pak vypustili, se moc nepodobalo předchozímu Reversu, ale vypadalo trochu jako známý kyblík.
Třetí reinkarnace Reversa se již povedla.
Jištění prvolezce je plynulé jako s jakýmkoliv jiným jistítkem a přitom s dostatečným třením pro jištění na lanech různých průměrů.
Pryč jsou také doby, kdy se jistítko obrušovalo do ostrých hran a samozřejmě, že nadále umožňuje i autoblok druholezce.
Také byl přidán otvor do výstupku na kraji, do něhož se dá cvaknout karabina (do otvoru se vejde většina normálních karabin) a pomocí ní odblokovat lano v případě, že si druholezec odsedne/spadne a lano se tím pádem sekne.
Můžete děrou procvaknout karabinu, která bude pak sloužit jako páka pro odblokování lana při pádu druholezce
V tomto případě Petzl myslím jen dohání náskok Black Diamondu s jeho ATC-Guide (http://www.bdel.com/gear/atc_guide.php). Zatím naprostá spokojenost. Za jedinou výhodu podle popisu vidím skutečnost, že do té menší díry u Reversa jde cvaknout obyčejná karabina. U ATC tam musíš provlíkat smyčku (může se zamotat), nebo nějakou mailonku či jinou "dětskou" karabinku. Tedy v případě, že je třeba ukrutnou silou povolit samozabloknutého visícího druholezce.
Celý dlouhý lezecký víkend jsem si zkoušel s tímto jistítkem jistit. Je lehké, dobře se s ním chytají pády, ale trochu pomaleji v něm dokážu podat lano prvolezci.
Přesně. Já jsem zvyklej podávat lano pouze rukou která nejistí (tahání lana vedoucí k prvolezci). Přes osmu je to OK, ale reverso se při tomto způsobu "kouše" (hodně zbrzdí). Pro rychlé povolování musí člověk jistící ruku s lanem dát nahoru a pak teprve tahat. Rád jsem si to zkusil, do hor určitě dobrý, ale pro jištění na skalkách zůstávám u osmy.
No promin, ale při tahání lana jen rukou která nejistí, se při jištění jakýmkoliv jiným jistícím udělátkem lano kouše, když nedáš druhou ruku s lanem do polohy tak,aby lano nekladlo odpor. No a s osmou to jde asi nejhůř, když nepočítam púllodní uzel. Takže to není jen problém Reverza 3 ale jde spíš o cvik. Anebo si kup GriGri a budeš to mít bez práce.
S osmou uvedený problém nemám, u reversa mi to vadilo. Podle toho, co psal Jirkas nejsem sám. Určitě se to vyskytuje i u ostatních jistítek a není to chyba, jen důsledek větší brzdivosti. Ale jak píšu, reverso je OK a to povolování je otázka cviku.
Je sice fakt ze je to obslehnuty BD ale je lehci :-D takze +
Reflex od raveltiku je znacne nedomakany sic ma nejaky potencial. a prisel az po reversu..
Na podani lana prvolezci to chce u vsech tehle typu jisteni pouzit jinou techniku nez u osmy, jenz je podle me uz davno prekonana(ale take ji nosim v zasobe). Po chvilce cviku to neni problem. A ten vetsi brzdny ucinek je fajn kdyz jistic nema zrovna moc stabilni polohu, neni potreba vyvinout tolik sily na ubrzdeni padu...
Hore zdar
Martin
Stále mi nějak nedocvakává, co se myslí tím "podáváním lana prvolezci". Myslíte tím prostě jen povolování lana při jištění prvolezce? Nakopněte mě někdo prosím ;-)
Jj, tak jsem to pochopil správně, že je to myšleno při cvakání. Mám taky kýbl (od WildCountry) a tohle mě na něm taky trápí skoro nejvíc, že se právě kouše při jištění prvolezce, a to dost často, i při běžném povolování, když zrovna prvolezec necvaká. A když cvaká, je to často úplný boj ;-)
Ja jsem se poprvé setkal se starým reversem a reversinem. Nevýhody jsou popsány už výše v komentářích.
Pak přišlo PIU od Cassina. Dobrý nápad, ale mělo malé dírky na lana a odblokování druholezce zůstalo jako u reversa složité.
Výborný nápad byl použitý u hračky Tre-Sirius. odblokonání druholezce je jenom o málo těžší než s Gri-gri. Jedinou nevýhodou je cena (okolo 2300Kč)
Guide od BD převzal nápad od Cassina, ale otočil dírku na jištění druholezce o 90 stupňů. Musel proto být masivnější než PIU. A stejně byl soud mezi BD a Cassinem kvůli patentu na tento nápad. Výhodou bylo očko na odblokování druholezce. Bohužel malé na procvaknutí karabiny. Guide a další zde popsaná jistítka umí pracovat už s jednoduchým i polovičním lanem.
Další nápad přišel od Simonda ve formě jistítka Toucan. Je to to samé jako Guide, akorát má páčku na odblokování druholezce do které se dá smyčka, stoupne se do ní a druholezec může dolů.
Reverso 3-Cube je výborné jistítko. Má dírku na jištění druholezce stejně otočenou jako PIU, takže není tak těžké jako Guide. A má výhodu od Guida-dírku dole, do které jde cvaknout karabina a jednoduše tak spustit druholezce.
Podle mého názoru jsou zde 2 výborná jistítka- Reverso 3 a Tre-Sirius. Reverso ale stojí několikanásobně méně než Tre-Sirius. Hned jak to bude možné, jdu si pro tu novou hračku od Petzla.
A co takhle Ghost od Kongu. Malá kompaktní věcička, která má také samoblokující vlastnosti...
Ta mi příjde také doře vychytaná. Cena je kolem 500kč. A problém se zablokavaným lanem je vyřešen ...koukněte na nákres http://www.kong.it/doc421.htm
Konga nebrat, je to jen marnej pokus napodobit kyblíky tybu R3 a BD ATC-Guide. Nemá žádný V tvar pro efektivní brždění lana, je na omezenej průměr lana asi do 10,5 a i používané lano 10mm se v něm víc seká jak prokluzuje při dobírání. Vyzkoušel jsem, vrátil do obchodu a řek si,že podobný experimenty už nikdy a od tý doby jsem naprosto spokojen s průvodcem od černýho diamantu :)
Jsem už starej a na osmu nedám dopustit, ale přemýšlím o nějakém jistítku pro ženu. Jak stárnu, tak se mezi náma stále zvyšuje váhovej rozdíl :-) a taky jezdí do skal málo. Chci se zeptat - samozablokováním je zde myšleno, že i když jistič lano pustí, prvolezec nedá podlahu? A to podávání. Opravdu je možné nacvičit to povolování tak, aby nebyl problém? - představa že u každého jištění vytahuji s lanem i svou hezčí polovičku se mi příliš nelíbí. Díky...
Pri pusteni lana pri jisteni prvolezce se podlaha rozhodne konat bude! Samoblokujici funkce funguje POUZE pri dobirani druholezce (na standu, tj. SHORA)! Odskouseno.
Dneska jsem si poprvé vyzkoušel jistítko Simond Toucan - např. zde: http://store.pruvodcenakopce.cz/ ?p=productsMore&iProduct=352&sName= (bez mezer) - a musím říct, že je naprosto super. Povolování druholezce, což je největší neřest těchto typů jistítek je naprosto v pohodě, slaňování taky o klasickém jištění nemluvě. Jaké máte zkušenosti vy? Co se Reversa 3 týče, tak je jasné, že jde o vylepšený ATC Guide od BD, což byl převrat v kyblíkách. Do té doby prakticky nemělo význam kýbl kupovat.
Nevim jak u koho ale mam pocit ze je to sila zvyku. Zacal sem lest na reversu a proto je pro me pohodlne a nemam problem s podavanim lana. Momentalne ma reverso od Black Diamondu a sem s nim plne spokojenej v kombinaci s lanem 10,5. Skousel sem i osmu a prislo mi "namahavejsi" podavat lano pres osmu. Pro slanovani ji ale pouzimvam. Tudis muj nazor zni s cim se naucis s tim ti to vyhovuje.
Jistím a slaňuju dlouhá léta s osmou, případně půlloďákem. Jenže teď mám spolulezkyni lehčí o 30 kg, uvazuju ji na nástupu jako kozu k nejbližšímu stromu. Prosím o zkušenosti se zachycením pádu prvolezce podobným drobným člověkem pomocí některého z kyblíkojdních jistítek. Mně se zdá, že když správně zareaguje, tak s Tucanem,Guidem či novým Reversem by mě měla udržet.Grigri se mi pro jištění na písku moc nelíbí.Co myslíte???
No ja lezu s moji pritelkyni ktera mam o 20kg min.
jistime pres reverso(starsi) a je to naprosto v pohode, sice pri mych obcasnych padech lita ale uz si na to zvykla :-D ,a ja to mam misto prokluzu..
akorat padat pri 15m odlezu si uz nelajznu aby jsme s nahodou nepotkali na puli cesty :-d
moja priajeľka váži teraz presne o 28 Kg menej ako ja a preto som jej kúpil GRI GRI. Keď teraz pri peknom páde vyletí do luftu a poriadne jej obije kolienka o skalu nemusím sa ničoho báť. Aj keby ma chcela pustit, gri gri to chytí samo.
no to nevim...ono totiž s tou samoblokující funkcí gri gri to není tak úplně 100%...pořád se vyplatí výrazně lehčího jističe přikurtovat...jo a úplně nej je nepadat!!!vzpomeňte si na zasady našich otců..lezli na co měli a nezkoušeli co přelezou..a jištění měli pro sichr..bohužel se na skalky a skály přetahujou zlozvyky z umělech stěn,kde je jaksi normalní padat...a pak tu jsou hned průsery...
Američtí vědci zjistili, že přílišná aplikace šamanských praktik vede k petrifikaci šedé kůry mozkové a taky ke ztrátě smyslu pro humor.
Pokud vím, padalo se ostošest ještě dřív, než se vyrojily umělé stěny. Ale to samozřejmě kdejakej starej mladej nemůže pamatovat :)))
No nevím Piškote, mě kdysi učili (když jsem začínal) starší a zkušenější v oddíle, že horolezec nepadá a padat, když tě někdo jistí klasicky přes rameno (o postroji lezce ani nemluvě) nebyla žádná hitparáda:-)).
Jo jo, staří mě taky učili... než jsem se jim vysmek :) No ale na druhou stranu pamatuju osobně ještě nějaký osmdesátý léta (aspoň od poloviny), to tu stěny zrovna moc nebyly, a sportovalo se na skalách i s padáním fest. Teda já v tý době popolejzal na lehkejch, ale sledoval jsem to kolem sebe. Pak si naopak tyhle lidi začali pořizovat stěnky, aby mohli padat v ještě těžších :)
V polovině osmdesátých, to s tebou souhlasím, to už byly i sedáky šité doma na stroji(co požárních hadic na to padlo), to už se padalo, ale dřív do prsáku či kšandiček to se člověk fakt bál:-).
poučte mě - proč bych si měl kupovat nějakej takovejhle kus krámu, když jistím přes HMS půlloďákem a slaňuju s osmou a tak nějak v tom neshledávám problém...
jj cím je to jednodužší tím je to lepší...používám podobnou kombinaci, jediný co mě trápí je kroucení lana...ale to s nechá vyřešit...párkrát ho přemotám...zbytek jsou krámy a tahačky peněz...