Pozor, pozor, hlášení školního rozhlasu: výjimka CHKO Český ráj pro provozování horolezecké činnosti byla udělena. Platí i pro Suché skály a Panteon.
Žádám všechny voly, kvůli kterým se zde na Lezci vedou bouřlivé diskuze - tj. všechny podnikavce, mokromily a maglajzisty, aby uvážili vliv své činnosti na posuzování další výjimky.
Autor příspěvku je sám vůl, ale natolik inteligentní, aby do této oblasti vůbec nejezdil. Více na webu ČHS.
Aby jsi neřekl, že jsem neobjektivní a nebo proti tobě něco mám. Tento komentář resp. dotaz ti musím pochválit. Má hlavu i patu a neni prošpikován lacinými fórky. Bravo, gratuluji jen tak dál. I S U.
Výjimečně nežertuju, mám pocit, že na Suškách se v minulosti mohlo i za mokra. Sám jsem toho několikrát využil - když ve Skaláku pršelo, přesunul jsem se na Sušky a nic neřešil. Koneckonců v tom hodlám pokračovat, jen jsem se chtěl ujistit, jestli moje počínání bude legální nebo ne. V traktátu, kterej je inzerovanej o pár řádek výše, jsem se nic takového nedočet. Papouš
Neni nikde nic o nejakych 48 ci jinych hodinach. V textu je primo napsano "je zakazano ..... lezt na mokrem a vlhkem piskovci". Takze na Suskach se muze lezt celorocne, ale ne na mokrem ci vlhkem piskovci. Pekne vymysleno. Tam kde sviti slunce a fouka je piskovec mnohem drive suchy nez nekde pod stromem na nastupu od severu - ani ve Skalaku nebude muset letni destik v patek odpoledne znamenat cely lezecky vikend v pr..... Joj! Diky.
Doufam jen ze budou vsichni tak soudni a opravdu po vlkem ci mokrem nepolezou.
A co číst pořádně.
Bod 4) Horolezci jsou povinni:
...
dodržovat „Pravidla sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách“ v jejich platném znění. Kde § 3 Základní ustanovení se píše
Při výstupu a sestupu je povinností horolezce postupovat tak, aby poškození povrchu skály bylo omezeno na nejmenší možnou míru. Zejména není povoleno:
...
vzhledem k malé pevnosti a mimořádné lámavosti způsobené vlhkostí (kdy pevnost horniny je snížena i několik dní po dešti) platí přísný zákaz lezení na vodou nasáklém, zasněženém a zledovatělém pískovci; bližší podmínky (tj. doba zákazu lezení po dešti, zda je povoleno lezení i v zimním období, atd.) budou určeny orgány ochrany přírody v povoleních pro lezení vydané k jednotlivým oblastem,
Ale doba zákazu zde dána není, takže laicky po dešti je pískovec vlhký, takže čistě teoreticky s ohledem na stav přírody bych těch 48 h nebo min 24h doporučil
Koukám, že v Čechách je to už horší než v Sasku, tam je to na vlastním uvážení, jestli to je suché nebo ne (i když podle početných historek s urvanými talíři to dost lidí uvážilo špatně:)). Tady se zas někdo ohání hodinami. Na slunci a na větru to podle druhu pískovce uschne velice rychle, určitě dříve než 24 hodin. Někde ve stínu v zapadlém údolí zase bude oněch 48 hodin málo. Nemají to 100% zastánci pravidel jednoduché...
Co to píšeš za hovadiny? JAký 100%-ní zastánci pravidel? Zastáncem pravidel buď jseš, nebo nejseš. Buď zákon porušuješ, nebo ne! Mezi ti žádný procenta nejsou!!!
Ahoj Magdi, nezaměňuj termíny zákon a pravidla. Máš pravdu, 100% nebylo vhodně použito, lepší by bylo ortodoxní vykladači pravidel. Já můžu říct, že dle mého výkladu pravidel porušuji akorát zákon. A hádej jak? Lezení za mokra v CHKO Český ráj to není. Zdraví bílá příšera.
Tím, že tento zákon vědomně porušuješ a ještě se tim chlubíš jenom značně schazuje tvůj morální kredit. Doufám, že takových jakých jsi ty je hodně málo a nebudou se v Českém ráji vůbec vyskytovat!
Docela se bavím, morální kredit, co to je? Morál znám, to nemám, kredit na telefonu taky mám. Já se nad sebou zamyslím a přijedu se do Českého ráje podívat na lezce bez bázně a hany. Na Panteonu i v Prachově je prej pár pěknejch cest a v Příhrazích jsou prej nějaké Železné věže a ňákej Kůň nebo Klisna. Doufám, že sebou budeme mít foťák, abych se mohl podělit o zážitky.
Ano, není nikde definován čas. Takže věc se má tak že je za splnění dalších podmínek (lokalita, časové období, ..) možné lézt všude tam kde není pískovec mokrý nebo vlhký. Jaká je hranice pro odlišení ještě vlhkého a už nevlhkého pískovce?
Nemoh by treba nekdo mistni (spravce?) dycky nekde v centru (Na Koupáku, Turisťárna), vyvesit ceduli(?) s aktualnima podminkama? Na Prachove se obcas neco takovyho děje ne? Vyhoda by byla v tom, ze by se to treba casem mohlo pichnout i na net a hned bych vedel kde vcera prselo a kde ne. No asi utopie.
Nebejt to zrovna Ty, tak bych si pomyslel něco o tuponích.
Ukaž mně jediného správce, který má čas každý den zkontrolovat počasí a běžet někam vyměnit ceduli. To už vůbec nemluvím o tom, že mnozí správci nebydlí ani v místě.
Třeba moje domácí Sušky (blbej příklad, když se mluví o suchosti) správcuje Kusko bytem v Jablonci. Jak by takový člověk měl aktuálně měnit nějakou ceduli?
To že to fungovalo v Prachově je prostě proto, že Zdenda Koťátko je jednak místňák a navíc je s těma skálama tak srostlý, že si myslím, že den bez kontrolní procházky skalama pro něj není myslitelný.
A stav suchosti na WEBu?
To už myslím není utopie, ale Sci-Fi.
Ikdyž čidlo vlkosti, zabudované pod povrch vzorku horniny, počítač, připojení na Net a spojení s centrálním serverem.....hmmm.
a když už budeme mít to spojení na server, tak ještě čidla u slaňáků a můžeme On-Line sledovat hustotu lezců v té které oblasti.
No ja nevim, me pripadne definice "Je zakazano lezt na mokrem a vlhkem piskovci" celkem presna.
Minimalne je lepsi nez spornych 48 hodin. Jednotlive oblasti se od sebe lisi tvrdosti materialu a tudiz i dobou schnuti, nemluve o vrtosivem pocasi, ktere obcas vede k tomu, ze treba ve na jedny strane Skalaku prsi a na druhy je sucho. Diskuze na toto tema mi pripada jako kdyby za mnou prisla zena a ptala se me za jak dlouho ji uschne pradlo, ze to nepozna. Kdo nepozna jestli je skala mokra nebo ne mel by si zajit k doktorovi...
Jo vzdy a kdyz jsem potreboval vedet jak bylo, zavolal jsem treba na Informacni centrum do prilehleho mesta a dozvedel jsem se co bylo potreba...