Když se mi přišlo od kamaráda poštou tohle jistíko a poprvé jsem ho vybalil z krabice, měl jsem pocit, že to, co mi poslal, není kompletní.
Něco se muselo cestou ztratit. V dlani se mi leskla jen jakási volně pohyblivá součástka na otočném čepu.
"To přece nemůže fungovat", říkal jsem si. A tak než jsem ho vzal na skály k otestování, ještě jsem si v manuálu zjistil, že je skutečně kompletní.
Je řeč o moderním jistítku Cinch od firmy Trango.
Jaké překvapení mě čekalo v terénu, když už při prvním použití mě potěšil plynulý běh lana a skvělá ovladatelnost.
Otevření jistítka je okamžité stejně jako založení lana.
Jistítko se rozevře podobně jako Gri Gri a stejně pohodlně se zakládá i lano do excentricky umístěné vačky. Pro správné založení pomůže nenápadná symbolika na vnitřnostech. Ta je vyražena do boku otočného segmentu.
Velmi jednoduché elegantní.
Dobře, lano je v jistítku, jistítko je pomocí šroubovačky cvaknutý k sedáku. Jde se jistit.
Zkoušíme jistit na novém lanu. Lezeme v Red River Gorge, o pády není nouze, často to bývají dlouhé průlety, neboť se padá do vzduchu a kluci jdou na max, že často vynechají i jištění, leze se rychle. Síly v převise dost ubývá a tak je třeba i rychle podávat lano. Podávání se jeví jako bezproblémové. Lano nemá tendenci se kousnout a hladce běží jistítkem. Při pádu, je zásek okamžitý, pro jističe intuitivní a příjemně jistý. Odblokování také po uvolnění tahu lana nečiní problémy. Potud velká spokojenost.
Při podávání jsme používali tlaku palce na západku (západka viditelná na obrázku jako dva takové výstupky, není nic jiného vyčnívající než okraj vačky), malý trik, který umožní lano podat, aniž by se v kritickém okamžiku kouslo.
Věřím, ale že to lze naučit a pak bude Cinch asi dobře dávat i hůře běžící lana.
Spouštění, realizované podobně jako u Gri Gri přes sklápěcí páku, je pohodlné a celkem plynulé
Pro spouštění prvolezce nebo druholezce je Cinch na straně (podobně jako Gri Gri) vybaven černou plastovou pákou, kterou je možné jistítko odblokovat a pomalu spouštět spolulezce. Spouštění je bezpečné a plynulé i když díky malé páce chce plynulost spuštění trochu cviku.
Při spouštění se Cinch mírně naklání z osy tahu, což teda vůbec nevadí.
Závěr:
Cinch je propracovaná a efektivně pracující jistící pomůcka s vysokou mírou bezpečnosti, která v ledasčem předčí populární Gri Gri. Nápaditý design nejen, že minimalizuje váhu a velikost jistítka, ale i zajišťuje bezpečné podávání lana a jeho podržení v případě pádu.
Pracuje s lany tlouštěk 9.4mm - 11mm.
Plus:
--------------------------------------------------------------
+ váha (180 g)
+ plynulé podávání lana
+ návodné a nepřehlédnutelné obrázky na těle jistítka
+ nestane se, že procvaknete jen jeden segment, jako u Gri Gri
+ jednoduché založení lana
čauves, jen mi napadlo ta, nenápadná symbolika na vnitřnostech k zakládání lana, když kolem ní běhá lano, asi se to časem může ošoupat, pak už to návod mít nebude a nebudu to most nikomu půjčit ;) jak to vidíte ? jinak to vypadá pěkně
Myslím, že by teoreticky k tomu mohlo dojít, zvláště když Cinch bude využíván na písku, lano nebude na plachtě atd. Ale vzhledem k tomu, že symboly jsou vtlačené a ne reliéfní, určitě po nich něco zbyde. Konstrukce také napomáhá aby k tomu nedošlo, viz vyosení.
Mimo toho, že je lehčí i o něco levnější. Odstraňuje možnost neprocvaknutí obou segmentů, (což se už údajně někomu u Gri Gri stalo)
Také, to může být jen můj subjektivní pocit, ale myslím že je bezpečnější než Gri Gri pro ty, kteří pro rychlé podávání drží u Gri Gri ten otočný segment, u Cinche v případě stejného postupu (rychlé podávání) nemá prst oporu pro to, aby v případě pádu výstředník udržel, kdežto u Gri Gri lze zmáčknutím celý segment udržet v neblokující poloze. Lano, respective oba jeho konce u Cinche nesvírají tak ostrý úhel a proto jím lano probíhá trochu jednodušeji. A na závěr jistí se s ním docela pěkně.
Další nesporná výhoda, která mi po přečtení napadá, je spodní hranice průměru lana - grigri začíná na 10mm.. Jistě taky mám 9,2 a jistím grigrim, ale je to pěkná blbost..
To neprocvaknutí obou segmentů u Grigri se mi stalo:(( Takže to je u Cinche velké plus a jak píše Luky velká výhoda je také, že si poradí s lany o menšim průměru a lano se s ním o dost lehčeji povoluje. Co mi vadí je citlivost páčky- menší rozměrem- větší citlivost jistítka, hlavně při spouštění o dost těžšího spolulezece než jsem já. Můsím být opatrnější při ovládání páčky, než u Grigri a někdy s tím docela zápolím.
Osobně jsem ze začátku byla z Cinche nadšená (jak je malé a šikovné) a už už si ho chtěla pořídit. Ale i po několika používáních jsem měla problém s povolováním lana, a se spouštěním (s malou páčkou to šlo hrozně těžce). Vrchol byl když se mi při spouštění lano úplně zaseklo tak, že ty 2 placky z kterých je složené se zaklínily (lano se dostalo mimo určenou dráhu), a znemožnila se tím jakákoliv další manipulace. Lezec mi zůstal viset asi ve 3 metrech, naštěstí to bylo na stěně, takže se převázal na jiné lano a po uvolnění se nám podařilo Cinch z lana "odkousnout", následně pak reklamovat. Nechtěla bych však takovou situaci zažít venku na skalách.
Vzhledem k tomu že běžně čelím váhovému nepoměru jistič-lezec v můj neprospěch, jsem s bezproblémovým užíváním gri-gri velmi spokojená.
Jistítko jsem si před rokem koupil. Protože jsem takový staromilec a celý život jistím osmou, přistupoval jsem k Trangu trochu opatrně. Slabší neochlupené lano se povoluje perfektně, se silnějším to jde o poznání hůře. Na serveru Tranga jsem v jednom odkazu na instruktážní film objevil docela pěknou fintu, jak vačku trochu povolit a vést lano mezi prsty. Fungovalo to. Dokonce to jistí i když lano vůbec nedržíte. Pád to chytá naprosto natvrdo. Spouštění bez problémů, ovšem na stěně, kde je spouštění velmi časté jsem nové lano za 4!!!! návštěvy úplně zničil(zmuchlaný a povolený oplet). Nakonec jsem se vrátil k osmě.
to je ale nepříjemný nedostatek. Srovnání dopadů na lano při častém spouštění Gri-Gri x osma vyznívá jednoznačně pro Gri-Gri. Tedy výše uvedené drobné výhody ve srovnání Cinch x Gri-Gri by tento nedostatek převážil...
Hmm, to bych asi zhodnotil také jako výrazný nedostatek.
Čistě z konstrukčně fyzikálního pohledu to úplně nechápu, proč by k tomu mělo docházet, možná je to tím, že lano skutečně běží kolem excentrikého čepu Cinche kratší otáčku a tak brzdné síly je dosahováno větším "skřípnutím" lana. Ale podobné mi to přišlo i u Gri Gri. Nebo ne?
Chci také poznamenat, že jsme také používali (a spouštěli se) nové lano a nic nad rámec normálního opotřebení intenzivním lezením, jsem nezpozoroval.
Každopádně zajímavá poznámka.
Je totalna blbost,že lano zničil po štyroch návštevach steny ,ja ho používam intenzívne 2 roky a nemam s ním problém ani s opotrebením lana ani s ničím iným,dokonca sa to da použit na solo istenie a tiež na šplhanie.
Jistítko používám už přes rok a jsem s ním spokojen . Je daleko nejrychlejsí při polování - lano z nej můžu přímo vyházet ,aniž by se kouslo . Při spouštění se páčka daleko lápe ovládá palcem . Páčka tavarenm padne přesně mezi palec a ukazovák. ( jakoby do dlaně / tlakem kořene palce v dlani / ). Pro sportovní lezení super !Chce to trochu cviku .Dá se na něm taky lézt na TR , ale výrobce to neuvádí . Opotřebení lana je stejné jako u Gri-gri ,nevšiml jsem si rozdílu.
Letos na jařě toto jistítko používal na mém kurzu jeden instruktor při jištění prvolezce na Čtyřech palicích. Jistítko už používal aktivně víc jako rok. Při pádu prvolezce nad třetím postupovým jištěním došlo k jeho pádu a jističi se lano nezakouslo a následně ho popálilo. Prvolezec měl pád až na zem asi z 10ti metrů. Následky vypadali z počátku hůře. Nakonec jen komplikovaná zlomenina paže a pohmožděniny. Prvolezci pomohla základní povinná výstroj jako přilba a navázání na kombinovaný úvazek, který mírně zbrdil pád do vhodné polohy. Naštěstí lezec dopadnul na batoh a lano díky reakci kolegy z oddílu. Já viděl celou situaci z hora, takže nemůžu přesně hodnotit, jak zafůngovalo toto jistítko, ale jistič byl přesvědčen o své správné činnosti a byl nasledně zaskočen špatnou reakcí jistítka. Nicméně jistič od toho jistítka upustil a mimo klasického 1/2 loddního uzlu přešel na reverzo3.
Ve vsech pripadech spatneho jisteni je na vine jistic. Jistidlo je nastroj jistice k vykonavani jisteni !!!.Videl jsem chybovat s osmou , kyblem , grigrousem . Vetsinou to byla nepozornost pri jisteni . Prvolezec kontroluje jistice a jeho spravne a bezchybne zalození jistidla .Jistic kontroluje prvolezce pri navazovani . Verte tomu , ze veskera jistidla jsou daleko spolehlivejsi nez vas nepozornej a nezkusenej jistic !!!!
dal jsem si ted lano spravne do cinche a marne jsem premyslel, jak by pri spravnem pouziti i pri pripadnem zaseknuti nevytvoril na lanu treci ohyb a nevymyslel jsem to. Skoro si myslim, ze instruktor dal lano naopak :-(
Muze se stat to, ze ten, kdo jisti, si bude se Cinchem hrat a vsune packu do karabiny, kde se vzprici, tak kdyz v te chvili nekdo spadne do lana, tak cinch pochopitelne vubec nezabere. jasneze si s tou packou neni radno jen tak pohravat, ale stat se to muze (jak jinak bych na to prisel, ze). vypada to pak asi takle http://noruas.jp/vrazednycinch.JPG
My Cinche máme, jistí se s ním krásně, ale taky mě s ním žena nechala jednou proletět na stěně. Při pádu chytila lano nad jistítkem (kdoví proč, jistí dobře) a to se nezablokovalo. Chvíli jsem letěl dokud jí ruka nezačala pálit a ona lano nepustila. Na druhou stranu kdyby člověk chytil lano nad kyblíkem nebo půlloďákem tak to dopadne hůř, že jo..
jojo , videl jsem podobne, z 30 metru pad 15 metru na polici (dokonce dvakrat vyapeti za sebou, az ten druhej skoncil urazem a nemocnici (chytremu napovez , blbeho kopni:)). Jedna se o spatne pouziti jistitka, tedy chybu jistice a neni to uplne nepravdepodobny... Nejedna se totiz o blbuvzdorny autoblokant. Je treba jistitko spravane drzet, palec na otocne ose a lano ubiha do prave ruky. Pri kombinaci vetsiho treni lana a pri nedrzeni cinche (napr visi-li plochou kolmo k zemi) se lano muze rozbehnout bez kousnuti.
Cinč je takova pohodlnejsi osma, clovek by mel byt pripraven na pad a necumet po vejrech, coz se mi pri jisteni s grigri obcas stava:)
Kromě osmy na kterou nedám dopustit používám vcelku pravidelně na mimo pískovém lezení Grigri.
Měl jsem také možnost otestovat todle udělátko a nebyl jsem z něj moc nadšený. Jsem pravák a tak mám rád když mám při spouštění lano za jistítkem pod kontrolou pravou rukou. Tady mě to něják dobře nešlo, prostě si to říkalo o ruku levou... Tak nevím, třeba byla chyba ve mě, ale podle mě je pro mé ruce grigri lepší...
Jistítko mam a jsem s nim spokojen. Lano jde podavat jak nove 9,2mm, tak stare chlupate pekne. Jde pouzit i na sebejisteni. To, ze se oplet lana Cinchem pocuchal je mozne, ale me se to zatim nestalo ani u stareho lana. ... Dale opravdu muze jistic drzet Cinche tak, ze pad nezachyti. Lezec muze padat a jistitkem to ani nehne... lano v nem prokluzuje a nic nedela. Je to pri naklonu Cinche rovne. Zkuste lehce tahat za lano, ktere Cinch blokuje a pomalu jistitko otacet. V jednom momente nechytne vubec. Je treba si na tento moment davatp ro jisteni pozor. ... S packou jsem se naucil a spousteni lezce nebo slanovani na jednom prameni se mi zda lepsi nez s Gri-gri. ... A jeste jsem objevil jednu nevyhodu.. pokud budete chtit s Cinchem slanit na starem, statickem, hodne ztvrdlem lane, tak se vam to nepovede. S Gri-gri to jeste jakztakz jde, ale s timhle ne. ... A jeste jedna vec... jsem take pravak a nevidim v tom problem, lano pro spousteni lezce drzim pravou rukou a levou ovladam packu a zda se mi to prirozene.
jj, uz jsme 3 se stejnou zkusenosti. Mozna by melo byt v nevyhodach: Cinch je treba spravne pouzivat:)), trivialni poznamka s netrivialnimi nasledky, napr. kdyz si ho nekdo nekde nahodne pujci (hele wole, zapomel sem si grigrose, nemas dva? jo tamhle v baglu je cinch , puc si ho)
Co je s cinchem horrrror je spoustet nekoho na lane, kteremu se posouva oplet (na cvicnych stenach se takova lana daji potkat). To skoro nejde, ani kdyz do cinche clovek to lano cpe nasilim (resenim je posunout oplet). U takovych lan chapu, ze je cinch nici, ale spise neco takoveho nikdo nebude delat podruhe. Nekde jsem cetl, ze s lanem s (nenulovym) posunem opletu si nerozumi ani GriGri, ale Cinch ma mnohem vetsi problemy.
Stejne ma Cinch problem pri spousteni a povolovani prilis tenkeho lana (jasne, ma se do nej cpat jen takove lano, na ktery je delany).
Je to furt to samý- ani u grigri ani u cinche, suma, eddyho, přesramenyho,osmy, reversa, guida... výrobce nedoporučuje dloubat se v nose obouruč. 100% pád zachytí pouze podlaha. K tomu cinchovi je dobrý shlédnout ono instruktážní video doporučené výše. K vidění na Youtube nebo k doklikání tamtéž přes trango.com. Je to lepší než ten komiks v návodu + okoukáte fintu jak to držet a jak si pomoct při spouštění karabinou (což je kvrdlání navíc). Jinak mě se líbí že cinch je jednoduchej s míň součástkama, oproti Grigrimu se láduje rychleji a bere tenčí lana (i 8,9). Každopádně spouštění s grigrim je snadnější a furt je to teda sakra dobrý jistítko nicméně Cinch je určitě konkurent (pro mě víc než Faders SUM)
Tom
Autor clanku na jedne ze svych fotek ukazuje dobrej trik na spousteni. Parkrat jsem videl neco podobnyho s osmou do slaneni a taky jsem si jednou vycvak osmu. Jinak clanek dobry informativni, ale ta fotka je na kriminal a taky bych se zeptal jak je to s CE certifikaci jen abych nemel problemy se zakonem kdyz se neco stane.
Pokud se napřklad při jištěním s gri-gri lano vedoucí od jistítka dolů pořád drží, nic se nemůže stát. Při naplno otevřeném jistítku vše probíhá jako u kyblíku. Pokud někdo jistí tak, že nic nedrží a jen podává lano, tak by ho měl prvolezec proplesknout. Podle mě platí zásada - ať jistíš čímkoli, nikdy nepouštěj "jistící"lano
Cinche jsme nedávno koupili a protože jsme oba detailisti, pečlivě jsme si pročetli manuál i omrkli triky na youtube. Přesto jsme chybovali.
Lezu si v pohodičce k řetězu, když najednou ulomí se se mnou kousek skály (která vypadá superkompaktně!). S vědomím přítomnosti expresky u kolen se libově oddávám "pádu" - čekal jsem tak 2 metry (s prokluzem, jistič o 30m níže). Místo toho 10ti metrový polet(naštestí do vzduchu) a já si začal říkat, kde se stala chyba.
Naše domnělé vysvětlení: Kamarád měl podávací ruku těsně nad Cinchem, ten se o ni při pádu opřel a nemohl tak povyjet s lanem nahoru a zablokovat se. Tření lana v jištění zmírnilo tah, což pomohlo ruce odbourat automatiku jistítka a taky jističi zaregistrovat pád co nejrychleji (zprvu si myslel, že cvakám).
Pokud netrpíte heslem zkusit se má všechno, naše rada zní "Nemít podávající ruku těsně nad Cinchem, zvláště ne pevně držící lano (takto připravenou na podání)".
Konec zprávy
O víkendu jsme byli na ledech ve Víru a zkoušeli jsme na lehce namrzlých lanech jak maká Cinch s porovnáním Grigri.Bohužel na silnějším laně cca:10,5mm se Cinch bloknul natolik,že nebylo možné na laně vůbec slanit.Musel jsem přehodit na Grigri a nebyl problém.Na vině je konstrukce plastové páčky kterou už firma jednou předělávala.Zásadní věc je,že v určité poloze páčky na silnějším laně(stačí i chlupatý oplet)cca.3/4 chodu páčky už nejde dále excentr otevřít.Plastová páčka se drážkou opře a vymačkává do excentrického kovového dílu.U Grigri je konstrukce řešená plastovou páčkou přímo na segmentu excetru,tak že otvor pro lano je daleko lépe regulovatelný.Jinak co se týče spolehlivosti jištění Cinch - Grigri,stejně vždy záleží na jističovi jak je s výrobkem dostatečně seznámen.