Podle serveru www.bergsteigen.at vylezl Alexander Huber 1. srpna 2002 cestu Hasse-Brandler (8+) v severní stěně Cimy Grande oblíbeným stylem Petera Crofta - free solo. Na svůj husarský kousek potřeboval jen 4 hodiny (když se neštanduje, jde to rychlejc) a vybaven byl pouze lezečkami a maglajzpytlíkem, patrně i s náplní. Podle údajů www.bergsteigen.at si Alex cestu předtím jednou vylezl aby si ji prohlédl, aby ji poté mohl vylézt sólo.
Cestu udělali v roce 1958 s klasifikací 6/A2 známý saský pískař Dietrich Hase s Lotharem Brandlerem, volně ji vylezl v roce 1987 Kurt Albert a 3 z celkem 18 těžkých délek ohodnotil osmičkou, přičemž skála zde je všechno jiné, než pevná.
Comiciho cesta (VII) v severní stěně Cimy Grande patří k nejpopulárnějším extrémům. Ve stěně vlevo vedle ní vede diretissima Haseho a Brandlera
Byl jsem na vedlejší věži, Cime Piccolissimě jen o den dřív, škoda že jsme tam ještě nepočkali. Na něco takového bych se docela rád podíval.
Je to úžasný výkon. Když uvážíme objektivní nebezpečí (pád kamení, vylomení chytu) nejde zdaleka jen o samotnou techniku lezení. Doufejme, že pro Alexe nebude při dalším podobném podniku platit přísloví "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne..."
Bylo by škoda, kdyby se předčasně setkal s Mírou Šmídem, nebo Paulem Preussem.
Je to machr, viděli jsme ho tam několik dní předtím cestu obhlížet - to se ještě jistil. Podívejte se na bergsteigen.at, je tam spousta informací kolem, komentář R. Messnera atd.
Zapsal: , 22:51:39 23.09.2002
Má na kontě další kousky
Alexovo solové kousky jsou již pověstné. Na Schleierwasserfallu v Rakousku, vylezl dokonce cestu 8a+. A sice Cool Your Foot Man, z dalších Have fun on top'(8a), Ziago (7c) Die ‚kleine orchidee' (7c), která jsou sice pevné, ale asi o poznání těžší.
Má udělanou svojí presentaci na http://www.huberbuam.de
je vidět, že umí navíc svoje výkony prodat.
Zapsal: Petr, 08:36:31 24.09.2002
Huber
Na Bergsteigen.at je taky docela bouřlivá diskuse, která začala tím, že se ozvala dvojka, která chtěla cestu lézt a zjistila, že tam jsou odspoda až nahoru natažená fixní lana a nazvali to celé opičím divadlem. Vytýkali Huberovi, že si cestu nacvičoval, že měl každý chyt a stup označený maglajzem a podobně. Na to se vyrojila spousta komentátorů, kteří Hubera obhajovali, mimo jiné Hein Zak (jeho fotograf), Andreas Kubin (šéfredaktor lezeckého časopisu, který bude fotky publikovat), Reinhold Messner, Dietrich Hase a další lidi. Celkově to je ve prospěch Hubera. Kdo umí německy, docela pěkně si počte :-)
je to takové pro a proti. nikdo nezpochybňuje úžasnost takového výkonu, akorát je vznesena zásadní otázka: má někdo právo kvůli úžasnému výkonu na týden zablokovat často lezenou klasiku fixními lany?
To je jasný. Je to sráč, potřebuje se zviditelnit kvůli sponzorům. To už dělal Bubendofer nebo jak se jmenoval, ale ten lezl lehčí. I Croft měl Astromana přelezeného x-krát. Sólo je jen pro exhibicionisty, co mají nějaký mindrák.
Zapsal: Fery, 12:29:15 24.09.2002
Blokace cesty
Myslím, že konkrétně Hasse/Brandler se neleze zase tak často. V horách se ti kdykoliv může stát, že na cestě natrefíš před sebou někoho, kdo zdržuje, nebo hází šutry, nebo ti jinak vadí. Občas, ale podstatně méně často tam můžeš narazit na Hubera a jeho fixní lana.
Mne spíš napadají takové etické otázky, jako kudy vedla ta fixní lana, po kterých běhal Heinz Zak a jeho fototým? Byla v cestě, nebo někde vedle?. I když na obtížích cesty jako takové to nic nemění, je to jiné když jsi široko daleko sám, než když pár metrů vedle tebe někdo visí a třeba i má pro případ nouze nějaký ten rezervní úvaz, který by ti mohl hodit. Nápor na psychiku je pak menší.
Samozřejmě to nemyslím jako zpochybnění Huberova výkonu, ale obecně mne na prezentaci těchto špiček trošku mrzí, když se v zájmu publicity ty výkony maličko přibarvují a je jedno, jestli jde o souboj samotného sólisty se severní stěnou Cimy Grande, o kterém se pak člověk může dozvědět, že mu třeba celou cestu viselo na dosah ruky fixní lano (jen spekuluji, nikde jsem se nedočetl kde byla ta lana při ostrém pokusu), nebo že šel někdo jako sólista za jeden den na Everest, a posléze se ukáže, že to ale bylo v davu několika desítek lezců z jiných expedic a s použitím pronajatých fixů a ve vyšlápnuté stopě, nebo že RP přelezy třeba Undergroundu nejsou zase až tak moc RP, protože tam visí fixní expresky.
Všechno to jsou ve své kategorii špičkové výkony, ale po objevení těchto dalších, ne sice utajovaných, ale řekněme nezdůzazňovaných okolností na nich zůstává jistá drobná pachuť umělého přibarvování, které si myslím, že nepotřebují.
Přesně tak.Tyhle akce byly,jsou a budou vždycky šaškárnou.Několikrát cestu vylézt s lanem a potom s armádou fotografů,trenérů a různých přisírek dát velké a odvážné sólo a když je toho víc,tak k přesunům použít helikoptéru jako Ferym zmiňovaný Bubendofer.Třeštění trotlů.
Neřeším stránku zviditelňování nebo peněz od sponzorů-to je vedlejší věc a každého rozhodnutí.Rozdíl ale mezi Ferym a člověkem z článku (popř. jiným,který dal sólo) je v tom,že jeden tady kecá a prezentuje svoje vyhraněné názory a to je asi všechno,co může udělat - zatímco druhý jde a přes všechna nebezpečí zvládne svoji cestu.
Neomlouvám lidi,co s chorou myslí riskují holý život při lezení sóla a pak opovrhují čímkoli jiným v lezení,ale na druhou stranu z vlastního zážitku vím,že pokud se člověk dostane za svoji běžnou mysl,je soustředěný a klidný,bez přítomnosti cizích lidí,sleze bez lana cestu,pak v něm zůstane hluboký pocit,a za ten to stojí.To je opravdu slezená cesta,kde každý pohyb nebyl třeba moc dobrý,ale nemohl být špatný nebo nezvládnutý.
Jedna věc je o tom kecat a shodit to,to lze za použití "zdravého rozumu a logiky" lehce.Druhá věc je pochopit nebo alespoň tušit,co za tím je a co to člověku dává.
Howg.Domluvil jsem.
Zapsal: Sicep, 16:20:01 24.09.2002
re fery a petr j.
fery: No to snad nemyslíš vážně?!
p.j.: Na bergsteigenu jsem si přečetl, že během ostrého pokusu nevisela v cestě ŽÁDNÁ lana. (pravila sám A.H.) Na čem visel Heinz Zak, nevím, snad levitoval, možná si pronajal horkovzdušný balón, každopádně zatímco Huber nacvičoval, v Cime Ovest lezla střechu světa jakási dvojka a někdo (Zak??) je fotil obrovským dělem zespodu. Možná tak udělali potom i Alexe, je třeba si počkat na ty obrázky a uvidíme.
Shrnuto, těžko soudit, nedejbože odsuzovat, takový výkon, dokud nepodám sám lepší. Ty dva, co jim vadily fixy v cestě, co chtěli dát, lituju, jsou to fakt chudáci. ;-)
Zapsal: Honza Hrb, 22:39:55 24.09.2002
Fotečky
Nějaký fotky už z toho jsou na stránce Huberů. Oproti ostatním fotkám A.H. od Zaka jsou slabší a rozhodne pochybuju o tom, že se Alex zavěsil v těžkrj stěně za minichyty aby se nechal vyfotit a pak počkal až mu tam zase hoděj lano pro jistotu. Každopádně to přelez ještě helmou a nejen lezečkama a chalkbagem.
Zapsal: Michal, 23:07:43 24.09.2002
HoHr
Pokud tam ty fixy během ostrého pokusu už nevisely, pak je to v pořádku. Já jsem četl nejen to, co psal A.H. ale i diskusi a tam z toho myslím vyplynulo, že Zak fotil z fixů, pokud jsem tomu dobře rozuměl. To, že na Huberově stránce jsou slabší fotky nejspíš znamená, že si ty dobré šetřej do časopisu. Zak fotil spoustu lezců i v dynamických situacích a asi by nepotřeboval, aby se mu AH zastavoval na minichytech.
Kromě toho si myslím, že by se zastavit i mohl, protože jeho maximum je přes desítku a Hasse Brandler je 8+, takže rezerva je ještě velká, nehledě na to že mnohdy vypadá na fotce líp to, co není nejtěžší.
Myslím si, že vylezení takovéto cesty sólo a bez lana a úvazu je nesmírný výkon a to, co trochu kritizuji je spíš způsob informování o něm. Kdybych ten výkon neobdivoval, nepřekládal bych ten článek a nedával ho sem.
Docela se bavím tím vším rozebíráním a zpochybňováním Huberova výkonu...jasně,je to věc názoru, možná taky trochu závisti, že někdo může mít na něco, jako je přesólování takovýho prásku.
Já osobně si myslím, že ať to bylo s fixama,atd. tak či tak, je to prostě nářez.
Každopádně mě Huberovic bráchové dostávaj svojí všestraností v lezení. Není moc chlapíků, co lezou "to nejtěžší" na skalkách, v horách i v bigwallech.
Vážení pánové!
položím vám čistě polemickou otázku. Kdo jste vylezli alespoň nějakou zdrbanou čtyřku v Tatrách sólo, he?
Pokud odpovíte ano, pak prosím je vaším právem polemizovat o úrovni výkonu. Pokud ne, tak je mi líto, ale laskavě držte hubu a smekněte.
Já pár cest v létě i v zimě free sólo mám a múžu říct, že tomu co předvedl Alex, tak tomu to nesahá ani po kotníky.
Ano, cestu si nacvičil, neříká, že to byl OS.
Vedle cesty byly fixy, je to potřeba nafotit a nezatajuje je. Je to psychicky snažší, ale i tak je to výkon jímž se přiřadil k takovým osobnostem jako je P. Croft, J. Bachar, nebo J. M. Boiviv.
Takže nevím jak vy, ale já za nás přizdisráče smekám.
radek
Solo on Sight in der Cassin (8ter Grad) Westliche Zinne...
Text von Michael Mayr
Fotos von Peter Janschek
Solobegehung der westl. Zinne
Michael "Much" Mayr kletterte am 29. Juli die Cassin an der Nordwand der westl. Zinne solo on sight.
Die Route mit rund 600 Klettermetern weist Schwierigkeiten bis zum achten Grad auf. Ich kletterte mit Gurt und Bandschlinge, sowie 12 Meter Halbseil im Rucksack, um die Möglichkeit der Umkehr zu haben.
Fünf leichte Seillängen führen zur anspruchsvollen, kleingriffigen, extrem ausgesetzten Schlüsselseillänge in 200m Höhe: Die ersten 15 Meter bis zum Zwischenstand sind zwar brüchig und steil, aber bei weitem nicht so schwer wie die nächsten 20 Meter.
Gleich nach den ersten, brüchigen Metern war ich kurz davor, umzudrehen. Ich kletterte ein paar Züge ab, atmete durch und zog dann vorsichtig die fragwürdigen Griffe durch, bis ich die Bandschlinge erleichtert in den Bohrhaken des Zwischenstands einhängte. Von hier aus begutachtete ich die nächsten kleinen angechalkten Griffe und Tritte mit 200 Meter überhängender Wand unter den Sohlen...
Erst im zweiten Anlauf gelang es mir, mehr als 2 Meter weg vom "sicheren" Zwischenstand zu klettern - hinein in die schwere Passage an abschüssigen Leisten...bei der nächsten Rastposition hängte ich die Bandschlinge (unbelastet) in einen alten, rostigen Normalhaken ein, um mich mental ein wenig zu beruhigen und auf die folgenden schwierigen Meter einstellen zu können: diese nächsten anspruchsvollen Züge sollten mir dann noch alles abverlangen. Erst nachdem ich einen (notwendigen) Griff verwendet hatte, bemerkte ich, daß er sich bei Belastung 1mm nach außen bewegt hatte..., sofort nahm ich die kleinere Leiste darüber...noch wenige Meter und die Hauptschwierigkeiten waren geschafft.
Darauf folgt der vergleichsweise leichte, exponierte Quergang oberhalb der imposanten Nordwanddächer.
Die restlichen 15 Seillängen, darunter der sogenannte "17 m-Überhang" im 7. Schwierigkeitsgrad, kletterte ich bereits vor mehreren Jahren als Ausstieg vom Schweizerweg. Der Fels ist in diesem Teil der Route ist wesentlich fester und so kletterte ich subjektiv sicher und zügig höher.
Nach weniger als 2 Stunden, kurz nach 10, stand ich am Ausstieg.
Aktuelle Diskussion im Bezug um div. Vorbereitungen bei Solobegehungen.
Da wir uns gerade mit dem "Affentheater" und dessen Folgen beschäftigten (siehe auch Link zum Bericht unten), fragte wir Michael Mayr natürlich etwas genauer nach seinem "Solo on sight" und bekamen folgede Antwort:
Die Seillängen (inkl. Schlüsselseillänge) bis zum Ende des Quergangs bin ich on sight geklettert, also ohne jemals Hand oder Fuß angelegt zu haben.
Strenggenommen bin ich den oberen Teil (ab dem Kasparekbiwak) nicht on sight geklettert, da ich bereits vor Jahren den Schweizerweg geklettert bin...
Wer die Cassin kennt, weiß, dass die Hauptschwierigkeiten da bereits vorbei sind.
Bei diesem Solo geht es in erster Linie um die Schlüsselseillänge, die ich in Bezug auf Schwierigkeit, Ausgesetztheit und Brüchigkeit unterschätzt habe. Wie bereits geschrieben, wäre ich ja beinahe umgedreht.
Da sind wir beim nächsten Punkt: der für mich notwendigen Möglichkeit umdrehen zu können, d.h. ich kletterte mit Gurt und Bandschlinge und hatte 12 m Halbseil im Rucksack dabei.
Hilfsmittel, einerseits Schönheitsfehler eines Solos, andererseits Minimalpaket an "Sicherheit". ...angesichts des kompromisslosen Stils des on sights 200m über dem Boden an brüchigem Fels im 8. Grad.
Das Halbseil blieb als unnötiger Ballast im Rucksack. Die Bandschlinge hängte ich wenige Male unbelastet in rostige Haken (von Cassin aus den 30ern?). Ursprünglich hatte ich das zwar nicht vor, doch war es in dem Moment notwendig, mich kurzfristig wieder einigermaßen sicher zu fühlen, um durchzuatmen, mich zu konzentrieren und dann weiterklettern zu können.
Michael "Much" Mayr, geb. am 1.4.1975, lebt in Innsbruck und verdient gerade als Bergführer das Geld für den nächsten Yosemite-Aufenthalt...
Auswahl bisheriger Routen:
New Age 10-, Rätikon
El Nino 5.13c, El Capitan ground up redpoint ascent (ohne vorheriges auschecken)
Salathe-Freerider 5.12d/13a
ground up redpoint ascent
Senkrecht ins Tao 8a, Marmolada Bzw. "steps across the border"
Bohrhakenfrei, erste Wiederholung, obere Schlüsselseillänge 7c+/8a on sight
Torre Egger, Patagonien freikletternd im Alpinstil bis 700m (davon 400m Erstbegehung bis 7a)
im Klettergarten bis 8c und 8a+ on sight
Artikel zum "Affentheater"
Zapsal: , 11:16:50 25.09.2002
1.Ad. Cima ovest: Němčina není moje silná stránka, ale pochopil jsem to jako jistěné sólo. 2.A. Huber se potřebuje zviditelnit, protože se lezením živí. RT ho odhalil, podle něj leze silovým způsobem německých RP lezců a v 8c v Ospu byl bez šancí. Čet sem to v Montaně. Je to sráč a maglajsuje.
Zapsal: Zazdísráč, 11:51:15 25.09.2002
němčina
němčina není ani moje zvlášť silná stránka, ale zřetelně jsem pochopil, že 12 metrů špagátu, sedák a pár smyček zůstalo celou dobu v batohu. Jediný prohřešek bylo uchopení (ale nezatížení) staré smyce provázané v rezaté skobě "ještě po Cassinovi". Taky chlapák přiznává, že dolez už znal z dřívějšího přelezu Švýcarské cesty.
tak tady teda klobouk dolů zcela upřímně a spravedlivě.
Zapsal: Lukas B., 12:07:08 25.09.2002
paráda..
dobře se bavím..jeden je z toho tady vytočenej že kdyby tam náhodou jel a někdo by byl v cestě nalezlej a ještě by to lezl solo a předtím to trénoval to už je ohraná a probraná písnička, fixní lana a pod.:-)) prostě je to SUPER VÝKON a já smekám a těším se na fotky ,když se tím žíví tak proč se nezviditelnit pořád se říká (mezi lezci) že v televizi a v novinách a pod...je jen fotbal a bodobný "kraviny" a najednou když se někdo začne prezentovat ven...tak zase jen keci od "piva" jako že je to sráč, prachy...hmmm zase diskuze na úrovni:-)) PS: toto byla jen kulturní vložka neberte to vážně...
Zapsal: márty, 12:18:12 25.09.2002
němčina
To je jinak. Michael Mayr měl na sobě sedák s popruhovou smyčkou, kterou si občas cvakal do rezavých Casinových skob.
Já sice mám vylezených pár (tedy dvě) pětky free sólo, ale netroufám si posuzovat zo z toho je lepší. Nacvičené nejištěné sólo Alexe Hubera na 8+, nebo nenacvičené a částečně jištěné OS sólo Michaela Mayra?
Tři osmičkové délky nacvičené, nebo jedna nenacvičená? uber bez batohu, Mayr s batohem?
Jak tohle srovnávat?
Mně připadá hodnotnější v oblasti lezení ten Mayrův výkon skoro lepší, zatímco Huber rozhodně vede v public relations a marketingu.
To je jasný, Huber je zasraná komerce, ale lézt holt umí.
Zapsal: , 08:57:23 26.09.2002
Co je lepší?
Re: Petr Jandík
To je fakt dobrá otázka. Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska lezeckého je fakt asi hodnotnější OS Mazrův výstup. Přišel a vylezl. I když si nedělám iluze, že šlo o čisté OS. Viděl bych to tedy spíš na velmi připravené flash - silnej dalekohled, video, fotky, rádce-předlezec. Ale to se patrně nedozvíme.
Ale když budeme hodnotit styl, tedy solo, pak vidím Huberův výkon významnější. Každý pohyb musel mít 100%, protože chyba znamená 100% konec. Mayr měl přece jenom ve cvaknuté skobě jistou reservu a prostor na možnou chybu.
Ten rozdíl tlaků na psychiku mezi vědomím "NESMÍM udělat chybu" a vědomím "chybu raději nedělej" je gigantický.
Ak by si to chcel niekto vyliezt solo len tak pre potesenie tak si to necha pre seba a je rad,ze je este rad.Ked niekto chce aby sa o jeho vykone vedelo nieje nic lepsie ako nacvicit nieco tazke doniest si profesionalneho fotografa a cely reklamny stab.Ked o takom cosi rozpravas len tak vecer pri pive nemas az taky velky fanklub.
Zapsal: ivo, 20:21:43 26.09.2002
Není to rozpor?
Z mnohých komentářů cítím zajímavý rozpor. Když zde někdy sklouzne debata třeba na problematiku přijišťování či Top rope, vyrojí se veliká řada názorů, že lezení je především sport a jako takový by neměl být zbytečně nebezpečný. Že lpění na nějakých etických tradicích je přežitek, že důležitý je sportovní výkon a řada dalších hlasů, které zdůrazňují, že lezení je sport jako každý druhý a neměl by být zatěžován nějakými podivnými etickými principy.
A když standardní sport, tak je třeba konstatovat, že tak devět z deseti různých sportů se ve špičkové úrovni odehrává před diváky a často i před televizními kamerami.
A najednou se objeví A.H., který předvede špičkový výkon a nepozve diváky, nepozve televizi. Pozve jenom tým špičkového fotografa.
Najednou je to sráč, exibicionista co má mindrák, šaškárna, přísírka, zasraná komerce a chudák co neleze pro potěšení.
On vylezl cestu způsobem, který nikdo z nás kecalů tady nepřekoná a umí tento výkon prodat. A kromě pár jedinců, kterým možná na několik hodin zablokoval cestu vůbec nikoho neomezil. Jóó, jiná debata by mohla být o tom, kdyby si v rámci této akce při přípravě tuto klasickou cestu nějak upravil, aby byla bezpečnější.
Proč Vám tolik vadí publicita? Smiřme se s tím, že lezení je současný sport a do toho patří profesionálové a profesionálové musí své výkony prodat.
Proč někomu vadí, že si cestu nacvičil? Vždyť co jiného je RP? Půlka lezeckého národa se honí za RP přelezy a někdy strašně úporně. Přjde mně docela směšný, když se dočtu, že někdo dal RP po dvou týdnech nacvičování. Ale budiž. Část našeho sportu sklouzla do gymnastiky, což znamená dlouhodobou přípravu na konkrétní sled pohybů a jeho následné předvedení před rozhočími a televizními kamerami. Tak proč ne A.H.?
Jak to už tady někdo napsal - cítím v tom jenom a jenom závist.
Cestu Hasse- Brandler jsem lezl (technicky) v r. 1992. Výstup nám tehdy trval 14 hodin (lezli jsme bez přestávky) a přiznám se, že mi to (tehdy) i teď vyrazilo dech, když jsem se dočetl o 1. sólu...
Je to fakt borec! Každý, kdo to přeleze mi dá jistě za pravdu (Comiciho cesta napravo je oproti tomu doslova procházka)...
Takže ještě jednou: smekám klobouk!
Rybíz
Co to je, že jste lezli bez přestávky? To jako že jste nešli do chaty na oběd? ;-)
Spíš by mne zajímalo srovnání s tím Cassinem na Cimu Ovest. Je tu někdo, kdo lezl obě?
Where are you from? hegre model luba To all you haters who think this video is lame fuck you. This is what sex ought to be pervrese, erotic, and very very expressive. You think this stuff aint real? think again assholes. If i dig a guy enough, (and btw, this guy is hot. i like the super ripped, no fat clean body and his cock size is just perfect!) then i ll do whatever it takes to cum and cum hard. i d lick his thigh, with taunt muscles and suck on his toes, if he keeps em clean and clipped, maybe even finger his butt. and i absolutely love the spit exchange. i love guys who are confident enough to try snowballing. and guess what, most of the times its very masculine men, confident in their sexuality who are willing to try new shit and that is why they get laid more than some of you homophobic cunts. peace.
not long ago it just the loss of Juicy Couture brand of intellectual property rights and the success of the sale
coach factory outlet online http://coach.jcrsys.com/
Authentic Michael Kors Michael Kors Skorpios Zip Top Satchel
https://vimeo.com/49070503 Michael Kors Hamilton Burnished Leather Tote Outlet
Authentic Michael Kors Michael Kors Skorpios Zip Top Satchel https://vimeo.com/49223179
https://vimeo.com/49070504 MICHAEL Michael kors Hamilton Large Pebbled Patent Tote
MICHAEL Michael kors Hamilton Woven Satchel https://vimeo.com/48935828