Vztah horolezectví a ochrany přírody byl náplní semináře ČHS, jehož závěrem jsou teze ochranářů, podle nichž se nůžky mezi zájmy OP a potřebami horolezců setrvale rozvírají a je stále obtížnější dosahovat vyrovnaného stavu jako výsledku vzájemného pochopení na úkor restrikcí.
Nové video z nedávného solo prvovýstupu na na Lunag Ri (6907 m) v Nepálu zveřejnil David Lama z Rakouska. David vylezl tento kopec 25. října 2018 po předchozích dvou pokusech s Američanem Conradem Ankerem, kterého postihl během 2. expedice na tuto horu v roce 2016 srdeční infarkt.
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) - vlog #5
Pátý díl videoblogu Adama Ondry z lezeckého tripu po Americe je z pokusu o OS přelez cesty Salathé na El Capitana v Yosemitech. V tomto díle Adam nalézá do cesty a dává řadu spodních délek.
Gabriela Vrablíková přelezla cestu THC XIb v Labáku
Gabriela Vrablíková přelezla cestu THC XIb v Labském údolí. Jedná se tak o první české ženské XIb, informoval minulý týden na Facebooku Český horolezecký svaz:
Adam Ondra se přesunul na cestě za lezením do Chile
Adam Ondra se přesunul na cestě za lezením do Chile. Přihlásil se z oblasti Valle de los Condores v horách poblíž hranice s Argentinou. A před tím zveřejnil další díl videoblogu z tohoto tripu po Americe o tom, jak se v Yosemitech připravoval na pokus o OS přelez cesty Salathé.
Vztah horolezectví a ochrany přírody byl náplní semináře ČHS, jehož závěrem jsou teze ochranářů, podle nichž se nůžky mezi zájmy OP a potřebami horolezců setrvale rozvírají a je stále obtížnější dosahovat vyrovnaného stavu jako výsledku vzájemného pochopení na úkor restrikcí.
Teze přednesl na úvod nedávného semináře v Sedmihorkách Jiří Hušek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Horosvaz je ve zprávě z akce představil jako závěr celého semináře s tím, že "horolezectví a ochrana přírody mají společné zájmové území, je nutno komunikovat a preferovat partnerský přístup."
"Horolezectví už dávno není výlučnou zábavou úzké skupiny podivných lidí," uvedl v prezentaci Jiří Hušek. "Dnes nadstandardní hmotné zajištění, přebytek volného času, neomezená mobilita, kult zdravého životního stylu a outdooru, boom a dostupnost technického vybavení, trend maximalizace bezpečnosti a potlačení psychické složky výkonu, zvyšování nároků na infrastrukturu, prorůstání indoor lezení s lezením v přírodě... násobně vyšší počet aktivních lezců s vyšší „jednotkovou“ intenzitou využívání skal a mnohem méně udržitelným způsobem chování v přírodě. ...
Impakt horolezectví na chráněnou přírodu je v recentní podobě řádově vyšší než v podobě historické, velmi intenzivní prospekce nových lezeckých objektů a skalních oblastí, tvorba prvovýstupů formou „kobercových náletů“, rozvoj boulderingu, soutěžního lezení (kolektivní a hromadné akce...), boom ledového lezení, rozvoj dalších aktivit na pomezí H (ferraty, slack-line...), komerční lezení (outdoorové agentury...)".
"Nůžky mezi zájmy OP a „potřebami“ H se tak setrvale rozvírají a je stále obtížnější dosahovat vyrovnaného stavu (jako výsledku vzájemného pochopení a konsensu na úkor restriktivní regulace)...
problém je zvýrazněn vnitřním rozporem na obou stranách - u OP méně rigidní („oportunistická“, realistická) část ochranářů vs. část konzervativní, čistě odbornická (mnohdy bez přímé odpovědnosti za území - akademici, nevládky...)
stejně tak na straně H rozpor mezi klasiky, modernisty, boulderisty, ferátisty a dalšími -isty včetně boje o podíl na společném hřišti a jeho „spotřebovávání“ ..."
Zmínil změny na straně státní ochrany přírody: "Změna pozice AOPK v systému státní správy - nově správním úřadem celý subjekt, příležitost pro sjednocování výkonu st.správy v CHKO...
nově zaveden institut Opatření obecné povahy, který postupně nahrazuje institut výjimek (změna vztahu OP a ČHS jako nositele výjimek a garanta naplňování stanovených podmínek)
i tato změna důvodem pro hledání nových forem spolupráce - viz Dohody o spolupráci ČHS a S NPČŠ, resp.AOPK..."
"Některé změny s možným dopadem na OP realizovány a diskutovány v rámci ČHS (odluka soutěžního lezení, pozice boulderingu, vztah k zajištěným cestám, vývoj sportovních pravidel...)
dramatický rozvoj informačních technologií - webové aplikace Databáze skal ČR a Skalní oblasti včetně aplikací mobilních; potenciál pro další zvyšování exploatace lezeckých oblastí v CHÚ a zároveň mimořádně cenné a operativní prostředí pro výměnu informací.."
Více viz zpráva ČHS o semináři, kde je i celá zmíněná prezentace Jiřího Huška: