LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
17.Pail 10806
18.Šofránko 10698
19.Jeliga 10665
Bouldry:
17.Nespoutaný 9803
18.Horáček 9803
19.Urubčík 9750
Hory:
18.Punčochář 3751
19.Louda 3676
20.Novotný 3598

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5700 lezců
1157734 cest
Nové přelezy:
Maloskalsk 7C
Appendix 10-
Poslední R Xb
Wolkom 7C
Boulderkol 7C
Sámova Ces 10-
Ribstole 8A
Vojtěch 9/9+
Muay Thai 8A
Provokace 10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tyrolsko ohrožují laviny

-záběry jedné z velkých lavin-

Pozor: lavinyAž neuvěřitelné množství sněhu napadlo v současnosti v řadě alpských oblastí, a některá lyžařská střediska hlásí i víc než 4m sněhu. Pochopitelně s tím souvisí i zvýšené nebezpečí lavin. 









Například sever Itálie a Jižní Tyrolsko, kde v minulém týdnu připadly dva metry nového sněhu, které na čas i odřízly některé horské obce od zbytku světa, již registruje několik velkých lavin, které zasáhly až do obydlených oblastí. Pro některé oblasti bylo vyhlášeno varování před zvýšeným rizikem velkých lavin, skalních řícení a suťových proudů.
Podobně krizová situace nastala v jihotyrolských oblastech a v Rakousku naposledy před patnácti lety, v r. 1999, kdy si laviny kromě značných materiálních škod vybraly i řady obětí na životech.

Několik velikých lavin, které strhly velké masy hlíny a kamení, registrují východně od severoitalského Bolzana, kde jsou škody zejména na pozemních komunikacích a další infrastruktuře. Obdobná situace je i v Dolomitech, kde, zejména ve vysokohorském terénu laviny řízeně odstřelují a v jihotyrolských podhorských obcích. Zde byla v posledních dnech řada obyvatel z nejohroženějších lokalit evakuována.



Video Thomase Ennemosere zachycující čtvrteční lavinu údolí Passeiertal




Youtube.com;  By: Thomas Ennemoser



Právě v jedné z jihotyrolských evakuovaných oblastí, údolí Passeiertal, natočil ve čtvrtek Thomas Ennemoser, místní farmář, z bezpečné vzdálenosti lavinu, jejíž jedno rameno zasáhlo přímo do evakuované obce, ve které způsobilo značné škody. Masa sněhu, která se oddělila od hlavního směru laviny, a do obce vnikla korytem říčky, postupovala korytem a po komunikaci, na které vytvořila několikametrovou vrstvu udusaného sněhu, kácela vzrostlé stromy, sloupy vedení a bořila objekty, které jí stály v cestě. 



Video Thomase Ennemosere dokumentující laviniště jedné z předchozích lavin v údolí Passeiertal





Youtube.com;  By: Thomas Ennemoser


Tomáš FRANK   [úpravy] 19:01 08.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 fíha14:16:18 09.02.2014
se divím, že to barák na prvním videu ustál...
honzaodpovědět 

 barák18:24:20 09.02.2014
to víš nebyly to zlaté české ručičky co ho stavěly
miloš zodpovědět 
 Re: barák18:29:22 09.02.2014
Spíš bych se přiklonil k názoru, že stojí mimo hlavní dráhu... Stavěli to místní s vědomím, že laviny jednou za pár desítek let zkrátka padají, takže tam, kde jej možná zasáhne okraj a majiteli se přes zhutnělý laviniště půjde blbě domů, ale barák to ustojí ;)
 Tomáš F.odpovědět 

 Stettiner Hütte12:21:33 10.02.2014
Tak tahle chata to taky nerozdejchala...
http://www.stol.it/Artikel/ Chronik-im-Ueberblick/Lokal/ Stettiner-Huette-von-Lawine-mitgerissen
odpovědět 
 Re: Stettiner Hütte14:37:40 10.02.2014
To je zajímavé... Skoro na samostatný článeček. Pohříchu, obávám se, tohle je jen jedna chata. Ta první z těch sezonních, u které se na závažné poškození příšlo náhodně při leteckém průzkumu lainové situace v oblasti.
 Tomáš F.odpovědět 

 Foto dne:

Prastará, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (181614)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Serpentine VIIa Schmilka
Appendix 10- -
NW-riss V Steine Am Lampertsbach
Mitteltrasse VIIb Steine Am Lampertsbach
Lleichte Brise VIIa Steine Am Lampertsbach
Nově komentované:
Slizová 8- Jablonné Nad Orlicí
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Protiproud 7C+ Panteon
Odin 7c Kalymnos
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon

 Nově v diskusi:
Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Vltavské Žula s dětmi |

 Nové komentáře:
Re: Pěkné | Super | zvíře | Pěkné | Pěkné | Mama Africa | speed of light ? | Zase Vy dva?! | had | Africa |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (18)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (14)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
Jazda Olympanov (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
La Sportiva za odvoz a něco... | Průvodce El Chorro | Evolv Kira Lady 37,5EU | Dámske luxusní menšestrove zvoňáky | Lezečky Scarpa Booster 42,5 EU | Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 | Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1069 
 Ne 
 1043 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.