Rozhovor s Tomášem Mrázkem a Helenou Lipenskou

Tato zima je dlouhá a stejně tak i překližková sezona. Snad vám rozhovor s Tomášem Mrázkem a Helenou Lipenskou dodá další motivaci k tréninku a vám, kteří se trápíte se zraněním, dodá víru v lepší zítřky.
Tomáš mi na otázky odpověděl před svých odjezdem do Španělska. Nyní už se rozlézá v Katalánsku a za dva dny už stačil "pokosit" jedno 8b+ na OS a jedno 8c+ PP.

Pár otázek pro Helenu



Minulý rok jsi vylezla první 8b a vzápětí druhé. Velká gratulace! Vypadá to, že máš rezervy. Jak to sama cítíš?
Děkuji za gratulaci, byla to docela dřina. Na začátku roku 2009 jsem totálně překopala dosavadní trénink a začala jsem konečně lézt na vytrvalost. Celý rok jsem pak na skalách zkoušela těžké cesty. Skok z 8a+ na 8b je docela vysoký, a tak jsem moje první 8béčko lezla asi 3 týdny. Paradoxně při přelezu jsem necítila nervozitu, brala jsem to jako samozřejmost.  Moje druhé béčko mi trvalo asi jen 3 dny. Bylo opravdu za odměnu.  Já tomu říkám, že mi ta cesta dala (snadno a nečekaně brzy).
Jestli mám nějaké rezervy, to nevím, myslím, že za tím vším stojí dřina a hodně se těm cestám věnovat. „Skousnout“ se na pokus někdy jen tréninkově, když je člověk unavený, a když mu to nejde.


Helena Liepnská v cestě Bloom 8b, St. Lynia

foto by archiv www.tomasmrazek.cz


Tomáš na vašich stránkách zmiňuje, že určitě nezůstaneš pouze u 8b, ale zapracuješ na něčem těžším. Už máš nějakou cestu v hledáčku?
Mám v St. Linyi  rozlezený jedno 8b+, s prodloužením za 8c, kde musím říct, že ta druhá délka mne bude hodně bavit.

Vyhovují ti dlouhé španělské linie?
Vůbec. Pro mě je ideál 20 metrová silovka v opravdu velkém převisu.

Tomáš vychvaluje tvůj potenciál v boulderingu. Máš sama nějaké boulderingové ambice?
Vychvaluje? To slyším poprvé. Konečně mám zdravé a silné prsty, takže bych to také ráda zúročila. Super přesný cíl nyní nemám, ale mělo by se to pohybovat okolo 8A.

Věnuješ se tréninku mladých. Máte nějaké tajné želízko v ohni?
Už třetím rokem jsem vsadila na jistotu a místo  nevděčně stráveného času pro ČHS jsem si řekla, že vytvořím v Brně team dětí, kteří budou seriózní konkurencí lezeckému světu. Nyní mám top team čtyř dětí od 12-13 let, z nichž nejdéle spolupracuji se Zdenekem Ustohalem (loni 3x8a) a dále následuje dívčí trio (Andrea Pavlincová, Jana Vincourková, Katka Zachrdlová).

Pár otázek pro Toma



Vypadá to, že zranění je zažehnáno a ty jsi zpátky ve skvělé formě. Je to tak?
Jsem rád, že už můžu opět pořádně trénovat bez omezení. Dokonce už mne neomezují ani dírky. Teď jsem měsíc a půl doma potrénoval sílu a cítím se dobře. Uvidíme jak to půjde na skalách.


O jaké zranění přesně šlo?
Měl jsem zaněty v celých rukách, težko se to popisuje. Bylo to opravdu zoufalý.



Vzniklo z přetrénování? Jak dlouho jsi ho léčil?
Vzniklo to z dlouhodobého přetížení. Musel jsem detoxikovat organismus, pak následovaly rehabilitace, léčitelé, prostě vše co může člověk lezením posedlý zkusit. Trvalo to tak půl roku.


V Arcu jsme se bavili, že zranění a lezecká pauza  změnila tvůj pohled  na lezeckou kariéru. V čem přesně?
Člověk víc přemýšlí, co by kdyby už nemohl lézt. Naštěstí mám skvělou podporu a přístup ze strany sponzorů, kteří mne podrží i v nepříjemném období.

S Helenou nabízíte lezecké rady a trénink. Co bys tedy poradil začínajícím lezcům, čeho se vyvarovat, aby se jim takové lezecké zranění vyhnulo?
Helča, i když není Mistr světa, tréninku opravdu rozumí, však má velký podíl i na mých úspěších a neustále vymýšlí nové věci. Následně je pak aplikuje na sobě nebo na mě a o to jde. Trénink v lezení je docela složitá věc, to co platilo loni, už může být letos  překonáno. Světový vývoj nespí.
Pro začátečníky mám pár rad: trpělivost, píle, radost  z daného sportu, sledovat zkušenější lezce a nebát se zeptat.
Aby se jim vyhnulo zranění, je třeba dodržovat regeneraci, vnímat svoje tělo během tréniku (netahat prst násilně v jednoprstovce, nenaskakovat malé lišty…).


Tvůj návrat na lezeckou scénu byl veliký. Na závodu SP v Brně jsi obsadil parádní 3. místo. Připravoval ses speciálně na tento závod, který se odehrával před domácím publikem?
Na závod jsem trénoval, jak je mým zvykem. Chtěl jsem se doma v Brně „vytáhnout“ a nezklamat.


Tomáš Mrázek ve Španělsku

foto by Maria Torres




Na svých stránkách píšeš, že letos se chceš věnovat hodně skalám. To znamená, že nebudeš závodit?
Letos chci vylézt 9b a to znamená hodně se skalám věnovat. Pár závodů SP v obtížnosti absolvuji, ale budu si vybírat.

Dočetla jsem se taky, že se chceš opřít i do boulderingu, bigwallů a popřípadě alpinismu. Máš už vybrané nějaké konkrétní cesty?
Mám pár typů, je jich více, uvidíme, jestli najdu parťáka, jestli bude dobré počasí a podobně.

Ve velkém stylu ses také vrátil na skály. V listopadu jsi vylezl ve Slovinsku tvůj dlouholetý projekt Xaxid hostel. Ohodnotil jsi ho 9a+. Další přelez přidal Adam Ondra a ten ho ohodnotil jako tvrdé 9a. Souhlasíš s tím?
Jen provýstupce má tu čest oklasifikovat cestu jako první, myslím, že všichni majitelé prvního přelezu to dělají s maximální poctivostí a rozvahou. Pro mne Xaxid je ve srovnání s oběma 9a+, které jsem posléze vylezl ve Španělsku, stále 9a+. Jestli někdo cestu shodí mě samozřejmě zajímá, ale aby padlo jedno plusko dolů oficiálně, musí těch lidí být více. Já to moc neřeším. Na skalách lezu pro radost a čísla jsou jenom čísla. Mnohem důležitější je krásná linie v krásné oblasti.

Na konci roku jste nějaký čas trávili ve Španělsku. V St. Linyi jsi vylezl jako druhý cestu Analogica 9a/a+, předtím ještě Directa Open your mind“ 9a+. Zkoušel si i něco těžšího, třeba Neanderthale od Sharmy?
Neandrtála jsem zkoušel a je to opravdu darda. Jestli bude suchý, chtěl bych se „nejen“ do něho v únoru pořádně opřít.


Tomáš Mrázek ve Španělsku

foto by Maria Torres


Ve Španělsku se pohybujete mezi tamní špičkou, jako je Andrada, Sharma, který se už taky skoro počítá jako domorodec. Jaká je ve skalách atmosféra?
Ve Španělku trávíme hodně času spolu i mimo lezení. Jsou to velice srdeční a hodní lidé. Jsem moc rád, že jsou našimi přáteli. Atmosféra ve Španělsku je jedinečná. Navzájem se motivujem, radíme si kroky, přejeme ostatním úspěch – prostě záruka dobré konstelace k přelezu cesty.

Andrada a spol. na skalách vytváří nové a nové lezecké linie. Přiložil jsi také ruku k dílu?
Loni jsem navrtal a očistil asi tři projekty, hrozně mě to motivuje. Najít linii, očistit, nakrokovat: „ A sakra, to zas bude darda!“


Jaké máš plány v tomto roce?
Lézt, lézt a lézt, nezranit se, mít radost ze života, nejen toho lezeckého.

Díky za čas. Přeju sílu a hlavně už žádné úrazy! Venga! a muerte!

www.tomasmrazek.cz







Simona    [úpravy] 07:30 09.02.2010

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář