Jako jsme byli zvyklí ze všech předešlých dílů i v tomto není nouze o drastické obrázky a scény, které všechny nesou podtitul -
Všechno je možné, ale opravdu všechno ...
První kapitola s názvem
Všechno je možné se zaměřuje na začátečníky, kteří jsou metodickými chybami ohroženi nejvíce. Popis jednotlivých případů je sice zarážející, avšak přesto možný. Opět omílané použití dračí smyčky jako navazovacího uzlu a s tím spojené nebezpečí špatného zatížení se střídá s tématikou špatné volby karabin, či výzkumem na téma -
Co vydrží použité smyčky.
Pozor i na zajištěných cestách je možné všechno. Tak tímto nadpisem začíná druhá část věnovaná populárním ferratám. Neuvěřitelné se stává skutečností. Viděli jste někdy na ferratě někoho navázaného jen na smyčku a zdálo se vám to riskantní. Tak to budete vskutku kulit oči na fotky, které jsou sice jen ilustrační, ale dle skutečných záznamů o nehodách a citací důvěryhodných zdrojů. Vynalézavost lidí nezná mezí. V tomto ohledu se píše i o nás - rodácích z Čech a Moravy. Kuriózní je fotka ze zajištěné cesty, kterou není problém sjet na kole. Ani lidé používající ferratový set se však nevyhnou nehodám, pokud neví jak ho použít. Důležitá věta:
"Nejčastěji k nehodám na zajištěných cestách dochází, když se nepoužije žádné jištění. Většinou proto, že se lezec cítí dostatečně jistě a bezpečně".
Co všechno je možné u horské služby? Tak tady jsem čekal trochu něco jiného, ale kapitola se spíše zaměřuje na nehody, které mají s horskou službu něco společného. Trend v oblékání, aneb proč je horská služba červená a vůbec to není špatná barva i pro vás. Následuje popis nehod souvisejících s cvičením záchranářů.
Ing. Pit Schubert, nar. 1935, pracoval po ukončení studia na vysoké škole strojnické nejprve 15 let v oboru letectví a kosmonautiky. Poté byl vedoucím Bezpečnostní komise Německého horolezeckého svazu (DAV) od jejího založení v říjnu 1968 až do svého odchodu do důchodu koncem roku 2000. Zabýval se především analýzou a profylaxí nehod na horách a při lezení a zkouškami horolezeckých pomůcek a jejich normováním. Bez ohledu na to, že je v důchodu, se touto činností zabývá i nadále.
Pit Schubert zároveň pracoval jako předseda normovacího výboru DIN. Mnohý krásný víkend, který mohl strávit na horách, padl za oběť práci na normách. Ta byla nezřídka velmi tvrdým chlebíčkem, zvlášť když se musely sladit zcela odlišné názory.
Nebezpečné aktivity na lezecké stěně, kde hlavně je všechno možné. Neustálým problémem je podle Pita Schuberta chybné navázání. O klasických chybách se zde už ani nemluví. Autor cituje spíše případy extrémní až nemožné, přesto zadokumentované. Jediná zmíněná tradiční záležitost je snad vycvaknutí posledního jištění při vybírání expresek druholezcem.
V páté kapitole se Pit Schubert věnuje právu. Mylně se většina lidí domnívá, že se leze jen pro zábavu, a když něco, tak já nic. Stejně tak jsou popsané soudní procesy s výrobci materiálu a objasnění proč firma Edelrid používá u svých sedáků určených pro půjčovny materiálové oka s nosností 15 kN. Proč takové sedáky vznikly vás asi nemusím více napovídat. Stačí jeden prohraný soudní spor.
Uvolnili jste v horách padající kamení, které někomu pod váma ublížilo? Tak to máte vskutku průser, alespoň podle bavorských zákonů.
Soudy se ve většině sporných případů řídí tzv. precedenty známými i ze zahraničí.
A zase ty lana. Protavení, přetržení, přeseknutí a rada na závěr:
"Nikdy nepůjčujte lano, aniž by jste věděli co se s ním děje".
K údivu i pro zasmání je další kapitola věnovaná vrcholovým knihám, horské informační službě a marnivosti horolezců. Příběhy a osudy, které popisuje sám autor nebo jeho kamarádi.
Jsme asi v polovině knihy, když se dostáváme k normám a jejich popisu. Varování před levným zbožím z východu a bližší informace k normám UIAA. Testování horolezeckých lan, repšňůr a popruhů, smyček, přileb, úvazků, karabin - mimochodem se zde probírá i otázka otočení karabin v expresce, skob, expanzních nýtů, vklíněnců, jümarů, kladek, tlumičů pádu, pomůcek do ledu, cepínů, maček, slaňovacích prostředků, ... Normy musí splňovat i zajištěná cesta. Zkrátka normy užitečně doplňují celou druhou půlku knihy.
Konec knihy vystihuje autorův pohled na ochranu přírody. S nejdůležitější větou se ztotožňuji i já.
Lidstvo nesmí být z přírody vyloučeno. Pouze ten, kdo umí přírodu využívat, bude zároveň přesvědčen o její ochraně.
Počet stran: 224
Rozměr: 160 x 235 mm
ISBN: 978-80-7316-312-9
Vydalo: nakladatelství Freytag&Berndt 2010 ;o)
Kniha je v prodeji
od listopadu 2009 a zakoupit ji můžete ve všech dobrých knihkupectvích po ČR a SK.
Doporučená cena: 649,- Kč (25,- EUR)
Na internetu pro ČR a SK -
www.pruvodceNakopce.cz