LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5698 lezců
1156962 cest
Nové přelezy:
Ztopořená 9/9+
Black Box 8B
Urgent 7c+
Malí Sráči Xb
La Directe 7C
Wimmer Dal 8A+
Tak Pravil 7C+
Good Morni 7C
Bella Ciao 7C
Bella Ciao 7C+/8A

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nepál sníží poplatky a otvírá další kopce

Mt. EverestO více než polovinu by se měl, podle nepálských úřadů, snížit poplatek za Everest. Zároveň však mají být zpřísněny podmínky.







Nepál chce zejména zpřísněním podmínek na „normální“ trase na Everest snížit počty lidí – na druhou stranu pak slibuje značné snížení poplatků. Reaguje tak, podle představitelů Nepálské horolezecké asociace, na neudržitelný stav, kdy v cestě na vrchol vznikají doslova fronty. Ostatně, posuďte sami: v roce 1983 bylo dosaženo „rekordu“ když v jednom dni stanulo na vrcholu najednou 8 lidí; v r. 1990 nebylo neobvyklé,  když na vrchol, za den vystoupilo lidí i čtyřicet, ale ani tady se čísla nezastavila. Poslední rekord je z r. 2012, kdy za jeden den dosáhlo vrcholu 234 lidí. Napříště nebudou možné výstupy bez licencovaného průvodce. Není přitom doposud jasné, jaká licence bude vyžadována.

Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons



V této souvislosti pak oficiální představitelé agentur Nepálu zodpovědní za turistický ruch upozorňují, že výstup na Everest je nebezpečným podnikem, který si v minulosti vyžádal řadu obětí na životech. A jedním dechem dodávají, že Nepál, kromě Everestu, otevřel na tři sta vrcholů v zemi.

Tyto zprávy jsou zatím předběžné, a vzdálenému pozorovateli není zcela zřejmé, zda úřady reagují na lobbistický tlak místních organizací a podnikatelů činných v cestovním ruchu, nebo jsou opravdu vedeni upřímnou snahou o nápravu poměrů, které mnozí (včetně prozíravějších nepálských podnikatelů) označují za dlouhodobě neudržitelný.
S hodnocením kroků nepálských úřadů bych proto raději počkal až budou zveřejněny konkrétní podmínky i nové tarify.

Tomáš FRANK   [úpravy] 17:09 19.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 super17:57:03 19.02.2014
Už vidím jak si Ueli Steck bude muset najmout nějakého místního týpka s papírem a razítkem.:))
rikiodpovědět 
 Re: super21:18:39 19.02.2014
Co by tam jezdil, akorat dostane zase po hube, to nema zapotrebi
honzaodpovědět 
  Re: super10:22:36 20.02.2014
pripadne, ako si najme miestnaka na solo prvovystup... :-)
macoodpovědět 

 Foto dne:
Anatolia
Seek and destroy, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (181532)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Námel VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Nové Odpoledne 6 Domoradice
Cizinec Na Pobřeží 6- Domoradice
Paon Dans Ta G.... 7a Manikia
Le Con D`or 6b Manikia
Nově komentované:
Bílý Tesák 4+ Jablonné Nad Orlicí
Koronavirus 6B Panský Les
Karanténa 5C Panský Les
Marinované žebro 7A Panský Les
Manželský Slib 6+ Bechyně

 Nově v diskusi:
Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. |

 Nové komentáře:
Re: Bloudek chce zase přidat | To muselo dát práce a přitom taková blbost | nejrychlejší přelez 9A ? | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Smekám a gratuluji! | Re: Bloudek chce zase přidat | live long and prosper | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)

 Nově v inzerci:
šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST | EVEREST | Statická a dynamická lana | Lezečky Ocún Havoc vel UK - 7 / EUR - 41 | Scarpa Booster 42,5 EUR |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 353 
 Ne 
 293 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.