Nový nadační fond Historie československého dobrodružství
s podporou Adama Ondry, Josefa Rakoncaje atd.
Vznikl nový nadační fond Historie československého dobrodružství. Má za cíl vybudovat muzeum, vytvářet filmové dokumenty a knihy o daném tématu, hodně o horolezectví. Mezi prvními podporovateli jsou Adam Ondra a Josef Rakoncaj, v týmu zakladatelů je Petr Pepe Piechowicz.
Co řekl o fondu Adam Ondra, je zde v krátkém videu:
V plánu fondu je např. kniha portrétů o legendách československého horolezectví z válečné a poválečné doby bývalého Československa a období prvních československých horolezeckých expedic do nejvyšších hor, filmový dokument a kniha „Kamarádství na laně“, kniha o významných osobnostech československé horské a lezecké fotografie nebo komiksy se zaměřením na první československé horolezecké expedice na Nanga Parbat v roce 1969 a 1971 a Makalu v roce 1973 a 1976.
Fond chce vybudovat Muzeum českého a československého dobrodružství v Ostravě, které má shromažďovat unikátní dobové předměty a artefakty. Expozice má být multimediální a interaktivní se záměrem vytvořit působivý kontakt s návštěvníky, zejména z mladé generace. "Naší ambicí je vybudování instituce, která bude součástí asociace horských muzeí International Mountain Museum Alliance - IMMA," řekl nám jeden z otců projektu polský dokumentarista, specialista na horolezecké filmy Jerzy Porębski.
(IMMA vznikla v roce 2015 na půdě jednoho z úřadů OSN v Římě. Mezi zakládajícími členy byla muzea Museo Nazionale della Montagna z Turina (Itálie), Musée Alpin in Chamonix (Francie), Servei General d’Informaciò de Muntanya v Sabadell (Španělsko), Whyte Museum of the Canadian Rockies v Banffu (Kanada) a Tatra Museum Zakopane (Polsko).)