Dneškem v Soči, krom zimní olympiády, byl zahájen program, který je pod taktovkou
Union Internationale des Asociations d´Alpinisme (UIAA) , tedy mezinárodní unie horolezeckých svazů a v produkci
Федерация альпинизма России, tedy Ruské horolezecké federace. V Soči budou představeny ukázky závodních ledolezeckých disciplín na závodech 7. - 24. 2. 2014. Kromě samotných závodů byla v Soči zřízena ledová věž, na které budou mít možnost si ledové lezení vyzkoušet i sportovci a další návštěvníci zimní olympiády.
Zpráva o olympijské pochodni na vrcholu Elbrusu na stránkách
mezinárodního olympijského výboru
repro: Lezec
Článek „The Olympic Flame has been lit at the summit of Mt. Elbrus – the highest point in Europe – as part of the Sochi 2014 Olympic Torch Relay“ na oficiálních stránkách olympijského výboru – Olympic.org s videem z výstupu
Zařazení ledolezeckých disciplín do ukázkových sportů v průběhu konání letošní zimní olympiády není zdaleka náhodné. Jak jsme již na Lezci informovali, nedávno představitelé UIAA prezentovali svůj záměr zahájit kampaň, jejímž cílem bude zařazení ledového lezení na zimní olympijské hry v roce 2022. Za tímto účelem již probíhají jednání mezi Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a UIAA, a právě zařazení do ukázkových sportů patří k prvním výsledkům této diplomatické iniciativy UIAA.
Ostatně, letošní zimní olympiáda, i díky prestiži, které se v Rusku těší místní úspěšní horolezci i celá horolezecká federace, je zcela viditelně „prolezecká“.
Součástí státem, a olympijským výborem podpořených aktivit, bylo vztyčení vlajky s logem olympiády v Soči na sedmičce nejvyšších hor jednotlivých světadílů. Poslední vztyčenou vlajkou v lednu 2014 dokončil tuto „sedmičku“, započatou v r. 2008 předseda horolezeckého federace Severní Osetie - Alanij Kazbek Xamitsaev. Ten však nekopíroval klasický projekt „Seven Summits“, někdy také zvaný Koruna planety. Neboť se přiklonil k názoru, že správnější je vystoupit na Mt. Kosciuszko v australských Sněžných horách, než na obvykleji lezenou Carstenszovu Pyramidu na Nové Guinei, považované za nejvyšší horu Austrálie a Oceánie. Krom Mt. Kosciuszko pak vystoupil na všchny obvykle zdolávané vrcholy Seven Summits, tedy Kilimandžáro (Afrika), Aconcaguu (Jižní Amerika), Mt. McKinley (Severní Amerika), Mt. Everest (Asie), Vinsonovův masiv (Antarktida) i horu některými teoretiky považovanou za nejvyšší evropskou horu, ruský Elbrus.
Ne náhodou také jedna z etap štafety olympijského ohně proběhla v Kirově, dějišti závodů v ledolezení a městu hostícím každoročně závod UIAA Ice Climbing World Cup (tedy ledolezeckého svěťáku).
Právě do štafety olympijského ohně byl letos zařazen alespoň symbolicky horolezecký výstup. Pochodeň tak zaplála na západním vrcholu Elbrusu, nejvyšší hory ruské federace.
Zdroje a odkazy:
Ledolezení a olympiáda – zpráva na Lezci
Olympijský blog na stránce UIAA
Soči v programu Ice Climbing World Cup
Článek na oficiálních stránkách Olympic.org s videem z výstupu na Elbrus
Článek o projektu pochodně na Elbrusu na stránce Ruské horolezecké federace
Zprávy o jednáních mezi UIAA a MOV
Zpráva na stránkách UIAA
Zpráva Outdoorsmagic.com
Zpráva Outdoormagazyn.pl
Zpráva Wspinanie.pl
Zpráva Actionhub.com
Zpráva Insidethegames.biz
Oficiální stránky
Stránky mezinárodního olympijského výboru
Stránky UIAA
Stránky Ruské horolezecké federace
Stránky IFSC