Skoro měsíc ladíme odjezd do Švýcarska. Vlastně jsme tam chtěli odjet už o dost dřív, ale operovaný kotník ještě dost zlobil, tak jsem radši dávala přednost rekonvalescenci a rehabilitacím.
Proto jsem také ještě i v listopadu musela trénovat namísto maček jen v teniskách. Alespoň jedno pozitivum - nemusí se brousit hroty. :)
Situace, kdy se každým dnem už tři týdny snažíme odjet, mi přijde docela komická. Nejdřív jsem nemocná já, pak je moc práce a pak zas nemoc.
Wolframu Liebichovi, „správci místní oblasti“, s kterým jsme se už dříve domluvili, že přijedeme, pro jistotu znovu píšeme, že dorazíme, až když přejíždíme hranice na Rozvadově.
Po noci probdělé v autě, nás v Eptingenu uvítá nejen zima a závěje sněhu, ale i místňáci se slovy, že je paráda, že jsme konečně dorazili. Už třikrát předtím Wolfram avizoval, že přijdeme.
Eptingen
Wolfram Liebich
Obloha je sice celkem jasná, ale jediná vidina, která mě v té zimě hřeje je, že parkoviště se nachází kousek od skal, a tak se když je nejhůř, můžu na chvíli ohřát v autě. Po letošních omrzlých prstech to snad tak zbabělý nápad není. Prsty jsou teď hodně citlivé i na menší chlad, tak na ně musím dávat pozor.
Krkolomně se protáhnu ještě v autě, a poklusem běžím pod stěnu, abych se zahřála. Nadýchám si do bot, na kterých jsou namontované mačky, a vrhám se rovnou do cesty, která patří k nejtěžším v této oblasti – do Spidermana. Klasifikace M13 ji řadí do výstupů, které jen tak běžně nelezou ani kluci. :) Charakter této linie mi vyhovuje. Je skoro celá v převisu, tak nemusím zatěžovat kotník našlapováním v kolmém.
Chyty jsou téměř všechny povinné a není tedy mnoho možností, jak jinak tuhle cestu lézt. Bohužel pro mě jsou tu dost dlouhé přešahy a musím dělat psí kusy, abych se dostala od chytu k chytu. Dalším nepříjemným překvapením je, že stabilní expresky jsou zateklé ledem a tak se stává mým nejtěžším úkolem je cvaknout. Nedaří se mi je otevřít, ani když sedím v jednom cepínu a druhým do nich bouchám, aby povolily. Než se tímhle stylem pomalu doklopýtám nahoru, jsem na kost zmrzlá a volím jako nejlepší řešení útěk do auta na teplou polívku.
Za hodinku se vracím a z dálky vidím spuštěné lano z části „mojí cesty“, všichni pod skálou se hlasitě smějou a máchají rukama nahoru a o něčem živě diskutujou. Důvodem veselí je bohužel upadlý nýt v první třetině cesty. Ten se podařilo „vyndat“ jednomu lezci, který cestu zkoušel po mně. Nechce se mi vymýšlet už jinou cestu a zítra zas znovu jak ledoborec prorážet zateklé a zamrzlé expresky nanovo, tak seberu odvahu a jdu Spidermana zkusit i tak.
V duchu myslím, že to v tom místě nejspíše vzdám. Nalézám do stěny a kluci mě ohromně povzbuzují. Hecnu se a přelézám místo bez jištění. Strachem ani nedýchám, ale jak cvaknu další jištění, oddechnu si a říkám si, že už by to byla strašná škoda „pustit“. Po tomhle morálovém místě přichází vytrvalostní úsek, který mi tolik problémy nedělá. Ten je asi v polovině cesty vystřídán nejtěžší pasáží, skládající se ze sakra dlouhých přešahů, na které mi sotva stačí rozpětí rukou. Jdu nadoraz a vím, že jestli to nedám teď, tak se mi to už dnes nepovede. Závěr cesty je opět vytrvalostnějšího charakteru. Zapojím poslední síly, soustředím se a snažím se ovládnout přicházející nervozitu, abych to nepokazila, a úspěšně se probojuju RP až na konec (celkově to bylo na 4. pokus). :)
Pripojuju se ke gratulaci! Vidim vsak dychani do bot jako dost nebezpecne tim, ze se tak do nich dostava vlhkost a tudiz se zvysuje riziko omrzlin. Lepsi by tady byly chemicke ohrivace. Tak se opatruj.
Je to zvykem třeba taky u Máry Holečka, u kterého se nad tím nikdo nepozastavoval. Ostatně není nijak divné, když zprávu o stejné události uveřejní různé noviny a televizní stanice, proč by to mělo býát divné u události horolezecké?.
Alespoň můžeš porovnat kdo jak přistoupil ke zpracování textu a fotek a případné přidané hodnoty. :-)
Lucce gratulace, je to poprvé co nějaké naše lezkyně udělala první ženský přelez, jak ostatně tvůrčím způsobem naznačil Marťan v titulku..
... teda doplňuju se - poprvé v dicsiplíně zvané drytooling. Jinak zásek Aleny Čepelkové a Zuzany Hofmannové z roku 1982 - první ženský a zároveň první zimní přelez Anglické cesty na Badile tím ještě překonán není.
Super, klobouk dolů, na tu namrzlou klenbu by mě vůbec nenapadlo lézt.
Je to jak z holywood pohádky od zmrzlém království, a Lucka je jako ledová princezna s pohledem, který naštěstí nemrazí a nádherným úsměvem.
Srovnávání klasifikace u rozdílných disciplín je hloupost. Dost dobře se to nedá. Lucka přelezla cestu, která patří k setsakra těžkým cestám. Cenější o to, že udělala první ženský přelez této cesty. A samozřejmě, že každá lezecká cesta je specifická jinak. V lezení se klidně může stát, že nějaká cesta pro někoho s menšího může být zcela nelezitelná. Prostě nedosáhne z chytu na chyt. A přitom má nizké ohodnocení. Stejně tak byla osudná finálová cesta na SP v Kirově Parku Lee, ten i když se roztáhnul, tak že už to ani teoreticky nešlo víc, nedosáhnul. A přitom Maxim Tomilov vyššího vzrůstu měl ještě cca pátnáct cm rezervu. Byl to těžký krok pro jednoho? A lehký pro druhého? Lezení je prostě lezení :-)
Jeff Lowe si zajisté zaslouží obdiv. Ale tak jako dřív byla klasifikace uzavřená hodnotou č.6 a definovaná, že to je " hranice lidských možností, obtížností, kterou lezou jen vyjmeční lezci". Tak se ukázalo, že je to hloupost takhle klasifikovat obtížnost cest. A stupnice se prostě otevřela a jde dál do vyšších čísel. A klasifikaci drytoolu srovnávat se sportovním lezením je také dost obtížné. Je to asi jako převádět výkon ve skoku dalekém ke skoku do výšky. :-) Kolik odpovídá 6.50m do dálky ke skoku do výšky? :-)
V desetiboji není ani jedna disciplína, která by nebyla měřitelná buď časem nebo metrem. A v to je ten rozdíl. Protože potom je možná bodová kalkulace navzájem. Představ si, že by tam třeba přibyla jedenáctá disciplína a to skoky do vody. Jak by se potom přidělovaly body?
tzn. že Lucka tuhle cestu přelezla jako (zatím) jediná ženská. Doteď se jí nic takovýho nepovedlo. Tzn, že u jinejch cest který přelezla, byla, třeba druhou, třetí atd. ženskou. Capire?
Ano. Lucka u téhle linie je první žena na světě, která tuhle cestu přelezla. A třeba u Iluminati byla druhou ženou, ale první i mezi muži, kdo u Iluminati dokázal přelézt všechny délky na OS.
tzn. že Lucka tuhle cestu přelezla jako (zatím) jediná ženská. Doteď se jí nic takovýho nepovedlo. Tzn, že u jinejch cest který přelezla, byla, třeba druhou, třetí atd. ženskou. Capire?
gratulace, zajimavy kejkle s piklama. Preju dalsi takovy uspechy a teda doufam ze Lucka nikdy nenapise clanek "Muj prvni muzsky prvoprelez na ledech", byla by to docela skoda :)
stejnou (hloupou) "logikou" bys mohl říci, že např. v Tatrách, pokud na skále neleží 10 cm sněhu a ledu NEJDE O ZIMNÍ VÝSTUP, byť je výstup lezený například 30.12. nebo 10.1., etc. Jak vidíš, tvoje logika pokulhává.
Jsou prostě místa, kde sníh a led NIKDY v zimě ležet nebude. Zeptej se špičkových lezců v Rakousku, Francii, Německu, USA... že i oni používají zbraně na holé zimní skále, a horách.
Podívejte se na ten samý článek na ho**info mají to tam v závěru hezky popsané i s rozdělením označení cest M a D. A nemusíte se dohadovat o nesmyslech.