LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
50.Gospoš 9947
51.Winter 9932
52.Zedek 9894
Bouldry:
50.Chochola 8600
51.Stadtherr 8553
52.Palivec 8553
Hory:
20.Novotný 3598
21.Louda 3204
22.Chomová 3179

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150058 cest
Nové přelezy:
La Coccine 8A
Gandalfové 8B/8B+
Wendolové 8B
Lloricas 7c
Rumová Smr 6B+
Vipèr 8a+
Vipére Ext 7c
Raiden 8A
Enigma 7C+
Réti Endin 7C+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nostalgie 2

EIGER (1.díl)

Týden po zveřejnění prvního z připravené série článků z dvacet let starých HOR dostáváte další. Vyšel také v buletinu číslo 16 (bylo to skvostné číslo) a protože v originále

to je asi 13 stran textu, budete to dostávat po částech, vždy asi tak dvě stránky najednou. Můžete se těšit na historii dobývání severní stěny Eigeru, na oslavy vítězství, tragické prohry a hrdinné záchranky. Objeví se tu sice méně čtivý, zato informačně bohatý přehled významných cest na Eiger. Dočtete se o tom jak na ideální direttissimu v roce 1935 poprvé zaútočili Max Sedlmayr a Karl Mehringer (oba zahynuli) a jak o tentýž směr usilovaly české výpravy. Velmi podrobně se seznámíte s neúspěšným a tragickým českým pokusem o prvovýstup touto cestou v roce 1978.


V tomto případě  mám souhlas od autorů Petra Brzáka i Standy Vaňka, stejně tak jako od tehdejšího redaktora HOR Ivana Boháčka.
Za významnou technickou pomoc (scan a OCR) děkuji Janu Řasovi.



EIGER
Stanislav Vaněk, Petr Brzák, Jiří Skandera
(vyšlo v buletinu HORY číslo 16 v prosinci 1982)


Prvními obětmi byli Peters s Meierem. Měli za sebou Pointe Croz v Grandes Jorasses, ale stěna Eigeru byla v roce 1935 ještě zrádnější.

Dálnopis z roku 1936 by asi zněl: Němec Teufel mrtev při tréninkovém lezení. Zbývají dvě družstva: Toni Kurz a Andreas Hinterstoisser z Bavor, Willy Angerer a Edi Rainer z Innsbrucku. Nástup 17. června. Vede Hinterstoisser - Těžká spára - kyvadly přes Hinterstoisserův traverz vstup a past otevřena. V 7 večer bivak na druhém ledovém poli. V noci zhoršení počasí. Ráno začínají ve tři čtvrtě na sedm. Sekají stupy. Druhý bivak - Todesbiwak. Krajně vyčerpaní. V osm ráno zkoušejí lézt dál. Neúspěšně. Sestupují. Jeden raněn na hlavě. V pět odpoledne na druhém ledovém poli. Dva stále pomáhají raněnému. Devět večer - první ledové pole. V noci sníh, déšť a mráz. Volání o pomoc. Další den ráno čtyři na začátku prvního ledového pole. V poledne 200 m nad Stollenloch. Ve dvě odpoledne vůdcové Hans Schlunegger, Christian a Adolf Rubi začínají záchranku. Všichni 100 metrů pod Kurzem. Nemůže dál, žádný materiál. Rainer zmrzl. Hinterstoisser se zřítil. Angerer se udusil na laně. Další záchrance - Arnold Glatthard. Pokyny Kurzovi pro sestup k Angererovi a jeho odříznutí. Zisk 12 m lana. Rozpletení, navázání. Slaňuje. Uzel v karabině. Glatthard na ramenou Rubiho se dotýká Kurze. Kurz umírá. Stop. Letos pět mrtvých. Celkem sedm křížků. Stop.

Přestože Federální rada Bernu vydává zákaz  pohybu horolezců kolem stěny, útokům na ni již nelze zabránit. Vážnější pokus v roce 1937 činí jen Rebitsch s Vörgem. Poprvé bivakují na prvním ledovém poli. Bouře je zastihuje u Todesbiwaku. Jsou první, kterým se po 112 hodinách daří návrat z těchto výšin.

Další vroubky (8 a 9) na pažbě Eigeru se připsaly 22. června 1938. O zkušené dvojce Italů Mario Mentim a Bartolo Sandrim se někde píše, že byli sraženi kamennou lavinou, jiní přisuzují jejich smrt bouři.

V červenci téhož roku se pod stěnou schází několik rytířů tehdejší alpské šlechty s vážným úmyslem ucházet se o přízeň dámy s věčně zahalenou tváří. Mají za sebou Alpy, Dolomity i Kavkaz. Jsou to: Anderl Heckmair - horský vůdce z Bavorských Alp, Ludwig Vörg z Mnichova, eso východních Alp, Vídeňák Fritz Kasparek, jeden z tehdejších nejlepších lezců, nejmladším z týmu je univerzitní profesor Heinrich Harrer. Dalšími jsou opět Vídeňáci -  Fraisl a Brandovski. 20. července nastupuje dvojka Heckmair-Vörg, bivakují pod Rotefluh. Počasí se jim moc nelíbí a přestože ostatní družstva, která nastoupila 21., lezou dále, rozhodují se pro sestup. Zanedlouho je následují Fraisl se zraněným Brandovským. Heckmair a Vorg se rekreují, ověřují počasí a postup Vídeňáků jim nedá spát. Znovu útočí 22. července ve tři ráno a nasazují dábelské tempo: 4,00 - na místě svého prvního bivaku pod Rotefluh, 10,00 - za Hinterstoisserovým traverzem, v 11,00 - v bivaku Rakušanů, které dohánějí v půl dvanácté a vytvářejí jedno družstvo. Ve dvě odpoledne již mají výškový rekord této stěny. Bivakují již v sedm večer u komína na Rampě, který je díky tekoucí vodě nelezitelný. Ráno je pokryt ledem, ale po dvou pádech zůstává pod lezci. Dolézají do Pavouka a počasí se dostává do normálu: sníh, bouře, laviny. Družstvo se opět rozděluje; Němci, kteří mají o bivak méně, jsou přece jenom "čerstvější". První dvojka dolézá k Výstupovým spárám a bouře dosahuje maxima. Němci se domnívají, že Rakušany smetla lavina. Následuje těžká noc, kdy všichni omrzají. Krajně těžký terén je pokryt ledem, přibývají další pády, sil ubývá. Heckmair má vyvrknutý kotník, Vörg získal při posledním pádu prvolezce šrámy od maček na ruce. Nakonec s vypětím sil, užitím skob a vyvěštěním rytmu lavin se daří všem dosáhnout vrcholu.

Horolezci dokázali celou cestu fotografovat, takže ještě dnes si můžeme představit, v jakém duchu byl slavný prvovýstup proveden - počínaje lezeckými, známe snímky idylického pokuřování v bivacích a pořádání řádných krajíců chleba na štandech až po záběry zachycující nejvyšší společenské ohodnocení, kterého se jim v jejich době dostalo.

(Kvalita fotografie je dána jejím pořízením z dvacet let starého tisku -
poznámka redaktora)


Průstup touto stěnou znamená vyvrcholení alpského horolezectví. V témže roce, jen pro připomenutí, padl Walkerův pilíř na Grandes Jorasses  (4. až 6. 8.) a severní stěna Les Courtes. Do vědomí i podvědomí horolezeckého světa se dostaly názvy význačných partií stěny, dnes se píší s velkými písmeny a při jejich zvuku cítíme jejich významnost - Těžká spára, Rotefluh, Hinterstoisserův traverz, Eisschlauch, Žehlička, Rampa, Božský traverz (nebo Traverz bohů), Pavouk, Výstupové spáry a Vrcholové ledové pole. Data prvovýstupu se v literatuře často různí: 20. - 25., 21. - 24., 22. - 25. července, ale to vlastně není podstatné.

Podruhé touto stěnou prostupují ve dnech 14. až 16. července 1946 přemožitelé Annapúrny Louis Lachenal a Lionel Terray. Třetí úspěšné družstvo o rok později: H. Schlunegger, K. Schlunegger, G. Jermann. Čtvrtého přelezu se účastní Sailer, který o deset let později vyprovokoval záchranu Cortiho, jež se jiným zdála nemožnou.

V roce 1947 se v severní stěně událo opět skvělé "dostaveníčko". Gaston Rébuffat a Pierre Leroux ve svém prvém pokusu narazili na špatné podmínky a vrátili se. O čtrnáct dnů později, doplněni dalšími Francouzi (Jean Bruneau, Paul Habran, Guido Magnone) se setkávají s Rakušany Hermannem Buhlem a Jöchlerem a mladými Němci, bratry Ottou a Seppem Maagovými. Francouzi jsou čilejší, ale německy hovořící družstva je odmítají pustit před sebe. V družstvu Buhl - Jöchler kupodivu vede v dolních partiích Jöchler. Samozřejmě ani tento tým nebyl ušetřen bouře, kterou nejhůře snášejí špatně vybavení Němci (když Rébuffat popisuje jejich výzbroj a výstroj, běhá čtenáři mráz po zádech). V horních zaledněných partiích vybojovává cestu k vrcholu Buhl a všichni se na nejvyšším bodě scházejí v šest večer, Němci a Rakušané po třech bivacích, Francouzi po dvou. Rébuffatovo vylíčení Eigeru patří asi k nejpoetičtějším v eigerské bibliofilii, na závěr říká: "Zápas je skončen. S dojetím se díváme jeden na druhého. Po celé tři dny nikdo nepovolil a vždy vládla radostná nálada. Zůstali jsme veselým družstvem. Proč jsme tak šťastni po perném výstupu? Po tři dny jsme přece naráželi jenom na těžkosti, zimu a vichřici, která odrazuje člověka. Nezpůsobily to pouze vzdušné převisy, zářezy pro akrobaty; copak jenom tohle by nám poskytlo takovou radost? Nemyslím. Za krásné pohody by byl Eiger mnohem chudší. Nedopustili jsme se žádné pošetilosti, žádné nerozvážnosti, byli jsme připraveni na neúspěch. Za tohoto výstupu ve sněhu a vichřici jsme poznali v hloubi svého nitra velké naplnění, překvapující život ve styku se živly a smysl pro kamarádství, poznali jsme chuť věcí, které jsou nám nenahraditelné, jakmile jich jednou okusíme."

V roce 1950 se Rakušanům daří jednodenní průstup (celkově 4. či 5. v pořadí). Jsou to Erich Waschak a Leo Forstenledmer a bivakují až na vrcholu.

V sobotu 3. srpna 1957 družstvo Italů a v neděli 4. srpna družstvo Němců začíná odvíjet lanové délky, které se mají stát osudnými a rozvinou obrovskou záhrannou akci, mnohde, mnohými a lecjak diskutovanou. Italové Claudio Corti se Stefanem Longim i Němci Günther Northdurf a Franz Meier postupují velmi pomalu - jeden a půl dne jim trvá úsek, lezený obvykle za půl dne. Počasí se zhoršuje, ale ještě dává čtveřici šanci k rozumnému návratu. V pátek 9. srpna se však již marně pokoušejí natraverzovat do Lauperovy cesty v severovýchodní stěně. Lionel Terray, dlící touto dobou pod Eigerem, hodnotí jejich počínání těmi nejtvrdšími slovy. Neoficiální výzvu o pomoc uvízlé čtveřici odmítá slovy: "Pro idioty, kteří se nedokázali včas vrátit, nebudu riskovat život".

Švýcaři však cítí povinnost zorganizovat záchranku a Sailer z Bienne proto prosí o účast i zkušeného horského vůdce v Chamonix Lionela Terraye (je zde se svými holandskými klienty). Ten, i když už nevěří, že po týdnu je ve stěně ještě život, vychází sympatickým Švýcarům vstříc......



A jak to u seriálů bývá zvykem, přerušuji dramatické dění na Eigeru. Jak to s oběma družstvy dopadlo, se dočtete zase za týden.

Martin Mellan - melloun   [úpravy] 08:43 03.02.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 zkratit10:47:17 03.02.2003
parada :) akorat trosku zkrat ten interval nebo to neprusuj v takowym miste :) ... kdo ma cekat az do pondeli ? navrhuju stredu :)
SpiderCzodpovědět 

 Bílý pavouk10:54:52 03.02.2003
Komu by nestačilo toto pěkné, ale velice zkrácené vypravění o historii lezeni severky Eigeru, doporučuji všem knihu Heinricha Harrera Bílý pavouk. Ta kniha nemá chybu. To, že sám autor byl jedním z prvních úspěšných, dodává knize šmrnc.
Kuba K
Kuba Kodpovědět 
 Re: Bílý pavouk10:59:39 03.02.2003
Ba ba, Harrer, ač člen NSDAP, psát docela uměl. Sedm let v Tibetu se stalo bestsellerem, film je proti knížce sračka.
Petrodpovědět 
 Re: Bílý pavouk13:38:56 03.02.2003
Bílý Pavouk je skvělá kniha, ale pár chybiček má. Coubaly prohlašuje za Švýcary. Naopak prohlašuje za čechy F. Bence a S Frantara (výstup v roce 1982), což budou asi Jugoši. Pak v knize od Lanšmída (Mirek Šmíd, kdo nezná) je zmínka jak vyrazil na Heckmaira sólo a uprostřed se spojil se Španěly - to jsem v deníku taky nenašel. Lanč zase nepíše kdy to přesně lezl, takže se to nedá moc dohledat.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Bílý pavouk18:18:54 23.11.2009
Když už je o tom řeč, nemáte někdo doma? Nějaký zachovalý výtisk...
Snažím se ji už nějakou dobu sehnat a neni vůbec k dostání...ani v antikvariátech...nikde.
Kdo by byl ochoten prodat: terka.faltysova*zavináč*seznam.cz
Díky :)
Terka F.odpovědět 
  Re: Bílý pavouk14:51:21 21.07.2010
Je uz nove vydani dostupne ve vetsine knihkupectvi :-) A jsou tam jiz i opraveny chyby zminene o prizpevek vys. jen se jedna o vystup roku 1981 a ne 1982 ;)
M-I-Xodpovědět 
   Re: Bílý pavouk15:04:41 21.07.2010
Článek na lezci zde:
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=8519&nazev=bily_pavouk
martanodpovědět 

 Nesrovnalost11:11:17 03.02.2003
Nějak se mi nezdá ten rok 1947 u Buhla a Rebuffata. Buhl v tý době ještě v západních Alpách moc nelezl.
Davidodpovědět 

 Skratit len interval, nie text11:12:07 03.02.2003
Spider ma pravdu, za tyzden aj zabudnem, kde to skoncilo. Aby bola ta dramaturgia uplne komercne zvrhla, chybaju iba reklamne vstupy... :-)
Marekodpovědět 

 Lezecká Esmeralda13:50:55 03.02.2003
báječný nápad - báječný seriál. O to hezčí pro ty, kteří v Plzni na setkání členů AV vyslechli vyprávění Čestmíra Lukeše o jeho zdolávání této Stěny s velkým S. Při čtení tohoto článku se mi vybavují jeho obrázky .....
Přeji hodně elánu při dalších dílech lezecké Esmeraldy.
Petodpovědět 

 Jméno02:01:15 05.02.2003
Ne Brandovski, ale Brankowsky - celým jménem Leo Brankowsky. Byl to Rakušan.
Tomasodpovědět 

 Foto dne:

Policejní čórka
 Databáze cest:
Všechny cesty (180780)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ignoranza 7c Sperlonga
Bajame Una Estrella 7c+ Mula
Vipèrine 8a+ Seynes
Despilfarrando La Vida 6c Fasnia
Cabeza De Perro 6c+ Fasnia
Nově komentované:
Io Chiara E Lo Scuro 6c+ Sperlonga
Posession 8a Sperlonga
Alchymista 8A Josemit Bouldery
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Štramberk | Re: Oprava pohorek | Štramberk | Re: Lepení chytů | Re: Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů | Nepál 8K |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: Popravdě a bez příkras | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: diky za nove cesry | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (56)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (18)
Salzburskou cestou na Watzmann, (12)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 | BUNDA Rab Downpour Eco | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 320- 480 Kč/hod 59 000 až 80 000/M | Nabizim praci okolo lezeni | GTX kožené pohorky Hanwag Alaska | Direct Alpine Midi 2.0 | BD CAMALOT ULTRALIGHT | 8K | Cepíny Black Diamond Reactor |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 979 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 887 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 754 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 786 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 649 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.