Tam hrozí nebezpečí poranění páteře při vodorovném pádu lezce. Jistě mnozí s úspěchem či bez něho zažili. Východisko je známé. Použití prsního úvazku, znalost a činnost lezce a jističe při pádu (poloha a prokluz).
Ovšem - kolik dnešních lezců, jističů zná a umí? Už jen při pohledu na lezce u stěn je použití prsáku spíše výjimkou, i když v metodikách i provozních řádech stěn to je. (Kolik návštěvníků by dle předpisu muselo nelézt a odejít?) A jistítka s jasným a definovaným prokluzem pro neumětely neexistují. (Ani Grigri nedá prokluz a kousne se). A i v provozních řádech zmínka o nutnosti prokluzu je. Ale kolik jističů to perfektně ovládá? (Rozhodují tu zlomky vteřiny). Ale - nic se neděje. Až na ony dětské lezce s prsáky, kteří vesměs do extrémů nejdou.
A tu se pak naskýtá otázka právní odpovědnosti při úrazu. (Jak známo, dnešní právníci i pojišťováci hledají kdejakou skulinku ke svému džobu). Lezec? Jistič? Či výrobce sedáku určeného k těžkým pádům? Nikde jsem doposud nenarazil na nějaký komplet pro lezení (Těch s jistítky je dost, ale s prsákem?) Či celotělové pro dospělé? Ony feratové sety jsou tu vzácnou výjimkou. A u solo sedáků nikde např. popis - POUZE PRO JISTIČE. Takže jak dále. Budou lozit a jistit pouze ti znalí mistři? Nebo začne užívání prsáku? Či výrobci se zamyslí a přijdou s něčím novým? Sady, komplet sedáky jako v paraglidingu či novými jistítky? A nebo prostě nic? Co vy na to?