Statistika v Tatrách

Stručný přehled smrtelných úrazú v Tatrách v roce 2004

17. 1.:  2 čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině - zřítila se na v dolině Parichvost v Západních Tatrách.

10. 2.: ve Vysokých Tatrách zahynuli 2 ze 4 českých horolezců, dostali se do problémů v oblasti Malého ledového štítu. Další dva se zachránili.

4. 4.: českého turistu zasypala lavina v oblasti Hincova plesa ve Vysokých Tatrách. Zemřel

9. 4.: český skialpinista zemřel na místě a druhý v nemocnici poté, co je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina.

5. 6.: v oblasti Jehněčího štítu ve Vysokých Tatrách zemřel po pádu muž z Ostravy

28. 6.: po pádu do žlebu pod sedlem Baníkov v Západních Tatrách zahynul muž (30) z Opavy

8. 8.: český horolezec zemřel po 10metrovém pádu v oblasti Ostrého štítu ve Vysokých Tatrách.

20. 11.: v Nízkých Tatrách nalezen mrtvý Čech. Předchozího dne se spolu se dvěma krajany vydal na túru. Zbývající dva české turisty se podařilo zachránit.

http://www.novinky.cz/04/41/85.html

nejaky lezec   [úpravy] 15:05 24.11.2004

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Konec 200415:07:12 24.11.2004
Ješte, že tenhle rok končí a už bro bude novej, šťastnejší a hezčí... good luck
pepokodpovědět 
 Re: Konec 200415:07:38 24.11.2004
myslis ze bude o neco lepší?
rekodpovědět 

 Jo, to byl rok...19:09:34 24.11.2004
Dovolil bych si podotknout, že BK ČHS při sledování případů smrtelných úrazů nezaznamenala oproti minulým letům žádný výrazný nárůst jejich počtu. Mírný nárůst byl, podle mého názoru, způsoben hromadnou smrtí pod lavinou v Kyrgistánu. Pouze se prudce zvýšil počet případů, ke kterým došlo v SR, naopak, velice prograsivně se snížil počet případů v Rakousku.

Za první pololetí (tedy k prvním devíti ze zde uvedených případů) BK vydala rovněž předběžný rozbor: http://www.horosvaz.cz/metodika/index.phtml?id=777
Tomáš F.odpovědět 

 statistiky HZS.SK10:32:57 25.11.2004
Na webu HZS.SK je trošku jiná "statistika\" pro Vysoké Tatry, takže jen pro doplnění:
http:// www.hzs.sk/ index.php?lang=sk&site=obete&p=oblast:VT

http:// www.hzs.sk/ index.php?lang=sk&site=urazovost&p=oblast:VT
Márioodpovědět 

 Hmm10:39:03 25.11.2004
No dobrý, ale nevím, jestli je k něčemu zkopírovat sem zprávu Novinek, v obvyklé mediální kvalitě, i s chlupama. Jehněčí štít??? Zřítila se na ně lavina?
jkodpovědět 

 Nejenom tatranská statistika...13:58:14 25.11.2004
Tak nějak mi to nedá. Ten přehled z tisku může být užitečný jako doplňující zdroj informací, je však nepřesný a místy i situaci zkresluje. Skialpinisté jsou označováni za turisty, apod. Obvyklé nešvary naší žurnalistiky. Ostatně, většinou, když v horách někdo zahyne, bývá označován za horolezce.

Bezpečnostní komise ČHS sleduje a v mezích možností (to když jsou k dispozice i jiné informace než z tisku) také vyhodnocuje, všechny případy úmrtí Čechů v horách (resp. horském a horolezeckém terénu). Tedy včetně turistiky a turistiky na lyžích. Nesledujeme pouze případy úmrtí při sjezdovém lyžování, na kole a jiných dopravních prostředcích. To bychom se totiž zahltili a k ničemu by nám to nebylo. Naopak horskou a vysokohorskou turistiku nejenom že považujeme za tradiční horolezeckou disciplínu, ale zejména jsme si vědomi, že se jedná o aktivitu, kterou horolezci běžně podnikají, popř. s ní kombinují „normální“ horolezecké výlety. Proto sledujeme i případy v těchto disciplínách pro poučení, případně zavedení bezpečnostních opatření směřovaných k „lezecké“ veřejnosti.

V letošním roce BK eviduje 25 případů úmrtí ke kterým došlo při 18 událostech v horách. Nejvíce případů se odehrálo v SR (11) v ČR (7) a v Kyrgystánu (5). Je opravdu pozoruhodné, že většina těchto případů se odehrála v SR. Stejný počet případů BK eviduje v SR např. v r. 2001 (zatímco v roce 2002 na celém území SR BK eviduje 5 případů, a v roce 2003 „jen“ 4 případy). V minulých letech byly případy více rozmístěné ve světě, a srovnatelně jako v SR bylo případů v rovněž sousedním v Rakousku, letos, kromě tří uvedených zemí a ČR, eviduje BK pouze po jednom dalším případu v Rakousku a Chorvatsku.
Pro oblast Tater opravdu evidujeme 11 případů, zejména ve Vysokých Tatrách, 3 případy v Západních a 1 případ v Nízkých Tatrách. Z těchto jedenácti případů se 3x jednalo o horolezce, 3x o skialpinisty a ve zbývajících pěti případech o vysokohorské turisty.

Stručný přehled smrtelných úrazů českých občanů v horském a horolezeckém terénu v roce 2004:

3. 1.: v Josefově dole v Jizerských horách podlehl srdečnímu kolapsu lyžař na běžkách.

11. - 12. 1.: v Jeseníkách u Pradědu se ve večerních hodinách ztratil muž. Jeho tělo bylo nalezeno až po odtátí sněhové přikrývky 8.5.

17. 1.: dva vysokohorští turisté z Prahy zahynuli v lavině, která je strhla z hřebene do doliny Parichvost v Západních Tatrách.

24.1.: u Lovětína na Vysočině podlehl srdečnímu kolapsu  přímo v běžecké stopě lyžař z Třeště.

9. - 10. 2.: ve Vysokých Tatrách zahynuli 2 ze 4 českých horolezců z pražského oddílu, dostali se do problémů v oblasti Malého ledového štítu. Další dva byli s vážnými zdravotními problémy zachráněni.

28. 2.: u Moldavy v Krušných horách náhle zkolaboval v běžecké stopě lyžař z Duchcova, kterému již přivolaná záchrana nedokázala pomoci

28. – 29. 2.: z běžkařské túry v Jizerských horách se nevrátil jedenapadesátiletý muž z Prahy. Jeho tělo bylo nalezeno náhodnými turisty až 31.5.

4. 3.: v oblasti Hincova plesa ve Vysokých Tatrách zahynul při skialpinistické túře v lavině horolezec z brněnského oddílu.

13.3.: ve Svatošských skalách zahynul po cca dvacetimetrovém pádu nejištěný (neorganizovaný) horolezec.

9. 4.: skialpinista z tišnovského horolezeckého oddílu zemřel na místě a jeho brněnský kolega v nemocnici poté, co v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách vlastní vahou strhli lavinu, se kterou projeli cca 600 m do Ťěžkej doliny.

5. 6.: v oblasti Jahňacého štítu ve Vysokých Tatrách zemřel po pádu turista z Ostravy.

28. 6.: po pádu do žlebu pod sedlem Baníkov v Západních Tatrách zahynul turista z Opavy.

8. - 9. 7.: při sestupu z hory Sveti Ilija v Chorvatsku se svým přátelům ztratila turistka z Prahy. Její tělo bylo nalezeno 9.7. při rozsáhlé pátrací akci.

koncem. 7.: při túře v oblasti Zillertal v Tyrolských Alpách se zřítil a na následky pádu zahynul turista z Mostu. Jeho tělo bylo objeveno 1.8., když náhodný turista našel turistův batoh a nález oznámil na HS.
 
5. 8.: při neočekávaném pádu mimořádně veliké laviny na běžně používanou výstupovou trasu na Chan Tengri v Centrálním Ťan Šanu v Kyrgyzstánu zahynulo v časných ranních hodinách mj. pět českých vysokohorských turistů.

8. 8.: horolezec z pražského oddílu zemřel po cca 20 m dlouhém pádu v oblasti Ostrého štítu ve Vysokých Tatrách.

12. 9. při neohlášené akci čtveřice horolezců ze Středočeského kraje v jeskynním systému Rudické propadání zemřela na následky podchlazení mladá žena.

19. - 20. 11.: se v průběhu stoleté vichřice ztratil svým kolegům, se kterými byl od 17. 11. na přechodu hřebene Nízkých Tater, turista z Brandýsa n. Labem. Jeho tělo nalezli záchranáři HZS a HS 20. 11.

Velmi rád bych věřil, že se jedná o konečný součet smrtelných úrazů v tomto roce.

Závěrem podotýkám, že BK má k většině uvedených případů k dispozici i podrobnější informace, na jejichž základě může provést alespoň základní vyhodnocení, včetně přesnějších okolností, ale i chyb, kterých se případně postižení dopustili.
Počátkem příštího roku tak BK vydá souhrnnou zprávu o uvedených neštěstích s jejich hodnocením, které bude jako obvykle vyvěšené na oficiálních stránkách ČHS (předběžný rozbor úrazů v Tatrách za 1. pololetí tohoto roku byl na stránkách ČHS vydán – viz příspěvek s odkazem výše).
Tomáš F.odpovědět 

 Proc?16:46:32 26.11.2004
Absolutne mi unika vyznam tohoto prispevku. Proc je nutne takhle vystavovat tyto jiz jednou publikovane udaje?
Repuleodpovědět