Moc se nám to líbilo - mám pocit, jako bychom trávili lezecký víkend v Juře nebo v Arcu. Výšky stěn až 22 metrů, délky cest i 28 metrů, vyzkoušeli jsme si nezvykle dlouhé převisy. Motivující byla klasifikace cest, která aspoň v obtížnostech mezi 5. a 8. stupněm UIAA není na rozdíl od našich umělých stěn přitvrzená, ale odpovídá zhruba klasifikaci na skalách.
Pozor, vemte si dostatečně dlouhé lano, v Imstu nás upozornili, že by nemělo být o moc kratší než 50 metrů a abychom si na své o cca 3 metry zkrácené padesátce udělali u nejvyšších cest uzel.
Pokud jde o bezpečnost, tak se zde postupuje podobně jako u nás, na začátku se podepisuje víceméně formálně formulář, pokud vypadáte na zkušenějšího lezce nejsou problémy. Jistí se většinou na kalíšek, občas osmou. V Imstu nechtějí, aby se lidi jistili s gri-gri, že tam kvůli tomu měli nějaký problém.
Zdálo se nám, že v Imstu, kde pořádají závody Světového poháru a jezdí tam trénovat i mistr světa Tomáš Mrázek, bylo více cest ve vyšší obtížnosti a ty nacvičovalo dost lidí. Naopak v Mnichově převažovaly cesty pro obyčejné lidi, hala byla plná rodinek s dětmi a lezlo se nejvíc v pětkách a šestkách. Innsbruck byl někde uprostřed.
Jeli jsme autem z Prahy přes Plzeň, skrz Německo kolem Mnichova, do Innbrucku, pak do večera jsme byli v Imstu. Druhý den jsme opustili Rakousko a dopoledne v Německu prozkoumali Mnichov. S cestou tam a zpět do Prahy jsme najeli celkem asi 1300 km.
Vstupné do hal nás stálo od 7 do 10 eur na osobu. V Mnichově jsme mohli využít slevu jako členové rakouského Alpenvereinu. Ceníky viz odkazy níže.
Cesty vedou klasicky v liniích po chytech určité barvy, nebo bývají navíc odlišeny proužkem připevněným pod chytem nebo po strukturách. Vedle stěn byly v halách i bouldrovky a bary. V Imstu a v Mnichově prodávali také různý lezecký vercajk.
Innsbruck
Kletterzentrum Tivoli - Lezecké centrum Tivoli
Stěny do výšky 17 metrů, převisy až 9 metrů, nejdelší cesty až 25 metrů. 120 cest v obtížnosti od 3 do 11- UIAA. Je zde i bouldrovka a bar, kde je možno pronajmout lezečky nebo koupit kafe.
Je to samostatný prostor na lezení, který se nemíchá s jinými sportovními aktivitami. Nemá prostor pro obecenstvo, je pod tribunami stadionu s prosklenými stěnami s výhledem na Alpy.
Odpolední vstupné od 14 do 18 hodin jsme platili 7,60 Eura, slevu na legitku Alpenvereinu nevedou. Dopolední cena je nižší, večerní vyšší a jsou zde slevy pro mládež a děti.
Stěna je v hale stadionu Tivoli, v ulici Stadionstraße nedaleko zimního stadionu, kousek od dálnice, vedoucí skrz Innsbruck.
Více viz stránky stěny v němčině:
www.kletterzentrum-tivoli.at
Innsbruck: Za sklem se skrývá lezecké centrum Tivoli
foto by© Standa
Innsbruck: Stěna Tivoli
foto by© Standa
Innsbruck: Stěna Tivoli - za balkonem je bar, další zázemí a vstup, dole je bouldrovka
foto by© Standa
Imst
Kletterhalle Imst - Lezecká hala Imst
Stěny do výšky 22 metrů, délka cest až 28 metrů, cca 100 cest v obtížnosti 2- až 10+ UIAA (v popiscích cest používají francouzskou stupnici). Je zde několik bouldrovek, bar, prodejna lezeckého materiálu a průvodců.
Stěny jsou vestavěny v pyramidové hale s netradičním působivým architektonickým řešením a ta je vidět ze silnice mezi městy Garmisch-Partenkirchen a Landek. Na stěně se pořádají závody Světového poháru, jezdí sem trénovat světová lezecká elita, cesty staví např. Angela Eiter, je zde prostor pro snad i tisícovku diváků. Stěnu zainvestovala obec a díky tomu se stalo městečko Imst světově proslulým, jak nám vysvětlila provozovatelka paní Susi Knabl, která je hlavní rozhodčí sportovního lezení UIAA.
Denní vstupné je 7 eur, mládež a děti mají slevy.
Stěna je v údolní části města, jihovýchodně od hlavní silnice z GaPa do Landeku. Je různě po městě značena cedulemi na Sportzentrum.
Více viz stránky stěny v němčině a angličtině:
www.kletterhalle.com
Imst: pyramida, v níž se skrývá stěna, se stala dominantou Imstu
foto by© Standa
Imst: stěna
foto by© Standa
Imst: převisy kopírují sklon pyramidové střechy
foto by© Standa
Imst: Marcin (můj parťák a iniciátor výletu, z Varšavy, kde provozuje tamní největší stěnu) si vyměňuje zkušenosti s provozovatelkou stěny v Imstu Susi Knabl
foto by© Standa
Mnichov
Kletterzentrum München - Lezecké centrum Mnichov
Stěny do výšky 18 metrů. Cesty v obtížnosti 2+ až 10+. Říká se, že to je nejrozsáhlejší lezecké centrum v Evropě. Kromě vnitřních prostor je zde lezení venku, jednak na venkovních stěnách nalepených na stěny budovy a pak na extra betonových věžích a stěnách. Mnichovské umělé lezecké věže patří k nejstarším na světě, objevila se o nich zmínka i v publikaci z 80.let minulého století Horolezectví zblízka od Ivana Diešky a Vaška Širla.
Jsou zde rozsáhlé prostory pro bouldrování. Areál patří německému alpskému svazu DAV, proto je zde možné uplatnit průkazku Alpenvereinu, nebo jiného zahraničního horolezeckého svazu. Členové horolezeckých svazů mají vstupné za 10 eur, nečlenové za 13,50.
Stěna je v jihovýchodní části Mnichova u stanice metra Brudermühlstraße, je to nedaleko okruhu Mittlerer Ring na Thalkirchner Straße.
Více viz stránky stěny v němčině:
www.kletterzentrum-muenchen.de
Mnichov: betonové lezecké věže a vzadu budova s vnitřní stěnou
foto by© Standa
Mnichov: stěna uvnitř haly
foto by© Standa
Podívejte se na ilustrační video:
Stáhnout video 320x240 (37 MB, 10 min)