Když dopoledne minulého sobotního víkendu dolézal Karel Glauber na vrchol jedné z Adršpašských věží, aniž by tušil jaké drama zažije, naskytla se mu nevídaná podívaná.
Celý vrchol věže Čapka byl pokryt zkrvavenými zbytky těl. Při bližším ohledání, bylo lezcem zjištěno, že se jedná o zdechliny různě velkých zvířat.
Následně byl pak tento lezec atakován obrovským, pravděpodobně zde vyrušeným ptákem. Drama vrcholilo, když atak jednoho opeřence byl posílen i druhým přilétnuvším ptákem, s největší pravděpodobností druhem/družkou.
Podle záběrů je možné identifikovat o jakého dravce se jedná. (hi res)
Ještě štěstí, že ve chvíli, kdy oba dravci poodlétli byl schopen procvaknout kruh a v několika dalších minutách již mohl být ošetřen kamarádem, který ho spustil na úpatí věže. "Kdyby na mě zaútočil ve chvíli, kdy jsem ještě nedolezl na vrchol, pravděpodobně bych se zřítil," na závěr prohlásil Karel, který si z potyčky odnesl i několik nepříjemných škrábanců.
Jak se podařilo zjistit jednalo se o párek Supa bělohlavého(Gyps fulvus), který patří mezi nejhojněji se vyskytující druh těchto velkých ptáků v Evropě.
Vyskytují se na Balkáně a na Pyrenejském poloostrově, občas hnízdí i v Alpách a v posledních letech byl hlášen jeho výskyt i v Čechách. Počátkem jara začíná hnízdit na skalních útesech, méně již na stromech. Snáší jen jedno vajíčko. Samice na něm sedí přes 50 dnů. Rodiče mládě krmí přes tři měsíce.
Jak nám potvrdil Ludvík Kuncla jeden z uznávaný českých zoologů a také vášnivý horolezec, takovýto útok supa je zatím první, který byl v našich krajích dokumentován. Kuncla se domnívá, že ptáky pravděpodobně podráždilo narušení jejich teritoria.
Bohuzel, s utoky techto zakernych operencu je treba dnes pocitat. Nanestesti tito ftaci lovi i hady a lano je casto zmate. Vytahuji pak uzliky ze spar, nebo i zautoci primo na lano, capnou lano i pripoutaneho nestastnika a odnasi do sveho hnizda.
Sup je desna bestie. Pan L. S. by jiste mohl vypravet! A jsou i jini operenci...
Mam podobny zazitek z lonska.Moji manzelku uchvatil take nejaky veliky prak a odletel s ni pryc.Uz jsem ji rok nevidel a jsem spokojen.Proto si myslim , ze bychom meli velike ptaky chranit a hajit.Bohuzel se v nasich krajich nevyskytuje tak veliky ptak , ktery by uchvatil a unesl moji obezni tchyni.Kdyby se takovy nasel tak se asi stanu clenem spolku ormitologu a budu jim platit s radosti clenske prispevky.Vidite , to by me celkem zajimalo jake vyhody asi pozaduji za placeni clenskvi v klubu ormitologu?To je tema pro mnohe nase cleny CHS.
Tihle vorlitologove a vubec milovnici ptaku, na to bacha! Nemaj radi mg, neb snizuje treni!
Kdyz si koukam na svoji mejlovou schranku a nabidky ikrisu a grouu,.. mozna to byl vrabec, co sezobal tyhle pilule a ony fakt na zvetsovani fungujou?
Při bližším pohledu na pařátu fógla dobře vidíme odznak stráže ochrany přírody. Čemu se Glauberovej Karel v březnu diví, když Ádr se otvírá až na 1.máje? Tehdy supi opráší mávátka a Kája bude na vrcholy dolézat skrzevá květinové slavobrány za sladkého zpěvu ptactva nebeského.
Já jsem slyšel, že si je prej Mocek ochočil, aby hlídal, když někdo leze s magnéziem. Kdyby zmiňovaný lezec neměl pytlík- s největší pravděpodobností by ho nechal na být.
PS:Není taky náhoda, že se jedná o Čapku. Nespíše nešťastník lezl cestu Králíci z klobouku- jó není větší pochoutky pro Supy než malej králíček.
O hnízdění nebyla řeč, myslím, že tam ty fóglové nezahnízdili. Mě to celý přijde nějaký divný, kluk lezl, neměl tam co dělat, pták ho jen vystrašil a oni z toho udělaj takovou drámu.
Borci, z takových věcí se sranda nedělá. Problém je ten, že jestli ti supové jsou opravdu vycvičení od Petra Mocka- měli by se po ublížení na zdraví utratit jako psi-což ovšem nedovolí ochranáři. Tak zbývá jen majitele pokutovat nebo třeba udělit mu domácí vězení.Je to oprvdu prekérní situace a já nejsem právník.
No co vás pánové přibrat na jednání s CHKO? Si z toho děláte srandičky. Místo kokotského psaní je lepší informovat příslušný úřad a dát tak cedulku, že se zam od do nepoleze z toho a tohu důvodu....Můžeme se pak dočkat toho, že to nějaká zelená guma zavře celé.
Si děláte se Supama prdel, ale voni vám ten východ dávno pleněj. Až se konečně probudíte a rozhlídnete, rozkošnej pohled to teda nebude. I když, jeden Sup asi jaro nědělá...
Ad1 Jakozto k Adru nejblize zijici clen teto casti komentaru (z cehoz vyplyva ze o tom vim samozrejme nejvic) pokladam za svou povinnost potvrdit obcasny vyskyt tohoto zivocisneho druhu ve zdejsich piskovcovych oblastech. Je nutno take potvrdit jeho opakovane utoky na kachny zijici u mistnich vodnich nadrzi. Nastesti mistni kachny jsou chytre a vedi, ze budou-li se vzorne chovat dle Papouskovych pokynu, Supi si s nimi budou hrat, ale nesezerou je.
Ad2 Supi budou mit trochu problem pro sve tajne vylety do Adru za nepovolenou neproverenou druzkou, se kterou se jeste k tomu vyfoti a posleze nechaji onen inkriminovany usvedcujici material zverejnit na nejnavstevovanejsim horolezeckem serveru Ceske Republiky, jako by se nechumelilo
vím, že to z ní fantastkně,zejména s ohledem na datum zveřejnění,ale mě osobně při běhání opakovaně na jednom místě napadli dva draví ptáci, vždy to byl květen (prý hnízdí), podobnou zkušenost mají i jiní běžci, kteří se pohybovali na tomto místě v tuto dobu, mělo se jednat o motáky pochopy, snesli se vždy z výšky zezadu, když mě náhodou zasáhli pařátem, tak to bylo jako rána kladivem, mám i fotku, jak mě poškrábali, když to bylo poprvé a než mi došlo, co to je, tak jsem si snad i strachem ucvrnknul, v okamžiku, kdy se na tom místě zazelená listí, tak se mu obloukem vyhnu, když tam běžím v zimě, tak se i tak trochu bojím...
Teda nevim jestli jste si toho vsimli, ale ten fogl neorganizovanej na druhy fotce ma hlavu a krk celou bilou, evidentne od maglajzu!! Ptam se: dovolime tem ptakum, aby si beztrestne do maglajz pytliku strkali hlavu az po krk? Navrhuju exemplarni potrestani a tenhle vystup, ten z piskovcovych vystupu roku vyskrtnout!
...vrchol věže Čapka byl pokryt zkrvavenými zbytky těl... ...byl pak tento lezec atakován obrovským, pravděpodobně zde vyrušeným ptákem...
Super článek :)))
Podčeleď supi zahrnuje 14 druhů. Žijí teplejších oblastech Afriky, Asie a někteří hnízdí i v jižní Evropě. K nám se výjimečně zatoulá sup bělohlavý, sup hnědý a orlosup bradatý. Je to většinou velká ornitologická rarita(pozn. autor) Nohy mají uzpůsobené k chůzi a tupé drápy nemohou chytat živou kořist. Zobák je mohutný a zahnutý dolů. Pomocí něj dokáží rvát velké kusy masa. Hlava i krk jsou většinou opeřené jen řídce nebo holé. Živí se převážně zdechlinami. Potravu vyhledávají při plachtění ve velkých výškách za pomoci vynikajícího zraku. Dokáží dlouhé hodiny plachtit a vyhlížet vhodnou potravu. Žijí v párech, oba rodiče se starají o mláďata. Hnízdí na skalách nebo velkých stromech. Snáší jen jedno, vyjímečně dvě vejce. Mláďata krmí natráveným masem, které jim vyvrhují z volete.
Sup bělohlavý Gyps fulvus patří mezi nejčastěji chované i rozmnožované druhy. V Evropě se vyskytuje na Balkáně a na Pyrenejském poloostrově, občas hnízdí i v Alpách, dále jej najdeme v severní a východní Africe a v Asii. Požírá hlavně vnitřnosti. Počátkem jara začíná hnízdit na skalních útesech, méně již na stromech. Snáší jen jedno vajíčko. Samice na něm sedí přes 50 dnů. Rodiče mládě krmí přes tři měsíce. zdroj:http://web.qu ick.cz/mkor inek/pta ci/zvi rata/sup_belo hlavy.html