Rakušan Jakob Schubert a Slovinka Janja Garnbret vyhráli dnes závěrečný závod letošního seriálu světového poháru v lezení na obtížnost ve slovinské Kranji. Zúčastnili se i čeští reprezentanti, ale ze sobotni kvalifikace dál nepostoupili. Nejlépe dopadl Tomáš Binter na 43. místě.
Jakub Konečný skončil 46., Denis Pail 56., Štěpán Volf 60. z celkem 60 startujících mužů. Gabriela Vrablíkova byla 51. a Tereza Kubátová 52. z celkových 52 žen.
Celý seriál vyhráli Francouz Romain Desgranges a Slovinka Janja Garnbret.
No, ona to provokace byla. Můžeš se to domyslet ze způsobu, jakým je dotaz napsán a z toho, že ten, kdo vznášel dotaz tušil (nebo spíš i věděl, protože ono není těžké ty výsledky najít), jak holky dopadly.
Kdyby to byl autenticky míněný dotaz, tazatel by se neptal, čím se holky mohou pochlubit.
Nevim jestli primo provokace. Mozna jen vtip na ucet nasich ucastniku. Coz pravda nekdo muze vnimat jako provokaci. Kazdopadne ty snahy o umlceni nebo cenzuru jakehokoliv humoru na ukor nasi repre ci jineho nazoru je hroziva a jiste nikam nepovede. Kazdopadne to jak spatne se snasej ruzne vtipky prevezne smerem k rodine Binteru spis ukazuje, jak citlive tema to je a jak velky problem to je.
I kdyby to byl rejpavý humor, pořád je tam to rejpnutí.
Tady není snaha umlčet to, čemu říkáš cenzura (co mi ale jako cenzura nepřipadá, to je trochu moc vznosný název pro to, co ti lidi předvádí), jen se ta "cenzura" dočká adekvátní reakce. A úplně stejně je "cenzurou" reagováno na mě a jiné a nebrečím tady, že se mě někdo snaží umlčet. To překroucení, které jsi předvedl, je hrozivé a právě proto je třeba názor z druhé strany, protože těch překroucení ze strany "cenzury" je moc.
Opět je to o úhlu pohledu. A v jistém smyslu je i za toto odpovědný Binter. Je šéftrenérem repre a vedoucím komise závodního lezení. Tedy na jedné straně má na starost trénink a zároveň i vysílání repre závodníků. A holky připravené nebyly. Co tedy Binter jako šéftrenér dělá, když dopustí, aby naše repre závodnice byly v takovémto stavu? A ten vedoucí komise - jak je možné, že někdo pustí reprezentovat někoho, kdo pak podává takovýto výsledek? Takže ano, Binter je za toto odpovědný poměrně hodně. Holkám se výlet vyčítat nedá (i když trocha sebereflexe by neuškodila, ale pokud o systém umožňuje, tak proč ne), ale je to právě Binter, kdo zklamal ve své roli trenéra a šéfa. Jako trenér by přeci měl mít o svěřencích přehled a jako vedoucí komise by neměl dopustit, aby někdo nepřipravený vůbec jel reprezentovat.
V normálních sportech se obvykle vysílají sportovci, kteří mají reálně na umístění aspoň někde v polovině startovního pole. Že to mnohdy nevyjde, to je samozřejmě sport. A taky se tam posílají první sezonu úplní novicové v dané věkové kategorii, jejichž úkolem je první rok se otrkat, zjistit co a jak, a další rok být dobří.
KT již odpověděl níže, ale stejně se ptáš špatně. Správně má být ne od jakého místa, ale od jaké výkonnosti. Obtížnost závodních cest je známá, tréninkové centrum s možností přípravy podobných cest máme, takže prověrka úrovně by neměla být problém. A pokud jsou na závodech cesty 8b - 8c a reprezentant padá z 8a, neměl by být do repre puštěn ani na vlastní náklady. Ale prověrka by měla být zbytečná, přeci šéftrenér by měl přesně vědět, v jakém stavy se členové repre týmu nalézají a jaké mají plány, ne? A stejně tak by měl vědět, nakolik jsou reprezentanti konkurence schopní. Pokud se tedy nejedná o naprostého nováčka, který je na jedněch prvních mezinárodních závodů, nebo o jednorázový výpadek způsobený třeba zdravotní indispozicí, je za nízkou výkonností repre odpovědný především šéftrenér a vedoucí komise.
No jo, jenze seftrener vidi, ze na treninku maji potencial na 9a a i predsoutezni trenink vypada dobre. Jenze pak se nekde cestou ztrati sila a staveci to postavi spatne a uklouzne pata nebo jina drobnost...
Ano, tak to je. Měla by se sejít disciplinární komise a za neúspěchy naší repre udělit důtku stavěči a exemplární trest řidiči, který tam závodníky vezl. Nechápu, proč by naše repre stále měla trpět za chyby jiných.
Presne. A kdyz mu byly dva roky, nedal ani UIAA 2 a svet sel dal. To jen tady na lezci si mistni kydaci spiny zvykli flusat hnusy pri drobnych, nepodstatnych a vyjimecnych vypadcich formy.
ten kdo se ucastni takovýchto veřejných akcích musí počítat jak s bezmezným obdivem, tak i z bezmeznou nenávistí. Takhle to bylo, takhle to je, takhle to bude. Rozdíl mezi slávou a zatracením je malý a většina končí právě v poli neúspěchu, jen ti nejlepší ne. A pokud se předvádím na veřejnosti, tak to k tomu prostě patří, nebo by jsi ty hnusné komentáře chtěl zakázat? Aby existovali jenom ty pozitivní a ty správné. Chyby a neúspěchy nás posouvají, tedy jak koho a vždy platí tam kde nic není ani smrt nebere.
Na té zmínce něco hnusného bylo. Oni tam ti závodníci totiž jen nejeli zúčastnit se. Oni tam jeli předvést co nejlepší výkon. Takže ta zmínka není konstatování faktu.
No ony jsou to vlastně dva citáty. První je
"L’important, c’est de participer" a druhý "L'important dans la vie, ce n'est point le triomphe, mais le combat. L'essentiel n'est pas d'avoir vaincu, mais de s'être bien battu.". Takže "To co je důležité je zúčastnit se" a "To co je v životě důležité není vítězství, ale boj. Podstatné není zvítězit, ale dobře bojovat."
"ten kdo se ucastni takovýchto veřejných akcích musí počítat...tak i bezmeznou nenávistí." A proč by měli počítat s bezmeznou nenávistí?
"ebo by jsi ty hnusné komentáře chtěl zakázat? Aby existovali jenom ty pozitivní a ty správné." Jestliže tvrdíš, že jsou ty komentáře hnusé, pak i ty cítíš, že by raději neměly být nikdy napsány, takže na co se vlastně ptáš?
"Chyby a neúspěchy nás posouvají" naopak nás posouvají úspěchy a správné kroky, chyby jsou nutné zlo na té cestě.
To právě není pravda. Jelikož na tyto závody nejsou žádné nominace (ze strany pořadatelů), může tam jet prakticky každý. Když přijdeš na ČHS, že chceš jet na závody a zaplatíž pár drobných, pojedeš. Pokud náhodou bude plno, je možné, že před tím budeš potřeboval zajít na nominační závody. Což ovšem je také zadarmo, neb české závodní výkony jsou mizerné a ještě k tomu, když jdou do repre ze skupiny 4, ale na závodech jste jen 3, je také je za účast. Takže ne, nemáš pravdu, pro účast na SP/MS žádná extra výkonnost není potřeba, stačí jen chtít.
Vráblíková 4. místo MČR 2016. Tak proč by nemohla na SP? Protože se nedostane do finále? Nepřehánějte chlapci.
Druhá věc.Ono když jsou odměny v tomto sportu zábavného charakteru, tak proč nezávodit pro zábavu? Čímž neříkám, že je to špatně. Mně by bylo líto, kdyby tento sport ještě víc zkomerčněl.
Jen nechápu, proč by někomu mělo vadit, že si jde někdo v tomhle sportu zazávodit pro zábavu. I kdyby tomu tak bylo (což v repre asi není jediný motiv), proč ne, když je za 3.místo MČR odměna nižší než cena lezeček? A to nepočítaje startovné, které musí závodník zaplatit :-)
Vzhledem k tomu, že je oslovení trotlové pod mým komentářem.
Já právě nemám žádný problém s tím když jede někdo na SP ať už skončí kdekoli.
Vzhledem k tomu, jak je to mizerně placený sport a kolik tomu musí věnovat, aby urval takovou pozici je to z mého pohledu úctyhodný výkon.
Konecnyho asi nikdo nikdy nekritizoval a ani tu ho nikdo nekritizuje. Tohle predjimani a odavani se vlastni pokroucene fantazii radeji ani nedelej, skodi to zdravi.
Zaregoval jsi přesně ve stylu, ve kterém píšeš: "Tohle predjimani a odavani se vlastni pokroucene fantazii radeji ani nedelej, skodi to zdravi."
Z ničeho se nedá vyčíst, že ten, kdo psal úvodní příspěvěk, se oddával nějaké vlastní pokroucené fantazii, že reagoval na někoho, kdo tvrdil, že tam Kuba nemá co dělat.
Na tu tvou reakci sedne to známé podle sebe soudím tebe jako prdel na hrnec...
Tak jiste, shoda veku a vysledku je jen ciste nahodna, ze? ;)
A ten zbytek? Ma to cenu komentovat? Ted to tu casto funguje tak, ze se tu objevi komentar, ktery se uz dopredu pohrdave vymezuje proti (virtualni a neexistujici) kritice. A to lze nazvat predjimanim. U vysledky Bintera je to vzdy jeden z prvnich komentu. A upozorneni na to, je asi trochu neco jineho nez predjimani, nemyslis?
Jak to má cvaklé nekomentuju, ale osma je spolu s kýblem povolená. Na rozdíl od toho všechny auto a poloautomaty jsou nepřípustné. Je to trochu paradox vzhledem k vývoji jistítek pro standardní lezení :-D
Jaký je přesně rozdíl v bezpečnosti mezi karabinou ve slaňovacím oku se zámkem na straně a karabinou procvaklou skrze obě oka sedáku? Asi tak ten, že se mu jistítko rychleji vyndavá a nandavá když se mění závodníci :-) A eliminuje tím jeden článek v řetězci, který by se mohl (čistě teoreticky) pokazit.
No a s osmou je schopný dát prvolezci prokluz a tím snížit pádový faktor což je jedině dobře.
Na stěně vidím často lidi jak chytaj prvolezce na tvrdo, ale to je jako O.K., protože maj jistítko za tisíce kč. Ale když má někdo osmu, umí to sní a zná její potenciální slabiny, tak maj lidi kecy, nebo ho rovnou vykopnou. Tomu říkám metodika :-)
Třeba v Brně na umělce zakázali osmu. Logický důsledek toho, že někdo spadnul když byl jištěn osmou. Z toho logicky plyne, že až někdo spadne jištěn kýblem, tak se zakáže kýbl, pak grigri, pak všechno ostatní až zbude půlloďák do tý doby, než někdo spadne... :-)
Osma není certifikovaný jistící prostředek... pouze slaňovací... S osmou by se vůbec nemělo jistit. Že to tak mnozí dělají, protože tak činili 20 let nazpět, to je věc jiná. Ale oficiálně se osmou jistit nemá. A procvaknutí karabiny - ve 2 okách je karabina v úhlu, kdy je namáhaná, jak by být neměla, je zde větší šance, že se o něco otevře zámek a v neposlední řadě je jistící prostředek (ať už osma nebo kýbl) o 90 st v jiném úhlu než má být, aby jedno lano vedlo do horní ruky směrem k lezci a druhý kus lana z jistidla směrem důlu k druhé ruce pod pasem...
osma a karabina procvaklá krz pásek a nohavičky (kopírující centrální voko) zámkem dopředu. to je moc fajn věc (když pomineme nepohodlí tísněného moudí) v jediném případě, a to v takovém, kdy je karabina ve vertikální orientaci visící hrušky, a osma je v ohybu karabiny fixována (třeba pérkem karabiny určené ku jištění).
v čem je problém: některé kombinace osmy a karabiny (respektive pojistky zámku karabiny) jsou kompatibilní tak dokonale, že se osma může o karabinu šprajcnout a štorcnout, a atypicky nemáhaný zámek vylomit. stačí to vzít na chvíli do ruky a zkoušet. (ovšem narovinu přiznávám, že mi není znám konkrétní případ úrazu vzniklého ¨touto příčinou)
U tebe je zajímavé, že sice téměř vždy se dotkneš pravdy, ale vůbec ji nemáš zasazenou v kontextu a pravděpodobně ani netušíš, jaká je podstata. Megos leze ve skalách, to je pravda, ale podstata je jinde - v přípravě. Nejdříve si uvědom, jaký je rozdíl mezi mezi lezením ve skalách a skalními přelezy. Tobě totiž od začátku uniká samotný princip, kterým je příprava.
"U tebe je zajímavé, že sice téměř vždy se dotkneš pravdy, ale vůbec ji nemáš zasazenou v kontextu a pravděpodobně ani netušíš, jaká je podstata."
Tak to přesně sedí na tebe. Xkrát jsem tady psal, že základem je příprav, která musí probíhat "uvnitř". Jak ti to mohlo uniknout je fakt úplně nepochopitelné. Jeden by mohl mít dojem, že to děláš schválně.
Jenže ty pořád směšuješ několik věcí dohromady. Jsme v diskuzi u závodů. Příprava na závody má nějaká pravidla, zejména, když se jedná o seriál, kde musí být příprava dlouhodobá. Cílem je jednorázné podání (myšleno jednou za několik dní či týdnou) maximálního výkonu. Skalní lezení, tak, jak ho vnímá většina lidí zde, sice také v nějaké vyšší výkonnosti počítá s přípravou, ale obvykle základem není jednorázový maximální výkon, ale spíše určitá nižší výkonnost, ale trvající po určité období (od čtrnáctidenních výletů až třeba po celou venkovní sezonu).
A právě tyto dvě věci se nedají míchat. Připravuješ-li se prvním zůsobem, je pak celkem jedno, zda ten výkon podáš na MS ve finále, nebo v Juře na skále v nějakém rekordu. Z tohoto hlediska je opravdu jedno, zda překližka nebo skála. Ale do této přípravy nelze v naprosté většině zařazovat skalní lezení druhého typu, tedy to, co dělá většina z nás. V závodní přípravě (či v přípravě na rekorní skalní cestu), máš vlastně buď trénovat, nebo odpočívat. Nikde tam není prostor a čas pro klasický výlet do skal, který je sice fajn, ale z tréninkového hlediska má nulovou hodnotu. A proto právě nemůže fungovat systém, kdy si lezeš pro potěšení z venkovního lezení, pak chvilku potrénuješ, jedeš na závody, kde rovnou zůstaneš na skalách, když už tam jsi, a pak se zase plácáš někde mezi překližkou a skalami podle toho, jak se ti chce nebo jaké je počasí.
A proti čemu z toho, co jsem napsal, vlastně argumentuješ? Ocituj mi, na co je tvoje stať namířena, protože to není vůbec jasné. Já nemluvil o žádných "klasických výletech do skal" apod., o kterých tu mluvíš ty.
Nebo chceš tvrdit, že Alex Megos nezalezl letos skvělé výkony na skalách a přidal skvělé výkony na závodech?
ani jsem netvrdil, že může fungovat systém, kdy si lezeš pro potěšení z venkovního lezení, pak chvilku potrénuješ, jedeš na závody, kde rovnou zůstaneš na skalách.
Ty prostě nejsi pořád schopen pochopit, že něco takového já vůbec NIKDY netvrdil. Pořád argumentuješ proti své fantazii.
Jak se to vezme. Sice jsi to netrvrdil přímo, ale zato jsi pěkně ostře argumentoval proti tomu, když jsem tvrdil, že takto to nejde. Ale je to jedno, nechce se mi to hledat, nezáleží na tom.
Ty (a další, soudě z předchozí diskuze pod článkem o Mistrovství republiky) máte zafixováno, jako bych tvrdil, že na skalách se dá připravit na závody. Já ale nikdy nic takového netvrdil.
Jsem si dobře vědom, že příprava jak na skály, tak na závody, musí probíhat v tělocvičně a na stěně.
Opřel jsem se do komentáře "U tebe je zajímavé, že sice téměř..." Ne do R.
Komentář od R.
"Alex Megos - další krásný příklad, že pro některé je možné nějakým způsobem skloubit kvalitní lezení na skalách a závodění." mi právě přijde úplně normální konstatování, které ten další komentátor nesmyslně rozpitval.
Ufff, tohle uz jsi zokusel minule a daval si priklady, ktere nebyly primo lzive, ale k pravde mely hodne daleko. Podobne to je i s timto tvym dalsim prikladem.
Musíme si přiznat, že nám ujíždí,nebo už ujel vlak v přístupu a tréninku sportovních lezců a bouldristů. Nestačí jen brutální síla a svaly z kampusu jakou mají kluci z Lipníku. Chybí koncepce, podpora svazu, trenéři, kteří budou inspirováni světovými trendy v tréninku. Chybí sponzoři a celkově peníze v tomto sportu.
Ano, smazat! U nás totiž oddíl proplácí závodníkům startovné. Benzín, permanentku na stěnu atd. atd. si platí sami, což je zanedbatelné, takže alespoň co se týče financí, na podporu mládeže na soutěžní úrovni, si není na co stěžovat.
Nedělej z toho kovbojku...chceš mít diskuzi, která je co k čemu, nebo chceš flemovat a trollovat? Tohle nikam nevede. Akorát lidi naštveš a diskuze jde do háje. Snad máš na víc.
Jak velký podíl na našich mistrech světa měla koncepce a systematická práce ČHS a nakolik to byla čistě individuální zásluha, na které se ČHS jen přiživuje? Nechci teď rozdmýchávat vášně, ale pokud chceš hodnotit ČHS, neměli bychom to dělat podle jednotlivců, ale podle dlouhodobých výsledků celého reprezentačního týmu, něco jako když na IFSC webu najdeš přehled zemí, jen bych z toho vynechal body individuály jako je AO.
Pod Tvým slovem "my" jsem si představil české a případně československé horolezectví. Netušil jsem, že "my" je podle Tebe závodní komise ČHS. Předpokládám, že by se pod svoji práci podepsal :-( Jinak pár jmen z užší světové špičky na závodech pro připomenutí například: Mrázek, Ondra, Hroza, Hrozová, Stráník, Hudeček, Stránská...
Ale jo, ale jakým podíl na Mrázkovi nebo Hrozovi nebo Hrozové má tréninkový systém a koncepce ČHS? Jak se na stavbě jejich tréninku a tréninkových podmínkách svaz podílel?
"Chybí sponzoři a celkově peníze v tomto sportu." O peníze jde vždycky až na prvním místě. Jakmile se objevily zprávy, že lezení by jen mohlo být na olympiádě, už v Česku stojí fronta vykutálených pijavic. Závodníci uvidí peníze až na posledním místě.
Náš nejlepší trenér TB loni v Montaně povídal něco ve smyslu, že k boulderingu utíkají ti, kteří jsou líní makat na obtížnost. Poslední svěťáky jsou top bouldristé pravidelně ve finále, občas i na bedně. Skály jsou jiný sport, ale Alex Megos je najednou na 2. místě v SP. Holt OH v Tokyju se blíží. Tam bude součástí ta dle slov TB mrtvá disciplína... Ryba prostě smrdí od hlavy.
Taková družba se Slovinci a oni ne a ne se přizpůsobit době a inspirovat se našimi génii. Podobnou stěnku mohli klidně postavit v nákupáku a dostat tak lezení více mezi lidi.