Dne 1. dubna oblétla lezecký svět zpráva o free-solo přelezu vícedélové cesty Moonlight Buttress V 5.12d (7c) v Zionu v Utahu.
Někoho možná napadlo, že se jedná o aprílový žertík, ale nebylo tomu tak. O tento přelez se postaral mladý Američan Alex Honnold (22 let) ze Sacramenta v Californii. Devíti délkovou cestu v 350 metrové stěně přelezl za 83 minut.
Moonlight Buttress, Zion, Utah. Cesta vede středem ve výrazném pilíře
foto by www.lamountaineers.org
Aby se na tento přelez Alex připravil, vylezl cestu čtyřikrát během dvou dní na fixním laně s Mini-Traxionem. Moonlight Buttress je původně klasická "hákovačka", kterou v roce 1971 udělal J. Lowe, M. Weiss. První volný přelez je od J. Woodwarda a P. Crofta v dubnu 1992. Tato pískovcová cesta je proslulá pro své ultra tenké spáry- "prstovky". Poslední čtyři délky jsou za 5.12a (7a+)a těžší. Takže kromě spárového umění je třeba se vybavit i pořádnou vytrvalostí.
Moonlight Buttress, Zion, Utah.
foto by www.lamountaineers.org
Moonlight Buttress, Zion, Utah.
foto by www.lamountaineers.org
Hannold není ve volném solo lezení a volných přelezech velkých stěn žádným nováčkem. Mezi jeho skvělé úspěchy patří v Yosemitech free-solo Astromana (Yosemity, Washington Column, IV 5.11c, 10 délek, 2007), kterého přelezl těžší variantou. A aby toho nebylo málo, tak ve stejný den přidal i free-solo cesty Rostrum (IV 5.11c, 8 délek, 2007). Po Deanu Potterovi a Petr Croftovi se tak stal třetím lezcem, který volně vysolovat Astromana.
Peter Croft ho v tomto stylu přeběhl v roce 1987 a až o třináct let později jeho výkon zopakoval Dean Potter. Petr Croft je také držitelem prvenství v přelezu Rostrumu a Astromana za jeden den.
Dále Honnold vylezl v Yosemitech volně Freeridera (VI 5.12d, 37délek) a Salathe Wall (VI 5.13b/c). O tomto mladém a odvážném lezci v budoucna asi ještě hodně uslyšíme.
Nemusím být geolog, abych na první pohled viděl, že ta skála vypadá úplně jinak, než písky na které jsme od nás zvyklí. Eroze od vody a větru je zjevně minimální => hornina o poznání tvrdší.
Je to pisek: casto tvrdy, casto mekky. Lezeme tam s friendem bez problem. je to nase tradition, ze jestly je tam spara, a muzes tam dat neco jako nut, friend, etc to znamena ze nemuzes tam dat kruh nebo nyt nebo neco.
Problem je ze hodne lidi lezeji to jako Aid, a to dela maly spary velky.
Na Andrewovi je krásně vidět, jak je ten náš jazyk těžkej. Když ho člověk vidí a slyší, tak si uvědomí, kolik věcí používáme automaticky a jak moc má každé slovo tvarů. A taky si uvědomí, jak legračně musí znít angličtina nás všech, co se anglicky "domluvíme".
Svata pravda. Je ale fajn, ze se uci takovej bezvyznamnej jazyk jako je cestina (celosvetove nemluvi cesky skoro nikdo). Jen vydrzet a uspechy se dostavi (i tak je to OK)