Háček přijíždí do další vápencové oblasti své cesty Kolem Skal! - Moravského krasu! Průvodci mu jsou znalci místních poměrů Dušan „Stoupa“ Janák a Zdeněk „Janzen“ Konečný.
Tato oblast výrazně přispěla k vývoji sportovního lezení u nás a tihle dva k tomu mají co říct.
Kolem Skal! je lezecký seriál z produkce Hanibalu, ve kterém Zdeněk "Háček" Hák objede celou Českou republiku na kole a navštíví celkem 16 lezeckých oblastí. V každé z nich si s některou z místních významných osobností zaleze a vyzpovídá ji na nejrůznější témata.
Milý Ježíšku, na přiští Vánoce bych si přál speciální serii “Kolem Krasu”. Holštejn, Rudice, Josefovské údolí,... ideálně rozdělit na sektory. Lidomorna, Stará Rasovna, Nová Rasovna, Hrad, Vaňousovy díry,... a do každého dílu jednoho místního exota (čti osobnost). Slibuji, že budu celý rok hodný a budu tvrdě trénovat.
No tak docela tak to zas s tím hňápáním po skobách dřív taky nebylo. Kdo na sebe držel lezl takzvaně čistě už dávno před r. 85. Osobně jsem brala za skoby, když mi bylo jasné, že spadnu. Ono se tehdy moc nepadalo, taky se nelezly tak těžké cesty, všechno má svůj čas. Ono padat do lan z Bolatic a českých karabin bez sedáku, s navázáním přímo na laně bylo taky o něčem jiném.
Tohle kvůli objektivitě od pamětnice.
Jo, a za zmínku stojí taky ta lidová tvořivost, co vyrobila ty historický skoby a pozděj nejty, každý originál. Mám v paměti nějakou hospodskou hádku, jak hluboká musí být díra pro nejt, aby držel, shoda byla, že cenťák a půl je ažaž.
Protože se díry tloukly ručně a to byla hokna a ve vápenci to šlo pomalu, proto se v podstatě používaly tak krátké. Je fakt, že se našly i takové, do kterých se občas i padalo či se z nich sjíždělo osazené jen cca 5-8mm.