Asi před čtvrt rokem jsme vás na Lezci stručně seznámili s většinou lezeckých oblastí v nejsevernějším cípu Moravy (nebo Slezska, jak chcete). Tentokrát se podíváme pod pokličku dalším několika "staronovým" oblastem, o kterých se minulý příspěvek nezmiňoval.
První z nich je
Smrčník, který nalezneme na stejnojmenném kopci nedaleko Lipové-lázní. Jedná se o kvarcitové skály s mnoha převisy. Lezení je téměř výhradně po všech velikostech lišt – od miker až po madla. Obtížnostně jsou cesty v různých sektorech velmi vyrovnané, nejčastěji si tak v převisech zalezete 5tkové až 6tkové cesty. Většina problémů cest spočívá v lezcově vytrvalosti ke které musí s narůstající obtížnosti přidávat i bouldrové dovednosti. Oblast byla přejištěna letos v létě borháky.
Nástup ...
... a dolez cesty Prozřetelnost (8-) na Indiánovi
Jedinou výjimkou oblasti je Stěna nad pasekou, která svým charakterem připomíná spíš horské lezení, tady se taky lezec nemůže moc spolehnout na jištění v borhácích, ale pouze na stoppery a friendy, které určitě hojně využije. Tímto bych chtěl navíc dodat, že cesty, které lze odjistit vlastním jištěním (většinou klasické výstupy ze 60. let) jsou i v jiných sektorech zcela nezajištěné a borháky tak potkáte pouze v nových cestách, nebo tam kde by pád nemusel skončit nejlépe. Na doporučení z lehčích cest např.: Puklina (6) na Převislé, nebo Tisíc slunců (6) na Sluneční stěně. Jedná se o lezení po dobrých chytech v převisu a stačí lepší vytrvalost. Z těžších rozhodně Harakiri (8-) a Imaginaci (7+) na Lesním bloku, nebo Prozřetelnost (8-) na Indiánovi. U těchto cest se kromě vytrvalosti připravte na těžší bouldry v až 30° převisu za malé, mnohdy bolavé lišty. Rozhodně bych ještě doporučil za pěkného počasí špekáčky, které upečete na ohništi s nevšedním výhledem na hlavní hřeben Jeseníků ...
Další oblastí je
Ostružná, kterou nalezneme nedaleko nádraží v této horské vesničce. Jedná se o skály tvořené břidlicí, která je na rozdíl od podobných oblastí v Branné kupodivu velice pevná a nelámavá. Lezení je vesměs jednoduché a na oblast stačí jednodenní výlet, ale oblast poskytuje i pár férovějších cest. Jsou to Hrošice (6-) a Mnichovská dohoda (7-), obě vedoucí v hladké mírně převislé stěně levého pilíře a jsou si lezecky dost podobné, i když v Dohodě už potkáte i nějaký ten bouldr. Hrošice je naopak víc morálovější, protože na celých 15m nepotkáte jediné fixní jištění, zakládání vám tak výstup řádně okoření a ruce více ztěžknou. Ve střechách pravého pilíře to pak jsou cesty Ptačí (6+), vedoucí po převislé hraně a Potulka (6) vedoucí přímo střechovitými převisy. Nutno dodat, že fixní jištění tvoří výhradně skoby (vesměs dobré kvality), ale vyjímatelná jistítka se rozhodně hodí.
Lezení na Slunečné stěně
Poslední oblastí je
Liščí skála u Travné, kterou tvoří osamocený ortorulový masív. Skála je sice malá (do 10m), ale pevná a místy neuvěřitelně hladká. Lehčí cesty ve spárách a členitějších stěnách jsou snadno dojistitelné matrošem, rajbáky a těžší cesty potom borháky. Těžko vybírat nejhezčí cestu, ale při návštěvě si určitě vylezte aspoň tyto: Kachní polévka (5) vedoucí rajbákem v pravé části hlavní stěny, Jepičí život (6+) vedoucí tupou spáru s rajbáky v hlavní části stěny nebo Výhružku (4) vedoucí snažším rajbuňkem. Pro bouldristy můžu doporučit zatím nejtěžší cestu Rychlebských hor – Vlčí mlhu (asi 8+) vedoucí nepatrně převislou hladkou stěnou s několika spárkami a lištami.
Přidávám také adresu, kde naleznete další bližší info a průvodce k nejen těmto oblastem na Jesenicku –
www.lk-javaanes.ic.cz
Pjótr ve Vlčí mlze na Liščí skále
Lezbě zdar!