Byli jsme v červenci na Kavkaze, přesněji v dolině Adyl Su. Čechů tu bylo málo (krom výprav s cestovkou), Rusů habaděj. Letoší špatné počasí ve všech vysokých horách pokazilo i naše plány.
Nejsme žádní bouchači jako kolegové z Aksu, jeli jsme sbírat ne zrovna první, ale spíš druhé horské zkušenosti na výstupech do 2B/3A ruské klas. jen několik postřehů:
- alplágry stále fungují v nezmenšeném rozsahu, takže pivo, vodka, šašlik je i ve 2300 metrech.
- díky úbytku ledu a sněhu se zvyšuje obtížnost cest (skalní závěry vylézají zpod sněhu), jako příklad může sloužit před pár lety ještě aklimatizační sněhové Gumači (1B), které je dnes hodnoceno 2A/2B a závěr je jedna délka ve skále (podle toho, kudy to trefíte II-III).
- z Čechů ve vysokých horách je fakt cítit názor: zaplatil jsem spoustu peněz, chci nahoru za každého počasí a za každou cenu. kámoši? parta? úspěch všech? co je mi potom. JÁ jsem zaplatil (za víza, cestu, povolení...), JÁ chci nahoru.
Doufám, že horské lezení (kdo se odváží na Kakvkaze a ve vysokých horách vůbec říct, kde končí VHT a začíná lezení?) neupadne a stále více lidí se začne do podobných koutů vracet a i když zaplatí spoustu peněz, nebudou potřebovat za každou cenu nahoru :-)
S tim spatnym pocasim mas pravdu,byli jsme ted na prelomu cervence a srpna v Bezengi a hnusne bylo celou dobu. To jest asi 14 dni. Ale rekl bych, ze spis Rusové, Ukrajinci, pripadne Belorusove se drali nahoru za kazdeho pocasi a mi Cesi jsme dole v bejzu kostovali vodku.Rozhodne jsme byli o moc rozumejsi nez ti vyse jmenovani, takze bych nehazel vsechny Cechy do jednoho pytle. Na druhou stranu mas urcite pravdu, ze se v posledni dobe z podobnych zajezdu stava pro mnohe modni zalezitost a tak dochazi k mnoha nehodam z nedostatku zkusenosti a podceneni sitauce.
Kdybyste vydrželi déle, tak od 1. do 5.8. tam bylo krásně (s výjimkou jedné bouřky) :-) Jinak je fakt, že během 20 dní nám jen 3 z nich nezapršelo.
Kája