Pořadatel: Klub Skialpinisticzny Kandahar
Datum konání: 12.2.2006
Organizoval ho největší polský oddíl - Klub Skialpinisticzny Kandahar. Start byl pro nás nezvykle těsně pod vrcholem hory "Pilsko" na Schronisku na Hale Miziowej, a to obnášelo celý pátek se věnovat dopravě na místo startu, protože prezentace závodu byla pouze do večerní dvacáté hodiny. V sobotu - v den startu se již nešlo přihlásit. Taky doprava na Schronisko Haly Miziowej nebyla na poměry, na které jsme z domácího poháru zvyklí, úplně jednoduchá. Obnášelo to buď šlapat se vší výbavou hodinu a půl do kopce, nebo zakoupit lístek a zorientovat se v systému lanovek a vleků, nebo počkat na večerní odjezd rolby, kterou zajistili pořadatelé. Potom bylo zase ohrožené místo na spaní, protože kapacita pokojů nemohla stačit pro všechny závodníky, pořadatele a diváky.
Podle informací od pořadatelů se na start závodu v sobotu postavilo 114 závodníků a závodnic. Pro seniorské kategorie mužů a žen se jednalo o závod dvojic, ostatní mládežnické kategorie byly hodnoceny jako jednotlivci. Součástí byl i závod amatérů na kratší trati Puchar Kopca, jakási obdoba našich B kategorií, kde se prezentovalo dalších 35 závodníků. Z České republiky dorazilo na start pouze 31 soutěžících, což je škoda, v domácím poháru se nás zúčastňuje pravidelně víc.
Start
Pořadatelé připravili start mužských dvojic už na půl devátou, pět minut po nich startovalo šest dvojic žen plus naše Alice Korbová, která nemá odpovídající partnerku, se kterou by mohla závodit. A ačkoli byla v cíli z žen jako první, nebyla klasifikována, protože to pravidla v Polsku nedovolují. S dalším pětiminutovým odstupem startovali junioři a kadeti, a jako poslední vyrazili na trať ve tři čtvrtě na devět amatéři závodu Puchar Kopca.
Trasa závodu hlavních kategorií vedla od Schroniska na Hale Miziowej na vrchol Pilsko, pokračovala těžkým sjezdem neupraveným terénem na Halu Szcawiny. Po nasazení pásů následoval výstup krátkými traverzy do prudkého kopce - takzvané cik- caky - až na vrchol Solisko. Dalším sjezdem trať vedla na Polanu pod Bykiem, a následoval nejdelší výstup až na vrchol Pilska. Tam byl časový limit 2 hodiny od startu, do kterého se všichni soutěžící vešli, a po kratším bruslení si mohli vychutnat sjezd volným terénem v hlubokém sněhu, na kontrolu "potok Cebulowy". Během čtvrtého stoupání přišly lahůdky v podobě regulerního skalního lezení, zajištěného fixními lany. Na vrcholu "Skalka" se již bez sundávání pásů sjíždělo traverzem "w kierunku Hali Szcawiny" pod černou sjezdovku, vedoucí z Hali Miziowej. Tam se už většina závodníků potýkala s problémem, že už jim nedrželi pásy, a museli zvolit výstup do prudké sjezdovky na botách, s lyžemi na batohu. Těsně před cílem pořadatelé připravili další zpestření v podobě dvou ledových stěn, které bylo potřeba zdolat na mačkách. Do té vrchní se závodníci dostali až po výšvihu a překonání dvoumetrové kolmice , zajištěné zase pomocí fixních lan. Celková délka trati byla 20 kilometrů s celkovým převýšením 1700 metrů. Junioři, kadeti a amatéři měli výrazně kratší trať, a po sedmi kilometrech s převýšením 400 metrů (na juniory i kadety je to velmi málo) byli ušetřeni i zmiňovaného překonávání ledových stěn pomocí maček.
Na trase
V pátek, v době příjezdu panovala v oblasti Pilska slušná viditelnost, na vrcholu ale nepříjemně foukalo. V sobotu se bohužel držela po celou dobu závodu mlha, přidalo se jemné sněžení, vítr a zima. Naštěstí kontrol na trase bylo dostatek, a nechyběla barvou odlišně označená trasa výstupů a sjezdů, takže k výraznějšímu bloudění nedošlo. Díky jemnému čerstvému sněhu ale hodně závodníků měla již zmiňované problémy s pásy, které nedržely na lyžích.
V hlavní kategorii dvojic mužů nenechali nikoho na pochybách o svém jasném vítězství Peter Svatojánský a Milan Madaj, vítěz a druhý muž celkového pořadí prvního závodu SEP 2006 z Janských Lázní. Na druhou příčku se doslova v posledních metrech ( na druhé ledové stěně 10 metrů od cíle) probojovali Zdeno Longauer a Branislav Kacina, když se utkali s Miroslavem Leitnerem a Milanem Blaškem - všichni jsou reprezentanti Slovenska. Na čtvrtém místě za nimi skončili první z Čechů - Miroslav Duch a Marcel Svoboda. Mezi ženami si suverénně počínala Alice Korbová, ale ve výsledkách se neobjevila. Zvítězila tak Polsko-Slovenská dvojice Magda Derezinská a Lenka Lackovičová před Ditou Formánkovou a Šárkou Jahodovou.
Na trase
Ačkoli se jednalo o dobře zorganizovaný a připravený závod, jednalo se o velkou neznámou a bohužel na něj neodcestovalo víc českých závodníků, kteří mohli bojovat o body do Středoevropského, ale i domácího poháru. Absolvovat ho totiž znamenalo celodenní cestu do Polska a problematickou a v některých případech drahou dopravu na místo ubytování. I ubytování by mělo být zajištěno pro všechny závodníky, třeba i na více místech, protože o komfortu ubytování, kde na čtyřlůžkovém pokoji je osm nocležníků, nemůže být řeč. A to spousta lidí spala ve společenské místnosti na zemi. Vítězné družstvo čekalo na vyhlášení výsledků přes šest hodin, ale na druhou stranu ceny pro vítěze, i dárky pro všechny zúčastněné závodníky byly na velmi vysoké úrovni.
VÝSLEDKY:
Muži:
1. Peter Svatojánsky SKP Štrbské Pleso Sk
Milan Madaj James Bobrovec SK 1:59:39
2. Zdeno Longauer SSA SK
Branislav Kacina SSA SK 2:07:57
3. Miroslav Leitner ZP Sport Podbrezová SK
Milan Blaško Psotova chata SK 2:08:14
Ženy:
1. Magda Berezinská Tatra Team PL
Lenka Lackovičová ZP Sport Podbrezová SK 2:56:46
2. Dita Formánková AKLVK ALPINE PRO CZ
Šárka Jahodová DSA Modrý důl CZ 3:10:07
3. Agnieszka Solik KS Kandahar PL
Aleksandra Dzik KS Kandahar PL 3:15:19
Junioři:
1. Juraj Laštík James Dolný Kubín SK 0:42:10
2. Roman Jadamus Skialp Beskydy CZ 0:42:53
3. Jan Hepnar SAK HS Orlické hory CZ 0:42:53
Juniorky:
1. Viera Findurová Vysoké Tatry SK 0:53:48
Kadeti:
1. Jakub Sliačan ZP Sport Podbrezová SK 0:42:16
2. Michal Jokl Skialp Sučany SK 0:42:33
3. Radoslav Groh AKLVK ALPINE PRO CZ 0:43:10
Kadetky:
1. Lucia Pastoreková HK Kamenná chata 0:50:39
Výsledky závodu a fotogalerii najdete na
www.ski-mountaineering.cz.