Dalo by se říci, že knižní horolezecký průvodce je pouhá věc. To určitě platí, dokud podle něho nevyrazíte pod skály a neprožijete tam pěkný den, týdny či celý život, vezmete-li jej doma večer do rukou a začnete-li si v něm listovat a vzpomínat na výstupy a kamarády, nebo pokud ho dlouho a obtížně sháníte. Tím vším minimálně, pro autorský kolektiv pak mnohem cennější, bude tahle
knížka, protože alespoň moraváci už se na ní těší dokonce několik let a i když je venku sníh který patrně dlouho vydrží, neotálejí s jeho pořízením pod vánoční stromeček, byť mnozí si v Krase i jinde zalezou nejdříve až na jaře.
Holštejn, Moment 8, Martina Kratochvílová
foto by © Vladimír Skýpala
Moravské skály
horolezecký průvodce
climbing guide
Autoři: Vladimír Skýpala a Vladimír Wolf
Grafika a nákresy: Vladimír Skýpala
Autorský kolektiv: Lukáš Abt, Jiří Babača, Stanislav Bartošek, Marek Beláň, Bohumil Hajzera, Miloš Kebrt, Dan Krzywoň, Zdeněk Luža, David Pavlík, Pavel Přikryl, Pavel Pytela, Michal Rožek, Tomáš Sedláček, Martin Slíva, Otakar Srovnal ml., Josef Straka, Pavel Weisser, Adam Záděra, Marek Zavřel
Spolupracovníci: Ilja Březina, Michal Giláni, Vojtěch Gregor, Dušan Janák, Ivo Kohn, Radek Lienerth, Tomáš Pilka, Vladimír Pipal, Jiří Stavinoha, Jiří Unger, Břetislav Vašina
Anglický text: Milan Štěpita
Roky vydání: 2010, 1. vydání, Vladimír Skýpala vlastním nákladem
Formát: A5, brožovaná vazba, 520 stran
ISBN: 978-80-254-8777-8
Stav výstupů: k 31.10.2010
Doporučená cena: 599,- Kč
Internetové stránky průvodce: www.moravskeskaly.cz
Průvodce je rozdělený do deseti základních územních celků - oblastí, s označením A - J, které jsou také na vnější straně průvodce opticky oddělené záložkami. Dále jsou uskupení skal dělené na lokality (42), sklaní celky a jednotlivé skály (přes 300). Tyto oblasti, lokality a skály jsou značeny třemi typy piktogramů vedle nadpisu:
A Jevišovická pahorkatina - 50 stran
B Pálava - 24 stran
C Okolí Brna - 22 stran
D Moravský kras - 94 stran
E Moravské pískovce - 120 stran
F Beskydy - 10 stran
G Okolí Moravské brány - 28 stran
H Oderské vrchy a Nízký Jeseník - 30 stran
I Hrubý Jeseník - 92 stran
J Rychlebské hory - 26 stran
Fotografie:
Na fotografiích je zachyceno spousta pěkných skal a můžeme si podle nich udělat představu jak které skály vypadají.
Mezi lezci a lezkyněmi najdeme tyto tváře (některé i vícekrát):
P. Kořan, Josef Straka, Otakar Srovnal ml., Ilja Březina, Vladimír Wolf, Jiří Hrubeš, Bára Černošková, Petra Orsáková, Lucie Brešová, Šárka Patermannová, Michal Rožek, Z. Konečný, Martina Kratochvílová, Helena Lipenská, Tomáš Pilka, Věra Kostruhová, Roman Kamler, Dušan Janák, Adam Ondra, I. Kohn, Václav Skřehota, Petra Fligasová, Tomáš Brückner, Josef Novotný, Stanislav Bartošek, Otakar Srovnal st., Martin Slíva, Marek Zavřel.
Autoři fotografií: Daniel Bartošek, Sebastian Kovačič, Juraj Kožiar, Jan Mrnuštík, Jan Mynář, Eva Ondrová, Petr Pichowitz, Jan Prokop, Michal Rožek, Radmil Schneider, Vladimír Skýpala, Vladimír Šulc, Vladimír Wolf.
Angličtina:
V průvodci je do anglického jazyka přeložený úvod a legenda, u oblastí a lokalit popis a omezení lezení, vše uvedené vlaječkou. Pomohl by ale popis přístupu, cizinci jsou odkázáni jen na plánky a GPS souřadnice.
S tloušťkou 24 mm a 840 gramy to není tak hrozné jak se na první pohled zdá. Vazba je kvalitní, papír je slušným kompromisem mezi cenou, váhou a životností potisku - textů, fotografií a nákresů (vše černobílé v odstínech šedi). Pokud se ale někdo těšil na kapitolu o
historii a nějakou tu omáčku nebo historky a místní osobnosti (mezi uvedené málo patří např. povídání o úhořích), bude muset sáhnout po jiné publikaci, toto zde nenajdete. Snad časem na internetových stránkách věnovaných horolezeckému průvodci. Ten je totiž zpracováním (z větší části grafickým) ryze stručně horolezecký - každá lezecká oblast či lokalita je krátce popsána včetně přístupu a informacích o materiálu (hornině), omezeních v termínech nebo způsobu lezení. Na
černobílých fotografiích (úctyhodných 190) jsou skály, někteří horolezci a prvovýstupci, jeden z autorů - Vladimír Wolf je zachycený např. na straně 511 v Cestě ponorných vod (9-).
Nechybí zde
pravidla lezení na nepískovcových i pískovcových skalách, včetně odkazů na aktualizace. Upřesňující specifika jsou pak uvedené u jednotlivých skal.
Na začátku průvodce najdeme
obsah, v závěru rejstřík skal a oblastí, použitou literaturu a seznam sponzorů. Co se týče
reklam, je jich v průvodci dost, osobně ale myslím přiměřeně k obsahu i nákladu, na mě působí jako zajímavé a vypovídající o době i popisované krajině.
Klasifikace obtížnosti je ve škále UIAA, u výstupů s technickými pomůckami jsou navíc uvedené stupně A1-A4 u prvovýstupů, nebo tam kde cesty nebyly dosud přelezeny volně. U mnoha oblastí a cest došlo také k překlasifikování cest na základě názorů místních znalců, tedy doufejme, že ve velké většině to bude odpovídat dispozicím většiny horolezců a zpřehlední to jednotlivé oblasti.
Popis (cca 4 390) cest je uvedený výjimečně, autoři cest jen se zkratkou jmen a příjmením (což v případě podobných jmen není historii na závadu, pokud jsou rozepsaná např. v internetové databázi výstupů, kde je na to prostor), případně se stylem přelezu RP u cest dělaných shora. U fotografií pak najdeme většinou celá jména lezců.
V průvodci jsou použity nejzákladnější
piktogramy, které nám na první pohled usnadní výběr podle výšky, sklonu a orientace skal (na slunci nebo ve stínu), způsobu jištění, použití (delšího) 60 m lana či bouldermatky, nebo ukážou kde padá kamení (včetně tipu na Sokolku, kde už si v budoucnu možná nestihnete přelézt přes krabici). U většiny skal najdeme
mapu přístupu (celkem 480), graf obtížnosti a počtu cest (slupce v kategoriích 3,4,5,6,7,8,9,10, někdy i 11),
fotografie skal, schematický nákres (celkem 480) včetně jistících bodů a GPS souřadnice. U nákresů jsou navíc zmenšené obrázky s vyobrazením jednotlivých částí nákresů v případě širších stěn a pod.
Pokud jste něco v průvodci nenašli, nezoufejte.
Spolu s vydáním průvodce vznikly také nové internetové stránky
www.moravskeskaly.cz, kde autorský kolektiv slibuje aktualizace průvodce, opravy a další zajímavosti i skály, které se do něho nevešly. Průvodce tam lze také objednat za 495,- Kč + poštovné.
ukázka z internetových stránek průvodce
Některé drobné chyby:
V úvodní mapě jsou označeny obráceně územní celky Pálava a okolí Brna.
V popisu Moravského krasu na straně 112 se opakuje věta o omezení horolezecké činnosti.
Strana 495 omylem zůstala nadepsaná kapitolou Hrubý Jeseník.
Na straně 455 je rozdíl v číslování cest v popisu a schematu Ondřejovice - Voštinová (viz upozornění v databázi cest na Lezci).
- Stane se, všechny opravy řádění tiskařkého šotka najdete postupně na internetových stránkách průvodce.
Hodnocení
Plus:
+ komplexní pojetí průvodce
+ nákresy skal, mapky a plánky přístupu
+ pravidla a podmínky lezení včetně odkazů na aktualizace
+ GPS souřadnice
+ piktogramy, grafy obtížnosti a počtu cest
+ anglická legenda a popis specifik lezení
+ fotografie místních lezců
Mínus:
- seznam nejobtížnějších výstupů
- rejstřík autorů cest
- chybí historie lezení a místní osobnosti
- popis přístupu v angličtině
Shrnutí:
Autorskému kolektivu i spolupracovníkům patří velké poděkování za tak rozsáhlé dílo. Jeho výsledná podoba je otázkou mnoha kompromisů a závisí pouze na rozhodnutí autorů a vydavatelů v jedné roli. Ti rozšířili původní rozsah o dalších sto stran a to nejdůležitější tak v průvodci najdeme.
Celkově na mě působí pozitivním dojmem a mám z něho radost. Skály které jsem navštívil jsem poznal, zavzpomínal, nemálo záslužný je i anglický překlad nejdůležitějších částí, který naše sklaní oblasti otevírá celosvětové lezecké veřejnosti. Pokud jsou v něm nějaké drobné chyby, rozhodně to nesnižuje jeho hodnotu. Díky za váš čas a píli!
* další postřehy a doplnění najdete také v článku
Nový průvodce - Moravské skály od Vladimíra Wolfa na Lezci.cz.