Vzhledem k okolnostem týkajících se celé kauzy používání MG na pískovci a diskusím, které se po uvedení závěrů disciplinárního řízení se členy repre ČHS, rozhořeli na webech bych rád uveřejnil aktuální stav věcí.
Ze Slovenska přichází hořko-kyselá zprávička o stavu prvovýstupu v Indických Himalájích, oblasti Myiar Valley. Kluci vylezli, slezli, vpořádku se vrátili (a to je hlavní), ale nebyli tak úplně první.
Rus Dmitry Sharafutdinov a Francouzska Juliette Danion vyhráli dnes v Brně závod Světového poháru v boulderingu. Z našich byl nejlepší Martin Stráník, který skončil ve finále 6., a Silvie Rajfová 14. v semifinále. Závod uzavřel letošní sérii SP, který celkově vyhráli Kilian Fischhuber z Rakouska a dnešní vítězka Francouzka Juliette Danion. Z našich byle celkově nejlepší Silvie Rajfová, která je celkově pátá, a pro zranění v Brně nestartující Tomáš Mrázek 9.
Závod Světového poháru v boulderingu Brno 2007:
22:50 - Kvalifikace žen skončila: 1. Olga Shalagina (UKR), 2. Natalia Gros (SLO), 3. Svitlana Tuzhylina (UKR). Z českých závodnic pokračují do semifinále Silva Rajfová z 8. místa a Helena Lipenská z 20. jako poslední postupující.
Pořadí dalších do první dvacítky:
4. Anna Stöhr (AUT)
5. Yulia Abramchuk (RUS)
6. Olga Bezhko (UKR)
7. Juliette Danion (FRA)
8. Silvie Rajfova (CZE)
Závod Světového poháru v boulderingu Brno 2007:
15:35 - Kvalifikace skončila. Z našich postoupil Martin Stráník do semifinále. Nejlepší tři jsou: 1. Dmitry Sharafutdinov (RUS), 2. Guillaume Glairon Mondet (FRA), 3. Kilian Fischhuber (AUT). (+videjíčko +fota v galerii)
Každý má své sny. Ty naše jsou o velkých nedotčených stěnách kdesi na světě a možných prvovýstupech na ně. Každý rok se snažíme vymyslet nějakou zajímavou destinaci kam jet na výlet.
Náš mladý kamarád, kterého jsme potkali v prvně v Juře a zjistili, že je velmi talentovaný mladý německý lezec, nám zaslal článek o jeho průstupu severní stěnou Eigeru. Poprosili jsme ho, zda by nám poslal pár dojmů o této stěně.
Vzhledem k okolnostem týkajících se celé kauzy používání MG na pískovci a diskusím, které se po uvedení závěrů disciplinárního řízení se členy repre ČHS, rozhořeli na webech bych rád uveřejnil aktuální stav věcí.
VV ČHS vzal na vědomí vyjádření předsedy disciplinární komise R. Wimmera a některých svých členů, že současný schizofrenní stav kolem používání MG na pískovci je neudržitelný. Současně však VV ČHS konstatoval, že nemůže na daném stavu věcí okamžitě nic měnit, protože tento stav je zapříčiněn schválením pravidel pískovcového horolezectví valnou hromadou. Jediný kdo může toto změnit, je tedy valná hromada.
Ve výkonném výboru proto bylo rozhodnuto o vytvoření dvou pracovních skupin, které mají shromáždit možnosti argumentů pro obě varianty řešení stávajícího stavu. Jedna pracovní skupina vedená A. Čepelkovou bude shromažďovat a připravovat podklady obhajující stávající stav, druhá skupina vedená R. Lienerthem má připravit a shromáždit argumenty umožňující změnu pravidel. VV ČHS také pověřil předsedu CVK J. Rosola, aby na základě informací a postojů jednotlivých OVK připravil návrhy řešení daného stavu za vrcholovou komisi.
Toliko obecné konstatování stávajícího stavu a nyní už ke konkrétní pracovní skupině snažící se o reformu stávajících pískovcových pravidel.
Reforma stávajících pravidel pískovcového lezení je nezbytná ze dvou důvodů. Tím prvním je stávající stav, kdy nejlepší lezci ČHS jsou trestání disciplinární komisí, která ač nad celým jednáním a závěry vznáší i sama otazníky, nemůže podle stávajícího stavu jednat jinak. Tím druhým argumentem je pak skutečnost, že je jen otázkou času, kdy budou do míst vyhrazených pro provozování horolezectví i nečlenové UIAA a ČHS se zněním stávajících pravidel a přístupem dostal do pozice hlídacího psa. Dohlížení pravidel určených ve výjimkách přísluší orgánům ochrany přírody a takto se vystavujeme riziku, že může být ČHS plošně penalizován i za činnost nečlenů ČHS ve skalách. Pokud si tedy správa ochrany přírody vynutí nějaká omezení, pak nechť je hlídá, vyžaduje a v případě porušení třeba i trestá. Ale ať trestá jednotlivce a nikoli plošně celou organizaci (ČHS), který podle současného stavu přebírá odpovědnost za všechny a snaží se tvářit, že s danou problematikou něco dělá.
No dost úvah, trochu něco praktičtějšího, protože úvah bylo za posledních 20 let víc než dost.
Cíle pracovní skupiny:
dosažení kompromisního řešení pravidel pískovcového lezení tak aby odpovídala stávajícímu stavu ve skalách, tedy ne MG všude a na všech cestách, ale přijatelné řešení vedoucí k zachování tradic pískovcového horolezectví a současně nebránění rozvoji cest na hranici současného maxima
shrnutí argumentů orgánů ochrany přírody proti MG, nalezení společných bodů a možností řešení přijatelných pro orgány ochrany přírody i lezeckou veřejnost
zvážení souvislostí zrušení plošného zákazu MG na další dokumenty ČHS (disciplinární řád, žádosti o výjimky, apod.) a návrh na jejich úpravu odpovídající aktuálnímu stavu
Několik proseb:
Za pracovní skupinu snažící se o reformu stávajících pravidel bych Vás chtěl požádat o několik věcí.
prosím dejte nám čas do valné hromady ČHS připravit reformní návrh a do té doby dodržujte stávající pravidla tak jak jsou (myslím, že teď přes zimu by to neměl být problém)
pokud máte nějaké materiály o nichž se domníváte , že by mohly být nápomocné pro podporu argumentů lezení s MG na pískovci, zašlete prosím tyto materiály na mail zoban@seznam.cz
rádi uvítáme podporu a informace , stejně jako i konstruktivní návrhy od členů pískovcových OVK a lezců, kteří jsou mimo jiné i členy na správách ochrany přírody
Závěrem snad jen jednu drobnou poznámku.
Hádání, prázdných slov a restrikci už bylo dost. Osobně se domnívám, že MG není tak velký strašák jaký se z něj na webu dělá, takže pojďme ho společně uložit do skříně, kam patří. Tak jako se to děje třeba na fesťáku, kdy u jednoho stolu v družném rozhovoru sedí jak zapřísáhlý odpůrci, tak i příznivci. Pokuste se nám pomoci najít kompromis přijatelný všem, jak výkonnostním, tak i tradicionalistickým lezcům.