Po dvouleté pauze a čekání na novou lezeckou stěnu, která je v provozu od října, i konečně slibovaný rychlostní profil, jsme se rozhodli znovu závod Českého poháru na rychlost uspořádat již jako Mistrovství České republiky. V případě MČR mládeže se jednalo o 4. Český pohár mládeže na rychlost.
Termín závodů byl už od loňska jasný, i to, že mládež a dospělé bude lepší uspořádat v jeden den naráz. Jen jsme se spoustou věcí museli čekat až na dokončení výstavby lezecké stěny, novinek bylo hodně a nejvíc práce bylo třeba udělat těsně před závodem. Také závěr závodní sezóny se dost posunul. Takže jsme nakonec třeba přišli o účast Libora Hrozy, který už odcestoval a připravuje se na další závodní rok.
Jiné závody ČP na rychlost se letos bohužel nekonaly, ale to se doufejme na příští rok změní, protože dospělé zájemce o závody máme a také máme kde závodit a kde trénovat.
Díky všem sponzorům a partnerům, kteří nám vyšli vstříc, se závody podařilo materiálně, personálně i finančně zajistit. Na spolupráci (opět) kývli i jedni z nejlepších pořadatelů které znám, pak už tedy zbývalo jen správně rozdat úkoly a snažit se, aby všechno bylo pokud možno perfektní (no, trochu byla znát ta dvouletá pauza od posledního pořádání ČP a ČPM). Drobných nedostatků mám i letos plný seznam a doufám, že závodníci i diváci jich postřehli jen málo, ale za sebe myslím, že výsledek celé akce byl pro závodníky v plusech.
Tnu nyní do vlastních řad a vybírám za mě tři nejzávažnější pochybení:
A, drobný zmatek nastal při prezenci, jejíž zabezpečení jsem podcenil.
B, cesty pro nejmenší děti jsem si představoval přehlednější, čili očištěné od chytů jiných cest (zvláště na MČR) ale nebudu to letos zbytečně "zdůvodňovat" časem a penězi a odzávodilo se to.
C, při vyhlášení jsem neměl po ruce další místa v pořadí mimo pořadí závodníků na bedně, ale alespoň to bylo rychlejší. Pak snad díky tomu, že jsme používali dva různé závodní systémy pro dva různé závodní profily došlo i k chybě ve výpočtu při vyhodnocení celkového pořadí ČPM.
Za vše se tímto ještě jednou omlouvám, výsledky již Lumír opravil.
K organizaci závodů: Rozhodli jsme se spojit závody mládeže i dospělých, aby děti viděli závodit dospělé a také aby jsme ušetřili čas a peníze jak organizátorů, tak i závodníků a veškerého doprovodu. Prezenci jsem posunul až na devátou hodinu, aby mohli ráno přicestovat vzdálenější závodníci (většinou z Moravy), no harmonogram se nám od posledně natáhl o dobu, kdy si závodníci zkoušejí cesty (to, že odpadla izolace považuji za plus po všech stránkách), časový harmonogram přibližně odpovídal i s rezervami pro případné: odpočinky personálu i závodníků, hašení nenadálých problémů, nebo nával startujících závodníků. Vyhlášení dětí tedy nešlo více urychlit a nikam vměstnat, veškerý čas se plně využil. To vše spolu nese nevýhody dlouhého čekání dětí a pozdějšího odjezdu. Ale vždyť je to MČR a jednou v roce, dětem se to snad vrátilo na velkých odměnách.
Celkový počet závodníků jsme očekávali mezi 30-50 a zatím se to moc nemění, juniory nám snad prý ubral obří boulderingový Mejcup (konaný ve stejném termínu v Brně). Na můj vkus se celkově rychlostní závodění v ČR posunuje možná pomalu.
Sambar Speed jsem začal pořádat, abych oživil dění na staré kladenské lezecké stěně. Ta (i s 25m venkovní věží) na ČP v obtížnosti přestala stačit už před deseti lety, ale co se rychlosti týče, šlo o vytrvalostně nejdrsnější závody u nás pro svou délku, včetně špeku, v podobě velkého vodorovného převisu, takže tréningově dobrá příprava (jezdili moraváci a hecli jsme i domácí lezce). Pro stáří stěny, dosavadní štěstěnu při počasí, i vidinu přiblížení se světovým parametrům rychlostního lezení jsme se rozhodli celou akci přesunout na novou kladenskou lezeckou stěnu. Pořadatelská pauza byla odpočinková i technologická. To, že letos nebyl ČP dospělých, přičítám vyšším požadavkům na závodní cesty a doufám, že se to postupně zvedne, organizátorsky vzchopí a závodníci budou přibývat, pohlížíme li na to jako jednu z disciplín soutěžního lezení.
Závodní profil pro dvě cesty tedy v ČR konečně máme i s chyty, vlastní časomíra je ve vývoji,... Zbývá už jen optimalizovat časový harmonogram (i nejmladší děti budou pravděpodobně závodit na chyty doplněné standardce) a termíny závodů (nominační závod, kolize se světovými závody, možnost tréninku na závodním profilu).
Co se podařilo: máme dobré vztahy se sponzory, závodní 15m profil světového formátu pro duel včetně standardních chytů, odzkoušely se tlačítka a vyvíjí se program na měření času, takže české závodní rychlolezení se přibližuje úrovni SP.
Závodníci si odnesli bohaté odměny i zážitky a tušíme, že se do Kladna ještě vrátí. Ceny dětem předávali Lucie Hrozová a Jan Kříž.
Obří koláč, rohlík, nebo housku z Kompeku si navíc k poháru, medaili, diplomu a věcným cenám odnesli nejmladší nebo nejrychlejší závodníci. Dívky a ženy květiny, dospěláci peníze. Vlastně každý závodník si odnesl nějakou odměnu už za účast (a kdo musel odjet dříve, může mi zavolat nebo napsat). A co patřilo mezi největší odměny? Např. balkny od Makaku, lanobatohy, předplatné časopisů Montana a Lidé&Hory, sandále od Saltiku, lékárny, trička, čepice, šátky, karabiny a jiné lezecké harampádí i něco na zub nebo na čtení.
Proběhlo také vyhlášení Českého poháru mládeže, přítomní závodníci obdrželi poháry a diplomy. ... a nakonec i pořadatelé byli odměněni drobnými dárky.
To dobré nakonec vždy převažuje. Od několika nocí (co už dlouho nepamatuji), kdy jsem se probudil a přemítal, co se vše musí ještě zařídit a udělat, přibylo spousta světlých okamžiků. Krásná nová vysoká lezecká stěna se závodním profilem, když přišly chyty na stěnu, kluci co vyráběli nová tlačítka časomíry, dobré zprávy od sponzorů i každý předem přihlášený závodník, slova podpory a chvály od hlavního rozhodčího při telefonických konzultacích, i od závodníků a rodičů během víkendu, seznámení s novými tvářemi fajn rodičů i dětí.
No a ty největší radosti, když jsme sundali nepotřebné chyty, závodní cesty prokoukly (no tu půlnoc jsem pořadatelství hodně litoval), když dorazily první závodníci a večer poprvé zkoušely cesty, když byly cesty a časomíry připravené na ráno, když se dostavili i další nepřihlášení závodníci, když neselhala časomíra, když si děti fandili při lezení a když se děti usmívaly na stupních vítězů a dary nemohly unést. Nakonec třeba v sedm večer, když se podařilo uklidit stěnu a vyhnat i všechny pořadatele do hajan, sednout si na chvíli a dát si konečně panáka.
Tak asi jo, tak zase příště jo...
Všem znovu děkuji za účast nebo pomoc,
věcná kritika je vítána, fotky a videa se připravují.
Výsledky Mistrovství České republiky 2013 - rychlost
muži
1. Jan Kříž, 96 (SASM Líšeň Brno)
2. Marek Dvořák, 92 (HK Lanškroun)
3. Petr Burian, 91
4. Jan Doseděl, 97 (HK Lanškroun, Saltic)
5. David Lenc, 90
6. Michal Motl, 74
7. Jiří Hrabě, 79 (Hpráce EU)
8. Miroslav Doseděl, 97 (HK Lanškroun, Saltic)
ženy
1. Lucie Hrozová, 88 (HO Holešovice; Tyma; Nordblanc; Sir Joseph; Gilmonte; Raveltik)
2. Veronika Scheuerová, 97 (HK Lanškroun; Saltic)
3. Pokorná Andrea, 97 (HK Lanškroun o.s.; Saltic)
muži
ženy
Výsledky MČR mládeže 2013 - rychlost
junioři a juniorky
- bez účasti
kategorie A - chlapci
1. Jan Kříž, 96 (SASM Líšeň Brno)
2. Jan Doseděl, 97 (HK Lanškroun; Saltic)
3. Miroslav Doseděl, 97 (HK Lanškroun; Saltic)
kategorie A - dívky
1. Veronika Scheuerová, 97 (HK Lanškroun; Saltic)
2. Pokorná Andrea, 97 (HK Lanškroun o.s.; Saltic)
3. Jana Bogárová, 97 (Adrenalin Prostějov)
kategorie B - chlapci
1. Pavel Krůtil, 98 (HK Pálavský Věšák; Orel Břeclav)
2. Adam Smiga, 98 (HK Orlová - HO TJ Baník Karviná; Vilikus)
3. Martin Chytil, 99 (HO SVČ Lipník n. Bečvou)
kategorie B - dívky
- bez účasti
chlapci kategorie A a B
dívky kategorie A a B
kategorie C - chlapci
1. Matěj Burian, 00 (Rocky Monkeys; Sokol Brno 1; AK Lang)
2. Kryštof Pacejka, 00 (HO Rebel Pustiměř)
3. Radim Hejdušek, 01 (HO Adrenalin Prostějov)
4. Ondřej Novák, 01
kategorie C - dívky
1. Hana Křížová, 01 (SASM Líšeň)
2. Anna Marie Staňková, 01 (HOM Alpin IV)
3. Jana Jedličková, 01 (HO Lezci Kladno)
kategorie D - chlapci
1. Lukáš Doleček, 03 (HK Lanškroun)
2. Šimon Cibulka, 05 (SPL Pustiměř; Orel Kroměříž; Saltic)
3. Čeněk Babača, 03 (HO Příbor)
4. Kamil Škop, 02 (HO SVČ Lipník n. Bečvou)
5. Jan Kohler Jan, 03 (HO Pohodička Slaný)
6. Tomáš Jelínek, 05
7. Matyáš Fišer, 07 (Horoguru)
kategorie D - dívky
1. Tereza Cibulková, 03 (SPL Pustiměř; Orel Kroměříž; Saltic)
2. Kateřina Dvořáková, 03 (Rocky Monkeys; Sokol Brno 1)
3. Markéta Janošová, 04 (HK Orlová - HO TJ Baník Karviná; Saltic; Singing Rock; Vilik)
4. Hana Šikulová, 05 (Adrenalin Prostějov)
chlapci kategorie C a D
dívky kategorie C a D
Nej:
první závody v ČR na standardní 15m trati
druhé antidopingové testy na horolezeckých závodech
nejlepší čas Jan Kříž 0:07,95 v kvalifikaci (muži)
nejmladší účastníci Matyáš Fišer (2007) a Hana Šikulová (2005)
Výsledky Českého poháru mládeže 2013 - rychlost
chlapci
dívky
Antidopingová kontrola
- závody MČR navštívili antidopingoví kontroloři, kteří se spokojili s odevzdanou močí několika vybraných závodníků a závodnic a poté pěli chválu na úroveň závodů i lezecké stěny. Výsledky (doufejme bez nálezu) budou známé do měsíce. Stalo se tak nejspíše podruhé v historii českého horolezeckého sportu (dle statistik na stránkách
antidoping.cz jsou známé 4 negativní výsledky z roku 2003).
Odkazy:
Kalendář závodů ČHS 2013
Antidopingový výbor ČR