Nové poloautomatické jistítko Singing Rock Rama je dalším, které jsme měli možno ozkoušet v uživatelském testu. Jednoduché jistítko podobné jako Mammut Smart a jiné. Používá se jako kyblík, přitom samo blokuje pád, nemá prokluz a je jen na jednoduché lano.
Je lehké - výrobce uvádí 84 gramů - jednoduché až blbuvzdorné na obsluhu a levnější než konkurence. Je určené pro lana tloušťky 8,7 až 11 mm.
To jsou asi hlavní výhody. Nejde na něm slaňovat klasicky na dvojitém laně, jen na jednoduchém. Podobně, jako byste slaňovali třeba na grigri, což je výtka, která se mezi uživateli nejčastěji vyskytuje.
Obsluha je jednoduchá. Jistítko funguje v sestavě s karabinou - Singing Rock uvádí, že spolehlivě funguje s běžnými typy karabin, ale jako nejlepší doporučuje (i v setu s jistítkem prodává) oválnou karabinu Oxi, kterou jsme k testování měli i my, nebo univerzální HMS karabinu Bora.
Lano k jistění se založí podle nákresu na boku jistítka. Karabina v běžné poloze umožňuje s trochou šikovností podávání lana a v případě pádu lezce sklouzne do štěrbiny a lano se zablokuje. Pro odblokování se zatáhne za zobáček jistítka. Pro spouštění se dlaní nebo palcem za zobáček jistítko nakloní, a tím se sníží tření ve štěrbině a lano se postupně uvolní.
Singing Rock Rama - poloha lana při podávání
Při chytání pádu jistítko blokuje na tvrdo, bez prokluzu. Dynamiku je třeba zajistit nadskočením nebo krokem vpřed - stejně, jako je to obvyklé u jištění s grigri.
Singing Rock Rama - blokování při pádu
Jistítko lze začít používat po krátkém nastudovaní principu, ale pro jeho dokonalé zvládnutí hlavně rychlé podávání a plynulé spouštění, je dobré si dostat manipulaci pod kůži.
Ukázka manipulace s jistítkem Rama:
Používali jsme v něm moderní lana různých průměrů kolem 8,9 až 10,5 mm a dokonce jednou jsme s ním jistili s jednou půlkou o průměru 8.5 mm a zdálo se, že to fungovalo bez problémů.
Při spouštění se lehce zahřívala karabina, podobně jako u jiných obdobných jistítek.
Pokud jde o to, jak dlouho jistítko vydrží, tak za dobu našeho testování se na něm neobjevily žádné znaky opotřebení. Výrobce uvádí, že pro delší životnost výrobku ho vybavil třecími segmenty z nerez oceli.
Singing Rock Rama ve Frankenjuře
Zkoušeli jsme jistítko na několik výjezdech s přáteli a někomu vyhovalo více jinému méně. Já třeba i nadále zůstanu věrný grigri, ale v případě potřeby nějakého ultra lehkého batohu na sportovky bych ho do výbavy místo grigri bral. Pro takové příležitosti mám připraven Maga Jul od Edelridu, který je i na dvě lana, ale s ním vždycky víc zápasím při podávání lana. Ve srovnání s ním mi přijde Rama snadněji zvládnutelná.
Singing Rock Rama na sportovkách ve Verdonu
Singing Rock Rama lze koupit v obchodech za cenu cca 530 Kč, v setu s karabinou Oxi TWL za cca 800 Kč.
Údaje výrobce
RAMA
Intuitivní jisticí prostředek se zvýšeným brzdným účinkem určený pro jištění při sportovním lezení a lezení jednodélkových cest.
- pro jednoduchá lana o průměru 8,7 - 11 mm
- geometrie spolehlivě blokuje lano s běžnými typy karabin, funguje nejlépe s karabinami BORA a OXY
- jednoduché ovládání na principu slaňovacího kýblu
- promyšlená konstrukce zaručuje snadné a rychlé popouštění lana
- ergonomický nos zajišťuje pevný a pohodlný úchop a umožňuje plynulé a bezpečné spouštění
- třecí segmenty z nerez oceli pro delší životnost výrobku
Slovo "nové" bych v tomto případě vůbec nepoužíval. Jedná se o další kopírování značek, které mají skutečný vývoj a vráží do něj nemalé prostředky. Dělá to český RE a také SR. Až SR přijde s něčím opravdu novým rád si to koupím, ale přicmrndávače, co na trhu jen parazitují na těch co do vývoje vráží skutečné peníze podporovat nebudu.
Hahaha,
tak SR od Mammuta obšlehli Smart, který je jako samoblok geninální - jednoduchý na ovládání, nekouše se, je lehký a levný a hlavně narozdíl od jiných samobloků to kousnutí není natvrdo, ale s dynamickým prokluzem (což třeba Mega Jul nemá a ještě se s ním blbě spouští i slaňuje, páč vám lano vždycky pálí prsty).
Ta jejich Ráma je za cca. 5 kilo a Mammut smart 2 taky - bohužel jedinčka, která dávala větší prokluz už se nedá sehnat a byla levnější.
Tedy oproti Smartu žádné výhody, mimo to, že je to od České firmy, což se neutralizuje tím, že je naprosto jednoznačně obšlehlé a jedna velká nevýhoda - kouše se dle recenze natvrdo.
Za mně rozhodně palce dolů a hanba SR za 1) kopírování, 2) navíc špatné, protože z nějakého důvodu nezkopírovali tu přednost kterou Smart má a to je "dynamický" prokluz;)
Sem neřel, že megajul je úplně špatný, ale to blokování je překvapivě tvrdé, při rychlém podávání se lano často může třít o palec zvedající zobáček, stejně tak při spouštění si na to člověk musí dávat pozor. Výhoda je, že je to universální jistítko.
Na smartu se neslaňuje, neb je jen na jeden pramen lana, je to takové sportovní jistítko, ale v rámci této kategorie si myslím, že nejlepší.
Je zajímavé, jak někdo přijde s novou věcí a hned se najde spousta "dobráků", kteří vyrábění totéž. Jestlipak platí za licenci autorovi? Mám pocit, že v poslední době je to v celém západním světě jako s Čínou. Prostě bezplatné a beztrestné kopírování. A pak má mít někdo snahu o nové věci. Proč?
Podívejte se, kolik je variant kyblíků a "gri-gri", a dnes už nikdo neřeší, že byl někdo první a vše ostatní jsou kopie. Na druhou stranu, každý má na výběr, která kopie mu vyhovuje nejvíc.
Ramu jsem zkoušel. Není špatná a je lehčí než Gri-gri, jako záloha nebo pro začátečníka dobrá. Ale i tak se mi pro tyto účely více líbí ATC Pilot. Výhodou Ramy je, že stojí pod pět set.
Osobně ale pořád zůstanu u klasického kyblíku.
To je totiž ono a v tom je jádro pudla. Ono by stačilo ne bohapustě obšlehnout, ale dohodnout se s autorem za nějaké to palmare a je to. A všechno je vcajku. Jinak je to prostě státem i právem podporovaná zlodějna.(Viz obcházení patentů a t.d.) A odpovědní - hlavně právníci ticho po pěšině. Těm to totiž výsostně vyhovuje. Živit se pak na obou stranách sporu.
Nějaký zásadní kroucení nepamatuju a tlamy s osmě odpovídajícím lanem taky není problém chytat. Jiná věc je, když někoho napadne dát do osmy tenký lano a pak se diví... Jinak nevím, jaký je rozdíl mezi "novou" ramou a starým smartem. To se SR zrovna moc nepovedlo. I ten kořeň balancující na šutrech při jištění taky stojí zato :-D
l´Lano to kroutí, to ano. Ale na jištění dobrý, pokud používáš lano 10mm+, ideálně používané. Můžeš kontrolovat prokluz a pamatuju si megatlamu, kterou jsem naprosto v pohodě chytil, jen to vyžaduje aby byl jistič v pohotovosti.
Kdokoliv se dnes učí jistit s poloautomaty, nikdy ten grif nezíská a to si myslím, je nebezpečné.
Tlustší lano má víc pádů a úspora váhy je minimální, račte se podívat na gramáž na metr u 10,5 vs. 9,8 či 9,4 lan, srovnej počet pádů, nevyplatí se to kupovat. Takže pokud má někdo rád tlustší lana a neproleze je za sezonu, osma je samozřejmě základ a nenahraditelná klasila. Jen jištění zeshoda přes osmu nejni úplně košer, třeba si tam vyrobit vratný bod, nebo je to prasárna.
A to tu ještě nezazněla možnost zablokování při jištění i při slaňování, možnost slaňování v režimu splachovadla, možnost slaňování na otočené osmě (dobré na extrémně tenká dvojčata) a možnost jištění i když je lano zmrzlé a obalené ledem. Zajímavý, že už osmou skoro nikdo nejistí..
Prasárna? Ono postačí si lano ještě protáhnout přes karabinu a tím dosáhneš správného založení viz http://www.lezec.cz/clanky.php?key=14646 . Dobírání je ovšem nepohodlné a těžší....
.. používám ho už pár let a je super, hlavně pro slanění na dvou lanech. To u těchto jednoduchých variant (ať už to zkopíroval Franta od Pepy, nebo Pepa od Milana) jaksi nejde.. ještě aby se do toho zapojil nějaký iniciativní číňan a udělal verzi na tři lana - pro větší bezpečnost :-)
To měli špatně založenou karabinu. Jestli teda myslíš dobírání druholezce do štandu s funkcí samoblokování jako u reverza. Pokud se v tomto módu založí karabina přes kterou vedou lana (ne ta, ve které jistítko visí) do té škvíry, která má blokační funkci, tak to skutečně nejde pořádně dobírat. Karabina se musí založit až za jistítko a pak se to chová jako jakýkoliv kyblík ala reverso. Já to ze začátku dělal taky blbě, protože ten návod má ně úplně jasné obrázky.
Ještě doplním odkaz na manuál, kde je vidět, co popisuju - v druhé řadě obrázků je ta karabina až za jistítkem a ne v té díře, kam se cvaká při jištění prvolezce(smaž mezery):
https://static.mammut.com/ file/User_Manual_HI-MAM-018-4_SmartAlpine.pdf
Dik za info. Podla obrazkov sa zda, ze ho mali nastavene dobre. Pisu:
Auto-block (resistance belaying a second)
...we found the resistance with the Smart Alpine to be significantly more than any other device that we tested. This largely negates most of the benefits of this device for multi-pitch climbing, and will certainly wear your arms out over time.
Hele, oni si protiřečí, přímo pod obrázkem detailu dobírání do štandu píšou, že je to jejich prefered jistítko pro samoblok, i když má mouchu. Tak si vyber. "Although it's our favorite passive device in auto-block mode, we found the long handle can get pressed against features and disable its locking function."
Ale asi jo, asi maj pravdu, že to dobírání jde hůř než s kyblíkama. Já jsem měl reverso na vícedélkách naposled před víc než 10ti lety a asi to mělo menší odpor. Je to daň za tu delší páku, po které musíš táhnout to lano a nakteré se ty lana svojí váhou svírají. Na Smarta jsem si zvyknul a nějak už to nevnímám.
Ono i podávání při jištění prvolezce má větší odpor než třeba Mega Jul. Mega Jul podává super, ale spouštění a slaňování mi bylo nepříjemný právě proto, že to nemá tu páku jako Smart. Mám oba, ale Mega Jul jsem prakticky přestal používat.
Jo a to kousnutí lana při spouštění jak maj na obrázku se občas stává, už se mi to párkrát stalo na stěně.
Jo, ten jejich test docela sedí, jak jsem psal, Mega Jul lepší podávání při jištění a dobírání v autolocku, o dost horší slaňování a spouštění. Tak si vyber:
https://www.outdoorgearlab.com/ topics/climbing/best-belay-device? specs=n&n=10&sort_field=#compare
No-při používání na stěnách či klidném slaňování asi souhlas. Něco jiného je používání v extremních skalních a horských terenech, obzvláště při těžkých vahách častých dlouhých pádech. U nového asi pohoda, ovšem je třeba sledovat opotřebení oné slabé části o niž se opírá karabina. Proti opotřebení osmy tu asi bude jiná trvanlivost. Však také ty novější výrobky již tuhle část zesilují...
Souhlas. Ovšem jen pro ty, co to umí. Sám si dodnes netroufnu dát delší prokluz. A pro ty nováčky či jisticí rodiče už vůbec. Tam je kýbl či grigri, smart na místě. Ovšem mám zato, že i osma musí být součástí výuky mladých adeptů, ať už na jištění či slaňování. A nakonec i ten durfer. Ono to totiž k horolezectví patří.