Obr 1.
Psal se rok 1987. Stál jsem pod údolní stěnou na Kapelníka a vzhlížel bojácně vzhůru. Přijel jsem na pohodovej víkend s novou přítelkou, vylézt pár šestek sedmiček, trochu zamachrovat, vytáhnout jí na nějakou pěknou věž a večer si pak řádně užít toho chlapáctví. Bylo mi sedmnáct. Vychován v klasickém oddílu odkojen jutou, kopačkama bez špuntů a bačkorama.
Stojím tam a trošku se bojím. Je to dach k tomu prvnímu a zároveň poslednímu kruhu. Co mi ale zbývá. Já blb nechal doma lano! A jediný způsob, jak si zasloužit jedno půjčené od známých je, vytáhnout jim Údolku. Nikdy před tím jsem ve Skaláku nelezl, ale tuhle stěnu jsem znal z fotek jako symbol toho nej z toho, co šlo na našich skalách vylézt.
Protože v tý partičce bylo i několik starých pardů, místo v Gottwaldově čerstvě koupených lezeček z dovozu, jsem obul bačkory, navázal jutu a šel do toho.
Když jsem dolezl na vrchol, seděla tam parta klasiků ve flanelkách a obdivně mě plácali po zádech. Byl jsem jejich, měl jsem bačkory a ne ten novátorský výmysl, který znehodnocoval sportovní význam cesty, lezečky. Jo jo, lezečky tenkrát byly stejný zlo, aspoň na měkkém písku, jako dnes magnesium. Odírají přece skálu a jejich používání je nesportovní.
Marně se dnes, když náhodou vyrazím na písky, rozhlížím, po nějakém klasikovi v bačkorách. Už to asi není nesportovní a už asi neodírají skálu – možná ty nové materiály, kdo ví.
Obr 2.
O rok, dva dříve. Srbsko, Mobilis in molili, 7+. Dávám RP a tuším, že zrovna za tento výstup jsem dostal v oddíle ocenění výstup roku :-) Když mě kamarád spouští dolu, na pinclech přijíždí dva zelení mužíci. Seskakují ze strojů a hrnou se k nám. Málem kámošovi vyrvou lano z rukou, na kterém visím. Následuje pokuta dvacet korun českých a dlouhé kázání o tom, jak používání magnesia nenávratně ničí skálu. Domu jedeme stopem, na vlak nemaje a je zaděláno na celoživotní averzi na zelené oblečení. Dneska už tam magnésium neškodí a ani sportovní výkon nesnižuje - možná ty nový materiály, kdo ví.
Obr 3.
Rok 1990 – 2000. Frankenjura, Arco, Verdon.... Slunce, voda, skály, pohoda. Úplně jsem zapoměl na problémy českého písečku a v těchto letech o něm vůbec nic nevěděl. Pak přišla rodina a já po mnoha letech vyrazil opět lézt na české písky. Přijedu do Tisí, cesty flekatý od mága. Tak asi doba naštěstí pokročila, oddychnu si a vyrážím lézt. Lezu něco na Janusovku a přihrne se asi tak patnáctiletej obhájce tradic a začně na mě řvát, co si to dovoluju. Nechápavě se ptám, co se děje. Asi si myslel, že si z něj dělám prdel a tak začal bejt sprostej. Po chvilce jsem pochopil, že se za ty léta asi nic nezměnilo, jen nechápu, proč jsou teda všechny ty cesty tak krásně zabílený. Velmi rychle se začínám dostávat do reality o tom, jak to u nás s tím magnésiem je, není.
Přiznám se, že mi trošku dělají problémy argumenty klasiků ohledně mg, a nejen ohledně jeho. Oni by měli vidět ten vývoj a vzpomenout si jak horovali proti lepičkám a mg i na nepískovcových skalách úplně stejnými argumenty, jako dnes bojují za zákaz lezení s mg na písku. Ty původní argumenty už neplatí?
Obr 4.
Rok 2006. Tisá. Partička outdoorových turistů brousí na rybu jakousi pětku. Lano má na vrcholové hraně už pěkně vydřené ucho, ve kterém je pevně zasazené. Dole si každý hrábne do pytlíku, který pak rychle zmizí v batohu instruktora. O kousek dál lezou dva klasici a nešetří nadávkami nad onou skupinkou. Když partička odchází, zanechá za sebou ještě pár petlahví. Po klasicích dole pod skálou zbude zas hromádka vajglů. To se smí, to ke klasice patří.
Resume.
Taky se mi nelíbí mraky trendů, který dnes člověk ve skalách vidí. Taky si pamatuju na časy, kdy se pod skalama všichni znali, zdravili a nenechávali pod skálama bordel. Ale to je život. Doba se mění a s ní i některý věci – tu k lepšímu, tu k horšímu. Jde na to reagovat různě. Nikdo nezná způsob, jak nejlíp, ale o jednom způsobu se ví z historie, že nefunguje zaručeně. A to je snaha o zakonzervování minulosti a zavírání očí před současností. To byl, je a bude vždycky průser.
A tak jediná šance na vyřešení problému se zákazem lezení s mg a doprovodných jevů jako jsou třeba lezení na rybu (těch lidí, kteří si chtějí zalézt a nechtějí při tom riskovat život je a bude čím dál tím více) je – skály zavřít. Klasici si pak zařídí cestovky a budou turistům ukazovat linie, kterými kdysi vzlínali a pak budou dělat brigády na zpevňování cest a úklid bordelu po ceprech a mlaďoši budou mít konečně možnost zažít skutečné dobrodružství, lezení na černo, pod hrozbou kriminálu – no a bude klid.
A nebo by možná stálo za to, kouknout se do kalendáře na datum, zajet do skal a podívat se pravdě do očí. A snažit se realitě dneška přizpůsobit i takzvaná pravidla.
Jedno nebo druhý je určitě lepší varianta, než současný stav, kdy se ke slovu hlásí vzájemná nevraživost a fízlování. Obzvláště z toho druhýho je mě fakt ouzko....
To neni upadek lezeni samotneho, ale vseobecny upadek moralky lidi vubec. Asi nema cenu si naivne myslet, ze to bude lepsi. Spis do blizkeho budoucna se to zde na lezci bude resit cim dal vic. Pekny clanek, jeden z mala, ktery jsem docetl az do konce.
S magnéziem nelezu, protože do svých osmiček ho nepotřebuji. Také mi však nevadí Ti, kteří ho používají a ve skalách se do nich rozhodně nenavážím.Když někdo mágo potřebuje, používá ho. Třeba se mu více potí ruce, ale ať chceme či ne, je to porušení pravidel. Mg tedy nepotřebuji, ale před časem jsem měl nepříjemný úraz a proto ke svému bezpečnému lezení na písku potřebuji jištění po dvou metrech.Mám tedy jezdit na vápno, když mám písek za domem? Ne raději si vyrobím dobře odjištěné cesty na písku. To je také porušení pravidel že. Budete ke mě stejně tolerantní. Věřím, že najdu hodně lezců, kterým to bude vyhovovat a klasici mě budou chtít pověsit. Ale to je přeci vývoj. Stačí tedy najít dostatek stoupenců tohoto moderního trendu.
Paz
Jen do toho, myslím že vytloukat ti to nikdo nebude a spokojených bude taky dost. Navíc podle nových pravidel je minimální vzdálenost mezi kruhy 3 metry, takže to ani papírově není problém. Nezapomeň cesty zapsat do zdejší databáze.
Taky se Vacane pamatuju na tzv. zlatý časy, kdy se na Srbsku nesmělo maglajzovat, ochranáři se nedobrovolně koupali v Berounce a v Českém ráji platil zákaz lezení v "tvrdé obuvi".
Od té doby se sice přišlo na to, proč zakazovat Mg na Srbsku, když naproti skalám produkuje vápenka o mnoho víc bílého prachu. Z tvrdé obuvi se časem staly lezečky a lezci začli místo chlastu večer na oslavu, že to zase jednou přežili, seriozně trénovat. Bohužel, protože zde nejde o peníze, jak je to ve sportu běžné, bude mít ten výkonostní lezec ještě nějakou dobu smůlu. Klasičtí bafuňáři a mladíčci s vymytými mozky mají zatím durcha. Nezbývá než opustit ČHS, najít jinou otevřenou organizaci a začít pro lezt radost a ne pro zlost.
Myslím si že v tomto článku je velká pravda, i když já jako zastánce lezení bez mága na písku bez něj poletu i nadále. I když jsem byl nedávno v Labáku a když jsem řekl, že jsem lezl bez mága tak jsem byl pokárán, nemělo to být spíš naopak. Ale nelíbí se mi hlavně ti mlaďasové, kteří se pořád jenom vozej a patlaj už v pětkách. Loni mi chtěl jeden mlaďas patlat v Rájci na VIIIa, kterou jsem já před tím vylezl bez mága, tak jsem mu řekl že pokud hodlá mágovat, tak leze sólo a bylo vyřešeno, a propo tu cestu stějně nevylezl
Ještě dodatek, většinu cest na písku už vlastně ani nemohu lézt OS, když jsou ty chyty tak označené. A když nemáguju, tak ty omágované chyty šíleně kloužou
Dekuji za rozumny nazor a korektni zhodnoceni aktualni situace na ceskach piscich.
Cely vikend jsem byl v Adru takze bylo videt jak to funguje.
Osobne mi nevadi, ba naopak lezci s MG, zvlaste na tezkych cestach, ale co mi vadi byli lidi ktere jsem videl v sektorech Jezerka, Kralovstvi, Za piskovnou, bavil se s lidmi co lezli v Himalaji a rada z nich si zaklada na "tradicnim - klasickem " pristupu.
Co mi vadi je ze ochranarum by bylo magnezium putna, ale mame ho v pravidlech. Co jim jedno ale neni a nebude je takto okate lezeni v tuto chvili nepovolenych sektorech.
Počítám tak do patnécti let budou mít ochránci takoví slovo že nechaj zavřít většinu voblastí ,uš jen proto že lezci se nebudou schopní domluvit na zlatý střední cestě .A aš ten čas nadejde tak se teprv ukáže pro koho lezení znamená všechno a kdo radši začne dělat jinej ''E X T R É M N Í'' sport .Pro někoho je ilegalní činost zajímavější než cokoli jiné, takže se těšte jak to jednou bude ve skalách chodit .Poviná výbava bude kapsa plná šutrů na kolemjdoucí a kolt na ochranéře :-)
cestu s označenými chyty MG nejde lézt OS....hm, argument platí pro cesty, který jsou lezený jednou, dvakrát, tam to je asi fakt vidět, pokud teda ten jeden lezec moc nehledá chyty, ale třeba v Itálii, Francii v těch cestách co se lezou, máte řekněme 8, 10 dírek, či lišt a maglajzlý jsou někde všechny, někde většina, takže když k tomu člověk přileze OS, tak stejně neví, který berou. Někdy jsou maglazlý fakt neuvěřitelný věci :)). Takže je možno OSjtovat i cesty lezené s MG. Mimochodem, nýty taky vedou i smyčky a eráky na písku, takže ad absurdum dovedeno, tohle taky asi zlehčuje postup. O vyšlapanejch stupech na písku...radši ani nemluvit - nebylo by třeba vhodný některý stupy pocementovat?
V Sasku některý poškozený cesty sanují penetračním nátěrem. V Česku se vyrábí penetrační přípravek Porosil, který se často používá ke konzeravaci historických památek, z valné části vyrobených z pískovce. Slyšel jsem, že to semtam zkouší nekteří prvovýstupci. Že by úkol, který zadá příští VH svazu ? Je to stejně důležité jako řešení problému užívání bílé, krystalické ilegální substance.
porovnáme-li "historické" sanace cest zabetonováním vyšlapaných stupů (kupříkladu normálka na sokol na drábkách) s relativně šetrnými moderními "sajrajty", jsem plným hrdlem pro sajrajty, od vodního skla po špecializované přípravky pro sanaci pískovcovejch soch. znamená to zřejmě za ultrasuchého počasí ze špagátu napatlat a na tejden dva to zavřít (tak to třeba řešili sasíci na Schönwetterwand na Falkensteinu).
Máme tu už spostu faktorů zvyšujících boom v lezení. Zamyslete se třeba jen nad působením všech těch OUTdoorových agentur a kurzů přímo na skalách! Je potřeba si toto všechno uvědomit, aby jsme pak došli k tomu hnacímu motoru všech těchto problémů..
jako bych to videl...
nadherne popsany rozporuplny a paradoxni svet nelogicnosti ceskeho horolezectvi
Jsem optimista. Jednou bude normalni ze starsi reknou v odile mladsimu, "na sedmach v Tisy maguj s rozumem at tam neni bily blato a kdyz je vedro di na Kacak". Prudivy neoklasicti mladeznici asi budou vzdycky,
nektery lidi potrebujou v mladi "byt jini", tolerujme je a rekneme si v duchu: aspon sportuje, lepsi nez kdyby fetoval.
Tohle je nadherny clanek. Jsem rad, ze jsi do toho sel a investoval svuj cas do tech radku. Je naprosto evidentni, ze pravidla lezeni jsme si napsali jako horolezci my sami. My sami jsme napsali do pravidel, ze pouzivani MG na pisku je zakazane a my sami si tato sva pravidla porusujeme. Duvod je jednoduchy - VYVOJ. Meli bychom udelat jedinou vec a to je vyskrtnout z pravidel ten odstavec o pouzivani MG a bude klid! Kdo jiny nez my horolezci by si mel urcovat sva pravidla a demokratickou cestou s nimi i zachazet?? Stejne jako nasi zakonodarci . . . Ja MG na pisku pouzivam a pouzivat budu dal. Budu klidnejsi kdyz to budu moci delat legalne. Nemam ani nejmensi pocit ze svym pocinanim ublizuji jakkoliv prirode. V lese plati zakaz koureni a vsimate si kolik tech kdo zbroji proti MG porusuje napriklad tento zakaz?? Lidi vzdyt svet se vyviji a my musime s nim . . .
vsimli jste si te vlny ohlasu ohledne magnesia v poslednich 3 dnech?NAVRHOVAL BYCH PRIMO NA LEZCE PLACNOUT ANKETU O POUZIVANI MAAGA NA PISKU...at se ukaze kdo je pro a proti...treba to uvidi nejakej hlavoun z CHS a zacne se o konecne realne premyslet o zruseni toho zakazu
Mohu te ujistit ze nekolik "hlavounu" z CHS si hlavu jak to udelat lame, ale do pristi valne hromady se stim nic nezmuze protoze VV je na rozhodnuti VH kratky, takze maximalne se muze snazit o pripraveni co nejvice podkladu a informaci coz se v tuto chvili zacina dit.
radek
Jenže to Zobčo nestačí, mělo by vzejít co nejrychleji zadání k hledání konsenzu, jak dál se nehneš bez toho aniž bys udělal podrobný průzkum názorů na věc v členské základně ( jak prosté a nikdo z pomazaných se tím dosud nezabýval) a pak je potřeba dát dohromady nový návrh, za kterým si vedení bude stát a nakonec přesvědčit VH, že je to z dnešního hlediska i z hlediska dalšího rozvoje ta správná volba. Jo a nechtěl bys náhodou říct jednomu členovi KA, kteří pak reprezentanti jim lozí v zakázaných, moc ho to zajímalo :-))).
Článek pěkný, ale stále mě napadají další dva pohledy.
V některých oblastech je lezení bez mága prostě tradicí, a proč ji nezachovat? Myslím, že i morální hodnota z velké části tvoří hodnotu výkonu a hodnotu cesty - a právě proto mě na Hrubici, Prachově, Ostrově a Tisej ani nenapadne na mágo sáhnout. Oproti tomu v Labáku, nebo na Suškách bych o tom případně dokázal uvažovat. Tam se tradice oblasti vyvíjí úplně jiným směrem.
Ne ve všech oblaste je to tak (jak je napsáno výše) že mágo ochranářům vadí jen proto, že je zakázané v našich pravidlech. Někde prostě místním ochranářům opravdu vadí, a když vidím ty bílé fleky, ani se nedivím. A skály nepatří jen nám,ale i těm, kdo se na ně dívají(pokud pomineme vlastníky pozemků). A ochranáři jsou ti, kdo povolují naše vyjímky, takže s nimi je dohoda potřebná.
Proto můj názor je, řešit mágo oblast od oblasti. Tam, kde je směr užívání mága vlastně již "novou tradicí" a kde se dokážeme dohodnout s ochranáři, tam bych ho povolil. A nadále bych ponechal oblasti, kde bych je nevyužíval. Pak si každý bude moct vybrat písky BEZ nebo S mágem. A to mi přijde fér pro všechny strany.(PS:řadím se spíše ke "klasikům" ale přijde mi důležité dohodnout se jak mezi sebou, tak s ochranáři, protože jedině tak budeme mít na čem dál v klidu lézt)
Tak koukám, že je to zase jen o mágu :). Byl bych rád, aby se nezapomnělo ještě na jeden detail. Ad 1: Dnešní lezečky opravdu odírají skálu o řád méně, než lezečky z roku 1987. (Pamatuji si je :)) Ty, které jsou vhodné na písek (a používají se na něm), jsou fakt (pokud jde o šetrnost) srovnatelné s bačkorama. Jó, to jsou ty nové materiály ...
Jinak mi mluví z duše Johny25, když říká "většinu cest na písku už vlastně ani nemohu lézt OS, když jsou ty chyty tak označené. A když nemáguju, tak ty omágované chyty šíleně kloužou". (Aby nedošlo k mýlce, nelezu VIIIa. Nikdy jsem zatím nevylezl víc, než VIIc. Ale o to nejde.)
Do těhle debat vstupuji jen proto, že debaty jdou mimo a tak nikam nedojdou, a já bych rád, aby došly.
Aby s to hnulo, je potřeba aby si zastánci z obou stran ujasnili co chtějí, co je pro ně nepřekročitelná hranice a kde jsou ochotný jít na kopromis.
Pak se dá vymyslet průchodný návrh a ten podat.
Pak se uvidí, co na to ochránci, zatím se fackovat argumenty "...ale jeden jednou povídal"... to není k ničemu.
Jen pro zajímavost, je to tak menšinový postoj, že vůbec není:
Kdybych měl říct za sebe, tak mi mg vadí všude, smeká se to a necítím ten šutr. Na písku skoro nelezu (leda zastrčený kwaky) a klíďo bych bral bačkory, ale pořádný už nejsou k dostání. Na skálu bych nedával ani slaňák.
Dagu, zase jsi mne potěšil. Já už si občas připadám jak magor, když maglajzpytlík vůbec nevlastnim, protože mi to mágo taky nějak vadí na ruce (na každém šutru, i na umělce) a občas si do něj prostě musím pod cestou u někoho hrábnout, když je to tak mokrý, že už to prostě nejde ...
A jestli má někdo staré klasické bačkory s mechovkou, ať se podívá co odírá písek více lepička na lezačce nebo mechovka na bačkoře, samozřejmě b je správně :-)).
lezeni s mg je nesportovni a vede ke stagnaci lezeni si myslim....jsem pro jednoznačny rázný zákaz a lidi kolem mě mají stejný nazor. Kdo prostě poleze z tím práškem bude vyločen z ČHS a UIAA organizaci a napisek proste nebude moct jit.... Mohlo by se to třeba i nějak právně ošetřit... nejaká vyhláška.,,,proboha proč už to není...ušetřil by se čas náš všech...nepsali by jsme tu tadový story...Co je psany ve vyhlášce musí se dodržovat..to nas učili na fakultě. Tak co se ještě řeší..