Rád bych napsal, že jsme měli možnost provést uživatelský test… tak to ne. Na ten bychom potřebovali víc času, a používat sedák relativně dlouho ve velmi odlišných podmínkách. Tak tedy alespoň první dojmy a zkušenosti.
Tak se nám už po 19. sešel rok s rokem a my už pro vás zase finišujeme s Aprílovým pohárem.
Letos se to odehraje 22.3.2014 stejně jako léta předešlá v lomnické sokolovně.
Oznámení dočasných a trvalých uzavírek v oblastech Labské údolí a Bělá. Letos je to o hodně dříve z důvodu mírné zimy a sokoli přeletěli dříve - prosím o dodržování dočasných uzavírek.
Jiří Pechouš byl v severní stěně Eigeru čtyřikrát. Poprvé v září 1971 s Františkem Půlpánem - vylezli klasickou cestu v severní stěně. (Ve stejném týdnu tuto cestu vylezly ještě dvě české dvojky: Igor Novák a Karel Procházka, Václav Širl a Jaromír Soldán. V té době to byl největší český úspěch na Eigeru a významný horolezecký čin celosvětově.) Podruhé v březnu 1976 s Františkem Půlpánem,
Závod CupOFF je již minulostí. Celkem se CupOFFu zúčastnilo 88 mužů, žen, chlapců a dívek. Připraveno pro ně bylo 5 cest na obtížnost a 18 boulderů. Na oplátku se závodníci vybičovali k extrémním výkonům.
Letošní série IWC měla oproti loňsku o závod navíc. Závod ve francouzském Champagny en Vanoise. Většina závodníků zůstávala po Saas Fee v Kandersteggu nebo jiných lezeckých oblastech a přejížděli přímo. My jsme bohužel museli kvůli pracovním povinnostem, nebo zdravotním problémům zpět. Takže dva dny doma a ve středu o půlnoci už zase úléháme pod stropem hotelu „Many stars Inn“ v Eptingenu. Není nad to se před závody lehce rozlézt.
Vlasta a Otakar Štáflovi – dva horolezci, spisovatelka a malíř, které horolezecká historie bude navěky spojovat s Vysokými Tatrami, paradoxně nezahynuli v horách, ale v Praze, při spojeneckém náletu.
Rád bych napsal, že jsme měli možnost provést uživatelský test… tak to ne. Na ten bychom potřebovali víc času, a používat sedák relativně dlouho ve velmi odlišných podmínkách. Tak tedy alespoň první dojmy a zkušenosti.
Sedací úvaz WeBee je horká novinka, jeho výrobce, kterým je český Ocún, jej sice představil již v loňském roce, na letním veletrhu Outdoor, v německém Friedrichshafenu, na trhu se však objevuje až teď v nové sezóně 2014.
Úvazek zaujme už svým designem, neboť jeho bederní popruh i nohavičky jsou tvořeny děrovaným pěnovým materiálem, zajišťujícím vyšší prodyšnost než ostatní běžně dostupné úvazy. Jak výrobce uvádí, jedná se o zcela novou konstrukci "WeBee Performance Technology", kterou Ocún dokonce přihlásil k patentové ochraně. Struktura včelí plástve má poskytovat tvarovou flexibilitu a rovnoměrný rozklad sil. K dalším výhodám 3D pěny má patřit její trvanlivost, odolnost proti oděru a omyvatelnost.
Sedací úvaz WeBee na firemním „produktovém“ obrázku
archiv fy Ocún - RP Climbing s.r.o.
Uživatelský pohled na úvazek WeBee
Tento „dírkovaný“ sedák na první sáhnutí mile překvapí materiálem příjemným na dotyk, i tím že je poměrně lehký. Takzvaně „odlehčené“ sedáky určené výhradně na sportovky jsou často ještě lehčí (ostatně užívají zpravidla různé perforované pěny uvnitř sendvičů). Výrobcem uváděná hmotnost 370 g, se nevymyká běžnému průměru, a WeBee patří spíš k lehčím úvazkům.
Úvazek WeBee je díky použitému pěnovému materiálu lehký a příjemný na dotyk
Naopak nepřekvapí pohodlí i snadné a rychlé seštelování sedáku na tělo. Obojí, naštěstí, začíná být u nových sedacích úvazů považováno za standard.
Úvaz jsme opakovaně štelovali na různě velké jedince, a za různých podmínek, bez jediného zádrhele. Seštelování probíhalo díky pohodlným samosvorným přezkám velmi rychle, nohavičky lze roztáhnout natolik, že nepůsobilo žádný problém natáhnout úvaz přes kalhoty kapsáče a plné kapsy. Anatomické tvarování se dobře přizpůsobuje běžným rozměrům a rozsah v rámci zvolené velikosti (v našem případě zkoušené sedáky velikosti L a XL) je poměrně široký.
Stejně tak pohodlí. Testování probíhalo sice po velmi krátký čas, na překližce a na nedalekých skalkách, ale v mezích možností poměrně intenzivně (přiznávám, že s cílem jej opravdu důsledně ozkoušet, jsem jej dokonce nosil doma, či při práci u počítače). Nemohu říct, že bych úplně zapomněl, že mám sedák na sobě, ale oproti jiným případům, kdy jsem trávil v úvazu delší souvislý čas, mohu WeBee jen pochválit.
Úvaz má tři samosvorné přezky umožňující rychlé a pohodlné nastavení
Poněkud ztuha jde zadní odepínání nohaviček – přiznávám, že jsem odepnutí po několika neúspěšných pokusech vzdal. Možná časem, až se trochu oběhá, půjdou nohavičky odepnout snáz. Na druhou stranu, toto odepínání se může ukázat velice důležitým především v horách a právě do nich úvazek není primárně určen.
Nosiče na zavěšení materiálu, tzv. materiálová oka má úvaz čtyři. Jejich umístění mi zcela vyhovovalo, stejně jako mi vyhovovalo, že Ocún v tomto případě sáhl po naprosté klasice, oka jsou sice zpevněná (evidentně plastová, byť všitá do textilního materiálu), ale nikam netrčí do stran, nepřesahují a volně se ohýbají.
Výrobce neopomenul doplnit ani poutko v zádové části na bederním pásu, sloužící pro různé pomocné účely, např. pro připnutí kšandiček na připevnění blokantu při bigwallových výstupech, záchranářských úkonech apod., pro připojení některých typů prsních úvazů, nebo pro připnutí maglajzpytlíku.
V neposlední řadě pak stojí za zmínku i pochvalu celkově precizně vypadající propracování všech prvků úvazku, včetně jeho nenosných částí, jako odepínací gumy přidržující ve správné poloze nohavičky, zmíněná materiálová oka i poutko.
Rozsah použití nového úvazku
Sedací úvaz WeBee patří spíše k univerzálním úvazkům. Nejčastěji bude asi využíván pro lezení „sportovek“ či při tréninku na překližkách, neboť právě pro tyto případy se bude hodit ono odvětrání prakticky v celé ploše bederního pásu i nohaviček.
Na druhou stranu, jde o lehký a pohodlný sedák, použitelný prakticky pro libovolné lezecké aktivity od sportovek, přes běžné skalní a pískovcové lezení až po VHT a lezení ve středních (nezaledněných) horách a velehorách.
Naopak, není určen, a ani pravděpodobně nebude příliš využíván, pro velehorské akce, zimní lezení či skialpinismus.
Tomuto určení především nevyhovuje třípřezkový koncept lehkých sedacích úvazů. Přehazování a centrování úvazku, při svlékání a oblékání řady vrstev zimního oblečení, by se stalo příliš náročným. Rovněž nohavičky lze sice povolit natolik, že úvaz lze natáhnout i přes běžné kalhoty či dokonce „kapsáče“ s plnými kapsami (užitečné při lehčí VHT v trekingových pohorách), ale ne dostatečně pro oblékání přes mačky a velké pohorky či přezkáče.
Zároveň lze (byť to nemáme ozkoušené) soudit, že „dírkatá“ konstrukce nosných popruhů by se v zimních podmínkách soustavně zanášela sněhem a ledem.
Na druhou stranu, oproti běžným úvazkům WeBee velmi dobře schne (ozkoušeno). Oproti jiným konstrukčním řešením, ve kterých je perforovaný pěnový materiál obšit dalším materiálem potřebuje k vyschnutí přibližně polovinu času, stejně dlouho zůstávají vlhké pouze několikanásobně prošité konstrukční textilní prvky. Rychlost schnutí by naopak pro použití v zimních horách mohla být přínosem.
Závěrem
Tak moji milí čtenáři. Známe se, že? Tušíte asi, že si na superlativy nepotrpím, a termíny jako inovativnost, či „kosmické materiály“ ode mě nečekejte. Takže vám řeknu, že ten sedák mi přišel vcelku fajn. Příjemný, pohodlný, praktický a účelný.
Myslím si tedy, že úvaz WeBee rychle získá své skalní příznivce. Elegantní sedáček poněkud futuristického vzhledu však nezůstane jen módním doplňkem překližkových předvaděčů svalstva, ale opravdu tím, k čemu je určený – tedy univerzálním úvazkem pro všední používání.
Vzhledem k relativně krátkému časovému období, které jsme na testování měli, nelze ani potvrdit ani vyvrátit tvrzení výrobců, že sedák z 3D pěny se bude vyznačovat vyšší odolností proti otěru, a vyšší trvanlivostí – pravděpodobně ano, ovšem nebude se to vztahovat na obšití a zbývající textilní části úvazku, celková životnost tedy bude srovnatelná s každým jiným lezeckým úvazem.
Za zajímavou bych označil i cenu, za kterou se v současné době úvaz objevuje na trhu. Ta se pohybuje kolem 900,- Kč. Dobré sedací úvazy stejné třídy zpravidla levněji neseženete, a spíš si naopak ještě pár stovek připlatíte. Tedy oblíbené srovnání cena/výkon mi přijde vůči zákazníkovi velmi vstřícné.
Jménem redakce Lezce si dovolím poděkovat za vstřícnost, s níž nám byly poskytnuty úvazky pro toto testování firmou RP Climbing s.r.o.
Údaje, popis a video výrobce
• Inovativní řešení pasu a nohavic z děrované 3D pěny
• Anatomicky tvarované polstrování
• Nastavitelné nohavičky se zadním odepínáním
• Samosvorné přezky z kvalitní nerez oceli
• 4 nosiče materiálu
• Barva: black / green / blue
• Hmotnost: 370 g
• Made in EU
• EN 12277 typ C
Lehký univerzální 3přezkový úvazek nové konstrukce
Úvazek WeBee je absolutní novinkou sezóny 2014. Jeho předností je nízká hmotnost, komfort a vynikající prodyšnost. Už na první pohled překvapí designem. Sendviče pasu jsou z děrované 3D pěny – revolučního materiálu s ventilačními otvory ve tvaru včelí plástve. Právě díky pevné šestrihranné struktuře si můžeme dovolit velké množství těchto větracích otvorů po celé ploše sendviče, takže WeBee je mnohem prodyšnější než úvazky z běžně používaných pěn, obalených textilním materiálem. Anatomicky přizpůsobená konstrukce úvazku spolu s měkkostí a pružností 3D pěny zajistí optimální rozložení sil působících na uživatele, tedy komfort. Další výhodou 3D pěny je její trvanlivost, odolnost proti oděru a omyvatelnost. WeBee má plně nastavitelné, vzadu odepínací nohavičky.
WeBee Performance Technology
Zcela nová konstrukce polstrování úvazků. Sendviče pasu jsou z děrované 3D pěny – revolučního materiálu s ventilačními otvory ve tvaru včelí plástve. Unikátností je jednovrstvá materiálová skladba bez podšívkových a krycích vrstev. Rovnoměrná a prodyšná struktura včelí plástve poskytuje tvarovou flexibilitu, rovnoměrný rozklad sil a velmi účinnou ventilaci při minimální hmotnosti. Použitým materiálem, je PE EVA pěna s uzavřenou buněčnou strukturou, která je odolná proti oděru a omyvatelná. WeBee Performance Technology přináší značnou úsporu materiálů a hmotnosti, jedná se tedy o řešení praktické a zároveň i ekologické.