Krkonošské středisko Janské Lázně opět po dvou letech hostilo Středoevropský pohár ve skialpinismu. V sobotní podvečer 21. ledna se centrum města začalo zaplňovat skialpinisty ze tří zemí, z Čech, Slovenska a Polska. Vítězem hlavní kategorie se stal Michal Štantejský, kategorii žen ovládla Klaudia Tasz. Domácí závodníci AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu si i při neúčasti nejlepších závodníků, sourozenců Radka a Karolíny Grohových a Dominika Sádla, nevedli vůbec špatně.
Překližková sezóna je v plném proudu a proto jsme se rozhodli informovat o novinkách ty, kteří k nám nechodí zas tak často, případně u nás ještě nebyli.
V diskuzi se objevil odkaz na pěkný rozhovor s Věrkou Kostruhovou (dříve Kotasovou). Tato vynikající závodnice v boulderingu na SP, lezkyně, také "Kraso-lezkyně" byla vyzpovídána Pokem.
Dani Andrada a filmek z Českého poháru v boulderingu na Fesťáku
Podívejte se na videjko z loňského závodu Českého poháru v boulderingu na Fesťáku 2011 v Teplicích nad Metují, v kterém si mj. zazávodil host festivalu španělský legendární lezec Dani Andrada.
O víkendu se konal 2. světový pohár lezení v ledu. Lucie Hrozová skončila v obtížnosti 4., Míra Matějec 19., vyhráli Angelika Rainer a Maxim Tomilov. Rychlost vyhrál Alexey Tomilov a Maria Krasavina, od nás byl nejlepší 16. Mirek Matějec.
Připomenutí: 28.1.1954 se v Norimberku narodil Kurt Albert
Horské kalendárium
Byl to legendární německý horolezec, přední osobnost skalního lezení a známý fotograf.
V září 2010 podlehl smrtelným zraněním po pádu na ferátě Hohenglücksteig ve Franské Juře. Odešel tak jeden z velkých horolezců, který psal historii sportovního lezení i extrémního alpinismu, do kterých se zapsal celou řadou skvělých výstupů, z nichž mnohé překračovaly hranice toho, co bylo ve své době považováno za možné. Ne náhodou stál i u otevření do té doby uzavřené hranice klasifikace výstupů směrem nahoru.
Od roku 1975 začal Kurt Albert malovat u cest které přelezl volně červené puntíky. Tento styl přelezu se nazývá RP - Rotpunkt/Redpoint (nejde o malování puntíků, ale o čistý přelez bez použití postupových pomůcek, pouze vlastní silou). V té době bývalo běžné pomáhat si při výstupech šlapáním na skoby, držení se kruhů a podobně i odpočívání v jištění během výstupu. Při lezení stylem RP, jsou postupové jistící body využívány jen k jištění. Od stylu RP bylo později odvozeno také lezení na OS (on sight)a Flash, jako nejčistší formy RP stylu.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.