Křivoklátskem a Brdy informacemi o Světovině. Protože se jedná o oblástky nejblíže od mého domova (vyjma Srbska, které je pro boulderování poněkud mrtvé), rozhodl jsem se, podělit se s návštěvníky Lezce o starší i novější informace ze skalek, které nevynikají ani nejúžasnějšími liniemi ani expozicí a určitě ani nepříliš lákavým buližníkem, který sotva kde vytvoří souvislou kompaktní skálu, ale jsou zajímavým zpestřením a alternativou zejména k poněkud techničtějšímu Petrohradu, protože se jedná vesměs o velmi převislé záležitosti. Svůj na bouldering zaměřený článeček doplňuji také jednou skálou pro lanolezce.
Bouldering na Mrtniku
Dnešní informace slouží také jako takové zahřívací kolo pro vyvrcholení naší objevitelské činnosti, o němž si přátelé Lezce budou moci jistě brzy přečíst, těšte se na osmimetrový skorostrop. A když už jsme u toho objevování. Nestyďte se i vy ostatní poutníci českými lesy a hvozdy podělit se o své zážitky z hledání hub a venčení dětí či psů, vždyť i za objevení níže popsané Mrtnické skalky vděčíme nejmenovaným hořovickým extrémistům, přestože jsem několikrát prošel jen pár desítek metrů od ní.
Hřebeny
Skalky popsané v průvodci Nepískovcové skály v Čechách (Střední Čechy) skýtají kromě řady pěkných výstupů s lanem (starší popsané v průvodci, novější neznám) i několik solidních stěnek zajímavých pro boulderisty. Jedná se o skalky podél silnice Líšná – hájovna Křižovatky – Kublov (Broumy) nedaleko Zbiroha. Z řady většinou lehčích a nepříliš kompaktních skal vybírám dvě oblástky.
Hřebeny – Maják
Věž na pravé straně silnice (ve směru od Líšné) asi 2 km za hájovnou Křižovatky. Jede-li se pomalu, je vidět ze silnice před pravotočivou zátočinou. Směrem k silnici je pro boulderisty zajímavá mírně převislá stěnka s různě obtížnými možnostmi přelezu až po zhruba 7A+ Fb (přímo středem ze stoje).
Hřebeny – Doupě
Ve směru od hájovny prakticky první část skalního hřebene asi 200 metrů od hájovny Křižovatky (po levé straně silnice). Boulderování je koncentrováno do dvou stěnek, jedna je úzká a poměrně převislá s výraznou dírou na spoďák uprostřed (nahoře nýt – můj dávný volný projekt), druhá (Doupě) převislá stěnka obrácená opačným směrem než je silnice, na buližníky unikátně kompaktní a hladká, avšak s mizerným dopadem. Bouldery vznikaly v průběhu posledních deseti let, klasifikace jsou orientační.
Bouldery v převislém kýlu s nýtem nahoře (vše končí ve vodorovné spáře):
1) Levá hrana 5A (5B SD) po levé hraně převislého kýlu
2) Skřipec 6C (6C SD) středem stěnky přes díru přímo, pro menší poněkud těžší
Palečnice 7C/C+ středem stěnky bez díry, SD nezvyšuje obtížnost
3) Pravá hrana 6B+ z díry na pravou hranu a po ní (mizerný dopad)
Bouldery v „Doupěti“:
5) Kladruby 7B+ SD ze sedu (levá ruka dírka, pravá spoďák) doleva
6) Trocha strachu 6B+ SD
7) De-stilovka 6A SD
8) Rudé pleny 6B SD
Další možnosti boulderování jsou ve stěnce na levém okraji skal (při pohledu odspodu) a zejména vpravo v malé jeskyňce (různé varianty přelezu až do 6B). Na skále je i řada novějších i klasických cest, které rozhodně nevypadají špatně.
Foto průvodce Hřebeny
Mrtnická (Neřežínská) skála
Tato na buližníky výjimečná skála se vypíná přímo nad cestou do brdských lesů, asi 2 km západně od Komárova (Hořovicko). Z Komárova (jedeme-li od Hořovic nebo od Jiviny) odbočíme nejprve směrem na Chaloupky a brzy nato doleva směr Hvozdec. Mineme dva rybníky (po levé straně) a ve vísce Neřežín (bez označení) jedeme v prudké levotočivé zátočině přímo (údolím potoka). Ptát se můžeme na přehradu Záskalák. Brzy (od odbočky v zátočině asi po 200 metrech) uvidíme vlevo náš cíl u něhož zaparkujeme. Kdo má chuť se vycachtat, pokračuje ještě 200 metrů k přehradě. Cesta pod skálou je v letních měsících kvůli přehradě dost frekventovaná.
Charakteristika:
Nepříliš rozsáhlá oblast je tvořena prakticky jedinou asi 20 metrů širokou stěnou, která dosahuje výšky něco přes 25 metrů a je, světe div se, takřka celá převislá. Lezení v centrální části stěny je po velmi kvalitní skále, v horních partiích poněkud lámavé. Obrovskou nevýhodou je stav jistících prostředků, skoby jsou dost staré a tudíž nepříliš kvalitní. Na druhou stranu je jich tolik, že se dá přežít. Zejména do lehčích cest není na škodu vzít s sebou pár vklíněnců a buď dlouhé expresky nebo smyčky na prodloužení skob kvůli tření lana. Sečteno a podtrženo, stěna asi nadchne horolezce s duší dobrodruha a zklame sportovního lezce zvyklého padat do všeho a za každé situace.
Mrtnická (Neřežínská) skála
Jednotlivé cesty:
V SZ stěně je několik kratších cest menšího významu. Zajímavější cesty začínají levou hranou údolní stěny. V údolní stěně je ve stěnce asi 3 metry pod křížem umístěn slaňák, který je možné použít pro cesty 2,4 a 5 (tyto cesty považuji za naprostý TOP v oblasti), délka slanění 25 metrů.
0) Nos V+ 2 skoby
1) KL cesta 6+ (VI A1) asi 6 skob
2) LK cesta 6 (V A0) skoby, stanoviště s kruhem
3) Direttissima 7 (V+ A1) asi 5 skob, 3 kruhy
Var. Direttissimy IV A1
4) Nová cesta 8 asi 10 skob, nýt
5) Mrtnická 7+ (V A1) skoby
6) Vystěhovalecká VI 2 kruhy, 2 skoby
cesty vpravo jsou velmi zarostlé a nepříliš lákavé.
Kompletního průvodce najdete v Nepískovcových skalách v Čechách, díl 1 z roku 1986. Celkem je registrováno 14 cest.
Mrtnická skalka
Po levém úpatí Mrtnické (Neřežínské) skály (SZ stěna) vystoupáme přímo k převislému bříšku, které je prakticky jedinou významnou lokalitou vhodnou pro bouldering. Skalka je na rozdíl od cest z lanem v centrální stěně příjemně ukryta před lidmi. Jsou tu perfektní poměrně dlouhé traverzy, ale i pár přímých boulderů. Obtížnostním stropem je parádní boulder „Bez dechu“ asi za 8A+ ve skoro 45° převisu. Skalka po dešti poměrně dlouho vysychá.
Foto průvodce Mrtnická skalka
1) Levá hrana 7A SD
pouze chyty přímo na hraně a podél ní
(s levým madlem 5C SD, ze stoje s madlem 3)
2) Bez dechu 8A+ SD
(z chytů ve výšce prsou – pravá boule, levá stisk – asi 7C/C+, ze stoje velmi pěkné 6B)
3) Levý hevérek 6B + SD
4) Pravý hevérek 6B+ SD
(ze stoje 5B)
5) Neoklasik 6B SD
(ze stoje – původní šipka - 3)
6) Traverz vrchem 6C+ tr
začátek stěnkou, konec po horní hraně do koutku
7) Venca Kovadlina 7B+ tr
začátek spodní spárou, v závěru bez horní hrany, konec v koutku (ca.9 UIAA)
Foto průvodce Mrtnická skalka
Venca Kovadlina 7B+ tr
V pravé části břicha je možné vylézt minimálně pět směrů ze stoje i ze sedu klasifikace do boulderové pětky, možná až 6A. Pro siláky jsou tu ještě nepřelezené traverzy přes klíčové bříško zleva a zprava pod úrovní velkých bočáků (obojí zhruba 8A).
Stěnka s lehčími možnostmi je ve svahu asi 50 metrů doleva.