O vznik sportoviště se spoluzasadily Hl. m. Praha a nedaleký Boulder Bar, kde jsem se nejdřív stavil pro bližší info. Na recepci mi popsali cestu a sdělili, že tam vše platí stejně jako v BB. To první bylo správně, stěnu jsem našel snadno. To druhé už platilo méně, na Boulderu Výstaviště neberou platební karty ani MultiSportku a vstup je dražší - v brzkých odpoledních hodinách 150,-, večer to bude asi ještě víc. Stěna není až tak velká, takže mi cena přijde celkem napálená. Trochu jsem zauvažoval, že se vrátím do BB, nicméně hned vedle recepce mě vábily zářivé chyty na zbrusu nových profilech, takže jsem sáhl do peněženky, vlezl do dělnické buňky sloužící jako improvizovaná převlíkárna, sprcha a WC v jednom a vyrazil otestovat místní boulderové problémy.
Boulderovka je postavená na stěně Plaveckého bazénu Výstaviště:
https://mapy.cz/turisticka?x=14.4316178&y=50.1086373&z=18&source=firm&id=13030570 a je jižně orientovaná. V létě zde bude vedro, v těchto dnech tu ale panují ideální podmínky, lezení v triku, posezení v mikině. Na teplé večery po práci to bude taky paráda. Proč tedy nevyměnit zaprášenou stěnu za čistý pražský vzduch a klid Holešovického Výstaviště, kde si můžete poslechnout, jak si Karel Kávu osladil o trochu víc.
Profily nezklamaly - kolmáče, břicho se strůpkem, mírné i střední převisy, kolmé i převislé hrany. Přidal bych jednu pětačtyřicítku. Chyty naprosto špičkové, top aktuální nabídky, mnohé z nich jsem na stěnách ještě nedržel. Proškolí vás jak malé nehťáky, tak obliny, koule, díry, sklopany či obří struktury. Dobít se můžete na dostatku madlovacích cest, které ocení i začátečníci. Některé z chytů barvou ladí s protilehlou světle Modrou pyramidou, což je hodně cool. Krom toho si tam můžete před návštěvou boulderovky zřídit životní pojištění. Bouldery jsou absolutní nádherou, Vilda a jeho parťáci opět nezklamaly. Narazíte na všechno - silovky, gymnastiku, ladění i plácání. Při restování navíc nebudete koukat do nudného Boulder Shopu, ale do vesele barevného stánku s plyšáky, odkud duní upřímné Decibely lásky. Pokud vylezete nějaký problém, máte poměrně vysokou šanci, že vám zatleská živý plyšový medvěd. Pokud naopak hodíte tlamu, postaví vás na nohy hláška Ááááár jůůůůůů redyyyy? komentátora přilehlé centrifugy, který vás bude zároveň průběžně informovat o násobku g působícího na jeho zákazníky.
Abych jen nechválil, mám i jednu zásadní výtku. Tou je dopadiště. Na první pohled mi přišlo v poměru k výšce stěny moc tvrdé a nízké, to se nakonec ukázalo celkem ucházející, skákal a padal jsem i z vrchu. Pro někoho to ale už může být nepříjemné, hodilo by se koupit pár volně posuvných matrací, které jsou na boulderovkách běžné. V blízkosti stěny stojí strom, celkem snadno můžete skončit v keramzitových kuličkách u jeho kmene. A ještě horší je to na obou okrajích boulderovky, které tvoří mírně převislé hrany. Horní část hrany už je v podstatě nad betonem vedle matrace, tam bych skončit rozhodně nechtěl, to už by mi nepomohlo ani Ár jů redy, naopak bych ocenil to životní pojištění. Když bych musel volit mezi keramzitem a betonem, tak volím keramzit.
Závěrem bych chtěl pochválit jak BB tak především Hl. m. Prahu. Nevím, jak vysokým procentem se na vzniku boulderovky podílela, nicméně jsem nadšen, že je Praha ochotna se podílet na vzniku tak kvalitní stěny. Obvykle komunální subjekty našroubují na dětském hřišti pár zvířátek a pyšní se lezeckou stěnou. Zde Praha investovala do moderního sportoviště, ač o tom mimo lezeckou komunitu není ani zmínka, což mi přijde škoda. Obecně by boulderovce prospělo více propagace. Stěna např. chybí mezi oficiálními sportovišti Výstaviště Holešovice, na stránkách BB je o ní jen poměrně málo informativní článek a nikde jsem nenašel ani oficiální ceník a otvíračku.
Stěna a centrifuga
Stěna a nebezpečná hrana
Stěna a nebezpečný strom
Stěna a restovací lehátko