The Himalayan Times: Ueli Steck zahynul při nehodě pod Everestem
Podle portálu The Himalayan Times zahynul švýcarský špičkový horolezec Ueli Steck dnes ráno při nehodě pod Everestem.
"Zahynul při nehodě blízko prvního tábora na Mt. Everestu v neděli, potvrdilo to více zdrojů v základním táboře," napsaly před chvílí na webu nepálské noviny The Himalayan Times.
Podle tohoto portálu skupina šesti záchranářů objevila jeho tělo poblíž stěny Nuptse na cestě k Everestu, kde mohl uklouznout na ledem pokrytém svahu.
„Tým shromáždil rozptýlené části těla lezce," uvedly The Himalayan Times.
Podle The Himalayan Times bylo Ueliho tělo letecky dopraveno do Lukly.
Ueli Steck se chystal na extrémní traverz Everest (8848 m) – Lhotse (8516 m). Od 8.dubna byl v údolí Khumbu. Ueli na to chtěl jít v týmu s Nepálcem Tenzingem (Tenji) Sherpou. Před pár dny 26. dubna zveřejnil na Facebooku poslední post, když vyběhl na aklimatizační výstup do 7000 m a zpět:
Video, kde Ueli představuje svou poslední expedici:
Ueli Steck na obrázku z nedávného videa, ve kterém představoval tuto svou poslední expedici
S výpravou Ueli Stecka se před třemi týdny formálně spojil slovenský horolezec Vlado Štrba, který se chce sám pokusit vystoupit na Everest extrémní Boningtonovou cestou. Na Facebooku ve zprávách ze své zpochybňované expedice Vlado oznámil, že má s Ueli Steckem společný permit: Vlado Štrba z expedice na Everest: mám permit s Ueli Steckem
Společné foto Vlada Štrby z Namche Bazár s Ueli Steckem a jeho parťákem Tenji Sherpou:
Ueli Steck se na přechod připravoval v Nepálu, kde v únoru trénoval vysokohorským běháním s Němcem Davidem Göttlerem a Italem Hervé Barmassem (ti dva plánují prvovýstup jižní stěnou Shisha Pangma).
Ueli Steck proslul rekordními rychlovýstupy třemi slavnými severními stěnami v Alpách (North Face trilogy) a je držitelem dvou Zlatých cepínů (Piolet d’Or) z let 2009 a 2014. Ten 2. dostal za první sólový výstup na Annapurnu. V roce 2015 uskutečnil 61 dní dlouhou pouť, během níž v Alpách vystoupil na 82 čtyřtisícových vrcholů (Ueli Steck - 82 vrcholů).
Extrémní traverz Everest-Lhoce zkoušel Ueli Steck už v roce 2013. Spolu s ním tehdy byli Simon Moro a Jon Griffith a museli skončit kvůli roztržce se Šerpy.
Špičkové horolezectví a hlavně free je hra na tenké niti. Posunul hranice a zanechal spoustu vyřešených projektů... Bohužel i to patří k horám. Klid jeho duši.
... Body found at the base of West Nuptse, climber apparently fell alone and unprotected. Initially it was suspected to be Ueli based on clothing and apparently his acclimatization plan..then they confirmed with my team 10 minutes later it was in fact him...
He was reported climbing alone. The details may never be known but often early report have some details incorrect. Two French climbers were also reported in the general area. Climbers at Camp 1 have reported they saw a person falling off Nuptse.
Těžko říct. Později The Himalayan Times upřesnily: "... Swiss Machine, the 41-year-old Swiss alpinist was climbing Mt Nuptse solo when he slipped and fell some 1,000 metres down the mountain, severing his body into bits and pieces on the treacherous terrain, according to other mountaineers."
Když si to dám do souvislosti s jeho posledními rozhovory, stejně jako s tím co napsal než teď do H jel, tak si fakt říkám, že osud je někdy neskutečná kurva.
A možná ani ne tak vůči Uelimu, jako Nicol.
Je ho neskutečná škoda a ty jeho fotky, videa, rozhovory a podobně mi budou hodně chybět.
Ueli Steck, zvaný „Swiss Machine“ se narodil v městě Langnau ve Švýcarsku roku 1976. Byl známý svými extrémními expedicemi, lezením sólo a neuveřitelnou rychlostí. Třeba v listopadu 2015 přelezl Heckmairovu cestu v severní stěně Eigeru za 2 hodiny a 22 minut.
V témže roce se mu podařilo vystoupit na všechny alpské čtyřtisícovky, je jich 82, za 60 dnů.
V roce 2013 přelezl sólo jižní stěnu Annapurny za 28 hodin a v roce 2012 vylezl na Mount Everest bez kyslíku.
Zahynul ráno v neděli v oblasti Mount Everestu při aklimatisační túře na 7827 m/m vysoký Nuptse. Záchranáři ho našli mrtvého ve výši asi 5600 m/m. Připravoval se na to vylézt na Mount Everest (8848 m/m) a přejít na vedlejší horu Lhotse (8511 m/m) – bez kyslíku.
V roce 2013 byl Steck a jeho dva další kolegové napadeni asi stovkou rozlobených Šerpů protože ti se cítili aktivitami Ueliho ohroženi. Situaci tenkrát nakonec zklidnila Američanka Melissa Arnot, která mnohé Šerpy osobně znala a Ueliho také.
Měla se s ním setkat také teď v základním táboře při jeho pokusu o přechod Everestu a Lhotse – to se ale bohužel už neuskuteční.
Tak už sedíte spolu v báru u jednoho stolu s Deanem, Danem, Tomažem a dalšími borci. Dělali jste velký a bláznivý věci. Věci, o kterejch se většině lidí ani nezdá. Bohatýrský historky lítaj jedna za druhou, ale všechno je to pravda.
Máro, Alexi a vy všichni ostatní, co děláte velký a bláznivý věci. To nevadí, že jsou piva roztočený. Neřešte to, ono se to vypije i bez vás.
teď jsem si všiml, že tihle borci, co v horách posouvají lidské hranice, odcházejí všichni i ve velmi podobném věku, namátkou a.lowe 40, u.steck 40, d.potter 43, zajímavé..
Inu i v tomto oboru asi funguje statistika. A zdá se, že docela dobře. Sejně jako v té písniče o hobous, "jednou se netrefíš a budou tě sbírat..." Na druhou stranu, myslím, že dobře ví, do čeho jdou a čím se tam platí.
Když nic jiného, objektivní nebezepčí a nějakou vlastní chybovost do nekonečna prostě přežít nejde, jednou i na sto kostkách najednou padne jednička.
Jinak samozřejmě velmi smutné, zejména takto brzy. (Doufám, že na mě spadne sérak tak v pětaosmdeásti.)
Kdyby všichni byli jako Tráva, tak je horolezectví asi dost jinde, než je teď. Ale v těch vysokých horách by bylo asi krapet plno, nebo Trávovi to tam jde náramně.