Při této příležitosti se sešlo kromě výherců 35 novinářů a řada horolezců. Za všechny jmenujme například horolezce, který stál na 7 osmitisícových vrcholech, a předsedu ČHS – Zdeňka Hrubého, dále Robina Bauma – předsedu komise tradičního skialpinismu v rámci ČHS a také hosta z Francie – hendikepovaného lezce Philippa Ribiera, který i přes své postižení leze těžké cesty s nejlepšími horolezci na světě. Po tiskové konferenci si například šel zalézt s českou jedničkou Adamem Ondrou.
Předávání ceny Adamu Ondrovi do rukou jeho maminky Evy Ondrové
Právě tento teprve šestnáctiletý lezec byl odbornou porotou nominován na vítěze kategorie
"Nejlepší výstup v Alpách". Adam Ondra si tuto cenu zasloužil za celou řadu hodnotných lezeckých výstupů, a to nejen za jejich kvalitu, ale i kvantitu. Mladý talent českého lezení loni dokázal, že patří do nejužší lezecké špičky a zaslouženě se stal nejúspěšnějším ve své kategorii. Diplom a šek na 20 000 Kč za něj přišla převzít jeho maminka Eva Ondrová, která mu finanční odměnu jistě ráda přidá na jeho "lezeckou knížku". Adam se bohužel nemohl osobně dostavit. Nepral se někde na skále s devítkovou cestou, jak by mnohé automaticky napadlo, nýbrž se třemi písemkami ve škole.
Radek Jaroš ještě před tím, než si převzal svou cenu, věnoval společnosti ALPY pamětní certifikát jako poděkování za podporu při expedicích
Druhým oceněným byl v současné době nejúspěšnější himálajista
Radek Jaroš, který loni dokázal během dvaceti dnů vystoupit na dvě osmitisícovky a ještě při tom zachránit lidské životy zahraničních kolegů. Celkem již stanul na osmi ze všech čtrnácti osmitisícovek. Za loňský výkon i smysl pro fair play si zaslouženě odnesl diplom a finanční prémii za první místo v kategorii
"Nejlepší výstup nad 6000 m". Na konci března Radek odlétá na expedici na Manaslu (8156 m). Zatím je na horu sám a doufá, že se v průběhu expedice někdo na lano najde, aby nemusel lézt sólo. Na ironickou otázku, kde těch dvacet tisíc propije, odpověděl: „Doufám, že v Kathmandu při oslavě úspěchu.“ K tomu mu nelze než popřát, aby to vyšlo.
Předávání ceny Pavlu Pospíšilovi a Marku Holubcovi
V kategorii
"Nejlepší skialpový výstup nebo výkon" byla hlavní cena předána dvojici
Marek Holubec a Pavel Pospíšil, kteří patří v současné době k našim nejlepším skialpinistům. Loni se jim podařilo sjet několik velmi strmých exponovaných terénů v oblasti Chamonix, což jim zaslouženě přineslo jednoznačné vítězství v kategorii. Finanční prémii si ani dělit nemusí, protože jak prozradili na tiskové konferenci, mají v plánu odjet za extrémními svahy do Jižní Ameriky a odměnu 20 000 Kč použijí právě k realizaci této expedice.
Uprostřed Zdeněk Hrubý, předseda ČHS a Robin Baum, předseda komise tradičního skialpinismu v ČHS
Do soutěže se přihlásilo celkem devět předních českých horolezců a skialpinistů. Čtyři z nich byli odbornou porotou zvoleni vítězi svých kategorií. Vítězové si mezi sebe rozdělili celkovou finanční prémii 60 000 Kč. Členy odborné poroty byli: Ing. Ladislav Jirásko, jednatel společnosti ALPY a zástupce Alpenvereinu v ČR, Ing. Klaus Oberhuber, předseda sekce Alpenverein Innsbruck a Mag. Michael Larcher, hlavní metodik Alpenvereinu. K výběru nejúspěšnějších kandidátů přispěli svými odbornými poznatky i již zmínění Ing. Zdeněk Hrubý a Mag. Robin Baum.
Zcela vpravo Philippe Ribiere, nalevo od něj Standa Holec z Lezce.cz, který ho v Praze doprovázel
Organizátoři soutěže Výstupy roku pevně věří, že tímto projektem podpořili vítěze v jejich další sportovní kariéře a přispěli k rozvoji českého horolezectví a skialpinismu. Zároveň doufají, že Výstupy roku se stanou tradiční soutěží, která bude nejen motivovat české sportovce ke kvalitním výkonům, ale pomůže jejich umění prezentovat široké veřejnosti.