Spaní na vrcholu Mont Blancu ve výšce 4810 m není pro lidský organismus jednoduché. O tom se přesvědčil mladý francouzský ? horolezecký tým. Nyní díky tomuto bivaku čelí mnohem větší výzvě - likvidační pokutě nebo dokonce vězení.
Jak píší v článku Horolezcům, kteří přespali na vrcholu Mont Blancu hrozí rok vězení a vysoká pokuta stalo se to, že po zveřejnění fotografií z tohoto bivaku, starosta francouzského města Saint-Gervais-les-Bains, které je jedním z výchozích bodů pro výstup na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc, podal trestní oznámení na tuto dvojici. Muži tím porušili nařízení z roku 2020 a hrozí jim pokuta až 150 000 eur (asi 3,6 milionu korun) a rok ve vězení.
Horolezci píší, že bivak na vrcholu se uskutečnil mimo sezónu, v průběhu 9 denní expedice, hmotnost batohu 35 kg, teplota na vrcholu v noci -15°C (hi res)
V článku je dále zmíněno, že tyto právní kroky starosty vyvolaly pobouření v horolezecké komunitě.
Bývalý horolezec a spisovatel Claude Gardien označil bivakování za „základní součást alpinismu“ a dva dotyčné horolezce označil za „neškodné snílky, kteří si myslí, že horolezectví stále dává prostor pro dobrodružství“.
Vysokohorský průvodce Yann Borgent prohlásil, že starosta Saint-Gervais-les-Bains nařízení aplikuje „selektivně a předpojatě“.
Starosta naopak uvedl, že jeho rolí je „zajistit, aby pravidla a zákon platily pro všechny“.
Všechna jejich dobrodružství dostupná na Instagramu:
@instinctsauvage_ https://www.instagram.com/instinctsau...
@alexisrmry https://www.instagram.com/alexisrmry/
Fotky najdete na: https://www.romaryalexis.com/
Důležité bude, jak to nakonec dopadne. Zatím se tam mediálně zviditelňuje excentrický starosta a novináři se chytli maximálně možných postihů. Ale je smutné, jak se omezuje volný pohyb v horách. Chápu, že zrovna normálka na MB je příliš profláklá, v sezóně přetížená a reakce musela přijít. Ale nechápu, proč by se omezení měla vztahovat i na období mimo sezónu, tihle kluci tam šli někdy v půlce října, když už jsou chaty zavřené a lidí tam chodí pár.
taky jde o to, co chce starosta potrestat. kdyby tam normálně přespali, nikdo si toho ani nevšimne. jak se píše vejš, toudle dobou tam moc lidí neni. ale když to nafotěj a pouštěj to mezi lidi, tak se pak nemůžou divit.
To je zajímavý, že nejen na obyč. portálech jako mapy.cz nebo maps.google, ale i na oficiálních rastrech je hranice vedena přímo vrcholkem. Takže opět, samozvaný novinář Kuba Turek fabuluje, klasika...
Citace Wiki "O tom, zda vrchol hory leží na hranicích Francie a Itálie, či pouze na území Francie, panují dosud spory. Mapa francouzského Institut Géographique National de France nicméně zobrazuje vrchol Mt. Blancu zcela na území Francie. Proti tomu se ostře brání italská strana s tím, že hranice procházející přímo vrcholem Mt. Blancu byla výslovně stanovena stále platnou dvojstrannou smlouvou z roku 1860 (jíž bylo postoupeno Savojsko Francii a Mt. Blanc se stal horou hraniční) a potvrzena i Pařížskou mírovou smlouvou z roku 1947 (jíž byly částečně upraveny hranice mezi oběma zeměmi). To ovšem popírá francouzská strana a výzva italských úřadů o definitivní vyřešení hraničního sporu se setkala z francouzské strany s mlčením".
Kuba má jistě nějaké zákulisní info :-)
Vidíš ťunťo, že umíš číst. Pokračuj dál a pochopíš, jak to teď je.
Italsko-francouzský vrchol je reálně Mont Blanc de Courmayeur (4748 m) o kousek vedle.
Když už umíš hledat na české Wikipedii, tak si můžeš přečíst i tohle: "Mont Blanc de Courmayeur je hora v Montblanském masivu v Grajských Alpách. Jejím vrcholem prochází státní hranice mezi Francií a Itálií. Jedná se o druhou nejvyšší horu Alp. Leží asi 0,5 km jihovýchodně od Mont Blancu. Na horu je možné vystoupit od chaty Refuge du Goûter na francouzské straně, nebo od Bivacco Giuseppe Lampugnani či Rifugio Monzino na straně italské."
Čili shrnuto: Taliáni by rádi měli Blank s Žabožroutama napůl, ale protože s nimi prohráli několik válek, tak si nemohou moc vyskakovat. Celý vrchol mají reálně ve své jurisdikci Frantíci.
Jenže tady se nikdo ( ani Wiki ) nebaví o nějakém Mont Blanc de Courmayeur,ale o Mont Blancu !!!
Takže Ťunťu si vytáhni z trenek a dej mu pořádně za uši.
Ty seš žabožrout co? Koukni na Italský mapy. Žabožrouti sice považujou celý vršek za svůj, ale Italové za hraniční. Celé to je 150 let starý nedořešený spor. A podívej se třeba na mapy cz tam máš obě verze hranice a která platí neni vůbec jasný.
V každým případě ten starosta je spíš než Krnapák přímo Tanapák. Gaston Rébuffat se svým Igloo se musí v hrobě točit jak vrtule. Kdyby zrušili zubačku a chatu Gouter/ Rousse a nechali tam jen kadiboudy tak by pro klid na kopci udělali mnohem víc. Takhle to je čistě rejžovačka a tohle obvinění přímo inkvizice/ hon na čarodějnice.
O kousek vejš tvrdíš že vrchol MB nemá Italskou stranu, přitom to vůbec neni jistý. Italové tvrdí že má.
Tak třeba tenhle spor nakonec rozlousknou zrovna tyhle dva "ulovený":D
No prosím, Francie a Itálie se navzdory několika smlouvám nejsou schopný 160 let domluvit na hranici vedoucí kusem ledu. To jsem nevěděl a vlastně by mě to ani nenapadlo zkoumat. Ještě že to není nějaká lokalita s nerostnýma surovinama.
Dá se říct, že s "lezeckým" počinem kluků nemám problém, až na to plánované využítí winterraum... ale s čím mám problém je následné zdokumentování výstupu, které zveřejní na YT a tím pak v lidech evokojí, že takhle je to paráda a je to v pořádku a může se to...S formou trestu samozřejmě nesouhlasím, ale rozumná pokuta za medializaci a jejich blbost je určitě na místě.
obecně je plánované využití Winterraumu v pořádku. ale pozor - některá horská útočiště nejsou žádné "winterraumy" nebo "neobhospodařované chaty", ale nouzová útočiště pro případ problému (od zvratu počasí po neplánované problémy s obtížností či kondicí), a použití těchto útočišť pro plánovaný nocleh je jednak zakázáno provozovatelem, a druhak je bezohledné k těm, co potřebují úkryt a přečkat špatné počasí/tmu/obnovit síly neplánovaně.
a ještě - záleží na provozu na trase kolem toho či onoho útočiště. a na klasických normálkách, kde jsou za slušného počasí stovky družstev za den, se to bere výrazně vážněji, než na bivakškatulích kde je i za nejlepších podmínek pár družstev. a když už plánovaně spím třeba ve škatuli ve východním watzmannu, tak musím být připraven uvolnit o půlnoci místo těm, co dorazí vyčerpaní a vodvaření.
Tak tady využívali jen oficiální winterraumy na Gouteru, Rousse a myslím ještě na té dolní. A lidi tam nebyli prakticky žádní. Konflikt je kvůli tomu stanu na vrcholku.
Já s tímhle zcela nesouhlasím. Ti kluci neudělali vůbec nic, za co by zasloužili trest. Nikoho neohrozili ani neomezili, nic nezničili. Ten pan starosta Mont Blanc nepostavil; není jeho, nemůže si ho přivlastňovat. Samozřejmě, nával lidí na exponovaných místech (např. Matterhorn) vynucuje nějaká pravidla, která pak by měli všichni respektovat, ale ta pravidla by měla vycházet z nějakého reálného problému.
Ten problém je jasný - moc lidí znamená moc bordelu, moc výkalů, moc odpadků, moc hluku, odstrašení živočichů, mnoho záchranných prací a také úplných blbců. Dokud někam přijde pár lidí, za docela drsných podmínek přespí a zase odejde, tak je to víceméně jedno. Když těch lidí je hodně, tak je potřeba to regulovat.
Podívej se, jak v posledních letech vypadalo neoficiální tábořiště pod Midi. Jak to vypadá na Tete Rousse, jak to vypadalo na Gouteru, dokud se tam mohlo stanovat.
Při tom je možné stále stanovat třeba na sedélku Flambeaux, na ledovci pod Dent Géeant nebo na ledovci Miage. Prostě proto, že je tam snesitelné množství lidí.
vono je to podobný jako třeba s tím ošklivým slovem historicky zde často diskutovaným. pokud je to prováděno v míře rozumné, s nějakým respektem k duchu předpisu a bez humbuku, nikdo to reálně neřeší, když to přesáhne všechny rozumné meze, tak se holt časem z proklamací stane tvrdá represe.
tady nejde o to, že by každý večer kroužil nad masivem vrtulník s termovizí a na každého opozdilce či bivakéra posílal četníky s tučnou pokutou. tady jde o toho veřejně ukázaného fakáče.
Člověče jakýho fakáče. Kluci přespali na vrcholku v říjnu, mimo sezónu, kdy v oblasti skoro nikdo nebyl. Pro ně to byl zážitek, který si museli odmakat, nesli na zádech 35kg a vyžadovalo to už taky nějaký zkušenosti. Přírodě nijak neublížili.
Veřejně ukázaný fak... by to byl, pokud by to udělali v plné letní sezóně. Mimo sezónu, kdy nikdo na kopci není povazuji spolecnsko bezpecnostni provineni obou akteru za zcela bezvyznamne. Myslim, ze kdyby starosta celou vec nerozviril, tak si to nikdo nevsimnul.
věcně - ano, společenská nebezpečnost říjnového postanování je skutečně nepatrná (a troufám si spekulovat, že místní úřady by ochotně tiše mávly rukou). ale vystavování něčeho podobného na sociálních sítích notabene s komercí v zádech už je za hranou. prostě lez (stanuj, maglajzuj etc.), dodržuj ducha zákona a drž hubu a nefoť se u toho.
No pokud ten jejich stan vážil 35 kg, potom musel mít lešenové trubky jako konstrukci a hoši byli asi docela namakaní :-))). Ach jo, ten překlad je asi trošku blbě, že?
Zde se jedná o starou „geografickou“ při mezi Italií a Francií. Francie si nárokuje vrchol, který spadá podle francouzského mínění do departementu Haute Savoi a proto také tento departement přebírá zodpovědnost a správu za tento kousek zeměkoule – třeba zásahy horské služby. Itálie je ale názoru, že hranice vede přímo přes vrchol. Zatím se nepodařilo tyto rozdílné názory převést na společného jmenovatele, ale že by třeba italská horská služba byla zde aktivní tak o tom jsem nikdy neslyšel.
Na vrchol každý rok vyleze přes 25 000 horolezců. Při tom dochází k chaotickým situacím, následovaných těžkými, někdy i dokonce smrtelnými nehodami. Starosta Saint-Gervais Jean-Marc Peillex, požaduje od osob, které se chtějí vypravit na vrchol v době od 1.června do 29, září, od každého rezervaci třech přenocování v chatách Refuge de Gouter, Refuge de Tete Rousse anebo Refuge du Nid d´Aigle. Kapacita v těchto chatách leží lehce přes 200 míst, která jsou v mžiku rozebrána – volný bivak mimo chaty není dovolen – pokuta se pohybuje až do výšky 30 000 € nebo představuje dokonce dvouroční pobyt za mřížemi.
Záchranné akce, které obec Saint-Gervais musí ze zákona zajistit, stojí obecní kasu mnoho peněz a tak tímto krokem se pan starosta snaží toto nebezpečí nějak zmenšit. V minulosti byla dokonce kontrolována výzbroj a výstroj adeptů o vrchol – pochopitelně - naivní idioti chtějí někdy stoupat v teniskách, kraťasech a bez jakékoliv výzbroje.
Ti kteří nerespektují existující předpisy, pakliže jsou přistiženi, jsou povoláni k zodpovědnosti. Dnes má každý možnost se informovat které předpisy musí splnit, co je dovoleno a co zakázáno. A tak ti kteří na tyto předpisy kašlali a vyspali se na vrcholu to asi nějak odnesou, podobně jako někdo, kdo si myslí, že se nemusí řídit danými silničními předpisy a začal by jezdit po levé straně silnice. I v tomto případě viník dostane pokutu, když ho policie dopadne.
Problem je v tom, že tímto krokem jde pan starosta za hranu co jsou zejmena Francouzi ochotni akceptovat. Zatím co řadě kroků fandím (kontrola odpovídajícího vybavení, kontrola komerčních aktivit- zejména vodění), některé věci trochu se skřípěním zubů beru jako nezbytné zlo (permitový systém), tak některé věci už jsou pro mne zcela za hranou a to je právě pokus o žalobu na ty dva kluky. Dva roky zpět byl obrovský humbuk, že borci přistáli letadlem v Col Vallot a odtud šlapali nahoru na Blanc. Mám pocit, že stejný starosta (nevím úplně 100%) vydával prohlášení o exemplárním potrestání, uvěznění, milionové pokutě, atd. Co se nestalo, pilot dostal 50EUR za nenahlášené přistání ve volném terénu...
Vive la France :-)
Starosta je ve Francii OSOBNĚ odpovědný prakticky za vše co se stane / děje v jeho obci. Čili tím jak jedná chrání také svou osobu. Kdyby nevyžadoval plnění daných předpisů a zákonů, třeba i podle pohledu jiných osob nesmyslných, tak je sám žalovatelný za to že nekoná. Jak potom justice rozhodne to už je jiná stránka věci. Starosta menších obcí většinou nemá pravního poradce – za každou poradu obec tedy musí zaplatit – a ostatní členové „obecní rady“ by většinou s takovým krokem asi nesouhlasili - malé obce trpějí většinou nedostakem peněz v kase. Nejjednoduššípro něj je proto se zachovat se podle daných předpisů. To také udělal. V oblasti Mont Blancu je bivakovaní už delší čas zakázáno a tak musel ty, kteří tento zákaz porušili nějak potrefit. Ono totiž kdyby se jim, nedej bože, něco při tom bivaku stalo, tak by to mohl tvrdě odskákat – dokonce možná i skončit za mřížemi. Všechno je to dvoustranný meč.
To už fakt trochu přeháníš. Každoročně je na normálce několik smrtelných úrazů při přechodu kuloáru a v jeho okolí. Za to je starosta taky osobně odpovědný a skončil za mřížemi? A jaká prosadil opatření proti této skutečné hrozbě?
Je jasné, že starosta nemůže za to když někoho zabije padající kámen, ale když ten umrlej neměl ochrannou přilbu tak se dnes francouzská jurisdikce bude ptát, jestli starosta, do jehož sféry ten prostor patří, udělal nějaké kroky aby ten idiot, který si tu helmu nedal na hlavu, si ji přece jen nasadil. Neudělal – li patřičné kroky tak starostu budou soudit a nějak si to odskáče. Vše je nějak regularizované a to se musí akceptovat. Je to hrůza, ale za posledních 30 let se všechno změnilo i ve velehorách.
Marťasi – jasně když by tam umrzli, anebo když by jejich čin vyvolal nějakou záchrannou akci, tak se celý právní systém bude ptát jestli tomu starosta mohl nějak zabránit – a další otázkou je kdo to tedy zaplatí. Pro toho chudáka starostu je něco podobného děsný průšvih a bude se v tom motat dost dlouho. Právníci, aspoň ti francouzští, neuvažují reálně, jejich řečí jsou paragrafy, zákony a předpisy, které jsou někde napsány.
Když starosta nedokáže, že se snažil nějak omezit nebezpečí ze zabití v tom známém kuloáru tak to má pěkně polepené, část viny za ty mrtvoly mu připíšou „k dobru“. A má to.
Regularizované – možná ne příliš vhodné slovo – prostě jsou příkazy a zákony, které platí – a musejí se dodržovat – ať už jsou z našeho hlediska debilní, idiotské a nesmyslné. Jsou ale oficiálně platné.
Zákon vyvazující obce z nějaké zodpovědnosti možná putuje ČESKÝM parlamentem, ale ve Francii je prostě starosta nadále OSOBNĚ odpovědný za vše co se v jeho obci stane. I když patří jaksi-taksi k vládnímu systému neodpustí si vládní klika ho «sjet» když pomýleně nedodržuje dané příkazy. Proto v mnoha obcích se prakticky nic neděje / nemění – pan starosta má tolik strachu, že se neodváží něco v běhu obce změnit – znám z vlastní zkušenosti.Také existuje ve Francii spousta obcí, které nemají starostu - nikdo nemá tu odvahu se do toho vložit když mu někdy hrozí pokuta nebo prostě právní řízení.
Tam jde hlavně o náhradu škody. Impulsem ke změně zákona byla nehoda ve Vingrau v roce 2010, za kterou poškození vysoudili 1.2 miliónu EUR na federaci. Ale to se týká skalního lezení, pro lezení v horách platila pokud vím podobná pravidla (za nehodu zodpovídá lezec) už dřív.