LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
10.Lukášek 11107
11.H2 11097
12.Širůčková 11034
Bouldry:
10.Lavička 10175
11.Jungling 10075
12.Šlapák 10053
Hory:
9.Černý 6007
10.Bloudek 5970
11.Zaoral 5778

Výsledky
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)

Deníčky
5683 lezců
1151587 cest
Nové přelezy:
La Umbría 7c
Baghdad 7C+
Warcraft I 7C/7C+
Žížala 1? 7C
Mr..kvas 7C+
Lord Of Th 7C
Fullhouse 7C
The Dagger 8B+
Princ Z Vy 7C
Jedenáctý Xb

Stěny
DDM DUHA - Ústi nad Orlicí
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
Stěna - Gymnázium Chotěboř - Chotěboř

Prodejny
HUDYsport - Havířov
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Report z EPM v boulderingu v Grazu

Bára Bernardová získala zlato

Tento víkend 14.-16. května bojovali naši závodníci A, B a J o cenné body Evropského poháru mládeže v boulderingu v rakouském Grazu. Nejlépe se vedlo Báře Bernardové, která získala zlato!

V kategorii B startovali Bára Bernardová, Arina Jurčenko, Anna Mihalčíková, Lukáš Mokroluský, František Danda, Stanislav Junaštík, v kategorii A Karolína Gendová, Martina Dušánková, Hana Šikulová, Ondřej Mázl, Štěpán Bulena, Matěj Maršálek a v juniorech Michaela Smetanová, Eliška bulenová, Adéla Bajerová, Marek Jeliga, Jan Vopat a Štěpán Děták.

Pořadatelé v Grazu zvolili netradiční formát závodu. Neobvyklé například bylo vypouštění lezců na závodiště po skupinách jednotlivých národností nebo to, že koučové směli být přítomni na závodišti pouze během lezení svých svěřenců a závodníky z ostatních skupin již sledovat nemohli.

V kvalifikaci B opět zazářila naše čerstvá Mistryně Evropy Barča Bernardová a jako jediná postoupila do finále, navíc z druhého místa! Barča si neporadila pouze s jedním pohybovým boulderem, který byl během 4minutového limitu náročný na vymyšlení a na jeho dokončení jí už nezbyl čas, ačkoliv TOP měla na dosah. Ari Jurčenko lezla také výborně, ale problém jí dělaly závěrečné kroky do TOPU, jejichž zvládnutí by ji vyneslo v pořadí výrazně výš než na dosaženou 22. pozici. Anička Mihalčíková se zřejmě v boulderech trochu ztratila a zřejmě zafungovala také nervozita, která jí ve výkonu limitovala.
Barča v nedělním finále vytřela zrak nejen soupeřům, diváků, ale i našim koučům. Poté, co v Permu ukázala, že v obtížnosti nemá konkurenci, předvedla převahu také v boulderingu a z EPM si přivezla zasloužené zlato!

Zlatá Barča Bernardová


V kategorii kluků B, kde byla opravdu velká konkurence, se v kvalifikaci nejlépe vedlo Lukymu Mokroluskému. Ten skvěle TOPoval druhý boulder, v dalším, který byl spíš kampusového charakteru, po dírkách a bez nohou, bylo vidět, že má silovou rezervu, na kterou bude muset ještě potrénovat. Bezvadně zvládl náskok do posledního boulderu, ale dvakrát vypadl z TOPu, jehož udržení by ho vyneslo do finále. Fanda Danda se musel vypořádat s nepříjemnou situací u druhého boulderu, kde mu rozhodčí překvapivě uznal nejistý TOP, na což belgická výprava reagovala podáním protestu. Na vzniklou situaci se chystali reagovat také naši koučové, a to podáním protestu na technický incident. Po zhlédnutí videa byl protest uznán a Fanda získal další dvě minuty na dolezení, které bohužel v TOP neproměnil a v kvalifikaci získal tři zóny, Standa Junaštík zóny dvě.

Arina Jurčenko


Lukáš Mokroluský



Kvalifikace dívek A začala sice nadějně, kdy Karolína Gendová na flash TOPovala první boulder, to se nepodařilo ani mnohým silnějším soupeřkám. Martina Dušánková se s tímto boulderem vypořádala na druhý pokus a Hanka Šikulová bohužel včas nepřišla na jeho řešení. To se jí stalo "osudným" v podstatě ve všech boulderech. Druhý boulder byl dynamický, což se opět ukázalo jako slabina našich závodníků a bude potřeba se na tento nedostatek zaměřit v jejich přípravě. Třetí boulder byl silový, velmi náročný a dočkal se mezi závodnicemi pouze jediného TOPu. Čtvrtý, kde byl klíčový krok v průtlaku nad hranou, vypadal nadějně opět pro Karolínu, bohužel si ale nevšimla ostré hrany stěny, která by jí zřejmě vynesla TOP. Ostatní naše holky boulder nepřečetly. Poslední boulder byl spíše o jemném lezení a precizní práci nohou a i zde bylo vidět, že jsou bouldery nad schopnosti holek.
Mezi kluky se nejlépe vedlo Ondrovi Mázlovi, který TOPoval v prvním skokovém boulderu a ve všech dalších zónoval. Ondra předvedl velmi dobrý výkon a věříme, že v dalších závodech se mu povede ještě lépe. Štěpán Bulena ukořistil dvě zóny a byla velká škoda, že v prvním boulderu už kvůli času nestihl TOPovat oběma rukama. Pro Matěje Maršálka se jednalo o první mezinárodní závod a ačkoliv nezískal více než jednu zónu, tak věříme, že šlo o cennou zkušenost a první rozkoukání na závodu podobného formátu.

Ani Juniorkám se v kvalifikaci nedařilo podle představ a očekávání a do finále nepostoupily. Nejlépe zalezla Eliška Bulenová, která se umístila na 16. místě. První boulder se nepodařilo včas přečíst Áďe a Elišce. Eliška sice nakonec betu našla, ale čas už jí nezbyl na více než zónu. Míša naopak odhalila správnou metodu velmi brzo a boulderem se prošla relativně snadno. Druhý boulder s náskokem do madla se podařil TOPovat Elišce, která si je na rozdíl od většiny našich závodníků ve skocích jistá. Třetí boulder byl opět spíše o jemném technickém lezení a popasovat se s ním během 4minutového limitu bylo opravdu náročné. Velkou škodou byl v tomto boulderu Eliščin pád od TOPu, jehož udržení by ji vyneslo do finále. Ani další bouldery nedaly holkám šanci na zlepšení výsledku.
Marin Jeliga zalezl skvěle a skončil na 12. místě, tedy těsně za postupovou čarou! V prvním boulderu, který byl skokový s těžkým krokem za patu do TOPu, se vypořádal výborně. Druhým - silovým boulderem se prošel s naprostým přehledem hned na první pokus, ačkoliv většina soupeřů se s tímto boulderem pěkně potrápila. Ve třetím bylo jasné, že síla trochu chybí a otázkou zde bylo jeho udržení zóny, které bylo lehce sporné a vyčkávalo se na možnost podání protestu za její uznání. Vzhledem k tomu, že by mu přiznané body do finále nepomohly, se nakonec koučové rozhodli protest nepodat. Ve čtyřce Marina jasně limitovala výška, zatímco s "ladičkovým" boulderem pět se popasoval opět skvěle. Sám Marin komentoval své zlepšení oproti minulým závodům v Gratzu za výrazné a především ocenil práci stavěčů, kteří podle jeho slov postavili parádní bouldery! Honza Vopat dostal při klíčovém patičkování v prvním boulderu křeč do lýtka a bohužel neTOPoval. Na druhý a třetí boulder bohužel silově neměl a získal pouze zónu v jednom z nich. Zóna se mu podařila také ve čtvrtém boulderu a pátý TOPoval s přehledem. Pro Štěpána Dětáka byl EPM v Grazu také prvním mezinárodním závodem a už od prvního boulderu nezvolil úplně šťastnou taktiku a pálil jeden pokus za druhým, což je určitě poučením pro příště, že tudy cesta nevede. Stejně jako u Honzy neměl silově na boulder číslo dva a tři, ve čtvrtém vybojoval zónu, ale pátý boulder bohužel nezvládl technicky.

Honza Vopat


Marek Jeliga





Celkové výsledky naleznete na webu IFSC.
Více fotografií naleznete v galerii Soutěžní lezení.

foto: Dody Kétyi

Michaela Košatková, ČHS   [úpravy] 09:54 17.05.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:

La Guarra
 Databáze cest:
Všechny cesty (180974)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prohibice 9 Malý A Velký Štolpich
Konštelace 9+ Malý A Velký Štolpich
El Gorrito 6B Albarracín
The Dagger Sit 8B+ Cresciano
Prostý Zved 6A Godula
Nově komentované:
Veronika 7C Tisá - Modřín
Bokasa 7A Kralupy Nad Vltavou
Erotoman 7B Brána
Bokasa 7A Kralupy Nad Vltavou
The Story Of 2 Worlds 8C Cresciano

 Nově v diskusi:
Re: Tlustá Dáša | Re: hlodavec v materiálu | Re: Bouldry Velá, Držková | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? | Re: Sedák XXXXXL ? |

 Nové komentáře:
Re: Xejnon | Re: Xejnon | Re: Xejnon | Re: Xejnon | Re: Xejnon | Kde kdo | Re: Proc | uzasna | Re: Zase ti pošahaní lezci | Re: Zase ti pošahaní lezci |

 Kde to vře:
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (18)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (4)
Novinky na Sardínii (1)

 Nově v inzerci:
La sportiva Katana | Grigri 2 | Skialp vázání G3 ION 12 šířka brzd 100 mm | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | Scarpa Phantom Tech HD | Lavinová lopata Ocún Shovel Tech | Sněhový kolík Jurek 31 | Direct Alpine Midi pants 3.gen, XXL | Lynn Hill - Climbing free | refillable cartridge pro Mammut airbag |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1104 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 1020 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 861 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 905 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 741 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.