Na co lezečky? To si řekl jednoho dne 36-letý Andreas Proft z východního Německa a od té doby leze na boso.
Andreas Proft začal lézt "bosky" nejdříve na lehčích rozehřívacích cestách. Zvykl si na to, začal se rychle lepšit a zvedat obtížnost. Zatím je na 8b na PP, viz video. „ Při pádu to někdy bolí, ale kromě několika škrábnutí jsem nebyl nikdy při lezení na boso zraněn“, říká Proft.
Na boso často lezl i legendární pískař Bernd Arnold, který v 70. a 80. letech tak zdolal nemálo saských vrcholů.
Arnolda jsem potkal jako teenager v ´80tých letech na Schramsteinech a ve Schmilce, a už tehdy měl palce na nohou jak pohádkouvá stařena. Ale z těch jeho cest nás tehdy bolelo za krkem:)).
ty palce mu nenarostly samovolne.. proslycha se ze mel na zahradce sutr s vyvrtanejma dirama ve kterejch se na palce stavel zatimco si po odpolednim kafi cetl noviny.
On Macháně též dobrovolně, ale znouzectnostě v Rudici pokusoval těžké cesty. Jako nouzová cestovní a kapesní lezečka se osvědčila tejpka, ale špatně se prý zouvá a při každé cestě je nutno "nazout" nový pár.
nojo, tak toho jsme potkali letos v zimě v čórru, tak jsme si řikali, hele, nějakej sasík a hned jsme začali lízt taky bosky. ale dotáhli jsme to jenom někam na 5b a pak jsme vyměkli a zas obuli. nicméně když už zmiňujeme sasko, tak tam je lezení naboso teda vo dost příjemnější, vápno bolí jako sviň...
Dokonce v Jizerských horách se lezlo bosky. A kdo ví po čem se tady leze, ten pochopí, že to néjní nic pro změkčilé lidi a nohy. :-)
Kohoutí hřeben je sice jen V, ale odšlapat to bos jako prvovýstupci...
Petr Prachtel a jeho girls občas neměli boty, ale to byly spíš ojedinělé kousky.
V době mladické nerozvážnosti jsem botkami také někdy opovrhl, ale měl problém, ke kterému se moc nechci přiznat. Nohy se mi na rozdíl od rukou silně potily. Asi by to chtělo mg... ale dokázal bych omočit nohu v pytlíku na zadku? :-)
Tak zrovna Kohouti hreben jsem naboso lezl, i kdyz jsem asi nejak obesel nastup. Zakladni figl je lizt polozeny rajbaky rychle, aby se nezacaly potit nohy. Jakmile chvili stojim naboso na jednom miste, tak je zle. :)
Historická písnička Herr Mannelig ( občas Herr Manneling) běžně ji hrají folkové ( u nás Klíč ji má na repertoáru) a Folkmetalové kapely... třeba In extremo nebo Cruachan... Hezké zpracování má i Haggard :-) ale to je OT
Nic nového pod sluncem. V 50. a 60. letech minulého století jsme na písku, ale i na čediči běžně lezli bosi. Jen do spár jsme si brali exportní kecky za 31 Kčs. Lézt naboso mělo i své výhody; člověk se mohl po nacvičení chápavých pohybů prsty u nohou (jako opice) chytat za jemné chyty, podat si smyčku apod. Uvažujte o tom, mlaďoši, a obohaťte svůj pohybový repertoár.
Nojo,vyjste lezli tehdy prdlajs toje známá věc honzo tehdy se jenom chlastalo a dělal se bordel,lezení bylo takový zpestření,aby nás to víc bavilo a chutnalo pivo na koho jsme se dověděli že trénuje tak ten se tak nějak vyřadil ze hry, sice lez asi líp ale to nebylo zas tak důležitý.Vyjímky ale byly to máš pravdu,např Pletánek lez na Vraní skále taky bos bez maglajzu a solo už v 80 letech.