Další požadavek na dodržování zákazu vjezdu se dnes objevil i na webu Skalních oblastí.
Píše se zde toto:
"Dne 10. května 2012 proběhlo v Sedmihorkách jednání se zástupci obce, majitelů pozemků, lezců, policie ČR, Lesů ČR a CHKO Český ráj.
Řešilo se také opakované nepovolené parkování na příjezdové komunikaci a u hospody Na Koupáku. Na tzv. trojúhelníku, kde cesta z aleje odbočuje do Lázní Sedmihorky a ke Koupáku, je dopravní značka zákaz vjezdu. Neporušujte prosím tento zákaz. Nejezděte do zákazu a neparkujte podél cesty k hospodě a u hospody. Parkovat se může v aleji podélně tak, aby se neomezil prostor obousměrné komunikace. Další možnost parkování bude snad v brzké době na louce na trojúhelníku (v aleji naproti odbočce do kempu je odbočka na panelovou cestu, pojedete po ní a vpravo).
Věříme, že výše uvedené omezení budete respektovat tak, aby nedošlo ke zbytečným konfliktům a doufáme, že vás tato drobnost neodradí od lezení ve Skaláku.
Nabízí se otázka, kterou si asi položí všichni, kdo tam někdy byly když je hezký počasí (pár stovek až tisíc aut) a to : Kam se teda všichni vejdeme ? Do áleje asi ne, když už teď se tam nenacpe ani polovina návštěvníků ...
Otázka hezká, ale úplně zbytečná, v lepším případě řečnická. Zeměkoule není nafukovací a při konzumaci civilizačních lahůdek jsme si zvykli hodně mlaskat... Prostě kdo dřív přijede, ten dřív parkuje a od vlaku na koupák je to i pro sportovce čtvrthodinka pohodlné chůze :-).
No ani se tomu zákazu nedivím. Když jsem tam byl teď na začátku května, stály auta až k Podháji a bylo tam fakt narváno. Tolik aut jsem tam nikdy před tím neviděl. Ale nepřijde mi, že by najednou začalo ve Skaláku lézt tisíce lezců, ale že se prostě i ti vopravdoví turisti domákli toho, že se na zákaz kašle a asi aby si neunavili nožičky od chození, začali parkovat před koupákem. Ale třeba se jich díky zákazu do skal dobelhá míň, tak tam aspoň bude větší klid.
Jako řešení mě napadá, že by to třeba šlo udělat podobně jako v Prachově. Prostě kdo pomůže na brigádě na otvírání nebo zavírání, dostane na sezónu kartu, která mu vjezd a parkování dovolí. Problém podle mě fakt nespočívá v tom, že by tam parkovalo nějak víc lezců než dřív.
Podle ověřených informací byl celý akt "ZÁKAZU" vyvolán a iniciován jedincem/majitelem jediné chaty bezprostředně sousedící s vlastním koupákem. Prý tam, mimo jiné argumenty, horolezci v noci v parkujících autech dělají kdeco nemravného a kdo se na to má prý dívat:) Takže všichni kdovíco dělající horolezci PODĚKUJTE tomuto jedinci:(
zakaz tam byl vzdycky,a presto se parkuje u koupaku.asi je to takova tradice.pochybuju ze lezci budou parkovat pred znackou.je fakt co jsem videl zacatkem kvetna me vydesilo.stalo se od koupaku az ke znacce.to jsem jeste nevidel.jeste dost lezcu si varilo u auta.pokazdy parkovani bylo s rozumem.oni az se policajti naserou,tak to tam pekne vycistej.a to bude sakra drahy!!!
Chápu, když se někde parkuje na soukromém pozemku, ničí se louka, ruší to chataře atp. Nechápu ale, proč nelze parkovat podél dostatečně široké, veřejné asfaltové silničky, která je defakto slepou ulicí s minimálním provozem. Nikdo se tam parkováním neohrožuje ani neomezuje, což např. na rovince u Sušek nemusí být pravda. Navrhuji odstranit značku zákaz vjezdu a posunout ji hned za hospodu za (před) křižovatku s lesní cestou.
Nechapu, proc uz nekdo neudela poradnou asfaltku s prijezdem az pod skalu resp. vsechny skaly v dane lokalite a na vsech skalach alespon v CR . Na co si pak platime CHS??? Tahat lano v batohu treba i 300 m ke skalam je snad jen pro dinosaury a taky kolena Ti pak casem odejdou do kytek. A povolenku na prijezd bych si vyhradil jen a pouze pro sebe. Neomezenou !!!
A kam nejde udelat asfaltku, tak lanovku. Vsechny vyspely zeme uz to tak maj davno udelany, jen v ty stredni Evrope sme furt nejak pozadu.
Navrhuji take eskalatory na Rovisti, kdo se ma po lezeni skrabat zpatky nahoru.
Howgh!
Jenže v tomhle případě tam ta asfaltka je a když se podél ní parkuje, tak aspoň k něčemu slouží, když je rozbitá. Sice není až ke skalám, ale k hospodě.
Tak jsem tu značku právě urval a hodil do rybníka...
No Aktivisto...tak si rikam ze kdyz ty takovej pristup k zivotu, tak by stejnak melo zachazet s tebou.
Navrhuju tedy odtahovkam ti auto neodtahovat, ale rovnou hodit do rybnika!:-)
..divím se, že tak jednoduché řešení nikoho nenapadne.
Richard
To je blbý páč rybník je ted vypuštěnej a bude tam vidět
-nene to je dobre, alespon se to da vyhodit, vicistit, vis? Tedy pokud te takovehle "malickosti" krome lezeni vubec zajimaj:-)
Takže všichni kdovíco dělající horolezci PODĚKUJTE tomuto jedinci:(
Hele tak me napada poslat tobe k domu nejakou particku z Chanova treba, a pak bych se chodil divat jak se ti to libi..
Fakt strasny problemy, nechat jezdici srot nekde jinde a dojit si tam po svejch....chachacha
Tak Ty jsi mi na ten plk naletěl stejně jako Rath na ty seznamky na úřadech práce. Značka tam stojí (tedy pokud jsem někoho neinspiroval). Zrovna dneska jsem byl ale na Radanově pohřbu a u koupáku bylo zase pěkně husto. Ono se to stejně nějak vyřeší, buď se "Chránit a pomáhat" naprdne a začne pokutovat a odtahovat a nebo to vydrží tak jak to je ještě nějakou dobu. Ale pokud zítra nebude pršet, tak se "soused" definitivně pořádně naprdne, až to zítra Magnusek s Harmasanem rozbalí. Tak ahoj zítra večer, já tam pro jistotu pojedu na kole.
Je třeba se zamyslet nad tím, proč je tam umístěn zákaz vjezdu. Když tam je měl by se respektovat, je to jako se zákony. Musí se respektovat ty stávající nebo vyvolat takový tlak, aby se špatné zákony změnily. Tedy, proč je zde zákaz vjezdu, je nějak zdůvodněný? Pokud ano tak jej vyžadovat, pokud není nutný a je to skutečně jen neodůvodněná šikana ze strany státu, tak pryč se zákazem.
vono to tak nějak bude. protože to, co tam je, neni regulérní značka Zákaz vjezdu, ale pouhý nevyvedený projev lidové tvořivosti.. A event policajt nemůže, považovat její ignorování za přestupek! Zrovna v ten zmíněný 1májový svátek tam před tím rozcestím k sedmihorkám jeden polda stál, zastavil nás žejako kam jedu a jestli budu parkovat a dyž sem mu pokynul,že jedu prostě rovně dál (do "zákazu"), tak jen kývnul a nashle. Tož tak
Nějak se s těmi parkovacími problémy roztrhnul pytel. Roviště, Hrubice, Helfštýn a každý z Vás by jistě dokázal pojmenovat aspoň ještě jedno místo kde to skřípe mezi horo-lezci a horo – ochránci, policajty, místními a majiteli pozemků. Dejme si otázku čím to bude. S přibývajícícm počtem lezců přibývá dopravních prostředků (ne každý jezdí do skal na kole), je dost těch, kteří jezdí soustředěně jen do frekventovaných a hodně známých míst ať už z jakéhokoliv důvodu - a ohleduplnost, disciplina a kázeň také není každého parketa. Jak správně poznamenává K. …musí se respektovat stávající zákony/předpisy (i když mnohým připadají nesmyslné) anebo vyvolat takový tlak aby se tyto zákony/předpisy změnily. Nebudou – li se ale zatím daná pravidla respektovat dojde ke střetům a bude jistě dost těžké to potom dát do takové formy, aby to horolezcům nějak vyhovovalo. Agrese vyvolá jenom novou agresi na druhé straně, takže vypouštění pneumatik, škrábání po karoserii, ale i třeba potajmé odstranění « té pitomé cedule » není to správné ořechové. Myslím si, že v tomto směru by velice oficiálně, elegantně a s odpovídající vahou mohl zapůsobit Český horolezecký svaz, jako zastupitel většiny těch, kterých se na jedné straně tyto věci přímo dotýkají. Co na to řeknou zodpovědní činitelé ? Co hodlají v této věci podniknout ?
Co na to řeknou zodpovědní činitelé ? Co hodlají v této věci podniknout ?
Michale, no dle meho ti reknou, ze v dobe evropske dluhove hospodarske a kdovijake jeste krize na tyhle pico***y fakt nemaj cas:-)
....dojít od nějakého rozumného parkování ke skalám. VADÍ mi, že budu muset v autě, které stojí někde uprostřed aleje, nechávat ve dne věci na spaní, ale hlavně v noci celý lezení + s sebou tahat jak kočka koťata foťák, doklady atp., které jsem u koupáku nechávala s klidným svědomím v autě (a nikdy se mi to nevymstilo). PS: Pokud sousedovi vadí nějaké "nemravnosti" navrhuju hromadnou trucakci 0;))))
Nevím, ale ty úvahy o bezpečnosti auta mi přijdou mimo. Vykrást ho je stejně dobře možný před značkou jako za značkou. Nevidím v tom rozdíl. (Spíš mne překvapuje, že někdo klidně nechává doklady atp. v opuštěným autě, ale to je jiná debata.)
Jak to myslíš, to kolik by bylo ochotných? Všichni. Nejde o ochotu, ale povinnost. Jestliže všude bude zákaz parkování, nezbude ti nic jiného. Když budeš mít na výběr 2000 pokutu nebo parkovací automat 15,- Kč / hod nebo 100,- Kč / den, co si vybereš??? :-) Stačí, aby tam obec dala plošný zákaz zastavení kromě vyhrazených ploch a je to :-) Něco jako modré zóny v Praze. Víš, kolik odtahovek by těm obcím hned nabídlo své služby??
nechám je radši v "opuštěným" autě, který stojí vedle hospody,kde jsou okolo stále mraky lezců courajících sem a tam, než v baťohu pod věží... a pokud víš, jak to na místě vypadá, opravdu se ti zdá místo v aleji stejně bezpečný?
Je stejně bezpečný, respektive nebezpečný jako před hospodou, nebo kdekoliv jinde s výjimkou /skutečně/ hlídaného parkoviště. Pokud ses s tím ještě nesetkal, máš štěstí, ale vem na vědomí, že otevření zamčeného auta (s průměrným zabezpečením, které se tak dá očekávat u lezce, nemluvím o speciální hi-tech) je pro profíka otázkou max. třiceti vteřin a není to vůbec nápadný. Sám jsem byl bohužel nechtěným svědkem toho, jak klukovi vykradli octavii před očima lidí sedících na zahrádce hospody - nikoho, včetně nás, nenapadlo, že ten kdo do toho auta stojícího max. 50 metrů daleko leze a bere si batoh není majitel...
No a když má člověk děti, tak se k cajku přidá spousta jiných věcí a je dobrá možnost odběhnout do blízkého auta pro suchý věci, hračky atp. Konkrétně u Koupáku i bezpečnost hraje nevýznamnou roli, i na "trojúhelníku" před zákazem bývají vykradená auta.
Anonym tady poznamenává…“nechám je radši v "opuštěným" autě, který stojí vedle hospody, kde jsou okolo stále mraky lezců courajících sem a tam, než v baťohu pod věží.“..
Čím to asi je a proč jsme před půl stoletím bez problému nechali volně ležet smyčky i s karabinami pod nástupem na nějakou věž na Prachově, Hrubici anebo na Suškách – a nikdo si toho ani nevšimnul, nic se nestalo. Zůstaly tam i do druhého dne, když člověk třeba zapomněl. BVyli jsme naivní? Anebo existoval jiný pohled na svět? Jiná materielní závislost? Jiný postoj k tomu - co je moje a co je Tvoje?
Proč dnes jsou tyto problémy, kdy se člověk třese jestli ten spacák co nechal někde dole v autě tam po návratu ještě bude. Kdysi se na Hrubici spalo pod Svéhlavičkou, přijeli jsme v pátek nebo v sobotu a všechny věci, které člověk bezprostředně při lezení nepotřeboval – spacáky, potraviny, vařiče, civilní oblečení, hudební nástroje, kočárky a různé přivezené nápoje – zůstaly v bivaku. Nikdy se nic neztratilo. Ať mi někdo vysvětlí proč je to dnes jinak – změnila se mentálně ta parta horolezců? Myslí lezci dnes diametrálně jinak? Anebo jsou to nelezci, kteří se za tím skrývají?
Pane Beránku, zrovna jsem o tom psal v vlákně ke Kreutzberku. Dovolím si to nakopírovat i sem, protože to částečně odpovídá na Vaše příspěvky.
No vidíš, začínáš to chápat. Názory máme úplně opačné a je to otázka obecného přístupu k lezení. Ano, pro spoustu lidí je skála životní styl a zážitek sám o sobě. Ale třeba já chápu skálu jako alternativu překližek. Když je na Smíchově, Mammutu nebo BoulderBaru příliš velké vedro, jde se někam ven. Tento přístup začíná být čím dál více rozšířený. S rozvojem lezení jako sportu, kde do různých center chodí čím dál více lidí, bude vzrůstat i počet lezců, co prostě chtějí občas zajít na skálu. Takže ze skal se postupně tělocvična stane. Můžeš s tím nesouhlasit a mít můj názor za úplně mimo, ale když se podíváš na rozvoj lezeckého sportu v posledních letech a na to, jak to na těch skalách vypadá a jak často se začínají řešit podobné problémy, měl bys to vidět také. Nehodnotím, zda je to dobře nebo špatně, jen shrnuji aktuální situaci. Vývoj je dán, pokud ho budou lidé ignorovat a jen vykřikovat o eskalátorech a o tom, jak jsou autaři pitomí a jak je fajn na skály chodit, bude to cesta do pekel. Spíše by bylo potřeba se zamyslet nad řešením. Aut bude přibývat, stejně tak naštvaných majitelů pozemků a obcí. Kam to povede, si umíte všichni představit. Na druhou stranu je to velká příležitost pro ČHS, které by zde mohlo prokázat svoji užitečnost a zároveň získat větší množství nových členů.
Kamaráde, oslovení „pane Beránku“ si můžeš odpustit, proč také, stačí Michale. Já bohužel Tě oslovit nemohu – nějaký podpis pod Tvým textem není. Nesnáším absolutně anonymitu a prakticky s anonymy nekomunikuji, tentokrát je to vyjímka. Už tento celý přístup k věci dokazuje prostě mentální rozdíl v přemýšlení tehdejší a dnešní generace. Nehodlám ani hodnotit , který pohled je OK. Ale náš pohled směrem ČHS je souhlasitelný – uvidíme, co ti „tam nahoře“, zastupující většinu lidí, kteří lezou po skalách a po překližkách, v tomto směru podniknou. A měli by – z hlediska svého postavení. Vždyť ti, pro které snad zvednou svůj hlas a vyvinou nějaké aktivity, je nějak nepřímo platí svými příspěvky – anebo ne?
Já také nechci hodnotit správnost přístupu. Jen jsem se snažil popsat směr, kterým si myslím, že se to bude ubírat. Je úplně jedno, zda si o tom myslím, zda je dobrý nebo špatný. Ale počty lidí na překližce se stále zvětšují, na současných stěnách začíná být přecpáno, vznikají nové a nové ... Lidi se tam dostanou na nějakou pětku šestku a je logické, že zejména za hezkých dní se jim do haly nebude chtít. Času je málo, lezení je jen jako sportovní koníček, tedy sednou do auta zajedou si zalézt. Na mnoha skalách jsi do hodiny od větších měst. O víkendech zajedeš klidně i dále. Jelikož počty tohoto typu lezců boudou stoupat, je potřeba je pochopit a vyjít jim vstříc. Pokud se to neudělá, doplatí na to všichni. "Víkendových" a sportovních lezců bude postupně velká převaha. Sice tady píšeme o ČHS, ale myslím si, že za současného stavu s tím není svaz schopen cokoliv udělat. Můj názor je ten, že lezení se mění, mění se jeho podstata i podmínky a že se bude muset úplně změnit i filozofie a principy fungování ČHS. Ale to je už na úplně jinou debatu ...
To sou takovy filozoficky reci co vedete. Ve skutecnosti je to o mnoho jednodussi. V pripade Kreutzberku/Roviste/Helfstyna/Hrubice proste lezci tahnou za kratsi provaz, a to i kdyz by CHS masivne podporovala lezce, co chtej prijet autem az pod skaly. Stoji totiz proti majitelum pozemku, a ty bud muze presvedcit o tom, at lezce toleruji (coz je asi utopie, kdyz je prave tolerovat prestali), nebo od nich ty pozemky koupit. Pripadne stoji proti mistni samosprave, ktera da asi prednost spis mistnim nez luftakum.
No vidíš - to je přesně ten hloupý názor, díky kterému se to nikam neposune. To, že se jedná o soukromé pozemky a lezce, je jen okrajové. Třeba na Hruboskalsku nebo v Malé Skále parkují i obyč turisté, kteří tam chtějí na procházku, a v Malé skále vadí zaparkovaná auta nejen vlastníkům, ale i policii. Takže stavět to Lezci versus Majitelé je nesmysl a je to pouze omezený pohled. Odkup pozemků také. Bohužel s tím kratším koncem máš pravdu. Ale to je přesně to, proč jsem psal, že ČHS v současné podobě naprosto nedostačuje vývoji lezení v posledních letech a že se budou muset změnit principy, na kterých ČHS a celkově lezení funguje. To lezení se změní tak jako tak, lezení se stává masovou zábavou. Jenže ČHS stále zůstává jakousi podivnou a nejasnou organizací pro pár jedinců. Kdo nevěří, ať se zkusí zeptat partiček mladých na Rovišti nebo kohokoliv v podvečer někde na stěně v Praze, co znamená ČHS a zda jsou členy ...
Řekl bych, že právě v tom ten celý problém vězí, pro někoho je „okrajovým“ problémem - maličkostí, postavit auto tam, kde jeho auto stát prostě nesmí, na soukromý pozemek, který by měl být pro každého cizího prostě tabu anebo zajet do zákazu, který tam z nějakého důvodu je. Ať už se jedná o lezce nebo jinou osobu. Také bych nechtěl aby na mé, třeba i zakopřivené zahradě, stála bez domluvy cizí auta, motorky a třeba si tam někdo postavil stan.
Chce to prostě pochopení a akceptování stávajících a stále ještě platných pravidel, ohleduplnost vůči druhým a jistou osobní disciplinu. A tyto vlastnosti velká část obyvatelstva prostě nějak lety ztratila – takže dojde ke třeba i nechtěné konfrontaci. Dnešní generace lezců neinklinuje příliš k tomu si dát ranec na záda a pochodovat třeba hodinu někam pod nástup – dnes spíš vše musí být okamžitě, pokud možno první kroky udělat opřen o karoserii svého vehiklu – aby jak jeden diskutér napsal « údajně nenastupoval unaven ». Ještě štěstí, že to není v Texasu, tam by možná majitel terénu vytáhnul i pušku a začal by střílet, nejdříve do vzduchu, potom do plechové kraksny a nakonec třeba i do « živého ». Proto si tam tam také nikdo netroufne přejet bez domluvy s majitelem přes louku, nemluvě o tom se utábořit na břehu potoka, který někomu patří. Netvrdím, že je to stoprocentně správné řešení, ale je velice účinné. Jsem nadále příznivcem oboustranné dohody a myslím si, že právě ČHS by v tomto směru dojít k jistým pozitivním výsledkům bez emocí a s jistou diplomacií.
Podivej se, povidani o CHS je trochu mimo. Ja nemam problem s lezenim jako masovou zabavou, kdy lezec musi dojet az ke skale, aby mohl podat optimalni vykon, nebo proste proto, ze ho nebavi chodit. Mne by jenom zajimalo, jak vysvetlis tomu majiteli na Rovisti, ze ma bejt odvazanej z toho, ze mu tam lezci obsiraj chatky, i pres to, ze muzou bejt o 300m dal v kempu. Nebo treba sprave CHKO na Srbsku to, jak je dulezite, abyu slo zajet s autem az do Alkazaru (protoze skaly jsou telocvicna?). Obcas je sance, jak psal jez, popostrcit zainteresovana jinym smerem, a oni zacnou prudit nekoho jineho, ale ne vsude je tohle reseni mozne.
Podle mne je dost logické, když v případě nějakého problému oficiální zástupce velké skupiny lezoucích, tedy ČHS, s majitelem na Rovišti pronese pár slov. Nikdo nemůže vědět, jak ten člověk zareaguje, třeba nikdo ani neví, co ho skutečně trápí – obrazně - třeba nemá rád lidi kteří mají na zádech ruksak, či někoho který má kraťasy anebo ho štve, že tam někdo falešně hraje na kytaru.Na to má právo, je to u něj doma. Ten vyjednávač z ČHS může k věci přistoupit bez jakéhokoliv osobního zainteresování, může v klidu vyslechnout druhou stranu a případně přání té druhé strany předložit širokému lezeckému plénu. Když majitel nebude ochoten vést jakoukoliv diskuzi tak by se ČHS měl snažit nějak (?) ovlivnit aspoň své členy aby nedocházelo k nějakým konfrontacím. A ta široká masa „nespokojených“ lezců si prostě musí uvědomit že „Hlavou zeď neprorazíš, teď se prostě musíme řídit tím, co zatím platí“. Tím, že se podaří odklonit tlak někam jinam, to podle mne není řešení, ten problém se prostě později zase objeví „nad hladinou“ a mnohem silněji. Na druhé straně když se nepodaří prosadit třeba to, aby se k Alkazaru dalo zajet s autem až k nástupu, tak se svět snad nezboří, ne? ¨Tak prostě lezci tatínkové a maminky vezmou na záda hračky svých dětí, horolezeckou výstroj a nutnou jinou výbavu, do jedné ruky dítě a do druhé třeba chladicí tašku s jídlem a nápoji a těch pár stovek metrů snad dokážou bez smrtelného vyčerpání překonat..
Michale, to je právě ta podstata aktuální problematiky lezení - za koho bude ČHS jednat a když něco slíbí, tak jak to bude kontrolovat a jaké má možnosti to po lezcích vyžadovat? Kolik lidí, co chodí třeba na to Roviště lézt, je členy? V první řadě je potřeba řešit něco úplně jiného, možnost řešit parkování u skal pak už bude jen příjemným bonusem :-)
Jirko, vidím to také tak, ale něco by se asi mělo stát. ČHS má své členy, ať už to jsou skálo – nebo překližko-lezci anebo ti, kteří stoupají do zasněžených hor. Snad proto svaz existuje (aspoň si to naivně myslím), jinak by jeho existence asi nebyla nutná ani opodstatnělá. A určitě bokem existují stovky lezců, kteří v ČHS organizováni nejsou, maximálne jsou jsou členy nějakého jiného spolku nebo sdružení. Je jasné, že první reakcí asi by bylo to, že se řekne „..tak tyhlety „cizí“ osoby zastupovat nebudeme, nemáme přece s nimi nic společného..“ ovšem nepodaři – li se najít nějaký všeobecný konsenzus budou mít ztíženou existenci obě skupiny členové i nečlenové. Ten by se ale najít měl i když případná kontrola celého pléna je vysoce obtížná, málokterý horolezec si nechá dnes něco předpisovat a kázat a asi málokterému dojde to, že budeme – li se pokračovat takhle dále tak třeba za dalších sto let se našim potomkům o lezení bude jenom zdát. Souhlasím s tím, že je to zapeklitá situace, ale možná, že právě to, že ČHS začne řešit konkrétní problém – parkování v lezeckých oblastech, mu přinese nové sympatie a zvýšení počtu členstva.
ČHS se těmto problémům věnuje - právě parkování na Koupáku řešili členové Oblastní vrcholové komise Hruboskalsko. Vyjednávání probíhají i na Kreutzbergu a na Rovišti, v obou případech díky správcům skal. V posledních dvou jmenovaných oblastech se chystáme umístit informační tabule, aby nedocházelo ke konfliktům.
Je patrné, že lezců v mnoha oblastech (zvláště těch přístupných, dobře zajištěných) přibývá, a proto se budeme muset zaměřit nejen na jednání s orgány ochrany přírody, ale také na jednání s majiteli pozemků, s místními obyvateli, chalupáři apod. Je to úkol hlavně pro oblastní vrcholové komise a správce skal (všichni pracují zdarma!), kteří mají aktuální informace o situaci ve svých oblastech, s tím, že se mohou kdykoli obrátit na sekretariát ČHS o pomoc při jednání. Žádný člen OVK nebo správce skal ale nezmůže nic, pokud lezci nebudou respektovat stanovená pravidla týkající se lezení, parkování apod. Věřím ale, že většina lezců nemá s respektováním "pravidel hry" problémy.
Šlo by prosím na ty informační tabule přidat "Zákaz lezení a spouštění přes fixním jištění" a "Zákaz vedení lana při horním jištění přes skálu". Jednoduchá grafika "TAK ANO", "TAK NE" by určitě pomohla.
ČHS se těmto problémům věnuje - právě parkování na Koupáku řešili členové Oblastní vrcholové komise Hruboskalsko. Vyjednávání probíhají i na Kreutzbergu a na Rovišti, v obou případech díky správcům skal. V posledních dvou jmenovaných oblastech se chystáme umístit informační tabule, aby nedocházelo ke konfliktům.
Je patrné, že lezců v mnoha oblastech (zvláště těch přístupných, dobře zajištěných) přibývá, a proto se budeme muset zaměřit nejen na jednání s orgány ochrany přírody, ale také na jednání s majiteli pozemků, s místními obyvateli, chalupáři apod. Je to úkol hlavně pro oblastní vrcholové komise a správce skal (všichni pracují zdarma!), kteří mají aktuální informace o situaci ve svých oblastech, s tím, že se mohou kdykoli obrátit na sekretariát ČHS o pomoc při jednání. Žádný člen OVK nebo správce skal ale nezmůže nic, pokud lezci nebudou respektovat stanovená pravidla týkající se lezení, parkování apod. Věřím ale, že většina lezců nemá s respektováním "pravidel hry" problémy.
Snaha je to hezká, ale jak předejít situaci, kdy parkoviště budou plná aut od nečlenů? Členové ČHS budou vázáni pravidly, nečlenové to budou dělat v klidu tak, jako dosud. Tedy členové to odnesou a budou mít mnohem horší podmínky, než ti, pro které pravidla platit nebudou.
Přesně tak.To by svaz musel nakoupit spoustu pozemků na parkování (povolení na kartu CHS) a pri všech event. lokalitách - kde by na to vzal? A kdyby zvýšil polatek za kartu, co by asi bylo? Aby zanedlouho při dnešní zpitomělé politice vše privatizovat nebyl nucen kupovat i cvičný skály. Holt - co jste si vyzvonili klíčema, to máte. Peníze až na prvním místě. Jak už tu kdosi napsal - proč dřív se nikdy nic neztratilo a dnes aby se bál o zamčený a zajištěný věci? Je potřeba se zamyslet nad úrovní českýho národa - a ta je myslím v dnešní době prachmizerná.....
Vykupování pozemků se skalami nebo přístupů k nim není nic nového. O tohle se snaží Access Fund v USA už dlouho a možná nás to čeká i tady. Budem si muset zvyknout, že toho nebude zadarmo tolik, co dřív.
Proboha - a to se s tím chcete smířit? A nechat působit podle Velkýho vzoru Západu a Všemocné a Všemohoucí ruky trhu? Pak to naše CHS je v tomhle směru k nicemu, anebo už si na to zavčas někdo brousí zuby. CHKO by měly bejt rázně a zavčas ústavně vyčleněný, a minimálně cvičný skály by měly být jasně svazu, stejně jako nějaký to ubytování (viz třeba HORAL Blatiny), když už umělý stěny svaz totálně propásl na všech frontách. Všude si musí "vyprošovat" u soukromníků.
Možná si pleteš funkci ČHS. My jsme občanské sdružení lidí, kteří mají společnou zábavu - lézt do výšek vlastní silou. Je nás necelých deset tisíc a co si uděláme, to máme. Jedinou výhodou oproti nečlenům máme v tom, že je nás hodně a některé věci prostě můžeme udělat efektivněji než jednotlivci (jednat s ochranou přírody, prosazovat metodiku, starat se o jištění na skálách, vychovávat mládež a pod.) Jestli chceš koupit parkoviště a pak ho pronajímat členům ČHS zdarma, můžeš to udělat, budeme Ti vděčni. Jestli chceš skoupit všechny umělé stěny v Česku a pak tam pouštět jen členy ČHS, klidně to můžeš udělat. Nic a nikdo Ti v tom nebrání. Doporučuji ale na tom začít pracovat, protože výkřiky, co by se mělo udělat, nikam nevedou. (Bez ohledu na to, že já jsem s nabídkou komerčních stěn spokojen a že parkovat klidně budu na stávajících parkovištích a na jiné skály klidně dojedu vlakem, busem, tramvají nebo na kole).
Jak vidím, tak prostě typický moderní kšeftařský myšlení za sebe,pro sebe. Ano. Některé věci prostě můžeme udělat efektivněji než jednotlivci. Tak je prostě dělejme. Včetně onoho prosazení ústavního zákona o nekomercializaci CHKO, případně jinejch skal. Nevidím žádnej důvod, proč by valná hromada svazu nemohla (v případě onoho kšeftování se skalami) odsouhlasit zřízení cvičných skal horosvazu do jeho majetku, tak jako jiného inventáře a ne nejlevnějšího, když mnohde jinde i v oddílech to funguje. Proč by měl kdejakej masňák myslet jen sám na sebe a svý zisky, jak se údajně už kdysi v případě ztrát majetku horosvazu stalo.
A co se týče oné spokojenosti s nabídkami komerčních stěn - ja ne. Trenink 2 lidí 3x týdně na komerční stěně dnes = 3000 Kč Pro pražáka kšeftaře - pakatel. Ale pro venkovana s příjmem 10 000Kč je to třetina výplaty. Proto asi taky komerční stěny ve velkoměstech profitujou, ale jinde spláčou s vejdělkem.....
"My jsme občanské sdružení lidí, kteří mají společnou zábavu". Fakt dobrý. Proto to také vypadá tak, jak to vypadá. Já si vždy myslel, že ČHS je oficiální a vážený orgán zastupující lezce zde v ČR i ve světě. A to se vším všudy od ochrany přírody až po rozvoj lezení jako sportu. Jestli ono by nebylo lepší sehnat místo pár fandů do lezení nějakého schopného manažera, který by tomu dal trochu řád a vedl tuto organizaci tak, aby to odpovídalo dnešní době a ne stavu, který zde byl v osmdesátých letech. Tedy pokud je o to vůbec zájem i někde jinde, než u řadových členů. Všude se oháníte tím, že funkce v ČHS jsou nevolené, ale účetnictví neukážete. Taky bych šel zadarmo rozhodovat o tom, kde a za co a bez kontroly utratím miliony.
Představuješ si to velmi odlišně od skutečnosti. Není to bez kontroly a miliony jsou to jen jako celý rozpočet ČHS. To jsou 4 miliony a něco. Rozdělují se podle rozpočtu, který navrhuje VV po velké sekačce s odbornými komisemi a schvaluje ho Valná hromada. Bez větší kontroly si mohou s penězi zacházet maximálně jednotliví komisaři ve výši, kterou jim rozpočet přiřkl a na všechno musí mít doklady do účetnictví, které kontroluje revizní komise, takže si s tím zase nemohou dělat cokoliv.
To je diskutabilní. Já neřekl, že nesedí účetnictví. Asi sedí. Ovšem naskýtá se otázka, zda byly peníze využity účelně. Viz například předražené nákupy ve zdravotnictví a armádě nebo různé nesmyslně předražené internetové projekty, kde se spřáteleným kamarádům platí několikanásobky běžných cen.
Neříkám, že to tak v případě ČHS je, ale přijde mi, že nezveřejnění účetnictví jen nahrává spekulacím, že někdo nechce, aby se vědělo, kam a za co peníze opravdu jdou.
Pokud jsi členem ČHS, máš právo do kompletního účetnictví nahlédnout, případně si udělat jeho kopie v míře, kterou uznáš za vhodnou. Stačí zavolat na sekretariát a domluvit se, kdy přijdeš a co chceš vidět. Asi to nepůjde okamžitě, protože připravit účetnictví k nahlédnutí nějakou dobu trvá. Předpokládám že to bude v elektronické formě, a tak bys o tom měl předem něco vědět, protože jinak uvidíš hromadu čísel, ale nic z toho nevyčteš. Doporučuji žádat především o saldokonta a uzávěrky, ale to Ty jistě víš.
1) "My jsme občanské sdružení lidí, kteří mají společnou zábavu". Ano - je to tak. Horolezectví je naše zábava. Nic víc a nic míň. To ovšem nesnižuje vážnost ČHS. Fotbal je taky zábava, plavání taky a třeba i letecké modelářství. Ty všechny mají své sportovní svazy velmi podobné ČHS. 2) "Jestli ono by nebylo lepší sehnat místo pár fandů do lezení nějakého schopného manažera, který by tomu dal trochu řád a vedl tuto organizaci..." Samozřejmě by to tak bylo nejlepší. Je samozřejmě známý model, jak by to mělo vypadat - předseda nějaký známý a všeobecně uznávaný horolezec jako reprezentativní persona, místopředseda také známý horolezec ale zároveň schopný a tvrdý organizátor na práci s členskou základnou, sekretář/tajemník/manažer klidně bez vazby k lezení ale s čichem na peníze a řízení chodu ČHS. Doufám, že na příští valné hromadě taková jména předložíš a protlačíš je do vedení. Už bys je ale měl zveřejnit a vyjednávat jejich podporu v oddílech, abys to stihl, protože valná hromada bude už v březnu.
No zrovna korupcí prolezlý fotbal nebyl dobrý příklad. Ale když jsi u svazů, byl tu nedávno zmíněn i svaz rybářský, který se mi líbí mnohem více. A důvod je jednoduchý - když někdo chce chytat ryby, musí být členem a dodržovat pravidla. Pokud členem není nebo pravidla nedodržuje, prostě rybařit nesmí. A je to. A ne že se svaz o něco stará a sposuta joudů to pak zdarma využívá. A je zajímavé, že i ti rybáři zvládají bez problémů kontrolu a postihy těch, co by si náhodou chtěli zarybařit bez členství a povolenky nebo mimo pravidla.
Manažera nedodám. Nejde o to, že by se nenašel, ale neměl by úspěch, protože aktuální stav současnému vedení očividně vyhovuje a celé to na mě působí, že změny nejsou žádoucí. Jak ve skalním, tak i sportovním lezení. Nehledě na to, že role ČHS se bude dále snižovat, protože nemá co nabídnout. Nebo už existuje nějaká rozumná odpověď na otázku "Mám být členem ČHS?". Pokud by odpověď byla "Ano, musíš být členem, jinak si nezalezeš" bylo by to v pořádku. Ale ono to tak není :-(
Na to, zda máš být členem ČHS, existuje stejná odpověď jako třeba Alpenverein v Rakousku nebo Německu nebo JAMES na Slovensku: Měl bys být - lezeš na jeho jištění a chodíš po stezkách, které upravil nebo zaplatil, využíváš jeho vyjednávací síly, aby Ti nezakázali ochranáři lezení, možná lezeš na závodech, které by bez ČHS těžko přežívaly, možná využíváš nějakou formu metodiky a zdravovědy od ČHS přímo nebo zprostředkovaně, možní Tvoje děti dostanou nějakou formu podpory pod ČHS, díky němu mohou vyrůstat takové osobnosti jako Mrázek, Ondra, Jaroš.... atd, atd... To nemluvím o přímých finančních výhodách (pojištění a slevy na horských chatách).
Jo. Takže čekejme na ty úplně jiný adepty a pak se všichni divme tomu, jak to tu napsal pan Jandík.
"Vykupování pozemků se skalami nebo přístupů k nim není nic nového. O tohle se snaží Access Fund v USA už dlouho a možná nás to čeká i tady. Budem si muset zvyknout, že toho nebude zadarmo tolik, co dřív."
Prostě někdo nevidí dál, než na špičku vlastního nosu. A někdy ani tam ne......
To nemuselo být Michale před 50 lety,ještě v osmdesátých bylo běžný nechávat věci v bivaku a neztratilo se nám nic.Obecně bylo v přírodě míň lidí,věci na lezení a vůbec tábornický potřeby byly špatně k sehnání a byly mizerný kvality,MTB ještě nebyl,na outdoor neexistovala žádná reklama - ostatně to slovo nikdo neznal :-),veškerý informace byly hůř přístupný - neexistoval internet,jenom noviny,časopisy a co vyšlo občas v Olympii.Málokdo z lezců měl auto,jezdilo se do skal vlakem.A hlavně kriminalita byla díky systému daleko nižší.Lidi ale byli družnější,mezi lezci byla daleko lepší atmosféra než dneska,kdy mám pocit,že se spíš nenáviděj.Není divu když je všude přecpáno a tyhle omezení jsou toho důsledkem. A bude hůř,to je všem asi jasný..
Teď když to po sobě čtu,tak to vypadá,jako bych totáč nějak vychvaloval ale tak to není. Šlo mě o to,dobrat se nějak tý dnešní situace v mnoha skalních oblastech - problémy z parkováním,krádeže,nevraživost lezců mezi sebou a místními.
Taky to vyznívá dost pesimisticky ale mám pocit,že se situace rapidně zhoršuje..
Morálka horolezců a turistů je odrazem stavu morálky celé naší české společnosti a ta je zase ovlivňována morálkou těch, kteří nám vldánou. Takže proto.....
V Tisé se kradlo vždycky, co já pamatuju. V Šárce i na Holáči taky. Viděl jsem krádež v "přímém přenosu" ve vlaku ze Saského Švýcarska do Děčína. Mezi trampama na Kokořínsku a v Českém krasu byly krádeže taky běžné. ...když teda pominu, jak nás okrádali komouši jaksi z principu a o všechno.
Jo, krádeže byly i dřív, to je pravda. Ale taky je pravda, že jich bylo citelně míň - a to ne jen absolutně, ale i v poměru k počtu lezců; a nekradlo se tak drze. Ovšem, tohle neplatí jen pro lezeckou komunitu, to je myslím zcela obecná pravda.
Jdou tu dva trendy proti sobě. Dřív byl lezecký materál nedostupný, nedal se (u nás) koupit, takže pokušení veliké a kradli nejspíš lezci, kteří jej chtěli pro sebe nebo okruh kamarádů.
Dneska je metariál snadno dostupný a řekl bych, že kradou spíš běžní zloději, kteří to pak dají do bazáru za pár šupů.
Petře, nejsem stoprocentně přesvedčen, že máš pravdu. V padesátých letech nebyl prakticky žadný materiál k mání. Jen pár lidi z reprezentace si mohlo obstarat za největších obtížností třeba titanové skoby v tehdejším Sovětském svaze, v oddílu dostali dobří ještě neprověřená silonová lana zhotovená podle západních mustrů a pár nadšenců a finančně silných jedinců si koupilo pohory na západě (zbylí si buď koupili Botasky ze Skutče anebo předělali polské dvoudílně kožené lyžáky na lezecké boty s vibramem) – jinak se péřovky, spacáky, sloní nohy a žďáráky šily doma na koleně. Podobně také neprofuky, a to jak kalhoty tak i bundy. Z větší části všichni lezli z železnými karabinami a když někdo někde získal karabinu z hliníku tak byl za velké « éro ». Takže to bylo všechno velice nedostatkové zboží – a přece se nekradlo. At mi někdo vysvětlí proč je to dnes jinak. Ještě jsem neviděl v Čechách v nějakém bazáru horolezecký materiál, ale třeba si budu muset nasadit silnější brýle. Řekl bych, že běžní zloději mají spíše zájem o peněženku, fotoaparát případně o vedle ruksaku položené civilní polobotky – ale o gri-gri, friendu a dalších specialitách nemají ani šajnu a nechápou co to vůbec může být.....
Taky jsem si dělal sám hexáky a šil spacáky a tak. Zrovna předevčírem jsem našel ve starým Hotejlu článek, kde se jeden nepodepsaný kaje, že když s kamarádem začínali, tak si nakradli nedostatový materiál pod skalama a pak když později byli v Tatrách jim ten ukradenej materiál ukradl zase někdo jinej. Hotejl 1/1984, strana 30, 31 a protože o tom psali v roce 1984, muselo to bejt tak někdy v 60tých. Kámošovi ukradli na Suškách vařič někdy v roce 1979 a byl to DDRonskej Juwel. Naopak o horolezectkým matroši v bazáru za pár šupů už jsem tady v poslední době četl. O tom, jak někteří známí reprezentanti kradli na zájezdech na Západě vím taky svoje a to byla 80. léta.
Ono taky bylo složitější tu čórku následně nějak udat ... všechno bylo mnohem lépe dohledatelné, a protože například lezců bylo míň, tak se znali, a šance, že někdo pozná věc, kterou dříve viděl u původního majitele, byla značná. Takže já bych si moc nedělal iluze o tom, jak tehdy byli lidi lepší, často to byla spíš takříkajíc z nouze cnost.
Nejdrzejší krádež jsem osobně zažil začátkem 90. let na Panťáku, lezli jsme na 2. lize a na I. nechali natažený lano. Neznámý ho stáhnul a ukradl. Zůstaly presky ve stěně. Rozběhli jsme se na všechny strany, ale bez výsledku...
Nejdrzejší krádež jsem osobně zažil začátkem 90. let na Panťáku,...
Rozbit hubu, zprelamat pracky, ale to zas budes stihan, protozes tomu kradoucimu hovadu, ublizil!;-)
Proto se mozna doba meni...
Už řeknu jen jedno. Všude v civilizovaným světě jde dnes horolezecká obec ruku v ruce s ochránci přírody a rezervací. Jsou něco jako neplacená pomocná armáda či policie pro tyhle oblasti. To ale znamená, že horolezci nejsou hovada, ale lidé dobrých kvalit (alespoň v otázce vztahu k oné přírodě). A šlenriány dokážou prostě z těhle oblastí vykázat, byť to byli jakýkoliv přítelíčkové. A pak si mohou dovolit lézt téměř všude, bez problémů s ochránci.(Pochopitelně, že si nejezdí auty až pod skály, nebo max. s onou ochrannou jízdí policií). Tak se prosím nad tímhle zamyslete. A přiznejme si taky, že na tohle i lezecky zase moc lidí v dnešním pseudotržněmasňákovským systemu prostě nemá.
Honzo, to je přesně ukázka toho špatného způsobu myšlení. Neříkám, že nemáš pravdu. Máš. Úplně.
Ale jsou to jen plané řeči bez možnosti něco ovlivnit. Tvá slova mohou vypadat hezky někde u táboráku pod skálou mezi lezci nebo na nějaké brigádě. Možná ještě tady na lezci. Ale tady jsou zase zbytečná, neb to všichni vědí. To, co je potřeba, je reakce a přizpůsobení se nové generaci lezců, tedy těch, co to mají jako zábavu a příroda a lezecký životní styl jim nic neříká. Asi se to spoustě lidí tady nebude líbit, ale jak chceš působit působit na lidi, co prostě jdou na skály v rámci firemní soboty nebo místo do kina? Jednou zajdou někam do lanového parku, někdy na motokáry, jindy na skálu. Pro spoustu lidí se lezení NEROVNÁ příroda, ta je tam spíše na obtíž. Jo, pár romantiků se asi ještě najde, ale i z mého hlediska je to o tom, že si chci jít zalézt a cesta pod skálu mne vyloženě otravuje. Chci tam mít auto, mám v něm pohodlí, nemusím nikde nic tahat a je to rychlé. Už jsem to psal - až budu chtít na procházku, půjdu na procházku. Ale teď chci lézt. A proč to píšu? Kdybych byl jeden, měl bych smůlu a lezecká obec by si se mnou poradila. Ale okolo mne je podobných lidí čím dál více a začíná to být standardem. Viz lezecký park Alkazar. Ještě před pár lety by každý, kdo by zmínil něco podobného, byl za blázna. No a vida, máme ho tu. A bude jich přibývat. A kde budou? Tam, kam se dá dobře dostat. A když to neudělá ČHS, domluví se s majiteli soukromý investor a vznikne tam klasický oplocený lezecký park jako adrenalinová atrakce za těžké prachy. Kdo stále nechápe, jak se věci mění a co vše je nově možné, ať si projde třeba diskuzi k případu, kdy si firmy Salewa a Hudy naplánovaly masovou reklamní akci na Chrámovkách.
Souhlas. Ovšem jen potud, pokud se vyčlení 1 - 2 lokality (v přírodě) anebo se udělaj umělý stěny a takovej park bude třeba kolem Olympie. Protože jinak kdo má díru ... a styky, tak si udělá to svý malý český centrum a přírodní parky zmizí.(Viz černý stavby našich nadlidí a t.p.) Nejsme totiž Amerika se sovkami km.
No jestli se pro spoustu lidi nerovna lezeni priroda, tak to maj tak trochu by default blby, protoze ty skaly se v prirode jaksi nachazeji. A dokavad je jaksi nebudou schopny teleportovat do mesta, tak holt nejaky to usili k jejich dosazeni budou lezci muset vyvinout.
Nejsem zadnej priznivec muceni se za kazdou cenu v duchu tradic, ale tvuj pristup: "Jsem lezec, tak se vsichni poserte!", ktery z tvych prispevku cisi, je fakt komicky. Teda ne ten pristup, ale to, ze si myslis, ze ti kvuli tobe nekdo postavi tu asfaltku az ke skale.
Sorry za invektivy, ale snazil jsem se ti to naznaci i bez nich.
Škoda, že jsi nepochopil, o čem jsem psal. A kromě toho to vidíš příliš krátkozrace. Je pravda, že skály do města přenést nejdou a ani to nikdo nebude zkoušet. Je tu ale otázka, zda z dlouhodobého hlediska nepřinese určitý typ lezců město do skal. A to je to, oč tu běží (tedy kromě jiného).
Přinese...a holt to skonnčí tak, že těch pár jeblých romantiků, kterým ani tak třeba nejde o to co lezou, ale kde lezou...tj. ve skutečné přírodě...se přesune do nějakých zapadlých prdelí(třeba v Dubských jich je). Ten zbytek dopadne prostě a jednoduše...majitelé patřičných pozemků(přístupová místa, místa s možností parkování, přespání a pod.) se rozhodnou, zda jim lezete na nervy přespříliš, a zcela legitimním právem vlastníka vás dřív nebo později vykopou, nebo si z vás udělají živnost, a zkrátka budete mít komfort, ale rozhodně ne zadarmo...aneb taková přírodní varianta překližky.
Prostě skal je omezené množství, těch skutečně zajímavých a dobře přístupných tuplem, ale lézt chce čím dál víc lidí, a většinou se vším maximálním možným komfortem.
Moc hezky shrnuté. Výraz přírodní varianta překližky mluví za vše a velmi dobře vystihuje podstatu :-) Pokud to ČHS podchytí a zareaguje včas, mohla by situace být za pár let příznivá jak pro vyznavače klasiky, tak i pro venkovní překližkáře. Pokud si nechá vlak ujet, skončí to špatně pro oba druhy lezců.
Tak on si ČHS nemůže zrovna moc vyskakovat...majitelem pozemků není, na nějaké mohutnější nákupy nebo pronájmy nemá a mít nebude, a navíc tyhle občanské spolky typu Svazu nebývají zrovna optimální hospodáři, a jak jsem napsal, ty zajímavější lokality nakonec skončí jako ryzí kšeft. Prostě buď se někomu vyplatí to provozovat na převážně komerčním základu stejně jako překližku, nebo nastoupí tvrdá restrikce ..... mít někde na svém bordel a prd z toho naštve dřív či později skoro každého. Takže blízko, pohodlně a zajímavě budou lézt prostě jen ti, co na to mají(ať již tím, že zacálují něco tady nebo si zacálují lezení venku). Ten zbytek buď nějaké to pohodlí oželí(návrat ke kořenům), nebo se na to vyprdnou a půjdou hrát pro změnu golf a v létě si na raftu sjedou Vltavu:-))).
Jediné čeho se bojím je to, aby ty zatím volně lezoucí davy ty skály nějak výrazně nedokurvily, protože potom už by bylo po srandě pro všechy a navždy...a v takové pidizemičce jako jsou Čechy to je sakra znát.
ČHS nemůže zrovna moc vyskakovat...majitelem pozemků není, na nějaké mohutnější nákupy nebo pronájmy nemá a mít nebude. To ovšem nic neznamená.
Oni je totiž nemají ani ti ostatní. Jenže klidně si zařídí grant třeba z EU a přes svoje špinavý známosti ho dostanou.(Jak vznikaly překližkové stěny? Měl snad někdo 3 melouny v kapse?) Totéž může i CHS. A pokud to udělá nyní, je ve výhodě, prtože má k tomu nejblíž, ale zřejmě není vůle.A pokud to neudělá, dopadne to zřejmě tak, jak to tu již někdo napsal. "Ten zbytek dopadne prostě a jednoduše...majitelé patřičných pozemků (přístupová místa, místa s možností parkování, přespání a pod.) se rozhodnou, zda jim lezete na nervy přespříliš, a zcela legitimním právem vlastníka vás dřív nebo později vykopou, nebo si z vás udělají živnost, a zkrátka budete mít komfort, ale rozhodně ne zadarmo...aneb taková přírodní varianta překližky." Tak si to prosím přeberte.
Ať mi někdo vysvětlí proč je to dnes jinak – změnila se mentálně ta parta horolezců?
Jojo Michale, to vis, jsi, jsme uz dinosauri, dnes je jina doba, rozhoduje vykon, prozitek vlastniho ega, a jiny veci jako nebatse a nakrast napr:-)
Ale třeba já chápu skálu jako alternativu překližek...Tento přístup začíná být čím dál více rozšířený.
-to je ale spatne, to bys mohl zacit "chapat taky ze 1+1=11 a ne dve a to je proste spatne, bez ohledu na tvuj pocit.
-tento pristup zacina byt sice cim dal vice rozsireny, lec, dementni. Samotny fakt ze se demence k hodnotam , zivotu atd, stale rozsiruje jeste neznamena, ze se musim stat taky dementem, jen proto, ze to je momentalne rozsirene, nebo tzv: IN
Aut bude přibývat...ropy ubyvat, no ja bych nebyl tak optimisticky:-)
haha - víš, co je ten hlavní problém každé společnosti? Že pokud většina lidí začne 1+1 považovat ne za 2, ale za 11, že se to stane normálem a normou. Ano, můžeš zůstat pozadu a křičet, že to není pravda, ale budeš působit trochu nepatřičně. Většina tě prostě převálcuje a normálem se stává to, co za normál považuje většina.
Většina tě prostě převálcuje a normálem se stává to, co za normál považuje většina.
Jirko mas recht, nicmene je mi to fuk.Kdyz vetsina bude skakat z okna, pujdu klidne poschodech...ale budu chodit. Plati o vsem.
20:15:19 15.05.2012
Šlo by prosím na ty informační tabule přidat "Zákaz lezení a spouštění přes fixním jištění" a "Zákaz vedení lana při horním jištění přes skálu". Jednoduchá grafika "TAK ANO", "TAK NE" by určitě pomohla.
Uzlare, a taky zcela nakonec tucnym velkym pismem: ZA PORUSOVANI PRAVIDEL DOSTANETE ZCELA BEZTRESTNE a PATRICNE PRES DRZKU !:-)
No mozna by se situace za par sezon zmenila, a nerespektujici skupinka lidi by si nasla svuj pisecek, kdesi ve sladke francii jure a pod:-)
Haha - ve francouzské Juře by na ně po tom, co by je opustila trpělivost poslali psy , policajty a pod. A byl by šrumec. Francouzove jsou sice z časti také dosti neukáznění, ovšem akceptují vyvěšené cedule (pochopitelně ne vždy) a nedovolí si to nějak pominout. Obzvlaště, když mistní projeví jistou nevoli, protože si každy představuje jaké by to asi bylo, kdyby je místní sedláci a zahrádkáři hnali pryč "svinským krokem".
Nejsem úplně přesvědčen, že sami vlastní horolezci ve světě jsou „tou neplacenou pomocnou armádou“ na to mají běžní členové prostě svoji asociaci. A mezi německými, francouzskými a třeba i švýcarskými alpinisty jsou také omezená hovada a čuňata, která jsou schopná po sobě zanechat pěkný svinčík, vjet až do lesa po zakázané cestě a v době největšího sucha udělat mezi suchým listím obrovskou vatru. Uvidí – li to ale rozumný člověk - horolezec, upozorní na to – důrazně a otevřeně. Někdo se zastydí, někdo si nedá říci – té druhé kategorii pak mohou hrozit jisté sankce. Myslím si, že procento organizovanosti (tedy členství) v nějaké horolezcké asociaci je v těchto zemích větší než v Čechách.Oficiální zástupci pak fungují jako kontakt mezi ochránci přírody, hajnými, policajty a obecními orgány, nemluvě o styku s problematickými majiteli koutů pod skalami třeba příchodu k nim a širokou horolezeckou obcí a bez jakéhokoliv velkého napětí se pak mohou sporné problémy nějak prodebatovat. A problémů je dost. Oficielní orgány si uvědomují, že dnešní generace horolezců nějaké to vyžití potřebuje (jinak se budou mladí třeba flákat po ulicích) – ovšem za dodržování daných regulí. A kdo tyto předpisy nedodržuje tak ten to „schytá“. To si také většina horolezců uvědomuje, logicky také chápe, že když všichni budou prasata, že se po určité době budou při přístupu ke skalám brodit v odpadcích a lidských lejnech. Takže, jak už jsem psal, je to otázka také vlastní disciplíny, ukázněnosti a upotřebení vlastní šedé kůry mozkové.
Jen chci podotknout, že u Koupáku neparkují jen lezci. Auto tam nechávají naprosto všichni. Takže aby to nedopadlo tak, že tam budou parkovat všichni kromě lezců. Píšu to jako nadsázku. Ale určitá podobnost byla kdysi na Suškách. Když zakázali lezení kvůli erozi, kterou asi způsobovali jen lezci. Takže lezci tam nelezli, ale turisté, výlety školních tříd drásaly terén jako obvykle.
Chci jen podotknout, že asfaltka ke Koupáku je vedená jako lesní cesta (nikoliv místní komunikace), majitelem cesty jsou Lesy ČR s.p., zákaz vjezdu tam platí podle ust. § 26 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a tak jediný, co s tím můžeme dělat, je tady blbě kecat nebo se s tím smířit. Případně si pan líný řidič může zkusit požádat o výjimku ze zákona...
Napsal jsem před tím o nutnosti jisté subjektivní disciplíny, ukázněnosti a pochopení nutné pro to, aby se situace aspoň trochu zlepšila. Říka se, že přiklad táhne. To znamená, že není řešení poukazovat na ty druhé, kteří tam přece také jezdí, ale prostě celkem asi dost naivně začnout sám u sebe. Při poukazování na ty druhé by se to mohlo zvrhnout skutečně tak, že když oni kradou tak budu krást také, když po sobě nesesbírají své odpadky tak proč bych je měl sbírat já, když je tam zákaz vjezdu a oni tam jedou a postaví auto na cizí louce, proč bych se měl „háčovat“ třeba pěšky dva – tři kilometry, když oni ne.
Nic ve zlém, ale takhle optimisticky to nevidím....protože kdo tu slušnost v sobě má, ten se prostě slušně chová už dnes. A kdo se dnes chová jako prase, toho existence těch slušných myslím rozhodně netrápí:-). Ona je jedna věc chovat se jako trubka z neznalosti, což u lezení lze chápat velmi dobře, a má samozřejmě smysl přemýšlet jak to napravit, a druhá chovat se tak prostě proto, že na cokoli krom sebe zvysoka kašlu. A tady to příkladem fakt nezlomíš. S ohledem na to, co je tady diskutováno, tj. slušnost a úcta k cizímu majetku a přírodě, ta neznalost fakt důvodem nebude.
Prostě když někam kdysi přišlo 20-30 lidí, a třeba 1-2 byli blbci, tak to nemuselo být až tak znát, navíc se lidi víc mezi sebou znali a uměli si ledacos ohlídat. Dnes se jich tam navalí 500, což už i při ideálním chování prostě poznat bude, nikdo nikoho nezná, každý na každého zvysoka, a brajgl po těch cca 50 skutečných čuňatech už vidět je, a to sakra hodně a dlouho.
No a tu je možnost, o které jsem už psal. Správce skal horolezec, člen CHS stejně jako člen CHKO - čili provázání obou a činnost ruku v ruce.(Proč nemůže být správce parku zároveň horolezec?) Ergo tenhle člověk (placený) pak stejně může jako kanadská jízdní ona čuňata patřičně usměrnit i skasírovat.(Pro většinu těch slušných není např. problém nelozit v určitých místech po dobu hnízdění, či květu endemit). A národní parky mohou být opravdu národním a ne papalášským majetkem. Ovšem horolezec se musí chovat zároveň jako ochranář a ochranář jako horolezec. Nakonec oni i ochranáři občas horolezce potřebují, pokud chtějí zachraňovat endemity v místech, kam se nedostanou. Proto doporučuji vydat se tímto směrem spolupráce a ne jen lavírováním o dohodách.