Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k TZ KRNAP
Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k tiskové zprávě KRNAP s názvem V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví.
Trávení volného času v přírodě, často spojené se sportem, je v Krkonoších přítomné již desítky let. Jednou z volnočasových a sportovních aktivit vždy bylo a je také horolezectví. Dříve byly za tímto sportem navštěvovány především terény položené ve vrcholových partiích hor. O tomto fenoménu minulých dob hovoří i Plán péče KRNAP z let 2010-2020.
V posledních 20 letech postupně vznikaly zajištěné lezecké cesty na skalách v podhůří, z nichž některé leží na území národního parku a jsou pro tento sport ze strany NP vyhrazeny. Ostatní tzv. cvičné terény leží v ochranném pásmu NP. Několik takových míst se nachází v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou.
V této lokalitě působí horolezecký oddíl Alpin club z Rokytnice nad Jizerou, člen místní Tělovýchovné jednoty Spartak a Českého horolezeckého svazu. Ten se postupem času stal přirozeným „správcem“ těchto lezeckých cest. Některé z cest prokazatelně existují již od 50. let minulého století a je dost pravděpodobné, že existovaly i v předválečném období. Některé naopak vznikly až po roce 2000, a to jako aktivita jednotlivých lezců „samotářů“.
Horolezectví se stává stále populárnějším sportem a není to už pouze záležitost „romantických milovníků přírody“. Alpin club Rokytnice nad Jizerou začal vnímat větší zájem o místní „cvičné terény“ ze strany sportující veřejnosti, a nejen z těchto důvodů v roce 2015 zahájil přípravu na vydání horolezeckého průvodce po skalách v okolí Rokytnice nad Jizerou. V této lokalitě se totiž nyní nachází přes 130 horolezeckých cest.
Cílem vydání průvodce je zmapovat všechny již existující horolezecké cesty, možnosti přístupů k nim, pravidla chování a další nezbytné informace. Je důležité zopakovat, že všechny cvičné horolezecké terény v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou, které jsou ze strany Alpin clubu zmapovány, se nachází v ochranném pásmu KRNAP.
V zimě 2016 byl tento záměr projednán se Správou KRNAP. Výsledkem bylo, že neexistuje žádná překážka k provozování horolezecké činnosti v ochranném pásmu. Toto vyjádření Správa KRNAP potvrdila i 1. července 2021. V roce 2016 horolezecký oddíl komunikoval i s Názvoslovnou komisí KRNAPu, aby došlo ke sjednocení názvů jednotlivých skalních útvarů.
Předseda rokytnického Alpin clubu Jan Doubek tuto skutečnost komentuje slovy: „Nikdy by nás nenapadlo tolerovat a podporovat budování zajištěných horolezeckých cest na skalách na území národního parku. Je pro nás důležité umět rozlišovat různé funkce prostředí, ve kterém žijeme, a budování lezeckých cest na území KRNAP je pro nás nepřijatelné.“
Všechny horolezecké aktivity, s kterými je spojen Alpin club Rokytnice nad Jizerou (tedy lezecké terény mimo území národního parku), jsou prováděny v první řadě s úctou k přírodě a ve spolupráci s majiteli dotčených pozemků a jejich správců.
Důvodem pro vydání tohoto stanoviska jsou negativní reakce lezecké komunity na činnost horolezeckého oddílu z Rokytnice nad Jizerou. Z výše uvedeného textu vyplývá, že Alpin club Rokytnice nad Jizerou budování lezeckých cest na území národního parku nepodporuje a naopak se dlouhodobě snaží o férový dialog se všemi aktéry v území. V případě, že se bude podobná situace v západních Krkonoších opakovat, upřednostňujeme jinou komunikaci ze strany Krkonošského národního parku, než je vydání tiskové zprávy se zavádějícími informacemi. V případě zájmu ze strany Správy KRNAP jsme schopni a ochotni pomoci s demontáží nepovolených jistících bodů.
1. 7. 2021, za Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Bronislav Patočka
Kontaktní osoba, předseda oddílu Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Jan Doubek, e-mail: jandoubek@seznam.cz, tel.: 606 157 932
Zdá se mi, že KRNAP se ta komunikace úplně nepovedla. Snaha vystrašit lezce báchorkami o právní odpovědnosti a zákazech v ochranném území byla přepjatá a Správa teď posbírá plody. Jediné, co by je mohlo zachránit, je nějaká endemitská květena na skalách. Věřím, že se tam něco najde.
At se oddil domluvi s Krnapem a borhaky na skalach kde se nema lezt odreze.. Krnamp treba priste misto clanku na lezce se domluvi s mistni chaskou. Je divny ze se neznaji :D
Hoši, krásně jste to napsali, až u toho oko vlhne. Jenom škoda, že jste do toho zmatku přiložili ještě další polínka. Připouštím, že ta tisková zpráva KRNAP je neobratná a v těch otázkách odpovednosti majitele pozemku více než diskutabilní. Ale nikde se tam nedočtete, že by z pohledu ochrany přírody existovalo nějaké omezení lezení v ochranném pásmu národního parku (originál TZ viz: https://www.krnap.cz/aktu ality/tz-v-krkonosich- se-rozmaha-nelegalni- horolezectvi/ ). A když pominu ty na prvním místě jmenované skály u Janských Lázní a zabývám se jenom skalami v domácí oblasti rokytnického oddílu, tak je všechno "trošku" jinak. Evidentně se u těch Pasek jedná o Borovské skály. A Borovské skály, ať si myslíte nebo tvrdíte cokoli, nejsou v ochranném pásmu, ale jednoznačně UVNITŘ národního parku. Se Správou KRNAP je dobré a důležité jednat, ale doporučuju činit to oficiální cestou k tomu vytvořených struktur ČHS, což rozhodně nejsou lokální horolezecké oddíly.
já teda tomu psanému textu rozumím tak, že rokytnický oddíl před pár lety po dohodě s krnapem (jako zástupcem majitele pozemku) odjistil několik skal v ochranném pásmu krnapu a od nýtů na borovských se distancuje a říká, že s nimi nemá nic společného.
Pardon Jirko, ale čtu to stejně jako Lukáš. Stěžovat si na přilévání oleje do ohně, když KRNAP vytáhl na steč bez sbahy o dohodu s lokály, mi přijde nemístné.
Možná to opravdu čtu blbě, ale přestože kauzu sleduju od počátku, vyznám se v tom čím dál míň. Není sporu o tom, že ta tisková zpráva jako první (jediný?)krok řešení zjištěného problému je poněkud mimo, aniž podrobně hodnotím její obsah. Následují debaty o tom, jestli v ochranném pásmu NP je lezení regulováno (není a nikdo netvrdí, že je)a jestli tedy Správa NP neporušuje jakési džentlmentské dohody. Potom vznikne reakce jednoho místního HO, který se cítí být objektem opovržení lezecké veřejnosti (nic významného jsem v tomto smyslu nezaznamenal) a je možná trochu dotčen, že se na něj ochranáři neobrátili jako na místní horolezeckou autoritu(?)... Je mimo veškerou debatu, že je třeba přestat s tiskovými zprávami, otevřenými dopisy a diskusemi na webech a sociálních sítích a sednout si ke stolu. Když to nesvolá Správa NP, asi to bude na ČHS. A já se na to dívám se svojí dlouholetou zkušeností z Jizerek - nedovedu si představit, že bych za ochranu přírody lezecké problémy řešil s jedním (dvěma, tžemi...) místními HO z těch cca patnácti, které se cítí v Jizerkách více či méně doma. Od toho byla vždycky místně příslušná OVK a fungovalo to vždycky bez nejmenších problémů.
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopřdu.
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopředu.