Informace o podmínkách lezení v Tiských stěnách a v Kaňonu Labe
Níže publikujeme sdělení Ing. K. Steina ze Správy CHKO Labské pískovce připomínající podmínky pro provozování horolezectví ve dvou významných lokalitách Labských pískovců - v Přírodní památce Tiské stěny a v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe (pravý břeh Labského údolí).
Níže publikujeme sdělení Ing. K. Steina ze Správy CHKO Labské pískovce připomínající podmínky pro provozování horolezectví ve dvou významných lokalitách Labských pískovců - v Přírodní památce Tiské stěny a v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe (pravý břeh Labského údolí).
"Jelikož se slunnými dny bude ve skalách přibývat horolezců, připomínáme níže nejdůležitější pravidla pro lezení v rezervacích. Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce tímto deklaruje ochranu skalních útvarů před poškozením a chystá také zpřísnění kontrol.
Horolezci většinou dobře vědí, že nejde o libovůli úřadů. Přesto se občas najdou jedinci, kteří pravidla nedodržují, a například lezou na vlhké (a tedy lámavé) skále, jak se to stalo druhý květnový víkend v oblasti Tiských stěn. S horolezcem se ulomil chyt a zřítil se z výšky šesti metrů. Zachránil ho vrtulník, který ho odvezl do nemocnice.
Celé znění pravidel je k nahlédnutí na internetových stránkách ČHS http://www.horosvaz.cz/ a na webu Skalní oblasti http://skaly.horosvaz.cz. Prostřednictvím těchto webových stránek informuje ČHS lezeckou veřejnost o případných změnách či aktuálních omezeních např. z důvodů hnízdění ptactva. Respektování pravidel je předpokladem k tomu, aby v rezervacích mohl být tento sport i nadále provozován.
Základní informace pro horolezce v národní přírodní rezervaci (NPR) Kaňon Labe
Při provozování horolezectví mohou horolezci vstupovat mimo značené cesty. Je ale zakázáno navštěvovat jeskyně, což je důležité zvláště v době zimního spánku netopýrů. Aby se v době hnízdění zvláště chráněných druhů ptactva předešlo rušení horolezeckou činností, označují se v této době okolí hnízdišť červenou páskou. Pro horolezce dále platí:
- Horolezecká činnost se řídí Pravidly lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách.
- Celoročně lze na území NPR Kaňon Labe využívat k horolezectví oblast, jejíž plošný rozsah je vyznačen v níže uvedené mapě zeleně.
- Oblast vyznačenou na níže uvedené mapě oranžově lze využívat k horolezectví každoročně od 1. července do 31. prosince.
- Na věže Doutník a Čihadlo je zákaz lezení.
- Jako přístup k horolezeckým objektům využívají horolezci pouze značených turistických stezek a horolezeckých stezek. Tam, kde není cesta určena, budou volit nejkratší přístup ke skále, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu.
- Lezení je povoleno pouze na suchých skalách, za denního světla. Při lezení není povoleno používat magnézium.
- Při chystaném prvovýstupu mají horolezci povinnost předchozího schválení od správce oblasti a to na následující objekty: Majdalena, Titanik, Hektor, Velká Bašta, Malá Bašta, Želva, Vezír, Duhová věž, Strážce Dolního Žlebu, Karlova stěna, Tyršovy věže, Růžová věž , Admirál, Kormidelník, Minaret, Planeta, Rolling Stone, Skříň, Pražská stěna a Duhová stěna.
- Zakázány jsou prvovýstupy na tyto skalní objekty: Vojtěch, Prezident, Trůn, Zrcadlo, Růžová palice.
- V celé NPR Kaňon Labe je zakázáno dělání přeskoků z masivů na věže.
Mapy NPR Kaňon Labe
Základní informace pro horolezce v přírodní památce (PP) Tiské stěny
Provozování horolezectví je na celém území PP Tiské stěny povoleno celoročně, vyjma horolezeckých cest v níže uvedeném seznamu. Každý jednotlivec, který v PP Tiské stěny provozuje horolezectví, je povinen dodržovat tato pravidla:
- Horolezecká činnost se řídí Pravidly lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách.
- K přístupu ke skalám budou horolezci využívat značených turistických stezek a přístupových pěšin tak, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu.
- Lezení je povoleno pouze na suchých skalách, za denního světla. Při lezení není povoleno používat magnézium.
- Prvovýstupy jsou v PP Tiské stěny zakázány. Výjimky jsou možné pouze po předchozím odsouhlasení Oblastní vrcholovou komisí Tisá.
Seznam cest, pro které neplatí povolení lezení"
zvláštní jak je to znění pokaždé jinak, jednou je to na zasněžené skále, jednou je to za marazu, jindy v zimním období, teď zase za denního světla. Co za blábol to bude příště :-) ?
Když se odrážíš, zatěžuješ místo odskoku více, než když jen jdeš nebo stojíš, takže zbytežně rozrušuješ podklad a skálu. To samé platí při doskoku. Když doskočíš, je to velké zatížení a noha se ještě malinko posune, takže to opět zbytečně rozrušuje skálu. Kdyby takhle skákalo více lidí, za chvíli by v místech odrazu a dopadu byly dolíčky. A skály je potřeba chránit pro další generace, ne abys ji odřel kvůli vylomeninám. Jestli chceš na věž, vylez na ní odspodu.
Posílám všem lidem kteří respektují pravidla lezení a kteří vědí a rozumí přírodě vzkaz , že veškeré myšlenky plynoucí z Prahy a parazitujících osob/ platících z našich příspěvků a daní/ ke svému chtíči pramení,že nám zatrhnou, se vysrat se i pod skálou.Proto budu lobovat za firmu vyserse a syn, aby pod každou věží byla kadibouda / papír a prkýnko podmínkou/ a bychom respektovaly ochranu přírody ohledně rozpustnosti toaletního papíru.prosím respektujte toto aby nebyl vyšší výskyt masařek pod nástupama cest...
Tak zrovna Karel Stein je člověk, který toho pro region dělá dost. Sám lezu, ale divím se vám, kteří nejste schopni přijmout fakt, že skály nepatří lezcům a že jejich pohled není ani jediný natož správný... není čaš dospět?
hele jak je odůvodněno to, že v Tiských stěnách je mágo zakázaný a Stěny pod silnicí, třeba Doga, ho mají povolený / bez omezení? Viz skalní oblasti http://goo.gl/mtYoej
Platí zde pravidla lezení pro pískovce, takže od IXa výše. Skalní oblasti nejsou skutečně aktuální. Nevím kdo na ně zadal podešťové limity např nesmysl 48 hodin v Tisé. Asi Z. Strnad. Také předpověď počasí a tedy podmínky pro lezení neodpovídají příliš realitě. Divím se, že se někdo podle toho ještě řídí.