Vážení lezečtí přátele, v době od 10. května do přibližně 15. května bude značně omezeno lezení v oblasti Hřebenáče ve Sloupu. Akci koordinujeme se správcem skal a povolení k ní vydala správa jeskyní Moravského krasu a příslušné orgány ochrany přírody.
Akce byla také konzultována s předními odborníky VUT a MU v Brně a to Prof .Jedličkou a Doc. Mrndou. Sponzorsky akci podpořili firmy Caterpillar a Berthoud. I vy můžete na celou akci přispět na místě zakoupením trička. V části mezi cestami Východní a Mauglího bude pokusně odstraňováno extrémní ohlazení skal vlivem lezecké činnosti. Cílem akce je zjistit co nejkvalitnější sanaci zmíněného „olézání“ skal. Postupně budou testovány různé metody zdrsnění povrchu a to jak chemicky tak mechanicky. Jako první bude zkoušena metoda vysokotlaké abraze pískem různé zrnitosti až po jemnou žulovou drť (z důvodu největší šetrnosti k přírodnímu prostředí). Pokud by touto metodou nedošlo k dostatečnému zdrsnění ploch stupů a chytů bude zkoušena abraze olověnou drtí, která umožňuje zvýšení tlaku, kterým je materiál vyměten na objekt. (Tato metoda je značně nákladná a nepředpokládá se její další praktické využití i v případě úspěchu.) Dále bude testováno použití granulátu hydroxidu sodného k tlakové abrazi. Z chemických metod bude testováno hlavně použití různých koncentrací kyseliny fosforečné a jejich solí a to způsobem od aerosolového plošného rozprášení po nátěry konkrétních ploch. Celá reakce by měla být urychlena použitím vhodných katalyzátorů. I když bude testování probíhat pouze v omezeném prostoru, je vzhledem k ochraně krasových podzemních vod a okolní flóry a fauny, potřeba vytvořit ochranné okopové a norné stěny, záchyt a drenáž chemikálií, kolem celého Hřebenáče. Po dobu chemického testování bude také průběžně odsáván aerosolový materiál. Celá akce se může odehrát hlavně díky sponzorské podpoře výše zmíněných firem, které zapůjčili potřebnou techniku. Věřím, přátelé, že nám počasí bude přát (nemělo by pršet a nesmí se zvednout hladina potoka) a vy budete mít trochu trpělivosti a pak pořádně zalezeme.
Tak to je parada, dufam ze vysledky prieskumu budu zverejnene, celkmo rad si precitam ako sa da skala odsmykat a nakolko po tom ostane v povodnom tvare. :))
Jakákoliv z výše popsaných metod samozřejmě skálu nějak na první pohled nezmění. Každá z metod byla dlouze konzultována s odbornými zástupci všech zúčastněných stran (včetně horolezců). Vše má své pro i proti. Chemické způsoby sanace se jeví jako velmi efektivní, avšak způsobují ekologickou zátěž. Nicméně pracovníci MU v oboru trvalé udržitelnosti krajiny a životního prostředí vypracovali projekt, který byl schválen a bude použit v případě potřeby.
To jako myslite vazne? Vy budete olezlou skalu opet zdrsnovat? A co na to ochranari? Pripada mi to trochu postavene na hlavu!!! Jsme zvedavy jak se k tomu postavi dalsi lide... Vzdyt je to priroda i kdyz ta nezive. Bohate staci, ze clovek skaly ohladil a ted je bude zase zdrsnovat aby se mohlo zase lezt? Samozrejme pokud bude zdrsneni uspesne, tak to pritajhne mnohem vice lezcu, kteri se na vyklouzanych stupech bali a zachvili muzete zdrsnovat znovu!
Asi tak na pet vterin jsem tomu verila a uz uz se chtela rozcilovat:))) Ale pak me to opravdu rozesmalo, hlavne zas ty komentare pod tim:)))) Ať žijí norné stěny a Mrnda:)))Díky
Doc. Mrndo, tituly docent a profesor se píšou s malými písmeny :-). Teda pokud nejsou na začátku věty, samozřejmě. Já jen, aby sis nedělal ve své slibně začaté vědecké kariéře ostudu :-).
Ten článek je fakt dobrý, sice jsou tam malý mouchy, ale jinak je super uvěřitelný :-).
To není žádná kachna ani kór moc novinka. Loni jsme takhle u nás na severu ošetřovali Anglický parčík a letos se dělala i levá část těch ploten v Arcu. Takže nic nového pod sluncem..
Zrovna jsme o tomtéž teď v pondělí dumali v Srbsku na Alkazáru a došli jsme k závěru, že by mohl pomoci ocet nebo citronka v pytlíku místo Mg. A boty před nástupem otřít do mokrého hadru s tímtéž. Po nějaké době by se mohl zvrátit vývoj oklouzávání k příjemnému drsnému rozleptání. Ale hlavně důležité - nehlemzat po stupech, na každý chyt chňapnout jen jednou a dost! žádné ochytávání a přešlapování v cestě - to si zkoušejme na překližce, že ano...
Jinak co se týče profesionální sanace doporučovala bych spíše klasickou PCI stěrku s tvrdovsypem. Barevně odlišit od skály, aby se fakt nehamtalo všude kolem. Stopka
V roce 2002 nám pomohly v Srbsku povodně.
Voda očistila skálu od letitého slizu asi do výše 3,5 m. Podle neoficiální statistiky klesl počet zlomenin kotníků u srbských lezců, proti období před povodněmi v roce 2002, na polovinu.
Není bez zajímavosti, že v souvislosti s tímto případem už Policie ČR zahájila prověřování podezření ze zneužití akademických titulů. Očekává se rychlé dopadení a potrestání pachatelů vystupujících pod pseudonymy Jedlička a Mrnda. Podezření vychází ze svědeckých výpovědí utajených svědků, podle kterých jsou jmenovaní natolik mdlého rozumu, že titulů, které zneužívají, nemohli legální cestou nabýt.
Zdroj ČTK (nebo KČT??)
Hřebenáč je stejně zakázaná oblast :)).
A bez uklouzaných stupů ztratí své kouzlo.
Pokud to neboďě pořádně klózat chtělo by to
asi snížit obtížnost. :))
Nádhera. Opravdu četba Lezce pobaví a zvedne náladu. Už dlouho jsem v Krasu nebyl, ale tato akce je skvělý důvod k návstěvě. Tam uvidím výrobu nových skal na vlastní oči... tím tryskáčem můžou nové chyty vytvořit, staré staré zrušit a pak hurá do přelezů zcela nových cest...