Vážení lezečtí přátele, v době od 10. května do přibližně 15. května bude značně omezeno lezení v oblasti Hřebenáče ve Sloupu. Akci koordinujeme se správcem skal a povolení k ní vydala správa jeskyní Moravského krasu a příslušné orgány ochrany přírody.
Sluneční paprsky nekompromisně rozpouštějí poslední zbytky sněhu a otevírají cestu k letním outdoorovým aktivitám. V čísle 2/2007 proto najdete více témat souvisejících s jarní a letní sezónou – od skalek, přes výstupové cesty v Dolomitech až po Pamír.
Sestavili jsme nový kalendář Boulder Rallye.
V letošním roce se pokusíme zorganizovat neuvěřitelných 19 kol tohoto závodu. Závodu, který je rozdělený na tři kategorie od nejlehčí po nejtěžší.
29.4.2007 proběhl v Liberci souboj o titul akademického mistra ČR v lezení na obtížnost. Už kolem 9. hodiny se začali zapisovat závodníci až na celkový počet 43 mužů a 15 žen.
Lucie Orsulova startuje spolecne s rakouskou horolezkyni Gerlinde Kaltenbrunner dnes nebo zitra k zaverecnemu utoku na vrchol Dhaulagiri. Puvodne zamyslely dostat se na vrchol vychodni stenou , ale kvuli stalemu nebezpeci padajiciho kameni a lavin ( jejich vyjadreni : „to by byla ruska ruleta“) se rozhodly pro severovychodni hreben. Po prodelane aklimatizaci- 1 noc v tabore 5700 a 2 noci v tabore v 6 600 m se obe nyni pripravuji v zakladnim tabore. Predpokladaji ze vyrazi bud ve ctvrtek ne
Vážení lezečtí přátele, v době od 10. května do přibližně 15. května bude značně omezeno lezení v oblasti Hřebenáče ve Sloupu. Akci koordinujeme se správcem skal a povolení k ní vydala správa jeskyní Moravského krasu a příslušné orgány ochrany přírody.
Akce byla také konzultována s předními odborníky VUT a MU v Brně a to Prof .Jedličkou a Doc. Mrndou. Sponzorsky akci podpořili firmy Caterpillar a Berthoud. I vy můžete na celou akci přispět na místě zakoupením trička. V části mezi cestami Východní a Mauglího bude pokusně odstraňováno extrémní ohlazení skal vlivem lezecké činnosti. Cílem akce je zjistit co nejkvalitnější sanaci zmíněného „olézání“ skal. Postupně budou testovány různé metody zdrsnění povrchu a to jak chemicky tak mechanicky. Jako první bude zkoušena metoda vysokotlaké abraze pískem různé zrnitosti až po jemnou žulovou drť (z důvodu největší šetrnosti k přírodnímu prostředí). Pokud by touto metodou nedošlo k dostatečnému zdrsnění ploch stupů a chytů bude zkoušena abraze olověnou drtí, která umožňuje zvýšení tlaku, kterým je materiál vyměten na objekt. (Tato metoda je značně nákladná a nepředpokládá se její další praktické využití i v případě úspěchu.) Dále bude testováno použití granulátu hydroxidu sodného k tlakové abrazi. Z chemických metod bude testováno hlavně použití různých koncentrací kyseliny fosforečné a jejich solí a to způsobem od aerosolového plošného rozprášení po nátěry konkrétních ploch. Celá reakce by měla být urychlena použitím vhodných katalyzátorů. I když bude testování probíhat pouze v omezeném prostoru, je vzhledem k ochraně krasových podzemních vod a okolní flóry a fauny, potřeba vytvořit ochranné okopové a norné stěny, záchyt a drenáž chemikálií, kolem celého Hřebenáče. Po dobu chemického testování bude také průběžně odsáván aerosolový materiál. Celá akce se může odehrát hlavně díky sponzorské podpoře výše zmíněných firem, které zapůjčili potřebnou techniku. Věřím, přátelé, že nám počasí bude přát (nemělo by pršet a nesmí se zvednout hladina potoka) a vy budete mít trochu trpělivosti a pak pořádně zalezeme.