V závěrečném pátém díle seriálu Začínáme na písku lezeme již náročnější cestu. U kruhu si vysvětlíme základy jištění a dobírání ve stěně s přihlédnutím k elementárním zásadám, které je třeba v rámci bezpečnosti a šetrného přístupu ke skalám dodržovat.
Pořadem provází lezkyně Lucie "Líza" Rust a horský vůdce UIAGM Radek "Zoban" Lienerth. Točilo se koncem léta 2020 ve Skaláku.
Nechci hanět seriál ani komentovat jeho přínos, myšlenka je to jistě dobrá...
Co mne osobně vadí, že jeden z protagonistů má ultratvrdé lezečky a leze přitom na jednom z nejměkčím pískovci...
Je to fenomén, který je častý a škodí nepochybně více než třeba proklamované magnesium...
Tím nechci učinit odbočku k používání magnesia...spíše upozornit na fakt, že pokud polezu Sisyfose s Mg, tak nejspíš dostanu přes tlamu...ale lezečky určené kamkoliv jinam než na písek vadí málokomu...
P.S.: Jinak fenomén magnesia nebagatelizuji, jistě má spoustu historických, estetických i sportovních problémů...jednoznačně však nepoškozuje skálu, spíše působí protektivně (neutralizace kyselých deštů)
Já si myslím, že se vliv "tvrdých" lezek příliš přeceňuje. Dominantně jde o techniku, točení na nohách, šmatlání a tak, což se významně liší vápno/písek. Jde o to se postavit a stát (a taky ofouknout), což třeba na menších lištách jde v tvrdých lezkách líp, rajbasy jsou něco jiného, ale to je o prefrencích každého soudruha. Tyhle lehký, odjištěný, vyhlášený cesty jsou zkurvený velkým provozem a lidma co neumí lízt, jestli mají na nohách TC nebo Cobry je myslím jedno, to by řešilo leda bosolezení. I Špek leze (mimo jiné) v ocun ozone, což jsou podle mě docela tvrdé lezky a asi bys ho nehaněl, že kurví měkkej písek.
Zrovna Špek leze v hodně olezených lezkách, umí lézt v měkkém písku a vůbec bych ho sem netahal.
To že Otaki/Kataki jsou jak beton a koncentrovaný na 1 bod do palce není pochyb...
Sám teď dominatně lezu v Dubskej skalách, které jsou ještě o řád měkčí než Skalák a tak sakra vím, jaký rozdíl udělá měkká vs. tvrdá bota a technika s tím spojená. Momentálně používám Theory a jsou vedle Cober ke skále nejšetrnější...
Theory jsou super na stěnovky, rozlezené pohodlné TC PRO (normalni mam 43, tyto 41) nejlepší bota na klasické cesty v Chamonix a na písku co znám. První TC PRO jsem mel 40,5 a v nich se před pořádným rozlezením nedalo na písku ani hnout. mladýmu jseo ted ale akorát :-)
Radek
Myslím, že se to skládá. Měkká bota toleruje trochu víc (jemný pohyb nohy se tak natvrdo nepřenese do stupu...). Jde samozřejmě hodně o techniku lezení, váhu lezce (resp. zatížení stupu), a taky tvrdost boty. Měkká bota zatížení rozloží spíš do větší plochy, tvrdá ho koncentruje spíš do menšího, konkrétního bodu. Ale zase záleží na konkrétním stupu, technice a síle jeho zatížení...
Zásadní je nemít lezky od písku na nástupu a na stup jak se lezka položí tak s ní už nešmrdlat a nehýbat. To ostatně v jednom díle dobře vysvětluje. Měkký tvrdý lezky už je detail, jasně že na obliny je lepší měkčí bota.
Nejvíc to zkurví mikymauz na rybu který na cestu těžce nemá, napůl visí v laně, poskakuje jako vopice na gumě, hrabe u toho nohama a jistič ho siou tahá hore (a brousí skálu lanem)
O myšákovi na gumě tahle diskuze vůbec od začátku nebyla, ale samo sebou, že nadělá víc škody, než tvrdé lezky :). Je fakt, že to je nakonec o volbě každého, já bych si tc pro teda na písek nebral (i když to, že z nich půjde dobře opucovat písek je argument...).
Už jsem nic komentovat nechtěl... Ale sedět ve štandu při jištění prvolezce jen v odsedce bez sichráku z lana?? Když odsedku při pádu lano přepálí tak jde na podlahu. A druholezkyně to lano drží že přes tu odsedku pojede.
Taky blbě založenej loďák do HMS - při pádu lano jede přes pojistku ve směru povolování a může jí vyšroubovat.
Mmch. vršek věže už je kurevsky dořezanej od lana, tak snad po tomhle seriálu začnou prodlužovat dobírák a jistit z hrany i ty největší lamy...
HMS 6:48 je detailně a přesně vidět založení, pokud trváš na tom, že je špatně pak je další diskuse zbytečná. Co se týče odsedávky, tak se jedná o dynamickou nastavitelnou odsedku PETZL a pokud by jsi ji chtel zalohovat, tak bych to přirovnal k navlékání dvou prezervativů na svíčku při diskrétní dámské činnosti.... Promin sarkasmus, ale na to se moc neda odpovedet jinak :-) Radek
Hele v odsedce sedí plnou vahou a pokud po ní projede lano tak věřim že to dovede přepálit, obzvlášť pokud to bude plně zatížený pramen mezi jistítkem a lezcem. Zkusil jsi někdy přejet po naplým laně nožem? Loďák na lano a cvaknout do kruhu je záležitost pár vteřin a tohle mi vtloukali jako jeden za základů na štandu a tlustá lanová Petzl odsedka na tom moc nemění, musela by mít oplet z kevlaru a to nemá..
6:48 tam jaksi neni ;) 1/2 loďák do HMS má dva způsoby založení, jeden lano při posunu pojistku utahuje druhej povoluje. Vidim ten co povoluje. 5:24 to je krásně vidět že při podávání lana pramen může pojistku vyšroubovat do odjištění. Vcelku detail ale snadno to může být pád do HMS s otevřeným zámkem. Tvoje riziko tvůj problém. Ovšem "klientce" necvaknout sichrák k odsedce kterou jí při pádu můžeš přepálit lanem, to už jen tvůj problém neni, (a obzvlášť u guida bych tohle nečekal).
Promin ukliknul jsem se v case 5:33/6:48, jinak techniky pouzivane v dobe kdy"odsedka" vydrzela max sezení není potřeba přenášet do dnešní doby, výrazně důležitější je správné zorganizovaní štandu, tedy kdo odkud přilézá a kam odlézá a tím možné křížení odsedky a lana při pádu maximálně snížit. Pokud chceš veškeré riziko eliminovat, pak promiň ale doporučuju změnit sport. Radek
Spíš pokud nechceš klientovi snadným způsobem riziko fatálního pádu minimalizovat, tak bys měl změnit povolání. Lezení rizikovej sport je, ale zase tomu jít naprosto zbytečně naproti? To pak můžeš lízt bez přilby, na ledovci chodit nenavázanej a podobný věci.
Riziko přepálení odsedky můžeš vedením lana/ pozicí na štandu zmenšit, ale těžko vyloučit. Když do toho hodíš 20m tlamu (na písku nic neobvyklýho) tak i ten supr Beal přepálíš celkem snadno. Nedat v týhle situaci sichr když je to záležitost pěti vteřin, to myslíš fakt vážně?
Tohle uz je asi vec vkusu. Ja teda visim v kruhu privazanej za lano, protoze odsedku nemam, a zbabele si tam nekdy cvaknu jeste retez expresek, nebo neco jineho, ale potreba to neni. Vezmi si, ze ho jisti pullodakem od kruhu, takze v pripade padu tam nejaky prokluz bude naprosto minimalni. A pravdepodobnost, ze to prepali odsedku, ktera je bokem, je v situaci na videu jeste nizsi, takze miziva. Navic, i kdyby se to stalo, tak v tu chvili bude jistic drzet lano takovou silou, ze urcite podlahu neda.
Spis by me zajimalo, v cem tam holka ma tu HMS, protoze primo v kruhu neni. Ale nejspis to bude nejaka smycka. Tam bych se zamyslel, kam se to cele preklopi, kdyby do toho Zoban spadnul.
Můžu se zeptat, jak často měníš takový kevlar? Ten má myslím taky omezenou životnost (lámání vláken v ohybu či co) a dovnitř nevidím, proto ke kevlarkám přistupuju spíš opatrně. Používám je samozřejmě jako malé uzlíky při zakládání nebo do úzkých hodin, ale že bych z něj rád dělal štand, to asi spíš ne, pokud bych měl na výběr. (Mám ale smyčky často i trochu starší, novýho bych se asi nebál. Ale pořizovat si třeba každej půlrok novej by mě nebavilo.)
Kevlary na prusikach menim zpravidla kazdy rok, ne uplne presne, ne uplne planovane, ale tak nejak se plynule obmeni. Zalezi od intenzity pouzivani, pri me intenzite bych doporucoval max. 2 roky, u normalniho rekreacniho lezce 5 let uplne v pohode.
Radek
Tak zrovna Brána je svým tvarem na dobírání hodně nešťastná, jistič by musel být tak 6 metrů pod vrcholem v místě vytlučeného kruhu, který pro jištění nebyl potřebný, ale pro dobírání ano.
Nabízí se kacířská myšlenka, že kdyby Smítka nenabádal k vytlučení dvou kruhů ze Schuckovky, tak by se cesta lezla klasicky na 3 délky a věž by byla celá. Je to holt lehká hodně lezená cesta.
Dnes už je alespoň jeden původní kruh na štandování vrácen, ale škoda je nenávratná.
ja tedy nevim, ale od meho lezeckeho guru metodika bych dostal pojeb, kdybych se vedle odsedky nezajistil jeste lodakem za lano... delam to tak na pisku i vicedelkach a povazuju to za samozrejmost
Bez odsedky a pouze sebezajisteni lanem je z hlediska alpinismu super a velmindobre i na pisku. problemem jsou u teto techiky štandy ve visu a v těžších cestách, tam kvalitní a bezpečná odesdka výrazně zjednodušuje život.
Radek
Zdarec, hele snad se začátečníci nebudou řídit těmito pravidli. Zbytečně složité ty věci s pullodakem. Nikdo že začínajících lezcu neumí pomalu osmu. Bylo by asi lepší ukázat jistitka které když se dobře založí tak zachrání lezcum život. Pullodak uděláš špatně a smůla.
přesně tak, navíc půlloďák brzdí stejně nehledě na polohu brzdící ruky (dole, u boku nebo naopak nahoře nad HMSkou)...u kýble či osmy musíš mít ruku dole nebo u boku (vím osma není na jištění...;-)
Pokud učím ostatní lézt, určitě bych si do stěny vzal přilbu. Dnes je na výběr více ultralehkých modelů. Vypadalo by to přirozeněji něž šátek. A také bych upozornil na měkčí lezačky pro měkký písek. I když mě taky nevyhovují La Sportiva, protože mě tlačí do paty.
Když jsem lezl ve Walesu na útesech s Pat Little Johnem, tak ja s helmou a on bez helmy, přitom vždycky v Alpách i ve Francii na skalkách helmu nosí. Ptam, se proč? Rozbitá skála, vlastní jištění, prostě terén do kterého bez helmy nevlezu. Pat na to, že prostě zamlada tu začali lezt bez helem a helma ho prostě pocitově ruší, že je to sice blbost, ale prostě to tak má. Takže tak nějak to mám i já s pískem. Prostě v ní na písku nelezu, neumím to a "Potěmkinovi vesnice" neuznávám. Díky Za pochopení. Radek
Podle dnešní zprávy na Novinky.cz už jedna lezkyně minimálně prozatím na písku skončila. A že právě na Dívčí. Náhoda? Máme k tomu bližší info, co a jak?
taky me to napadlo. Divci je nejlehci cesta, co bych doporucil zacatecnikum co neumi jistit a chteji se to naucit. Vubec by me nenapadlo, ze se na ni da zrakvit
Podle dnešní zprávy na Novinky.cz už jedna lezkyně minimálně prozatím na písku skončila. A že právě na Dívčí. Náhoda? Máme k tomu bližší info, co a jak?