Tisková konference na závěr závodnické sezóny 2015
ČHS uspořádal dnes dopoledne v Praze tiskovou konferenci na závěr sezóny závodů v soutěžním lezení 2015. Konference se zúčastnili reprezentanti Adam Ondra, Eliška Adamovská a Matěj Burian, za ČHS předseda Jan Bloudek a místopředseda Petr Resch.
K tématu vyšla tisková zpráva:
Čeští sportovní lezci patří k absolutní evropské, ale i světové špičce.
Tisková zpráva ze dne 19. listopadu 2015
Medailová umístění ve stěžejních disciplínách bouldering, lezení na rychlost a lezení na obtížnost si v uplynulé sezóně připsali čeští lezci. Nejvíce úspěchů zaznamenal Adam Ondra, který je úřadujícím mistrem světa v lezení na obtížnost i v boulderingu z roku 2014 a na Světovém poháru a Mistrovství Evropy v Chamonix získal v lezení na obtížnost celkové 2. místo. Tento víkend (15.11.2015) Adam Ondra ve slovinském Kranji dokázal zvítězit v tvrdé konkurencí a získat celkové vítězství v seriálu SP za rok 2015.
Adam Ondra se ve svých 22 letech vypracoval až na vrchol světového lezectví.
„Snažím se motivovat ostatní,“ říká Ondra, který je navíc hrdým držitelem ocenění IWGA (International World Games Association) Sportovec roku 2014 za dvojité vítězství na MS v boulderingu i obtížnosti, dále ocenění La Sportiva Rock Award 2015, jenž je určené nejlepšímu závodníkovi předchozí sezóny. Získal ho za to, že dokázal v roce 2014 vybojovat zlaté medaile na mistrovství světa v lezení na obtížnost i v boulderingu a to jako první v historii závodního sportu na světové úrovni. Ondra je i úspěšným tvůrcem vlastních lezeckých projektů, které vytváří na různých místech na světě. Patří k nim třeba nové lezecké cesty ve velmi oblíbené norské oblasti Flatanger.
Čeští lezci se mohou stát i žhavými medailovými kandidáty pro tokijské Olympijské hry v roce 2020. „Popularita sportovního lezení velice rychle roste ve světě i u nás. V tuto chvíli vše směřuje k účasti našich závodníků na LOH 2020 v Tokiu. Sportovní lezení je mezi 5 sporty, o jejichž účasti rozhodli podle nových pravidel přímo pořadatelé. Teď už jen zbývá, aby jejich volbu potvrdil MOV v srpnu na schůzce v Riu. Do karet nám hraje i to, že v Asii je sportovní lezení velice oblíbeným sportem: v rozsáhlé anketě Wall Street Journal Asia získalo skoro 50 % všech hlasů pro 8 sportů, které byly v širším výběru pro LOH,“ řekl Jan Bloudek, předseda českého horolezeckého svazu.
Pozoruhodné úspěchy však v letošní sezóně zaznamenali také lezci v mládežnických kategoriích. Nejvýznamnější postavou českého chlapeckého dorostu je v současné době Matěj Burian, který závodí v kategorii chlapci B (14-15 let) a disciplíně lezení na rychlost. Burian získal v uplynulé sezóně na Mistrovství Evropy v Edinburghu (Velká Británie) 1. místo v lezení na rychlost, když ve finále dosáhl času 8,17s a připsal si tak svůj nový osobní rekord. Úspěšným byl i na Mistrovství světa mládeže Arco 2015 (Itálie),
kde v lezení na rychlost postoupil až do čtvrtfinále a obsadil skvělé 6. místo.
Neméně velká očekávání jsou kladena na Elišku Adamovskou, která závodí v kategorii dívky B (14-15 let) a jejíž doménou je disciplína lezení na obtížnost. Adamovská paří mezi velké naděje mládežnické reprezentace, a i když ve své kategorii závodila letos prvním rokem, stala se finalistkou všech mezinárodních závodů (tři evropské poháry mládeže a dva mládežnické šampionáty), kterých se letos zúčastnila.
Letos máme i mistra Evropy v lezení na rychlost dospělých – Libora Hrozu, který kromě tohoto titulu získal i druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru ve stejné disciplíně. Stejně tak je potřeba uvést i jméno Martina Stráníka - stříbrného medailisty světového poháru v boulderingu v Mnichově, kde porazil i mistra světa Adama Ondru.
Za zmínku rozhodně stojí i další naděje, jakými jsou například Jakub Konečný, letošní český medailista Evropského poháru mládeže (získal stříbro) a také finalista všech Evropských pohárů mládeže, kterých se zúčastnil a semifinalista MS mládeže v Acru. Další vycházející hvězdou je Jan Kříž – juniorský mistr světa v lezení na rychlost z roku 2014.
Český horolezecký svaz (ČHS) je spolek, který byl založen v roce 1990 a navázal tak na činnost zastřešujících horolezeckých organizací, které na území ČR působily dříve. Hlavní činností ČHS je podpora horolezectví ve všech jeho formách a disciplínách včetně skialpinismu a vytváření podmínek pro to, aby se tento sport mohl v ČR rozvíjet na rekreační i špičkové úrovni. K hlavní činnosti patří také spolupráce s orgány ochrany přírody zaměřená hlavně na vyjednávání podmínek pro provozování horolezectví ve skalních oblastech ČR.
Když už je tu článek k tiskovce ČHS o sportovních úspěších českých horolezců, což je zajisté výsledek zejména kvalitní práce svazových licencovaných trenérů, tak bych se chtěl zeptat na to, jak to dopadlo s těmi trenérskými licencemi Libora Hrozy a Tomáše Bintera?
Všiml jsem si, že se na to LRH ptal pod jiným článkem, že kolem toho byl docela rozruch, ale odpověď ze strany KSL ani vedení ČHS jsem nezaznamenal. Ani pod článkem ani na stránkách ČHS.
Co se týká trenérských licencí, tak mohu sdělit následující.
Kauzu s.TB jsem předal revizní komisi. Předal jsem ji RK i přes mé dvě špatné zkušenosti s tímto orgánem ČHS.
V prvním případě mi RK odpověděla až po roce a půl! A to jsem ji téměř patnáctkrát urgoval! A přes to, že uznala, že mám pravdu, tak po roce a půl mi to bylo k ničemu.
V druhém případě RK opět měla zpoždění a dostala od DK disciplinární trest. A to, že při projednávání mého případu porušila tehdejší stanovy snad ani nemá cenu komentovat. Musel bych se odvolávat k VV. :-) A nebo snad až k soudu a to mi za tu námahu nestálo.
V druhém případě, trenérské licence LRH. Jsem čekal na sekretariátem slíbený dokument z FTVS od pana Vomáčky, který ho měl vyhledat. A který měl dokázovat, že má licence je neplatná.
Věděl jsem,(od vedení trenérské školy na FTVS) že takový dokument na FTVS není. Tak jsem čekal s čím pan Vomáčko přijde.
Samozřejmě, že pan Vomáčko žádný dokument nenašel. A na Čhs poslal jen své prohlášení, že má licence neplatí. Čhs se teď tohle jeho vyjádření snaží vydávat za ten dokument, který dokazuje neplatnost mé licence.
V případě mé trenérské licence se nebudu obracet na RK, ale rovnou na disciplinární. Neboť ČHS mě v tomto případě šikanuje. Když ČHS vyvrátím v jednom případě jejich liché argumenty, hned najdou další a v konečném případě jsou to ty tzv. "hledané dokumenty" z kterých se nakonec vyklube jen prohlášení.
Bohužel, čím víc se zajímám o současné dění ve vedení Čhs se nemohu zbavit pocitu, že je něco špatně.
RK dle mého soudu nefunguje. V zápisech z jednání VV se dle mého soudu objevují nepravdy.
A to v situaci kdy běžný člen nemá šanci si zkontrolovat(náhubková směrnice) chod ČHS je alarmující.
Chystám článek o těhle všech poznatcích. Tak doufám, že dostanu prostor zde na Lezci. Pochybuji, že bych dostal prostor na stránkách Čhs.
Na závěr chci říct, že mi doopravdy nejde o pošpinění ČHS, jak se mi snaží VV podsouvat. Ale o jeho kvalitní fungování.
Nechci zatěžovat čtenáře drytoolem. Ale v roce 2014 ČHS raději neuspořádala MČR v této disciplíně než aby přistoupila na mou nabídku, že MCR 2014 uspořádám já. A letos jsem jim tuhle možnost také nabídl, opět ji odmítli. Jsem velice zvědavý zda jim to letos klapne. Je 20.11 podle regulí by měli MČR avízovat nejméně měsíc před jeho konáním. A zatím ani slovo. :-(
Libore, nejsou podobné dokumenty, jako třeba ta trenérská licence, oficiální státní dokumenty s pevnými pravidly? Pokud ano, proč pořád podáváš nějaké stížnosti na RK nebo DK, ale prostě to nedáš k soudu? Kromě toho, že by byl tvůj případ posouzen objektivně, by to také začalo zajímat všechny členy ČHS, protože by museli hradit náklady na právníky, prohraný soudní spor a případné odškodné nebo ušlý zisk, o který jsi přišel tím, že nemáš potvrzení o své oficiální kvalifikaci.
A ne vždy soudy pracují pomalu, já měl nedávno případ vyřízený za tři měsíce. Asi by to bylo rychlejší, než to tvoje RK/DK kolečko. A hlavně účinnější. A také by pak každý věděl, že jsi měl pravdu. Takto je to pořád jen jakési povídání, kterému věřit můžeme, ale také nemusíme.
To máš samozřejmě pravdu. Ale ve stanovách ČHS je napsáno, že spory mezi členy by se měli nejprve řešit na úrovni ČHS.
Tak to zkouším. A že by v tomhle případě mělo dojít k nějakému prodlení se nebojím. Není potřeba spěchat. A taky pro případné soudní řešení je potřeba se na to připravit.
Upřímně - stanovy jsou v tomto případě nesmysl a nelze je brát vážně.
Cituji:
$24 bod dva:
O stížnosti či podnětu musí být rozhodnuto do 60-ti dnů, popřípadě v téže lhůtě musí být podavateli sděleno, do jaké doby bude věc projednána a rozhodnuta.
V bodě 5 pak je povinnost před případným soudem vyčerpat všechny prostředky v rámci ČHS.
Takže když podáš stížnost a oni ti za dva měsíce napíší, že tvoje věc bude projednána a rozhodnuta za dva roky, tak budeš dělat co? Čekat dva roky?
Teoreticky s tím nesmíš ani k soudu, protože jsi nevyčerpal všechny prostředky v rámci ČHS, protože oni ti přeci přesně podle stanov napsali, kdy se tím budou zaobírat.
A jen dotaz na okraj - abys byl držitelem licence, tak musíš být členem ČHS? Když budu členem, získám licenci a pak členem být přestanu, tak na licenci nemám nárok?
Rozumím přesně tomu co píšeš. Ale já doopravdy nechci někoho trestat a mstít se, jak je mi často podsouváno.
Já chci nápravu. A myslím si, že je dobré dát šanci. Doopravdy považuji soudy až za velice krajní řešení. Jsme lezci, horolezci a tak si myslím, že soud už je za hranou. To , že to tady píšu, pořád považuji za horolezecké prostředí. Možná to dělám neobratně, ale jde mi o nápravu. Ne o trestání.
Co se týče té druhé otázky.
"Jen dotaz na okraj - abys byl držitelem licence, tak musíš být členem ČHS? Když budu členem, získám licenci a pak členem být přestanu, tak na licenci nemám nárok?
Tak jak jsem to zjišťoval. Myslím si, že i FTVS pokud má trenérské kurzy posvěcené MŠMT. By na to nemělo brát ohled. Přesto tam má napsáno, že přihlášky se dávají prostřednictvím svazu či spolku.
Navíc svaz či spolek nesmí ztěžovat přístup ke vzdělání. Natož k akreditovanému vzdělání. Které může a má sloužit např. i k zvýšení zaměstnanosti.
Zjednodušeně. Stát akredituje možnost získání vzdělání a tudíž možnost vytvoření pracovního místa.
Na druhou stranu svaz či spolek tomuto brání dle mého soudu nelegitim zvýšením požadavků na tohle vzdělání. Délku platnosti trenérské licence určuje svaz ve svých stanovách či vyhlášce. V mém případě to tehdy neudělal ani licenci nijak neomezil a tak platí dál.
Jestliže platnost licence (něpíši o získání, ale o platnosti, dvě rozdílné věci) není podmíněna členstvím v ČHS, tak pokud bys členství v ČHS ukončil, další spor by nebyl mezi členy ČHS, tedy by se na to vnitřní regule svazu nevztahovaly.
A věc druhá - nechápu, proč soud považuješ za trestání nebo mstu. Lezec nelezec, soud je normální prostředek k tomu, aby, pokud se dva nemohou domluvit, objektivně určil, kdo má pravdu a je v právu. A případně se dá soudu využít proto, aby ses domohl svých práv, která ti někdo upírá, v tomto případě ČHS. Já naopka nechápu a za hranou "rozumného" jednání považuji tvé akce. Já bych postupoval jinak, podám podnět na ČHS, pokud nereagují podle mých představ, vyzvu je k nápravě, pokud ani potom, požádám o urovnání sporu soud, ať rozhodne, kdo z nás má pravdu.
Ale fakt se považuješ za normálního, když někdo ve tvém případě porušuje stanovy, rok a půl odkládá řešení, ty je musíš 15x urgovat, odpírají ti důkazy a podle tvých slov neříkají pravdu a jsou podjatí, a přesto si tam jdeš znovu na něco stěžovat?
Takhle CHS prodává svoje závodníky? Zmínka o mistrovi Evropy jen tak mezi řečí..To zas psal tiskovou zprávu nějakej "odborník" na mediální prezentaci CHS